+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: Subayliktan firar

Subayliktan firar Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Netherlands.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Subayliktan firar

Sayin Hukukcu meleklerden buyuk bir ricam var. Ne yapabilecegimi bilemiyor sasirdim kaldim.
    Konus soyle. Ben 1996 yilinda Deniz Kuvvetleri Komutanliginin acmis oldugu muvazzaf subay alimlari sinavi sonucu ogretmen sinifindan muvazzaf subay olarak goreve basladim. 2001 yilinda ise tamamen kendi kisisel sebeplerimden dolayi firar ettim. O gun bu gundur de firardayim. Tabi firarimden sonra hakkimda neler yapildi neler yapilacak, ne yapmam gerekiyor, yeni cikan kanuni duzenlemelerde yararlanip yararlanamayacagim konusunda kimseden bir bilgi alamadim. Su anda nerede bulundugumu aciklamak istemiyorum ancak, bir tanidik avukata verdigim yetki ile ondan durumumun arastirilmasi ve yapilabileceklerin tespitine calistim. Ancak sagolsun kendisi bana fazla bir yardimi olamadigi gibi, hakkimda Kasimpasa askeri mahkemesinde bir dava acilmis oldugunu, teslim olmam durumunda basima ne gelebileceginin belli olacagini soyledi. Bilgi almakta zorlandigini, kendisine bilgi verilmedigini soyledi. Ben de verdigim yetkiyi iptal ettirdim. Neticede, subay iken firar ettim. 2001 subat ayindan beri de firari durumdayim. Ogrenebildigim Kasimpasa askeri mahkemseinde hakkimda bir dava acildigini, yargilanmam sonucu ne kadar ceza verileceginin, yeni cikan kanunlardan faydalanip faydalanamayacagimi, davanin kendiliginden dusme durumunun olup olmadigini veya ne zaman dusecegini, teslim olup yargilanirsam asagi yukari ne kadar ceza alabilecegimi bilemiyorum. Ilginc olani kimse de bu konuyu bilemiyor.
    Sorum su kim bana bu konuda yardimci olabilir, nereden bilgi edinebilirim. Mumkunse elektronik kontak kurmak istiyorum. o sebeple email adresime yazilmasini rica ediyorum. Lutfen yardim edin. Artik ben coktaaaan yaptigima pisman oldum da tamir edilecek bir seyin de kalmadigini anladim da basima daha neler gelecegini(hukuksal olarak) bilmek istiyorum. Bu kacamak yasantidan ve belirsizlikten kurtulup, hayatima yeniden baslamak istiyorum.
    Bu yazimi okuyanlara, fikri olup, tavsiyelerde bulunanlara tum ictenligimle tesekkur ediyor herkese islerinde basarilar diliyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Subayliktan firar konulu yargıtay kararı ara
    Subayliktan firar konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Malatya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    146
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

öncelikle geçmiş olsun.firar etmekle hata etmişsin.

Firar ve Cezası

Madde 66 - (Değişik: 3574 - 14.6.1989) 1) Aşağıda yazılı askerî şahıslar
    bir yıldan üç yıla kadar hapsolunur:

a) Kıt'asından veya görevi icabı bulunmak zorunda olduğu yerden izinsiz
    olarak altı günden fazla uzaklaşanlar,

b) Kıt'asından veya görevini yapmakta olduğu yerden izin, istirahat veya
    hava değişimi alarak ayrılanlardan, dönmeye mecbur bulundukları günden
    itibaren altı gün içerisinde özürsüz olarak gelmeyenler.

2) Aşağıda yazılı hallerde hapis cezası iki yıldan aşağı olamaz.

a) Suçlu, silâh, mühimmat ve bunların teçhizat veya nakil vasıtalarından
    ve hayvanlardan birini veya ordu hizmetine tahsis edilen herhangi bir
    şeyi beraberinde götürmüş ise;

b) Suçlu hizmet yaparken kaçmış ise;

c) Suçlu mükerrir ise;

3) Seferberlikte bu maddede yazılı mehiller yarıya indirilir.

Yabancı memlekete firar edenlerin cezaları

Madde 67 - (Değişik: 4551 - 22.3.2000) Aşağıda yazılı fiilleri işleyen
    asker kişiler, yabancı ülkeye kaçmış sayılarak üç seneden beş seneye kadar
    hapis cezası ile cezalandırılırlar.

A) Herhangi bir nedenle izinli olsa dahi, yabancı ülkeye gitme müsaadesi
    bulunmaksızın ülke sınırları dışında üç günü geçirenler,

B) Ülke sınırları dışındaki bir askerî birlik veya görev yerinden, deniz
    veya hava aracından kaçıp da bu durumda üç günü geçirenler,

C) Ülke sınırları dışındaki bir askerî birlikten, deniz veya hava aracından
    herhangi bir nedenle ayrı düşüp de askerî veya sivil bir Türk resmi makamına
    veya müttefik devlet makamlarına özürsüz olarak müracaat etmeksizin üç
    günü geçirenler,

D) Harp esiri iken serbest bırakılıp da askerî veya sivil bir Türk resmi
    makamına veya müttefik devlet makamlarına teslim olmak üzere harekete
    geçme imkanı doğduğu halde, özürsüz olarak hareketsiz kalan ve bu durumda
    üç günü geçirenler.

Aşağıda yazılı hallerde beş seneden on seneye kadar hapis cezası verilir.

A) Fail beraberinde silah, mühimmat,savaş araç veya gerecini götürmüş
    ise,

B) Fail hizmet yaparken kaçmış ise,

C) Fail mükerrir ise.

Seferberlik ve savaş halinde, bu maddede yazılı mehil bir güne iner. Bu
    maddedeki suçu seferberlikte işleyenlere yedi seneden, savaş halinde işleyenlere
    ise on seneden aşağı olmamak üzere ağır hapis cezası verilir.

Mehil içinde yakalananların cezası

Madde 68 - (Değişik: 4551 - 22.3.2000) 66 ve 67 nci maddelerde yazılı
    olan süreler içinde yakalananlara iki aydan altı aya kadar hapis cezası
    verilir.

Aşağıda yazılı hallerde, gün unsuru aranmaz ve ceza artırılır.

A) Fail beraberinde silah, mühimmat, savaş araç ve gerecini götürmüş ise,

B) Fail hizmet yaparken kaçmış ise.

Düşman Tarafında, Düşman Karşısında, Mahsur Mevkiden Kaçanların Cezası

Madde 69 - 1 - Düşman tarafına kaçan ölüme mahkûm edilir.

2 - Düşman karşısında veya mahsur bir mevkiden kaçan müebbet veya muvakkat
    ağır hapis ile cezalandırılır. Vahim hallerde ölüm cezası verilebilir.

Askerî Cürümlerde Dava Ve Cezanın Nasıl Düşüleceği

Madde 49 - (Değişik: 2862 - 11.12.1935) Aşağıdaki fıkralarda yazılı hükümler
    mahfuz olmak üzere askerî suçlarda dava ve cezanın düşmesi hususlarında
    Türk Ceza Kanunu’nun birinci kitabının 9 uncu babı hükümleri tatbik olunur.

A) Yoklama kaçağı, bakaya, saklı ve firar fiilleri hakkında dava müruru
    zamanı, bütün askerî mükellefiyetlerin veya bizzat girmiş oldukları taahhüdün
    bitmesinden itibaren işlemeğe başlar.

B) Hıyanet cürümleriyle maznun ve mahkûm olanlar hakkında müruru zaman
    yoktur.

C) (Ek: 3574 - 14.6.1989) Sırf askerî suçlarla Türk Ceza Kanunu’nun 119
    uncu maddesi hükümleri uygulanmaz.

Firar suçu sırf askeri suç olması sebebiyle,verilecek hapis cezası paraya çevrilmez ve ertelenemez...Yeni çıkan TCK da lehinize pek bir hüküm yok. Bir avukat arkadaşa vekalet verdiğiniz takdirde,tüm dosya kapsamının fotokopisini alır ve hakkınızda ne gibi işlem yapıldığını tam olarak öğrenme imkanınız olur.Sonuç olarak büyütülecek ve çok ağır bir ceza alacak değilsiniz.kaçmakla sorun çözülmez. saygılar

Nerede
    ankara, etlik, Turkey.
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Resmi gazeteden hakkınızda "AYIM kararıyla TSK ile ilişiği kesilerek Re'sen emekli edilmiştir" kararı çıkıp çıkmadığını kontrol edin. MUHAKKAK ÇIKMIŞTIR. Orada 12 ay hapis cezasına çarptırıldığınız, 59/1 gereğince iyi halinizden 1o ay ceza aldığınızı ve yatarının 4 aya denk geldiğini öğreneceksiniz. Şimdi ne olacak; kendinize Türkiye'nin en rahat adledilen ceza evlerinden birinin bulunduğu cezaevini kendinizi hazır hissettiğinizde teslim olmak üzere seçin. Resmi gazetedeki kararla birlikte o cezaevinden sorumlu cumhuriyet savcısına teslim olun sizi hemen tutuklar ve o ceza evinde cezanızı çekmeye başlarsınız. Sizi başka bir cezaevine sevk etme şansı yoktur. Kanun tutuklandığı yerde yatar der HAYIRLI OLSUN

Ben'de 4 ay yatanlardanım. SİVİL CEZAEVLERİNDE YATIYORSUNUZ askeri savcılığa teslim olmayacaksınız. UNUTMAYIN ARTIK ASKER DEĞİLSİNİZ:

Nerede
    USA.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Resmi gazeteden hakkınızda "AYIM kararıyla TSK ile ilişiği kesilerek Re'sen emekli edilmiştir" kararı çıkıp çıkmadığını kontrol edin. MUHAKKAK ÇIKMIŞTIR. Orada 12 ay hapis cezasına çarptırıldığınız, 59/1 gereğince iyi halinizden 1o ay ceza aldığınızı ve yatarının 4 aya denk geldiğini öğreneceksiniz.

<div align="right">Ekleyen: slug - Bugün : 14:19:04</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Ben de hemen hemen ayni durumdayim. Resmi gazete kararlarini nereden elde edebilirim? Resmi Gazete'yle direk olarak mi baglantiya girmem gerekiyor? yoksa bu bilgiyi alabilecegim, ozellikle de internet ortaminda olan bir yer var mi? Yurtdisindayim, yardimci olabilecek arkadaslara simdiden tesekkur ederim.

Nerede
    ISTANBUL, Kadikoy, Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın ARSLAN,
    ben de aynı şekilde 2000 yılında ayrıldım.
    Bu süreçleri tamamladım. Çok zor bir süreç iyi biliyorum, slug'ın söyledikleri doğru, eğer daha detaylı bilgi istiyorsanız "ozdemir.goksel@gmail.com" adresinden bana ulaşabilirsiniz ancak mail başlığınıza Subaylık'tan ayrılma vs. gbi bir konu yazın ki gözümden kaçmasın.
    Artık olan olmuş bundan sonrasında bu süreci en az zararla atlatmanız önemli olan.
    Saygılarımla...

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

1.Durumunuz muvazzaf subaylara uymaz...
    2. Kasımpaşa askeri savcılığını arayarak durumunuzu öğrenebilirsiniz.
    3. Ya deniz harp okulu /tuzla
    ya deniz lisesi / heybeliada
    ya astsubay hazırlama okulu /beylerbeyi
    nde görevliydiniz dolayısıyla firar yazışmalarınızın kaynağı buradaki personel şubedir. son durumunuzu öğrenebilirsiniz...
    Hata mı değil mi bilemem ) saygı ve sevgilerimle..

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Resmi Gazete bilgilerine http://rega.basbakanlik.gov.tr/ adresinden ücretsiz ulaşabilirsiniz........geçmiş olsun

Nerede
    Istanbul, Kadikoy, Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Benim bu konu hakkimda kafama takilan bir soru var: Eger sahis firar etmis, sahsin TSK ile ilisigi res'en emekli edilmek sureti ile kesilmis, hakkinda giyabi tutuklama karari verilmis ve ilisiginin kesilmesi hitaminda elinde terhis belgesi var ise bu sahsin yurtdisinda T.C. konsolosluklarinda pasaportunun gecerlilik suresini uzatmasi mumkun mudur?

Ilgi gosterip cevaplayanlar icin simdiden en icten tesekkurlerimle

Nerede
    ankara, etlik, Turkey.
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Benim bu konu hakkimda kafama takilan bir soru var: Eger sahis firar etmis, sahsin TSK ile ilisigi res'en emekli edilmek sureti ile kesilmis, hakkinda giyabi tutuklama karari verilmis ve ilisiginin kesilmesi hitaminda elinde terhis belgesi var ise bu sahsin yurtdisinda T.C. konsolosluklarinda pasaportunun gecerlilik suresini uzatmasi mumkun mudur?

Ilgi gosterip cevaplayanlar icin simdiden en icten tesekkurlerimle

<div align="right">Ekleyen: Aubie Wan - 29/12/2005 : 02:53:32</div id="right">
    Hayir degildir. Cezanin infazi gerceklesmeden kenuni yollarla yurt disina cikamayacaginiz gibi orda iken hakkinida karar alindiysa pasaportunuzun suresini kanuni yollarla uzatmaniz da mumkun degildir.

Nerede
    ankara, etlik, Turkey.
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">1.Durumunuz muvazzaf subaylara uymaz...
    2. Kasımpaşa askeri savcılığını arayarak durumunuzu öğrenebilirsiniz.
    3. Ya deniz harp okulu /tuzla
    ya deniz lisesi / heybeliada
    ya astsubay hazırlama okulu /beylerbeyi
    nde görevliydiniz dolayısıyla firar yazışmalarınızın kaynağı buradaki personel şubedir. son durumunuzu öğrenebilirsiniz...
    Hata mı değil mi bilemem ) saygı ve sevgilerimle..

<div align="right">Ekleyen: commodore1tr - 25/07/2005 : 19:09:06</div id="right">
    HATA Sahsin durumunun rutbesiyle alakasi yoktur bu sucu isleyen ASKER SAHISLAR'in tamami ayni madde ve ilgili bentleriyle yargilanip hukum giyerler. KURUMUN DISIPLIN MAHKEMESI SAVCILIGI diger en saglam kaynaktir :P

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

av. harun yonel

subaylıktan firar nasıl olur

firar eden rutbeli asker yorum www.hukuki.net

Forum