+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 24 ileti bulundu.

Konu: Apartmanda Köpek Beslenmesi

Apartmanda Köpek Beslenmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    167
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Apartmanda Köpek Beslenmesi

Sayın Taylan-666,
    Yasa rahatsızlığın tanımını sadece gürültü ile sınırlandırmıyor. Korku vermek, heyecanlandırmak, koku salmak, tiksindirici duygu yaratmak vs. de rahatsızlık sebebi olarak kabul edilebiliyor.
    Örneğin üst kat komşunuz evinde 50 tane yılan 100 tane akrep besliyor. Bu hayvanların hiç gürültüsü olmasa bile, kazara kaçıp sizin veya komşularınızın dairesine girmesi korkusu da rahatsızlık olarak kabul ediliyor.
    Bence sınırları yine toplumun toplu yaşam kültürü ve seviyesi belirlemektedir.
    Saygılar

Hukuki NET Güncel Haber

Apartmanda Köpek Beslenmesi konulu yargıtay kararı ara
    Apartmanda Köpek Beslenmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    87
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Apartmanda Köpek Beslenmesi

bu rahatsızlık sebebleri kabul edilebilir ve anlaşılır. geçen haberlerde bir köpek izledim o kadar iyi eğitim vermişler ki köpek havlamıyor dahi (yanlış hatılamıyorsam labrador cinsi uysal da bir hayvan). yönetim planında bu konuda düzenleme olduğu için bu hayvanın beslenememesi kat mülkiyeti kanununun günümüz ihtiyaçlarını karşılmadığını göstermektedir.

Nerede
    denizli
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Apartmanda Köpek Beslenmesi

Alıntı demirm rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba. Merak ettiğim şey "apartman yönetim planı" ile "karar defteri" aynı şeyler midir? 10 yıl önce karar defterinde apartmanda köpek beslenmesinin yasak olduğu belirtilmiş ve 14 daireden 9 tanesinin imzası var. Bu maddenin bügün de hala geçerliliği var mıdır? Ben apartmanda kiracıyım ve köpek beslemek istiyorum. Teşekkürler.
    bende sayın demirim in sorudugu soruyu sormak ıstıyorum..yazdıgınız cevapları okudum fakat pek anlayamadım.benım de merak ettıgım karar defterı ıle apartman yonetım planı aynı seyler mıdır ? mesela apartman yonetm planı apartman inşaası bıttıkten sonraki ilk toplantıda olusutulmus ve burada evcıl hayvan beslenemez ıbaresı yer almamış ise ve atıyorum 1 yıl sonradan alınan bir karar ile beslenemez denilmiş karar alınmıs ise kopegımızı bızden ayırabılırler mı ??? acil cevap beklıyorum yonetıcı dıye ınsan sıfatını yakıstıramadıgım sey bızı cok tedırgın edıyor

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Kanunlarımıza göre Apartman ve Blok larda Komşulara rahatsızlık ve korku veren her türlü hayvan beslemek yasak.
    Komşularımıza korku ve rahatsızlık vermemek esas.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkaniyetli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kanunlarımıza göre Apartman ve Blok larda Komşulara rahatsızlık ve korku veren her türlü hayvan beslemek yasak.
    Komşularımıza korku ve rahatsızlık vermemek esas.
    BAĞIMSIZ BÖLÜMDE HAYVAN BESLEME
    (18. HD. 7.7.2008, 4963/8075).

Davacı vekili dava dilekçesinde, davalının bağımsız bölümünde barındırdığı köpeğin, aynı katta bağımsız bölüm maliki olan müvekkilinin kızını ısırdığını ve benzeri rahatsızlıklar verdiğini ileri sürerek bu köpeğin davalı tarafından bağımsız bölümünden ve anayapıdan uzaklaştırılmasını istemiştir.
    Mahkemece dinlenen tanık anlatımlarına dayanılarak köpeğin davacının kızını ısırmasından başka rahatsızlık vermediği ve yönetim planında da bağımsız bölümlerde köpek beslenmesini yasaklayan bir hüküm bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.
    Kat Mülkiyeti Yasasının 18. maddesi hükmü uyarınca kat malikleri bağımsız bölümlerini ve eklentileri ile ortak yerleri kullanırken doğruluk kurallarına uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla karşılıklı olarak yükümlüdürler; kat maliklerinin borç ve yükümlülüklerine ilişkin hükümler bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir biçimde sürekli olarak yararlananlara da uygulanır. .
    Somut olayda davalının oturduğu bağımsız bölümde barındırdığı köpeğin davacının kızını ısırdığı konusunda uyuşmazlık olmadığı gibi bu olgu mahkemece de kabul edilmiş bulunmaktadır. Yargıtay'ın yerleşmiş uygulamalarına göre anataşınmazda ve bağımsız bölümlerde köpek beslenmesini yasaklayan herhangi bir hüküm olmaması rahatsızlık verdiği saptanan köpeğin uzaklaştırılmasına engel oluşturmaz.
    Dava konusu edilen köpeğin komşu bağımsız bölümde oturan davacının kızını ısırmış olması yukarıda sözü edilen 18. madde kapsamında rahatsız etme anlamını taşıdığı gözetilerek bu köpeğin barındırıldığı bağımız bölümden ve bu bölümün yer aldığı anataşınmazdan uzaklaştırılmasına hükmedilmesi gerekir ken yerinde görülmeyen gerekçeyle davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Herkese selamlar. Her katında 2 daire olan toplam 6 dairelik bir binada orta katta oturmaktayım. Alt katımda salonuma denk gelen yerde otopark var. Otoparkın ucunda da alt kattaki daireye ayrılmış ufak bir balkon gibi bir bahçe var. Bina daha 4-5 senelik. İlk oturanlar ev sahipleri hep. Fakat alttaki bu daireden ev sahibi diğer evine taşınarak burayı kiraya verdi. Kiraya verdiği kişilerin ise bir köpeği var. Balkonun otoparka bakan kısmında krom (yaklaşık 1 mt yüksekliğinde) balkon korkuluklarından ve 1 tane de yine kromdan kapısı vardı. Yani otoparktan balkona girilebiliniyordu. Fakat alt kattaki komşu buraya bazı eşyalarını koyduğu için otoparktan ayırıp kapatmak istedi ve gaz betonla kapattı. Ayrıca yağmur gelip eve girmesin diye de benim de sözlü onayımı alıp üstünü plastik çatı malzemesi ile kapattı. Şimdi oraya büyükçe bir köpek koydu kiracılar. Köpek aşırı havlamıyor ama büyük olduğu için sesi gür, havladığında oldukça ses geliyor. Ayrıca o ufak alanda dolanırken zinciri demirlere vuruyor ve bir şeyler deviriyor gibi sesler geliyor. Sürekli geziyor neredeyse. Ayrıca aşırı da koku var. Benim 2 odamın (çocuk ve yatak odası) penceresi de o tarafta (aşağıda basit bir kroki çizdim. oklar oraya bakan pencerelerdir.). Şimdi yaz geldi. Camları açıyoruz ama acayip ağır bir koku var. Kiracılar taşınalı daha 1 ay olmadı. Apartmanda daire sayısı az olduğundan öyle resmi yönetici, defter, plan da yok. Yönetici seçim zorunluluğu en az 8 daireymiş. Bizde 6 daire olduğundan her sene 1 kişiyi kendi aramızda dönüşümlü olarak yönetici yapıyoruz. Şimdiye kadar da herhangi bir karar falan da yazılı olarak olmadı. Bina bitişik nizam olduğundan yan binadaki komşu da köpeğin çıkardığı seslerden ve kokudan rahatsız olmuş ve bana aktardı durumu. Binadaki otoparkımız küçük. Ancak arka arkaya 2 aracı alabilecek kapasitede olduğundan genelde tek araç bırakılıyor. Genelde de ya üst komşu ya da ben bırakıyoruz aracımızı, şimdiye kadar hiç sıkıntı olmadı bu konuda. Otoparkı kullandığımız zamanda da köpek rahatsız olup havlamaya başlıyor ve gürültü oluyor çok. Hatta 1 yaşındaki kızımı araçtan indirirken (genelde araçta uyumuş oluyor) havlayınca (ki otoparkta da iyice yankılanıyor ses) çok korktu. Dolayısıyla da otoparkı da pek kullanamaz olduk çocuk korkmasın diye.
    Biraz fazla ayrıntıya girdim sanırım ama durumu olabildiğince anlatmaya çalışıyorum. Ayrıca şunu da belirteyim hayvanları özellikle de köpekleri severim. İş yerimizde 2 tane köpeğimiz var. Yıllardır baktığımız. Ayrıca annemlerde de kardeşimin kedisi var evde. Ama apartmanda maalesef olmuyor. Hem hayvana yazık, betonun üstünde ufacık yerde duruyor hem de bize yazık gürültü ve kokudan rahatsız oluyoruz. Alt kattaki komşu ile hiç denk gelemedik. Gidip kendisiyle durumu konuşacağım ama buradan da eğer konuşma olumsuz geçerse diye yasal olarak ne yapabileceğimi sizlere danışayım dedim. Herkese şimdiden teşekkürler

Nerede
    Ankara
    İletiler
    217
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın muverrih35

Kendi sıkıntınızı kediniz yaratmışsınız. Herkesin kullanımında olan bir alanı (sözüne ettiğiniz yer ortak kullanım alanı olabilir) bir başkasının haksız olarak kullanmasını sözlü olarak vesile olduğunuz gibi diğer bağımsız bölüm malikleri de sessiz kalarak olanları onay vermişler. Kaldı ki ortak bir alan olmasa bile bahsi geçen yerin bağımsız bölüm maliki tarafından mimari projeye uygun olmayacak şekilde yer yapması da ayrı bir hukuki sıkıntı yaratabilecek durumdur.

Sorun nasıl aşılır sorusuna, fikir vermesi açısından;

(1) Apartmanda Köpek Beslenmesi başlıklı bölüm içerisinde bulunan, Sayın Av. Ergün Vardır (22-04-2007), Sayın KASIMAN (22-04-2007), Sayın korugan (08-09-2007), Sayın 4/BHakkaniyetli (23-03-2012) - (25-03-2012) tarihli yazılarının incelenmesi ve 634 s Kat Mülkiyeti Kanunu, 5199 s Hayvan Hakları Kanunu ve Yönetmeliğinin okunması konuyu öğrenme adına faydalı olacaktır.

(2) Ev sahibi ve yönetici ile görüşerek sıkıntılı durumun dile getirilmesi, hatta apartmandaki bağımsız bölüm sakinleri ile bir araya gelip problemi iyi niyetle çözmeye çalışılması yöntem olarak kullanılabilir.

(3) Kiracıya hatta kat malikini de makul bir süre vererek, sorunun çözümü, sıkıntının ortadan kaldırılması, aksi takdirde hukuki yollardan hak arama yoluna gidileceği yönünde ihtarname çekilmesi, devamında son çare olarak delilleri ile birlikte dava açma hakkının kullanılması farklı bir yöntem olarak da kullanılabilir.

Saygılar.

(Hukukçu değilim. Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Sadece bilgi amaçlıdır. Doğruluğu tartışılır.)
    Konu Aydın Develi tarafından (06-05-2017 Saat 15:34:08 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla kuralı

Nerede
    İzmir
    İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Aydın Develi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın muverrih35

Kendi sıkıntınızı kediniz yaratmışsınız. Herkesin kullanımında olan bir alanı (sözüne ettiğiniz yer ortak kullanım alanı olabilir) bir başkasının haksız olarak kullanmasını sözlü olarak vesile olduğunuz gibi diğer bağımsız bölüm malikleri de sessiz kalarak olanları onay vermişler. Kaldı ki ortak bir alan olmasa bile bahsi geçen yerin bağımsız bölüm maliki tarafından mimari projeye uygun olmayacak şekilde yer yapması da ayrı bir hukuki sıkıntı yaratabilecek durumdur.

Sorun nasıl aşılır sorusuna, fikir vermesi açısından;

(1) Apartmanda Köpek Beslenmesi başlıklı bölüm içerisinde bulunan, Sayın Av. Ergün Vardır (22-04-2007), Sayın KASIMAN (22-04-2007), Sayın korugan (08-09-2007), Sayın 4/BHakkaniyetli (23-03-2012) - (25-03-2012) tarihli yazılarının incelenmesi ve 634 s Kat Mülkiyeti Kanunu, 5199 s Hayvan Hakları Kanunu ve Yönetmeliğinin okunması konuyu öğrenme adına faydalı olacaktır.

(2) Ev sahibi ve yönetici ile görüşerek sıkıntılı durumun dile getirilmesi, hatta apartmandaki bağımsız bölüm sakinleri ile bir araya gelip problemi iyi niyetle çözmeye çalışılması yöntem olarak kullanılabilir.

(3) Kiracıya hatta kat malikini de makul bir süre vererek, sorunun çözümü, sıkıntının ortadan kaldırılması, aksi takdirde hukuki yollardan hak arama yoluna gidileceği yönünde ihtarname çekilmesi, devamında son çare olarak delilleri ile birlikte dava açma hakkının kullanılması farklı bir yöntem olarak da kullanılabilir.

Saygılar.

(Hukukçu değilim. Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Sadece bilgi amaçlıdır. Doğruluğu tartışılır.)
    Merhaba Öncelikle teşekkürler yorumunuz için. Krokide bahçe olarak belirttim ama ne kadar doğru bir ifade oldu emin değilim. Zira orası alttaki daire ile otoparkın arasında kalan bir yer. Orasını müteahhit kullanımı sizin diye belirtmiş alttaki ev sahibine. Biz de açıkçası ilgilenmedik. Zira benim kullanabileceğim bir yer değil. Oradan evine su girmesin diye Plastik ışık geçiren çatılardan yaptı. Otopark tarafındaki koruluğun oraya da gaz beton örmüş. Ses çıkarmadık açıkçası. Zira evine su girmemesi için verdiğimiz iyi niyetli bir davranış başka bir şey için kullanılması niye aleyhimizde olsun? Eğer ben burada köpek beslemek istiyorum denseydi o zaman hayır derdik. Maksat zemin katta oturan komşumuzun evine su gelmemesi idi. zaten alt kattaki kiracı ile durumu konuşacağım. Alacağım tepkiye göre de olumsuz olursa önce ev sahibi, sonra da diğer daire sahipleriyle görüşeceğim. Zaten eşim kadınlarla durumu laf arasında konuşmuş ve onlar da istememişler. Dolayısıyla apartmanda da düşünce bizim gibi. İnşallah tatlılıkla çözülür mesele. Alt kattaki kişiler için de durum zor olabilir. Zira anlıyorum. İnsan çok bağlanıyor beslediği canlıya. ama en azından bize böyle bir durum var denseydi biz de ona göre tepkimizi gösterirdik ve onlar da başka yerde ev tutarlardı. Böyle de sıkıntılar olmazdı.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    217
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın muverrih35

Bunu iyi niyetli olarak yaptığınızdan hiç kuşkum yok. Süreci de yine insani ilişkileri ön planda tutarak çözeceğinizi düşünüyorum. Hukuki süreç son safhası. Ama bazen iyi niyetle yapılan işler sonra sizin yaşadığınız gibi sıkıntılara dönüşebiliyor.

"" Bağımsız bölüm maliki tarafından mimari projeye uygun olmayacak şekilde yer yapması da ayrı bir hukuki sıkıntı yaratabilecek durumdur "" ifadem sizin veya diğer bağımsız bölüm malikleri için ifade ettiğim bir durum değildir. "" Yeri gaz betonla kapatıp, üstünü de plastik çatı malzemesi ile kapatan "" kat malikinin bunun yapmasının doğru olmadığını, ileri ki süreçlerde yine kötü niyetle yapılmayan ancak böyle bir yeri yapan kat malikinin hukuki sorumluluk durum tespitidir.

Umarım her şey istediğiniz gibi olur, olumlu sonuçlanır.

Saygılar.

Nerede
    Washington Amerika
    İletiler
    2.850
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Apartmanda Köpek Beslenmesi

Aparmanın yönetim planında hayvan besleme konusunda herhangi bir madde var mı? Yoksa kabahatler kanunu dışında bir yaptırım gözükmüyor gibi...

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

apartmanda köpek beslenir mi

apartmanda köpek

apartmanda köpek besleme kuralları

apartmanda köpek beslemek yasak mı

apartmanın dördüncü katında köpek beslenirmi hem beslenen beslenmez diyorsun bu haber doğru düzgün cevap verapartmanda köpek besleme kanunudaire kopek beslenme yasasiapartmanda köpek beslemek yasak mı 2014kat mülkiyeti kanunu apartmanda köpekapartmanda hayvan beslemek yasal mıapartman dairesinde köpek beslemekköpek beslenen satılık evsitede kopek beslenmemesi dilekxesiapartman dairesinde köpek beslemek yasak mıapartman yonetiminin kopekapartman yonetimi kopekkat mulkiyeti kanununa göre apartman dairesinde kçpek beslenirmapartmanda kopek beslenirmiterasta köpek bakılır mı yasakmıterasta köpek beslenir miapartman yonetim planina gore evde kopek beslemeapartmanda kopek beslemek yasakyonetim planinda kopek besleme yasagiapartmanda kopek beslemek yasakmiapartman da evde kopek beslenirmi
Forum