+ Konuyu Yanıtla
53 / 139 Sayfa İlkİlk ... 3132333434445464748495051525354555657585960616263738393103113123133 ... SonSon
521 den 530´e kadar toplam 1390 ileti bulundu.

Konu: Dövizle kredi alana müjdeli haber

Dövizle kredi alana müjdeli haber Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    162
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Dövizle kredi alana müjdeli haber

Bana bugün gelen bir mail i paylaşıyorum

C.H.P.li bir gurup milletvekili yarın yani çarşamba günü 11.30 da T.B.M.M de basın toplantısı düzenleyecek konuya duyarlı olan Ankarada bulunan arkadaşlaa bildirin toplantıda daha önce bahsettigimiz japon yen i mağdurlarının mağduriyeti giderilmesi için KÖKSAL TOPTAN a sunulacak böylece Meclis sorunumuzu resmen gündem e alacaktır

Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

Dövizle kredi alana müjdeli haber konulu yargıtay kararı ara
    Dövizle kredi alana müjdeli haber konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    162
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yeni haber

Yen kredisine yönelik uzman yorumu:Yen kredisi ile borçlananların yaşadıkları sorunlar kritik hal aldı. Türkiye'de 200 bin dolayında mağdurun olduğu tahmin ediliyor. Peki Yen nasıl bu noktaya geldi gideceği nokta ne?
    200 bin kişilik mağdur ordusu

03 Şubat 2009 20:04

Rotahaber'in gündeme getirdiği 'Yen konusu' ekonomi basınında da yerini almaya başladı. Yüzlerce mağdur yaşadıkları sorunları Rotahaber ile paylaşmaya devam ediyor. Peki, Yen nasıl oldu da bu noktalara geldi, bundan sonraki gelişmeler ne yönde olur?.

Teletrade Analisti Aykız Doğan, Yen mağdurları için "Yenin değer kazanması ve Türkiye'deki kredi mağdurları" konulu bir analiz kaleme aldı:

Japonya 90'larda Yen'in aşırı değerlenmesi ve deflasyonist baskılarla ortaya çıkan derin bir resesyonla mücadele etmiş ve bu mücadelesinin sonuçlarını ancak 2000'lerin başında alabilmiş bir ekonomidir. Japon ekonomisi iç taleple değil; uluslar arası piyasalarda sahip olduğu rekabet gücü sayesinde büyümektedir.

Ekonomik kalkınma Asya ülkelerinin çoğunda etkin olan ihracata dayalı büyüme modeline dayanmaktadır. Bu durum ekonomiyi Japon Yen'inde yaşanan dalgalanmalara karşı kırılganlaştırmaktadır.

Nitekim dünya çapında bir talep daralmasıyla karşılaşılan 2008 yılından itibaren döviz piyasalarında Yen'in değer kazanması Japon ihracatına darbe vurmuş ve hükümet resmen resesyona girdiğini açıklamıştır.

Döviz kurlarının uzun vadede gelmesi gereken seviyeyi tespit eden kuramlara göre hesaplandığında Yen'in aşırı değerli olduğu matematiksel olarak görülmektedir. Japonya'nın ekonomik koşulları bağlamında bakıldığında Yen'in değer kazanması beklenmedik bir durumdur. Japonya uzun zamandır çok düşük seviyelerde tuttuğu faiz oranlarını 0,01'e kadar indirip genişlemeci para politikası benimsemekle kalmamış aynı zamanda canlandırma paketleri oluşturarak piyasaya 500 milyar$ civarında likidite de sağlamıştır.

Bu müdahalelerle Yen'in değer kazanması değil kaybetmesi yönünde baskı yaratması amaçlanmıştır. Oysa Yen yalnızca benzer ekonomik müdahalelerin yapıldığı gelişmiş batı ekonomilerin paralarına karşı değil, Türkiye gibi piyasaya göreceli olarak daha az müdahalede bulunan yüksek faizli ülkelerin paralarına karşı da değer kazanmıştır.

Bazı ekonomistler Yen'deki bu değerlenmeyi Japonya'nın ABD'den sonra en güvenilir ve sağlam ekonomi olarak algılanmasına bağlamaktadır. Diğer taraftan Japonya büyük ekonomiler arasında resesyona girdiğini açıklayan ilk ülke olmuştur ve ekonomisi herhangi bir düzelme belirtisi gösterememektedir.

Yen'in değer kazanmasında rol oynayan etkenlerden biri Japon banklarından düşük faiz uygulaması sayesinde ucuza borçlanabilen bankaların Türkiye gibi faiz oranı yüksek olan ülkelerde Yen üzerinden ucuz kredi imkânı sunması olmuştur. Bir çeşit “carry trade” yapan banka bu yöntemle Japon Yen'inde oluşan dalgalanmalar nedeniyle taşıdığı riski kredi tüketicilerine aktarmış olmakta ve faiz farklılığından kar sağlamaktadır. Sonuçta ise Yen'e olan talep artmıştır.

2007'nin ikinci yarısından itibaren konut kredilerine Japon Yen'i seçeneği eklenmiş ve Yen üzerinden borçlanma faiz oranlarının daha düşük tutulması gibi yöntemlerin yanı sıra medya aracılığıyla da pazarlanmıştır. 2008'e gelindiğinde Yen üzerinden borçlananların YTL üzerinden borçlananlara göre üçte bir daha az faiz ödemeleri sayesinde Yen kredilerinin popülerliği artmıştır.

Ne var ki 2008'in kriz ortamında hedge fonların çekilmesi sonucu Yen'in değer kazanması Yen üzerinden borçlananları çok zor durumda bırakmıştır. TL/JPY paritesi 2008'in Ağustos ayında 93,00 seviyelerindeyken 2009'un Şubat'ında 54,00 seviyelerine kadar gerilemiş; Japon Yen'i TL karşısında %70'e yakın değer kazanmıştır. Bunun sonucunda mağdur olan kredi sahiplerinin sayısının 200 bini bulduğu tahmin edilmektedir. Tüketiciler Derneği (Tüder) mağdurların Tüketici Mahkemelerine başvurarak kredi taksitlerinin krizden önceki kurdan ödenmesini içeren taleplerde bulunmalarını önermiştir.

Peki, kurumlar kendilerini nasıl koruyabilir. Bu bakımdan FOREX piyasaları olarak adlandırılan para piyasalarında yapılan işlemlerle kuruluşlar kendilerini koruyabiliyorlar. Bu tarz piyasaların kurulma işlevi de zaten bu tarz zararları önleyici nitelikte olabilmesini sağlamaktı.

Bununla beraber şirketler Kendilerini piyasadaki malzeme ve ürün fiyatlarının değişim risklerinden koruyabilir, karlarını stabilize edebilir, finans giriş ve çıkışlarını daha düzenli hale getirebilir, gelirlerini ve giderlerini planlayabilir, aldıkları kredilerin fiyatlarını düşürebilir. Böylelikle şirketlerinin sermayelerini daha kontrollü hale getirebildikleri için kullanılabilir sermaye miktarlarını arttırabilirler.

İlgili Haber:

En çok Japon Yeni kullandıran bankalar:

Cazip Japon Yeni kredileri kabusa dönüştü

kaynak

http://www.rotahaber.com/haber/20090...man-yorumu.php

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fişek35 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    eğitim 2008 1 şubatta ben 14:15 gibi meydan da oldum fakat kimseyi tanımadığımdan sizlere ulaşamadım bu pazar da aynı yerde mi olacak eğer yer ve saat bildirirken bir kişi de telefon numarası yazsın orda herkese sormak durumunda kalıyorum ve toplantıyı kaçırıyorum.
    Ben İzmir 1nci tüketici mahkemesine başvurdum benim gibi iki arkadaşımda başvurdu mart ın 5 inde duruşmaya çıkacağım avukat aradım hepsi çok yüksek meblağlarda para istediler bazıları ise olmadığı halde 900 ytl harç parası istedi tüketici mahkemelerinde harç yok bilginize sadece 9 ytl posta pulu ve 60 kuruş dosta parası ile dilekçe ve ödeme planları dekontlarla başvuru yapılıyor sonraki aşamalar ne dir bilmiyorum ayrıca avukatsız bu mahkemeyi nasıl kazanacağım o da meçhul ayrıca bana ittihadi tedbir kararı uygulanmadı yani hakim bu talebi, reddetti.
    son 2 ay kredimi ödeyemedim 3 ay onlar icra takibine başlayacak avukatlara dava bitince anlaşalım diyorum yok çünkü o da makbul olmuyor Allah sonumuzu hayır etsin.
    Toplantı yapılacak ama saati kesinleşmedi.Siz mail adresinizi bırakırsanız ben size mail atar bildiririm.Mutlaka katılmalıyız.Avukat ta gelecek.Bu sorunu çözmemiz gerek

İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn.selma abla;
    arada yapmış olduğum hatırlatma uyarılara rağmen kişisel tartışmaların artarak konudan uzaklaşılması,mesaj yazarken yazım kurallarına özen gösterilmemesi nedeniyle konunun tam anlamıyla karmaşaya dönmesi nedeniyle konuyu kilitlerken zaten 1 günlük kilitleme sonrasında açma düşüncesiyle kilitlemiştim.
    Konunun açılması yönünde pek çok üyeden mesaj geldi.
    (Yukarıda yazdığınız şekilde yazım kurallarına özen göstermeden yazılacak iletilerin tamamı silinmeye aday iletiler olduğundan, aşağıdaki linki kullanarak iletinizi tekrar düzenleyip, cümlelere büyük harfle başlanmış,noktalama işaretlerine uyulmuş hale getirebilirsiniz.
    https://www.hukuki.net/forum/editpost...tpost&p=253299
    Tarafsızlığınız için teşekkür ederiz.Umarım bundan sonra imlâ kurallarına vedüzgün yazma kuralına herkes uyar.

İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eğitim2008 ve fişek35 pazar günü İzmir 'de tekrar buluşma yapılacak.Öğle saatlerinde toplanılacak sanırım.
    Veysel Sağlam arkadaşımız bugün akşam aldığı japon kılıcı katana ile Ankara'ya gidiyor.Kılıcı Başbakana hediye ederek hepimizin durumunu arz edecek.Bununla ilgili haberler bazı tv ve bazı gazetelerde yayınyanladı.
    En önemlisi bence Hayati Yazıcıoğluna fax çekilmesidir. Yüz binlerce kişi fax çekmeli.
    Ayrıca facebooktaki japonyenizedeler gurubu bölünmüş değil.180 kişi civarında üye oldu.Gerekli ayrıntılar tel. no fax. no orada var ulaşabilirsiiniz.
    Pazar günü İzmir'de olacağız.
    Saygılar.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hem site yöneticilerinden gelen, hem de sağduyu sahibi üye arkadaşlardan gelen itidal ve sükûnet çağrılarının önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu site bizim en sağlam buluşma adresimiz, kıymetini bilmemiz lazım.
    Selma hanıma ve diğer bütün arkadaşlara emekleri için teşekkür ediyorum. Takip edebildiğim kadarıyla emekleriniz zayi olmuyor; ekonomi basınında yavaş yavaş haber olmaya başladık, siyasilerin de gündemine gelmeye başlayacağız nihayet. Ben umut doluyum arkadaşlar, kimse karamsar olmasın. En kötü ihtimalle, yen 1.90 sınırını aşmayacak (IMF ile anlaşılacak filan ya), 6 ay, 1-1.5 yıl içinde de 1.40 seviyelerinde sabitlenecek gibi görünüyor, bu da en azından kabul edilebilir bir durum olabilir. Haa bu arada canımız çıkacak, bu ayrı bir konu. Neyse, herkese selamlar...

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Atilla Kaya yazdı
    yarın, 00:11'da
    arkadaslar ızmırde yenı asırla yaptıgımız röportaj haber yapıldı bugun yenı asıra tesekurler.atv gıbı dalga gecemedıler japon yenı zedelerle çünkü ben ve arkadaslarım sorunumuzu dıle getırdık reklam ıcın ekrana cıkmadık.yarın haberı eklerız buraya...elımızden geldıgı her seyı yapıyoruz susmuyoruz.sızden rıcam sızde susmayın...bu olayda haklı olan bizleriz bankalar değil.saygılarımla

İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar İzmir Yeniasır TV bizlerle ilgili çok güzel bir haber yayınladı.Teşekkür ediyoruz.

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

başarıyı elde etmeye az kaldı ...
    Konu yıldıray alyanak tarafından (04-02-2009 Saat 01:08:09 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yarin ilk isim verilen numaraya fax cekmek olacak. Lutfen herkes fax ceksin. Vaktimiz azaliyo.

+ Konuyu Yanıtla
53 / 139 Sayfa İlkİlk ... 3132333434445464748495051525354555657585960616263738393103113123133 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

velayeti babada olan çocuk annenin ikametine geçebilir mi

YENZEDELER

fecebokka

Forum