Anlatacağım olay çok karışık ama çözüldüğü taktirde sanırım hukuhtan yeni mezun olacak veya stajyer arkadaşlar için iyi bir bitirme tezi olabilir... Karışık olma nedeni de yarım kalan, ihmâl edilen ve birbirinden habersiz yapılan işlemlerdir...
Amcam Ahmet Ergün 1972'de vefat ediyor... üzerine kayıtlı taşınmaz mal, ayrı ayrı tapularda 120 + 130 metre karedir. Ama işin gayrîresmi boyutu ise şöyle; Babam (Mustafa Ergün) zamanında amcamdan parasıyla 130 metrekarelik yeri satın almış fakat resmiyette satış falan yapmamışlar. Dolayısıyla taşınmaz halen amcamın üzerine kayıtlı ve mirasa söz konusu oluyor... Diğer 120 metrekare taşınmaz da aynı, diğer amcam (Mehmet Ergün) tarafından zamanında Ahmet Ergün'den satın alınıyor, o da resmiyete dökülmüyor ve o da mirasa söz konusu oluyor.
Amcamın vefatından sonra miraslık olan bu taşınmazların, yarısı; Ahmet Ergün'ün kardeşleri, anne ve babası arasında paylaştırılıyor, diğer yarısı da Halime Ergün (Amcam Ahmet Ergün'ün eşi) ' e miras olarak kalıyor. Ama gayrîresmi anlamda Halime Ergün'ün ve diğer amcalarımın vs. bir hakkı yok taşınmaz üstünde... (ve zaten amcalarım ve çocukları olayın iç yüzünü bildikleri için hiç bir hak iddia etmiyorlar)… Ama önemli olan resmîyet olduğu için 1980'de Halime Ergün'e babam tarafından (Mustafa Ergün) bir miktar para ve çeşitli eşyalar veriliyor ve üstüne düşen payı, özel sebeplerden dolayı satışı Amcamınoğlu Mahmut Ergün'e yapıyor. (ama o satışı yapılan pay bize ait)… Yine ihmalkârlıktan dolayı satışı yapılan o kısımla ilgili işlem yapılmıyor ve diğer mirasçılardan vekalet vs. de alınmıyor, öylece bekliyor işlemler...
2005’te amcamınoğlu Mahmut Ergün (amcam Mehmet Ergün’ün oğlu), 1980’de Halime Ergün’den Alınan satış sözleşmesine dayanarak, mahkemeden tescil işlemlerini de yaparak 60 metrekarelik kısmı üzerine çıkarıyor, diğer 60 metrekarelik kısımda mahkeme tarafından tescil edilerek diğer amcalarıma/halalarıma pay olarak dağıtılıyor.
Ben de mirasçı olarak (Hasan Ergün) 2009 yılında bu işlemlere başladım (halen devam ediyorum) ve bu işin uzun ve karmaşık olacağını da biliyorum ama bu işi özel sebeplerden dolayı sonlandırmak, herkesin gerçek payını yasal yollarla dağıtmak istiyorum… Asıl pay ise; 130 metrekare bize ait (Mustafa Ergün / çocukları), geri kalan 120 metrekare ise ( Mehmet Ergün / çocukları Ali ve Mahmut Ergün’e ) ait. Ortada tek temize çıkan pay; Halime Ergün’ün 60 metrekarelik satış yaptığı yerin tapusu çıktı. Geri kalan 190 metrekare ise halen miraslık gözüküyor ve tüm amcalarım ve dedem,ninem ve babam vefat etti ve dolayısıyla paylar çocuklarına kaldı. Ahmet Ergün’ün verasetini çıkardığımda ise ortaya tam 75 tane mirasçı çıktı.

Notlar;
a) Halime Ergün halen yaşıyor (67 yaşında ) ve hiç çocuğu olmamış. Amcamın vefatından sonra başka biriyle evlendi ve ondan da çocuğu olmadı ve o adam da vefat etti...
b) Amcalarım/halalarım hepsi ve dedem,ninem ve de babam vefat ettiler
c) 130 + 120 metrekarelik yer miras olduğundan hisseli taşınmaz olarak görülüyor. 120 metrekarelik yer (60 metrekarelik kısmı Halime Ergün’ün satış sözleşmesiyle yapılan satışa dayanarak) mahkemece tescil ettirilmiş ve diğer kardeşlere dağıtılmış. Diğer 130 metrekare halen hisseli olarak duruyor ve Halen Ahmet Ergün üzerine kayıtlı mirasçılara paylama yapılmamış…

Sonuç olarak;
1- Sırasıyla izlemem gereken yollar nedir?
2- Diğer mirasçılardan vekalet alacağım ve zaten onlar da itiraz etmiyorlar duruma. Ama maddiyat olarak çok büyük külfet teşkil ediyor, bunun başka ekonomik bir yolu var mıdır acaba?
3- 1980’de Halime Ergün’ün yaptığı satış sözleşmesinde (noter huzurunda) “ eşim Ahmet Ergün’den olan ve Doğacak olan haklarımı, Mahmut Ergün’e devrettim” diye bir cümle kullanılmış… buna dayanarak Halime Ergün’ün diğer 130 metrekaredeki payına işlem yapılabilir mi?
4- Diğer 130 metrekarelik kısım ise tescil ettirildiğinde, dolayısıyla Halime Ergün’e yine bir pay gözükecek, elimdeki o satış sözleşmesine dayanarak, 65 metrekarelik payını alma şansım var mıdır?
5- Çok karışık işlemlerle uğraşıp yorulacağımı biliyorum ama yine de genel olarak bir nebze de olsa pratik ve kolay yollar bulunabilir mi?

Cevap, öneri ve yönlendirmeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim…