+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 26 ileti bulundu.
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Nafaka artırım davası karşısında yapabileceklerim

Herkese merhabalar siteye yeni üye oldum Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim konu dayım ile ilgili dayımın eşiyle sorunları ve devam edegelen dava süreci dayımın avukat tutacak durumu olmaması sebebiyle ailenin hukukçusu olarak benim önüme geldi yaklaşık 13-14 yıl önce dayımın eşi evi evdeki bütün eşyaları alarak terk etmiş ve ardından dayıma nafaka davası açmış ve kazanmış dayım nafakaya mahkum olmuş. Dayım yeni ev tutmuş ve terk sebebiyle mahkemeye baş vurarak ihtar çekilmiş vs. daha sonra dayımın eşi eve bilirkişi yollamış ve evin eşyasız olması sebebiyle buranın bir aile konutu olamayacağı tespit edilmiş bayana eşyalar nerede diye sorulduğunda ise kendisinde diyerek eşyaların dayımda olduğunu iddia etmiş dayım bayanın oturduğu evde bulunan evin eşyalarının tespiti için müracaat etmiş ancak bilirkişi eve gitmeden evvel dayım çocukların eve gelen bilirkişiden tespitten vs psikolojisinin bozulacağını düşünerek vazgeçmiş ve tespit yapılmamış daha sonra dayım boşanma davasını geri çekmiş. Bu davanın arka planı.

Yaklaşık 14 yıldır ayrı yaşıyorlar çocuklar yengenin yanında kalıyor dayım ayrı evde yaşıyor. Dayım bu arada yaklaşık 5 yıl önce sona eren bir birliktelik yaşamış. Bu birliktelik sona erdikten kısa bir süre sonra bayan dayımı arayarak akşam yemeğe çağırmış ve bu 5-6 kere tekrarlanmış daha sonra bundan umutlanan ve cesaretlenen dayım bayana evliliğimizi tekrar gözden geçirelim tekrar işleri yoluna koyalım teklifinde bulunmuş hayır cevabı almış buna rağmen aynı teklifi tekrar sunmuş tekrar hayır cevabı almış bu yüzde halen ayrı yaşıyorlar.

2011 de ise 2 çocuğundan 1 i 18 yaşını geçtiği için (sebebi çocuklar sigortasından düşmesin diye yani çocuklara acıdığından yani o yüzden bu kadar beklemiş) boşanma davası açmış ancak bu yaşadığı ikinci ilişki sebebiyle dava reddedilmiş.

Konu bana yaklaşık 1-2 ay önce geldi dayımın eşi nafaka artırım talebinde bulunmuş hemde işte çalışmasına rağmen bende cevap olarak bayanın iş bulma kurumundan bulduğu eğitim sektöründeki işte çalışmasını durumunun yeterli olduğunu vs gösterdim nafaka artırım talebinin reddini ve nafakanın iptali mümkün değilse indirilmesini talep ettim ancak yeni taleplerin dikkate alınması için karşı dava şeklinde dilekçe verilmesi gerekiyormuş bu yüzden hakim nafaka artırımının reddine diye karar vermiş diğer talepleri dikkate almamış.

Şimdi dayımın karısı tekrar nafaka artırımı davası açmış dayım yine beni aradı ancak bayan bu sefer sözleşmeliden kadroluya geçememesi için işten çıkışı verilmiş genel olarak bilinene göre 1,5 ay sonra tekrar girişi verilme durumu varmış lakin kesin değil.

Ayrıca bayan dilekçede şöyle bir şey söylemiş yaşı küçük müşterek çocuğun velayetinin kendisinde olduğunu beyan etmiş ancak dayım ısrarla velayet konusunda bir karar yok diyor. Resmiyete verilmiş bir ayrılık kararı da yok. Bu konu dava da etkili olur mu ?

İkinci husus bayan aynen şu ifadeyi kullanmış " başka kadınlarla yaşamak amacıyla yıllardır benden ve çocuklardan ayrı yaşayan davalının " burada açıkça bir iftira var kanaatimce ancak sizin kanaatiniz benim için önemli. Bunu bir koz olarak kullanabilir miyiz yahut yeni bir davayla iftira için suç duyurusunda bulunabilir miyiz? Dayım kesinlikle böyle bir ilişkinin bulunmadığını istediği kadar da şahit gösterebileceğini söyledi. Bunun ispatını mı talep etmeliyim yahut??

Üçüncü husus bayan dayımın durumunun iyi olduğunu söylemiş ancak ödenen nafakaları vs çıktığımızda dayıma kalan net miktar 1000 tl civarında bunu belirterek durumunun iyi olmadığını söyleyebilir miyiz? Sonuç itibariyle yeni açıklanan açlık sınırının altında bir rakam.

Bunların cevabını alabilirsem gerçekten bir hukukçu olarak çok müteşekkir olacağım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Nafaka artırım davası karşısında yapabileceklerim konulu yargıtay kararı ara
    Nafaka artırım davası karşısında yapabileceklerim konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: nafaka artırım davası karşısında yapabileceklerim

Nafaka kamu düzeni ile ilgili bir durum olduğundan hakimler sizin kadar detaylı inceleme yapmıyorlar malesef. 1000 Tl civarında emekli maaşı alan birine 3 çocuğu 2 si başka eşten ve eski eşi için toplamda 600 tl nafaka bağlandığını biliyorum.

Hiç geliri olmayan ve hastalıkları olan birine dahi çocuğu için karşı tarafa 250 tl nafaka arttırımı kararı veren mahkeme biliyorum.

2011 de ise 2 çocuğundan 1 i 18 yaşını geçtiği için (sebebi çocuklar sigortasından düşmesin diye yani çocuklara acıdığından yani o yüzden bu kadar beklemiş) boşanma davası açmış ancak bu yaşadığı ikinci ilişki sebebiyle dava reddedilmiş.

Bunun varlığı ortada iken nasıl iftira iddiasında bulunacaksınız. Bulunsanız dahi nafaka davasında hakim bununla ilgileneceğini sanmıyorum.

Nafaka davaları hemen bitmez yenge 1.5 ay sonra işe başlıyacak ise davayı daha sonraya erteletebilirsiniz. tanık gelmez avukat mazaret sunar vs.vs.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

birincisi yaklaşık 5 yıldır başka bir kadın yok yani isnat edilen başka kadınlarla birlikte olma amacıyla ayrı yaşıyor ibaresi tamamen yanlış.. İkincisi erteletebilmem için ne yapmam gerek tam olarak bilmiyorum araştıracağım buradanda yardımcı olunursa çok sevinirim saygılar..

Nerede
    izmir
    İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı muysalperen rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Herkese merhabalar siteye yeni üye oldum Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim konu dayım ile ilgili dayımın eşiyle sorunları ve devam edegelen dava süreci dayımın avukat tutacak durumu olmaması sebebiyle ailenin hukukçusu olarak benim önüme geldi yaklaşık 13-14 yıl önce dayımın eşi evi evdeki bütün eşyaları alarak terk etmiş ve ardından dayıma nafaka davası açmış ve kazanmış dayım nafakaya mahkum olmuş. Dayım yeni ev tutmuş ve terk sebebiyle mahkemeye baş vurarak ihtar çekilmiş vs. daha sonra dayımın eşi eve bilirkişi yollamış ve evin eşyasız olması sebebiyle buranın bir aile konutu olamayacağı tespit edilmiş bayana eşyalar nerede diye sorulduğunda ise kendisinde diyerek eşyaların dayımda olduğunu iddia etmiş dayım bayanın oturduğu evde bulunan evin eşyalarının tespiti için müracaat etmiş ancak bilirkişi eve gitmeden evvel dayım çocukların eve gelen bilirkişiden tespitten vs psikolojisinin bozulacağını düşünerek vazgeçmiş ve tespit yapılmamış daha sonra dayım boşanma davasını geri çekmiş. Bu davanın arka planı.

Yaklaşık 14 yıldır ayrı yaşıyorlar çocuklar yengenin yanında kalıyor dayım ayrı evde yaşıyor. Dayım bu arada yaklaşık 5 yıl önce sona eren bir birliktelik yaşamış. Bu birliktelik sona erdikten kısa bir süre sonra bayan dayımı arayarak akşam yemeğe çağırmış ve bu 5-6 kere tekrarlanmış daha sonra bundan umutlanan ve cesaretlenen dayım bayana evliliğimizi tekrar gözden geçirelim tekrar işleri yoluna koyalım teklifinde bulunmuş hayır cevabı almış buna rağmen aynı teklifi tekrar sunmuş tekrar hayır cevabı almış bu yüzde halen ayrı yaşıyorlar.

Konu bana yaklaşık 1-2 ay önce geldi dayımın eşi nafaka artırım talebinde bulunmuş hemde işte çalışmasına rağmen bende cevap olarak bayanın iş bulma kurumundan bulduğu eğitim sektöründeki işte çalışmasını durumunun yeterli olduğunu vs gösterdim nafaka artırım talebinin reddini ve nafakanın iptali mümkün değilse indirilmesini talep ettim ancak yeni taleplerin dikkate alınması için karşı dava şeklinde dilekçe verilmesi gerekiyormuş bu yüzden hakim nafaka artırımının reddine diye karar vermiş diğer talepleri dikkate almamış.

Şimdi dayımın karısı tekrar nafaka artırımı davası açmış dayım yine beni aradı ancak bayan bu sefer sözleşmeliden kadroluya geçememesi için işten çıkışı verilmiş genel olarak bilinene göre 1,5 ay sonra tekrar girişi verilme durumu varmış lakin kesin değil.

Ayrıca bayan dilekçede şöyle bir şey söylemiş yaşı küçük müşterek çocuğun velayetinin kendisinde olduğunu beyan etmiş ancak dayım ısrarla velayet konusunda bir karar yok diyor. Resmiyete verilmiş bir ayrılık kararı da yok. Bu konu dava da etkili olur mu ?

İkinci husus bayan aynen şu ifadeyi kullanmış " başka kadınlarla yaşamak amacıyla yıllardır benden ve çocuklardan ayrı yaşayan davalının " burada açıkça bir iftira var kanaatimce ancak sizin kanaatiniz benim için önemli. Bunu bir koz olarak kullanabilir miyiz yahut yeni bir davayla iftira için suç duyurusunda bulunabilir miyiz? Dayım kesinlikle böyle bir ilişkinin bulunmadığını istediği kadar da şahit gösterebileceğini söyledi. Bunun ispatını mı talep etmeliyim yahut??

Üçüncü husus bayan dayımın durumunun iyi olduğunu söylemiş ancak ödenen nafakaları vs çıktığımızda dayıma kalan net miktar 1000 tl civarında bunu belirterek durumunun iyi olmadığını söyleyebilir miyiz? Sonuç itibariyle yeni açıklanan açlık sınırının altında bir rakam.

Bunların cevabını alabilirsem gerçekten bir hukukçu olarak çok müteşekkir olacağım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir hukukçu değilim ama başımdan geçen bir boşanma davası ve sonucunda savunmamla reddedilmesini sağladığım için yaşanmışlıklardan yorumda bulunabilirim sadece.

Öncelikle dayınızın eşi yasaları pratikte çok güzel kullanmış ama dayınız bu konularda pasif kalmış.

1.) ortak yaşama ihtar çekerken meskenin buna müsait bir şekilde olması gerekir ,
    2.) ortak yaşam sürerken eşlerden herhangi birinin eşyaları alarak evi terk etmesinde hakimlerin geneli konuyu dikkate almaz , çünkü öncelikle bunun resmi olarak belgelenmesi gerekir ve sonrasında takdir hakkını kullanmayı düşünür
    3.) dayınız eşyaların karşı tarafta olduğunu ispat etmek için bilirkişi yönlendirdiğinde vazgeçmemesi lazımdı , çünkü bu durumlarda çocukların etkilenmemesi için gerekli ortam uzmanlar tarafından oluşturulur ,
    4.) dayınız ortak yaşam bittikten sonra resmi olarak evli olmasına rağmen bir başkasıyla birlikte olmuşsa bu evi terk eden taraf için bu tür davalarda bir avantaj olabiliyor. Yalnız genelde hakimler ortak yaşamın kesinlikle bittiğine dair düşünceye vardıklarında her iki tarafında farklı kişilerle ilişkide olmasına ''özel hayat'' diyerek es geçmektedir.
    5.) yaklaşık olarak 1999 yılında ayrılan eşler uzun bir süreçten sonra farklı kişilerle birliktelik yaşamışsa ve 2011 yılında boşanma davası açıldığında bu dava ilişki yüzünden red edilmişse bunda farklı bir durum var diye düşünüyorum. Çünkü uzun süreçlerden sonra hakimlerin genel takdiri ''evlilik temelinin kökünden sarsıldığı ve ortak yaşama devam edilemiyeceği'' yönünde olmaktadır. Size dava kararını incelemenizi ve asıl sebepleri öğrenmenizi tavsiye ederim.
    6.) Birkaç ay önce karşı tarafın açmış olduğu nafaka arttırım davası o kişinin iddiası üzerinden yürür ve sizin talepleriniz dikkate alınmaz. söylendiği gibi sizin ayrı bir dava açmanız ve nafaka indirim talebini burda bulunmanız gerekiyor.
    7.) Yeni açılan nafaka arttırım talebi davasında dosyaya bir önceki talebin reddi ile ilgili kararı , çalıştığı halde böyle bir davranışta bulunarak art niyetli olduğunu , boşanma gerçekleşmeden velayet kararı verilemiyeceğinden söylediği sözü belirterek mahkemeyi yanıltmaya çalıştığını , dayınızın art niyetle mağdur edilmeye çalışıldığını hem yazılı olarak dava dosyasına eklemeniz hemde sözlü olarak duruşma sırasında beyan etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bayanın şuan çalışmadığını ve yaklaşık olarak 1,5 ay sonra tekrar işe başlıyacağını belirtmişsiniz. Bu durumda duruşma zamanında mazaret gösterebilirsiniz ve sonraki duruşmada eliniz daha güçlü olabilir.
    8.) Bayanın dayınızı suçladığı sözleri ispatlaması gerekiyor yoksa sadece iddiada kalan bir durum olur. Bu sırada çocukların beyanları sizin için olumlu ise hakim tarafından en etkili şahit olacağını unutmayın. Bu tür davalarda bu tarz iddialar hakimler tarafından sıradanlık olmuştur. Siz ''iftira'' sebebi ile suç duyurusunda bulunursanız bu sefer sizin iddianızı ispat etmeniz gerekir. Yoksa aksi halde karşı tarafın elini güçlendirirsiniz ve mağduriyetten ötürü size yüklenebilir.
    9.) Dayınızın aldığı maaş ikinci plandadır , söz konusu davada hakim çocukların ihtiyaçları doğrultusunda eski karardaki tutar ile şimdiki durumları arasında takdir hakkını kullanarak bir karar vericektir. Bir üst yazımda da söylediğim gibi çocukların beyanları sizden yana olursa büyük bir ihtimalle dava red olacaktır yine. Eski red kararınıda kullanmalısınız.

Yanlışlarım var ise hukukçu arkadaşların düzeltmesini rica ederim.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukatlar size daha net cevaplar verebilir. Fakat bunların nafaka davasına etki edeceğini düşünmüyorum.
    Başka bir davanın konusu yapabilrsiniz.
    " başka kadınlarla yaşamak amacıyla yıllardır benden ve çocuklardan ayrı yaşayan " sözü zaten şimdiki zamanı değil, yaşanmış geçmiş zamanı ifade ediyor. Buradan iftira çıkmaz zaten davalının ispatlanmış bir ilşikisi var ve dava açan mahkemeye bunu hatırlatmış oluyor. Birnevi Hakimi etkileme diyebilriz. ve davalarda bunlardan daha ağırları kullanılıyor.
    Bununla ilgili iftira davasındanda sonuç alabileceğinizi düşünmüyorum.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

@özcan35 ve @ceceli341 sizlere çok teşekkür ederim bu konuyu burada çözebilirsek çok güzel olacak sormak istediğim birşey var şimdi dayımın şu an avukatı yok davalara kendi giriyor bu yüzden mesela nasıl erteletebiliriz bu davayı biz çünkü eğer davayı erteletebilirsek olay bizden tarafa döner ve bayan işe girmiş olur muhtemelen ve hatta bu sefer karşı dava açarak nafakanın iptaline kadar isteyebilirim.. Davayı erteletmemin bilimum yolları nelerdir..??

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

@özcan35 ve @ceceli341 sizlere çok teşekkür ederim bu konuyu burada çözebilirsek çok güzel olacak sormak istediğim birşey var şimdi dayımın şu an avukatı yok davalara kendi giriyor bu yüzden mesela nasıl erteletebiliriz bu davayı biz çünkü eğer davayı erteletebilirsek olay bizden tarafa döner ve bayan işe girmiş olur muhtemelen ve hatta bu sefer karşı dava açarak nafakanın iptaline kadar isteyebilirim.. Davayı erteletmemin bilimum yolları nelerdir..??
    Şahit varsa davaya gelmesin
    Dayınız doktor raporu Alabilir.
    Konu ceceli341 tarafından (31-07-2013 Saat 19:30:07 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Davayı ertelemek hakim takdiridir ve dava sırasında davacıyada sorulur mazereti kabul ediyormusun diye... Bunun için hakim tarafından mazaret olarak sayılabilcek bir bahane bulun. Karşı taraf mazereti kabul etmese bile hakim kabul eder bu sefer...

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı özcan35 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Davayı ertelemek hakim takdiridir ve dava sırasında davacıyada sorulur mazereti kabul ediyormusun diye... Bunun için hakim tarafından mazaret olarak sayılabilcek bir bahane bulun. Karşı taraf mazereti kabul etmese bile hakim kabul eder bu sefer...
    Mazaret sayılabilecek bahaneler neler olabilir?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hasta raporu mantıklı ikincisi davaya henüz cevap dilekçesi vermediğim ve vermeyeceğim için tanıkda göstermemiş olacağım karşı tarafın tanığı var ama gelir başka ne olabilir mazeret olarak ??

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

nafaka artırım davası

nafaka artırımı

nafaka artırımı davası nafaka artırım davası şartlarınafaka artirimina itiraznafaka yükseltme davasınafaka artırım davası dilekçe örneğihttp:www.hukuki.netshowthread.php106567-Nafaka-artirim-davasi-karsisinda-yapabileceklerimnafaka artırım dilekçesinafaka artirimi nafaka artırımına itiraz dilekçesinafaka artırımı dilekçesinafaka artırım talebinafaka artirim davasinafaka artirim davasinin ikinci durusmasinafaka anafaka artırım davası dilekçesinafaka artırım davalarınafaka artırımı davası dilekçe örneğinafaka davası dilekçesinafaka arttırımınafaka artırım dava dilekçesinafaka red dilekçesinafaka davasına itiraz süresinafaka davası cevap dilekçe örneği
Forum