+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 20´e kadar toplam 20 ileti bulundu.
    Nerede
    afyonkarahisar
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Açık hat evrakta sahecilikten kovuşturma geçiriyorum

Hayır şubat 9 da ilk mahkemem var sonuçlanınca buraya yazarım.

Hukuki NET Güncel Haber

Açık hat evrakta sahecilikten kovuşturma geçiriyorum konulu yargıtay kararı ara
    Açık hat evrakta sahecilikten kovuşturma geçiriyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    afyonkarahisar
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Hakan Toklu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İlk suçunuz ise hükmün açıklanması geri bırakılarak cezanın tecili mümkün olabilir.

Hakan bey karar sizin söğlediginiz gibi sonuçlandı. biraz önce çıktım mahkemeden. Diger ilgli arkadaşlara duyrulur. Mevlam bir daha düşürmesin.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Bu durumdan mağdur olan birisi olarak söyleyeceklerimi dikkatlice dinlemenizde yarar görüyorum.

Sizin gibi bir gsm bayisi tarafından kimlik fotokopim kullanılarak 12 ADET hat açılmış. Bunlardan 6 tanesi parça kontör sistemi diye tabir ettiğimiz sistemde kullanılmış, 3 tanesi 3 aylık süre dolduğu için kendiliğinden kapanmış. 1 tanesi ise açık hat olarak birisine satılmış.

Bu satışı yapılan hat da kullanılarak Ankara, İstanbul, Hatay gibi illerde bulunan bayanlar sms yolu ile taciz edilmiş. Taciz edilen kişiler de savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmuşlar. Bunun neticesinde de savcılığa gidip ifade verdim. Hatay ve İstanbul'daki soruşturmalarda kovuşturmaya yer yoktur kararı verilmişken; Ankara Polatlı Sulh Ceza Mahkemesi'nce hakkımda "Cinsel Taciz" suçlaması ile dava açılmış. Yapılan yargılama sırasında hattın açıldığı bayii sahibini bildiğim için direkt isim vererek benim ve onun imza örneklerinin alınarak kriminal inceleme yapılmasını istedim. Yapılan kriminal inceleme neticesinde hat açılışında kullanılan evraklarda bulunan yazı ve imza örneklerinin hattın açılışını yapan kişiye ait olduğu ortaya çıktı. Ayrıca suçun işlendiği tarihte tutuklu bulunduğum için de suçu işleyebileceğim fiziki şartlar oluşmadığından davadan beraat ettim.

Daha sonra hattı açan kişiden savcılık kanalı ile kimlik bilgilerimi izinsiz kullandığı ve özel belgede sahtecilik gerekçesi ile şikayetçi oldum. Mahkeme kararını da dilekçeme ekledim. Bu kişi hakkında dava açıldı ve yargılama başladı. Bu kişi yargılama neticesinde 1 YIL 8 AY ceza aldı. İlk suçu olduğu için ve ceza 2 yılın altında olduğu için Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması kararı verildi.

Ben de tüm bu mahkeme kararlarını alarak şahıs hakkında maddi ve manevi tazminat davası açtım. O dava halen sürmekte.

Ayrıca ilgili gsm operatörü de kişiden bayiiliğini alarak şahsın dükkanını mühürletti. Yeni öğrendiğime göre de şahıs iş yerini kapatmış.

Yani iş o kadar da size "bir şey olmaz" diyen avukat arkadaşın dediği gibi basit değil.

Yazı ve imza incelemesi sonucunda evraklardaki imzalar ve/veya yazı örnekleri sizin çıkması durumunda ceza alacağınız fikrindeyim. Ayrıca ceza almanız durumunda da suçtan zarar görenin tazminat hakkı da saklıdır. Yani hakkınızda tazminat davası açacaktır. Şahsi fikrime göre de kazanma olasılığı hayli yüksek.

Adına hat açılanlar ile uzlaşma yoluna gitmenizi şiddetle öneririm.

Saygılarımla

Nerede
    afyonkarahisar
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

gemiş olsun chatie kötü bir olayın varmış gerçekten ama senin olay ile benim olay faklı. Benim olaydaki tek suçum ozaman sözleşme dige bir olay yoktu müşteri kimliğinin üstüne bilgilerini yazar giderdi sözleşme doldurmaya kalktıgında kimse hat almazdı ben buna istinaden o gün satılan hatların sözleşmesini bilmeyerek doldurugum için suçluyum. Yani tedbirsizlik ve iş veren madureyindeyim. elemanımın işledigi suçun cezası 5 yıl kasten suç işlememe.

Nerede
    elazığ
    İletiler
    73
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Chatie rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu durumdan mağdur olan birisi olarak söyleyeceklerimi dikkatlice dinlemenizde yarar görüyorum.

Sizin gibi bir gsm bayisi tarafından kimlik fotokopim kullanılarak 12 ADET hat açılmış. Bunlardan 6 tanesi parça kontör sistemi diye tabir ettiğimiz sistemde kullanılmış, 3 tanesi 3 aylık süre dolduğu için kendiliğinden kapanmış. 1 tanesi ise açık hat olarak birisine satılmış.

Bu satışı yapılan hat da kullanılarak Ankara, İstanbul, Hatay gibi illerde bulunan bayanlar sms yolu ile taciz edilmiş. Taciz edilen kişiler de savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmuşlar. Bunun neticesinde de savcılığa gidip ifade verdim. Hatay ve İstanbul'daki soruşturmalarda kovuşturmaya yer yoktur kararı verilmişken; Ankara Polatlı Sulh Ceza Mahkemesi'nce hakkımda "Cinsel Taciz" suçlaması ile dava açılmış. Yapılan yargılama sırasında hattın açıldığı bayii sahibini bildiğim için direkt isim vererek benim ve onun imza örneklerinin alınarak kriminal inceleme yapılmasını istedim. Yapılan kriminal inceleme neticesinde hat açılışında kullanılan evraklarda bulunan yazı ve imza örneklerinin hattın açılışını yapan kişiye ait olduğu ortaya çıktı. Ayrıca suçun işlendiği tarihte tutuklu bulunduğum için de suçu işleyebileceğim fiziki şartlar oluşmadığından davadan beraat ettim.

Daha sonra hattı açan kişiden savcılık kanalı ile kimlik bilgilerimi izinsiz kullandığı ve özel belgede sahtecilik gerekçesi ile şikayetçi oldum. Mahkeme kararını da dilekçeme ekledim. Bu kişi hakkında dava açıldı ve yargılama başladı. Bu kişi yargılama neticesinde 1 YIL 8 AY ceza aldı. İlk suçu olduğu için ve ceza 2 yılın altında olduğu için Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması kararı verildi.

Ben de tüm bu mahkeme kararlarını alarak şahıs hakkında maddi ve manevi tazminat davası açtım. O dava halen sürmekte.

Ayrıca ilgili gsm operatörü de kişiden bayiiliğini alarak şahsın dükkanını mühürletti. Yeni öğrendiğime göre de şahıs iş yerini kapatmış.

Yani iş o kadar da size "bir şey olmaz" diyen avukat arkadaşın dediği gibi basit değil.

Yazı ve imza incelemesi sonucunda evraklardaki imzalar ve/veya yazı örnekleri sizin çıkması durumunda ceza alacağınız fikrindeyim. Ayrıca ceza almanız durumunda da suçtan zarar görenin tazminat hakkı da saklıdır. Yani hakkınızda tazminat davası açacaktır. Şahsi fikrime göre de kazanma olasılığı hayli yüksek.

Adına hat açılanlar ile uzlaşma yoluna gitmenizi şiddetle öneririm.

Saygılarımla

Sayın chatie
    Devlet memuruyum benim durumum biraz farklı müşteki kendinden habersiz bir hat alındığından şikayetçi olan daha önce davalı olduğumuz biri. Hattın alındığı tarihte başka bir şehir de görevimim basında olduğumu ispatladım
    ayrıca yazı ve imza örneklerinden bana ait olmadığı adli tıp raporuyla onaylandı buna rağmen o hattı 1 kere benim 2006 yılında kullandığım telefonun imei numarasıyla aynı olan telefona takılıp msj atıldığı için benim hakkımda dava açıldı. Ben ne yapacağımı sasırdım savcının iddiaası sadece aynı telefon makinasına takılıp msj atılmış olmasından dolayı benim yapmış olabileceğimden ibaret bu nasıl iştir analamadım 3. davam olacak bu davalardan ceza nın çıkması halinde sahtecilik suçunun memurluğa engel olması söz konusumudur? Ben artık kendimi nasıl savunacağımı sasırdım. Lütfen yardımcı olun. Bu arada kimse telefon makinasını kullanmsı için kimseye vermesin lütfeen...

Nerede
    elazığ
    İletiler
    73
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlk suçunuz ise hükmün açıklanması geri bırakılarak cezanın tecili mümkün olabilir.
    Sayın Hakan Toklu
    Sayın chatie
    Devlet memuruyum benim durumum biraz farklı müşteki kendinden habersiz bir hat alındığından şikayetçi olan daha önce davalı olduğumuz biri. Hattın alındığı tarihte başka bir şehir de görevimim basında olduğumu ispatladım
    ayrıca yazı ve imza örneklerinden bana ait olmadığı adli tıp raporuyla onaylandı buna rağmen o hattı 1 kere benim 2006 yılında kullandığım telefonun imei numarasıyla aynı olan telefona takılıp msj atıldığı için benim hakkımda dava açıldı. Ben ne yapacağımı sasırdım savcının iddiaası sadece aynı telefon makinasına takılıp msj atılmış olmasından dolayı benim yapmış olabileceğimden ibaret bu nasıl iştir analamadım 3. davam olacak bu davalardan ceza nın çıkması halinde sahtecilik suçunun memurluğa engel olması söz konusumudur? Ben artık kendimi nasıl savunacağımı sasırdım. Lütfen yardımcı olun. Bu arada kimse telefon makinasını kullanmsı için kimseye vermesin lütfeen...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Bilgiyi kapan gidiyor Sonra ne oldu bitti, mahkeme ne karar verdi belli değil. Daha sonra ihtiyacı olan insanlara yardım, destek kısmı ise nedense insanımızın egosu tarafından engelleniyor...

Nerede
    elazığ
    İletiler
    73
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı litigation rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bilgiyi kapan gidiyor Sonra ne oldu bitti, mahkeme ne karar verdi belli değil. Daha sonra ihtiyacı olan insanlara yardım, destek kısmı ise nedense insanımızın egosu tarafından engelleniyor...
    lütfen emsal davalar varsa paylasır mısınız?

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İZMİR Altındağ'da 'patates hat' şoku
    İzmir'in Bornova ilçesine bağlı Altındağ semtindeki Zafer Mahallesi'nde yaşayan bin kişi futbolda şike davasında gündeme gelen "patates hat" şoku yaşıyor.
    Toplumda "Patates hat" olarak bilinen ve ÇOĞUNLUKLA SUÇ ÖRGÜTLERİNİN DİNLEMEYE TAKILMAMAK İÇİN Başkasının üzerine aldığı telefon hattı çıkarıldığı tespit edildi.
    Ev adreslerine ve Muhtarlığa İCRA dairelerinden gelen tebligatla durumu öğrenen vatandaşlar şaşkına döndü.
    Zafer Mahallesi Muhtarı Ali Tek vatandaşlarımızın kimlik bilgilerinin nasıl ele geçirdiler bilmiyoruz.
    SABAH EGELİ SAYFA 4 Ceyhan TORLAK/ İZMİR 1 NİSAN 2012

“Kimlik fotokopisi ile vatandaşların adına hiç bilmedikleri yerlere üye olabilirler. Haberleri olmadan birçok yere abone olabilirler.

Adınıza birçok telefon hattı açtırılıp, açık hat olarak piyasada satılabilir. Gelen şikayetler göre açık hat mağdurları giderek artıyor. Vatandaşlar kendi adlarına açtırılan bu hatların kötü niyetli olarak suç teşkil edecek olaylarda kullanılmasından korkuyor. Kimlik bilgileri kişiye özel olması gerekir kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda büyük sorunları ortaya çıkarabilir.”

Kimlik Fotokopisi Üzerine Paraf Atın

Kimlik bilgileri ile istek dışı işlem yapılmasını önlemek için bazı önlemlerin alınabileceğinin altını çizen yetkililer “Bir yere başvuru yaparken kimlik fotokopisi üzerine kimliğin sadece o işlem için kullanılacağını bildiren bir paraf atılmalıdır. Gerekirse işlem tarihi de atmak yerinde olacaktır. Böylece daha sonraki yıllarda kimliğin tekrar kullanılması engellenecektir.

ŞikayetVar Haber

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli Site yöneticileri ve Değerli kullanıcı arkadaşlarım.
    Bu güzel siteyi paylaşmanızda insanları bilinçlendirmeniz de ki, özen ve ilgi için çok Teşekkür ederim.
    Bu dava ile bende yargılama geçirdim ve geçirmekteyim.
    Benim dosyam 2.Ağır ceza mahkemesinde birleşti.
    6 adet acık hat ve bu konuya ilişkin 3 dava ile, bu hatların sahipleri bilgisi dışında açılmış. ve bu hatlar daha önce populer olan. kontor dolandırıcılığında müştekileri arayarak, kandırarak kontör istenmiştir.
    Biz bu konumda hattı satan alt bayi konumundayız.
    İşyerimiz aranarak bilgisayarlarımız el konuldu.
    60.000 adet kimlik belgesi taranmış olarak bulundu.
    ve benim üst bayim olan dağıtım merkezide aynı şekilde arandı ve 30.000 adet ondada kayıtlı kimlik belgesi ele gecirildi.Gerekli deliller toplandı.
    dava 2 yıl sürdü.
    Bu suçtan dolayı müştekilerin maddi kayıpları olmadından ve her iki alt bayii , dağıtım mekezi TDM beraat etti.
    1-Sözleşme üzerinde ki imza yargılanan bayii ve tdm üzerinde görülmedi.
    ve sonuç beraat ile sonuçlandı.
    Aynı şekilde bizde çok tedirgindik ve hala tedirginiz. Gecelerce uyuyamaz oldum. Eşim yanımdaki tek destekçim.Eşim adliyede yaptı doğumunu nerdeyse. Her duruşmada yanımdaydı. 20 den fazla duruşmaya girdim. Duruşmanın öncei günü 1.5 yaşındaki kızıma her sarıldığımda bir daha sarılamayacak o güzel kokusunu alamayacak gibi gelirdi. Şuan aynı şekilde devam eden 3 dosyamız daha var.
    İnşallah yeni düzenlemeler olur.
    Geçmişte yaşanılan yanlışlıklar düzenlenecek ve bu şekilde tüm Türkiyede 5000 e yakın bayii bu suçlardan kurtulacaktır.
    Çünki hemen hemen bu suçtan dolayı %90 bayi mahkemelerde ve savcılıkta ifade vermiştir. Bu suça Operatörlerin abone merkezlerine yüksek hedef vererek hat actırmaya zorlaması çeşitli hediyeler vererek göz boyaması yüzünden kandırıldılar. Sözleşme 2 yıl önce icad oldu nerdeyse. Abone merkezi çalışanı ve standlarda abone merkezleri tarafından tutulan part-time çalışanlar temin ederek.Bayinin Hiç görmediği insanlara hat satışı ve geçişi yaparak o ayki hedefini tutturarak, neden olsa ben primimi alırım diyerek, bilinçsizce abone merkezine evet diyen bayiler bu konuda mağdur olmuşlardır. Açık hat trilyonda verse hayır demeliyiz. Bu kanayan yara ve acı bir gerçektir.
    Saygılarımla..

- - - Updated - - -

Alıntı Tombulmimar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    gemiş olsun chatie kötü bir olayın varmış gerçekten ama senin olay ile benim olay faklı. Benim olaydaki tek suçum ozaman sözleşme dige bir olay yoktu müşteri kimliğinin üstüne bilgilerini yazar giderdi sözleşme doldurmaya kalktıgında kimse hat almazdı ben buna istinaden o gün satılan hatların sözleşmesini bilmeyerek doldurugum için suçluyum. Yani tedbirsizlik ve iş veren madureyindeyim. elemanımın işledigi suçun cezası 5 yıl kasten suç işlememe.
    2010 yılında sözleşme alt bayi tarafından doldurulmaya başlandı. Daha önceki yıllar. kimliğin boş kısmına şahsın anne k. soyadı adres ve irtibat numarası yazılırdı. Alt bayi ne kadar hat açtı kimin üzerine açtı ne adar actı bilinmezdi. Çünki ozaman TEKEL gibiydi. Kimseye hesap soramaz sana ne derlerse onu yapacaktın. Şu kadar hat satmazsan bayiliğin kapanacak gibi hep zorlanırdın. Bayiliğini kapatırım der sözünü bitirirdi. Abone merkez alt bayini üzerine açık hatta açsa haberi olmazdı, çünki tüm sistemler onların elindeydi.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

açık hat satmanın cezası

açık hat kullanmanın cezası

izinsiz hat açmanın cezası

başkasının adına hat açmanın cezası

https:www.hukuki.netshowthread.php91988-Acik-hat-evrakta-sahecilikten-kovusturma-geciriyorumpage2

başkasının üzerine hat açma cezası

kovuşturma nedir

sahte hat açmanın cezası

patates hat

açık hat satışı

polatlida acik hat nerede satilir

satılık açık hat

gsm hattinda evrakta sahte imza atmak

http:www.hukuki.netshowthread.php91988-Acik-hat-evrakta-sahecilikten-kovusturma-geciriyorum#.WUo_I_IV0dc.gmail

açık hatta tazminat davası

acik hat cezasi

açık hat mahkeme kararları

açık hat nedir

hat kamu davasi

patates hat magdurlari

acık hat satanlarbaşkasının adına hat açma cezasısahte hat nediraçık hattın cezasısatilik acik hat
Forum