Alıntı molyer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
aynı husus işyeri kira gelirinin ödenmesindede farklı şekilde ortaya çıkıyor. biliyorsunuz konut kira gelirinde gelir vergisi dilimi %15 ten başlıyor. hoş gelir vergisindede aynı. ancak bir kişi işyerini kiraya verdiyse tevkifat % 20. yani bir kişi ilk vergi diliminde 15 oranla vergi ödüyor, işyeri kiralayan 20 oranında vergi ödüyor. kanun maddesi beyanname verilen durumlarda iadeyi kabul ettiği ve 24000 tlye kadar işyeri kiralarında beyana tabi olmadığı için kişiler bu dilimde % 5 fazla gelir vergisi ödüyor. vergi sorumluluğundan doğan başka bir problem.

bir başka hususta basit usul mükellefe işyeri kiraladıysanız. 900 tlye kadar kira beyana tabi değil. ancak 901 tl kira aldıysanız tamamı üzerinden vergilendiriliyorsunuz. yani 1 tl fazla aldınız diye tamamı üzerinden vergilendiriliyorsunuz. 900 tlyi indirim konusu yapamıyorsunuz.

vergi kanunlarımız çok düzgün çooook
Sıkıyı bulunca suçu yasaya yasa koyucuya at kurtul oh ne ala memleket yasa koyucularda yasayı uygulayanda insan sonuç olarak hata olabilir hakkaniyetsiz bir durum oluşabilir esnaf odalarına ve çeşitli odalara birliklere üye olup tonla aidat ödeyip sonra hukuk sitelerinde kanunlarımız çoooooooooook düzgün demekte bir tercih olsa gerek