18/07/2007 tarihinde annemin adına bir daire satın aldık. Aynı yılın temmuz ayında daireye yerleşip ardından su, doğalgaz, telefon ve internet sözleşmelerini yapıp kendi üzerime aldım.

Elektrik sözleşmesi yapmak üzere Elmadağ'da bulunan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. müdürlüğüne gittiğimde ise, sözleşme yapamayacaklarını, apartman mütahitinin sayaçları mühürlemediğini, ve sözleşme yapıp elektriği üzerime almam için öncelikle mütahitin elektrik sayaçlarını mühürletmesi gerektiğini söylediler. Elimde elektrik sözleşmesi için aldığım, içinde "elektrik idaresi için" olduğu belirtilen, 31 temmuz 2007 tarihli mahalle muhtarlığından aldığım ikametgah ilmuhaberi bulunuyor.

Bunun üzerine mütahiti aradığımda, kendisinin Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. ile davalası olduğunu, dava sonucunda sayaçların mühürlenip apartmanın tüm dairelerine sözleşme yapabiliceğimizi söyledi. Bu arada apartmanın hiçbir dairesine elektrik faturası gelmiyor, elektrik kesilmiyor. Apartman sakinleri olarak, elektrik tüketim bedellerinin mütahitin şirketi adına faturalandırıldığını düşünmekteydik.

Ardından 30/10/2009 tarihinde elektrik idaresinden iki kişi evime gelip, ismimi ve telefon numaramı alıp, sözleşme yapmam gerektiğini söyledi. Kendilerine daha önce sözleşme için başvurduğumda mümkün olmadığını söylediklerini belirttim. Bunun üzerine tekrar mütahiti aradım ve davanın sürdüğünü öğrendiğimde sözleşme yapılamayacağını anladığımdam tekrar başvurmadım. Diğer apartman sakinlerinin de bu konuda herhangi bir gelişmeden haberdar olmadığını, ve elektrik idaresinden gelen hiçkimse ile görüşmediklerini öğrendim.

26/03/2010 tarihinde Polis Karakolu'ndan telefon ile arayarak, kaçak elektrik kullanımı ile ilgili 29/03/2010 tarihinde karakola gelmemi istediler. 29/03/2010 günü karakola gittim, kaçak elektrik kullanımından dolayı Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin adıma suç duyurusunda bulunduğunu öğrendim. Polis memuruna ifademi verdim ve Savcılığa ifade vermek üzere Adliyeye yönlendirildim. Aynı gün Adliyede Cumhuriyet Savcısı'na ifademi verdim. Bana dava açtıklarını o an öğrendim. Suçlama ile ilgili kaçak elektrik kullanımı dışında herhangi bir bilgi edinmedim. Davanın dosya numarası dahi herhangi bir bilgim yok. Bana bir şekilde haber geliceğini söylediler. Aynı gün mütahiti tekrar aradım, davalarının sürdüğünü, 13/05/2010 tarihinde tekrar duruşmaları olduğunu söyledi. Kendisinin de o tarihteki duruşma sonucunu beklediğini söyledi.

12/04/2010 pazartesi günü, 09/04/2010 cuma günü bırakılmış, adıma bir haber formu buldum. Ertesi gün muhtarlığa gidip mektubu aldım. Bakırköy 10. İcra Müdürlüğü'nden toplam 4090 TL kaçak elektrik icra ödeme emri çıkmış. Son ödeme veya itiraz tarihi 16/04/2010. Bu sabah Boğaziçi Elektrik müdürlüğüne, önce Kaçak Elektrik bürosuna gittim. 30/10/2009 tarihinde apartmana gelen kişilerin, adıma gerçekleştirilen Kaçak/Usulsüz Elektrik Kullanım Tespiti'ni aldım. Bugüne kadar bu tutanaktan haberim olmamıştı. Kişiler geldiklerinde bu tespiti yaptıklarını belirtmemişlerdi. Tutanağın alt kısmında yorum olarak "idareye kaydı olmayan sayaçtan elektrik kullanmak" yazılmış, ve imzam olması gereken yere ismimi yazmışlar. Kaçak elektrik kullanımı tutanağı yapıp suç duyurusunda bulunmuşlar, ayrıca İcraya vermişler.

Bu cuma gününe kadar "kaçak" kullandığım elektrik bedelini ödemem, veya itiraz etmem gerekiyor. Tükettiğim elektrik bedelini ödememek gibi bir niyetim yok. Elektrik hırsızlığı kastıyla hareket etmedim. Ama ödeme durumunda bile, sözleşme yapamadığımızdan dolayı, daha sonra tüketiceğimiz elektriği kaçak olarak kullanmış olacağız. Bugüne kadar ne apartman sakinlerine, nede mütahitin şirketine elektrik faturası veya ihbarname gelmemiş. İcraya itiraz etmem durumunda, Boğaziçi Elektrik şirketi İtiraz İptal davası açıyor, 2 yıl sürüyor, davayı kaybetme durumunda ise borcun ne gibi bir miktara ulaşacağını tahmin edemiyorum. Ne yapmam gerekiyor ?