Ben dovizli askerligimi bu yilin temmuz ayinda (temmuz 2005) tamamladim. Odemekle yukumlu oldugum dovizin de tumunu 2005 nisan ayinda odedim.

Gectigimiz 10 yildir amerikada yasadigim icin 3 yil yurtdisinda kalma suresi acisindan hicbir problemim yoktu, fakat simdi Turkiye'deyken bir is teklifi aldim ve de Turkiye'ye donmeyi dusunuyorum. 1111 numarali askeri yasanin 35/g maddesine gore eger yukumlulugumu tamamlamadan turkiyede bir takvim yilinda 6 aydan fazla gecirirsem bu yasanin kapsamindan cikarilacagim soyleniyor.

Simdi sorum su. Paramin tumunu odememe ve gectigimiz on yil icinde her yil en fazla 3 hafta turkiye'de gecirmis olmama ragmen bu yil eger 6 aydan fazla turkiye'de kalirsam sizce bu askerligimin iptaline yol acabilir mi. Askerlikten 1 ay once yurda geldigim ve yil basinda da 2 hafta gecirdigim icin yil sonuna kadar kalirsam toplam 7.5 ay olacak.

Bunu sormamin sebebi su. Merkez bankasi odemelerini yapanlari askeriyeye ocak ayinda bildiriyor ve de su anda elimde gecici teskere olmasina ramen kesin teskerem ancak onumuzdeki yil elime ulastiriliyor.

Askerlik yasasinda benim durumumda olanlar icin acik bir yorum goremedim, eger siz hukuk bilginizle ve ya sahsi tecrubenizle daha iyi yorumlayabilirseniz cok yardimci olursunuz.

Simdiden cok tesekkurler