+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 36 ileti bulundu.

Konu: Kredi Borçlarını Ödeyemiyorum

Kredi Borçlarını Ödeyemiyorum Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    mkocagul Misafir

Tanımlı Re: Kredi Borçlarını Ödeyemiyorum

Sayın Erdoğan Bey
    Borçlar kanunu 133. maddeyi yazmışsınız ancak, İİK 71. maddeyi sanırım unutmuşsunuz.
    İİK Madde 71 – (Değişik: 18/2/1965 - 538/42 md.)
    Borçlu, takibin kesinleşmesinden sonraki devrede borcun ve ferilerinin itfa edildiğini yahut alacaklının kendisine bir mühlet verdiğini noterden tasdikli veya imzası ikrar edilmiş bir belge ile ispat ederse, takibin iptal veya talikini her zaman tetkik merciinden istiyebilir.
    Borçlu, takibin kesinleşmesinden sonraki devrede borcun zamanaşımına uğradığını ileri sürecek olursa, 33 a. maddesi hükmü kıyasen uygulanır.

Burada kanunun açık hükmü takibin demiyor dikkat ederseniz. "BORCUN zaman aşımına uğradığını ileri sürecek olursa" diyor.
    Borçlar kanunu 133 maddesi çeklerin 6 ayda zaman aşımına uğramasına yada senetlerin 3 yıl içinde zaman aşımına uğramasına engel olamıyor. Peki neden sözleşmeye bağlı bir ilişkinin zaman aşımının size göre sonsuz olmasına neden oluyor?
    Sanırım icra takibi hakkındaki zaman aşımını düşünüyorsunuz ve her icra işlemi ile takibin düşmeyeceğini süreceğini öne sürüyorsunuz. Ancak zaman aşımı dolan takibin kendisi değil borçtur. Zaman aşımını icra takibi yaparak kestiniz diyelim, sonrasında nasıl, hangi yasal dayanak ile zaman aşımını tekrar keseceksiniz? BK 133 e göre zaman aşımı icra takibi ile kesildi ya sonra? Borç zaman aşımına girdi ise bu zaman aşımı iddiasının defi olarak dava ile öne sürülmesi halinde borçlar kanunun açık hükümleri uygulanır. bu süre ise maksimum 10 yıl olabilir. İcra takibi yaptığınız tarihten itibaren aradan geçecek 10 yıl süre sonunda zaman aşımı süresi dolmuş olur.
    Bu konuyu ilginç bularak epey araştırdım ama sizin dediğinizi destekleyen hiçbir Yargıtay kararına ulaşamadım. Aşağıdaki birkaç tane örnek karar ile bu düşünce ve yorumumu destekledim. Sizin bu fikrinizi anlatan bir emsal karar eklerseniz sevinirim.

Borçlar Kanunu:Madde 135 – Müruru zaman katedilmiş olunca katıdan itibaren yeni bir müddet cereyan etmeğe başlar.
    Borç bir senette ikrar edilmiş veya bir hüküm ile sabit olmuş ise yeni müddet daima on senedir. Burada senet ile ikrar ve hüküm ile sabit olma halinde dahi 10 yıl süreden söz ediliyor. O zaman nasıl bir takibin sürüp gideceğini ve zama aşımına uğramayacağını öne sürebileceğiz?

Esas No : 2007 / 6521 Karar No : 2007 / 8674
    Merci : Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Tarih : 01/05/2007
    Özü : KAMBİYO SENEDİ NİTELİĞİ BULUNMAYAN BU SENET İLE BAŞLATILIP KESİNLEŞEN TAKİPTE İİK.NUN 71/2 MADDESİ GEREĞİNCE TAKİBİN İLE YAPILAN TAKİP KESİNLEŞTİĞİNE GÖRE, OLAYDA UYGULANMASI GEREKEN BORÇLAR KANUNU'NUN 125. MADDESİNE GÖRE 10 YILLIK ZAMANAŞIMI SÜRESİ DOLMADIĞINDAN MAHKEMECE ZAMANAŞIMI İTİRAZININ REDDİ YERİNE, KABULÜNE KARAR VERİLMESİ İSABETLİ DEĞİLDİR.

Esas No : 2006 / 20719 Karar No : 2006 / 23563
    Merci : Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Tarih : 12/12/2006
    Özü : ZORUNLU UNSUR OLAN TANZİM YERİ, İDARİ BİRİM ADI OLARAK GÖSTERİLMEDİĞİ İÇİN, TAKİP DAYANAĞI BELGE TTK'NIN 692/5. MADDESİ ANLAMINDA ÇEK VASFINI TAŞIMAMAKTADIR. BU NİTELİKTEKİ BELGE İÇİN KAMBİYO SENETLERİNE MAHSUS YOL İLE YAPILAN RAKİP KESİNLEŞTİĞİNE GÖRE, OLAYDA BORÇLAR KANUNU 125. MADDEDEKİ ZAMANAŞIMI HÜKÜMLERİ UYGULANIR.

Esas No : 2003 / 22568 Karar No : 2003 / 21781
    Merci : Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Tarih : 06/11/2003
    Özü : KAMBİYO SENEDİ NİTELİĞİ BULUNMAYAN BELGE İLE BAŞLATILIP KESİNLEŞEN TAKİPTE, TAKİBİN KESİNLEŞMESİNDEN SONRAKİ DÖNEMDE İŞLEYECEK ZAMANAŞIMI SÜRESİNİN TTKNUN 726. MADDESİNE GÖRE DEĞİL FAKAT BK.NUN 125. MADDESİNE GÖRE HESAP EDİLMESİ GEREKİR.

Hukuki NET Güncel Haber

Kredi Borçlarını Ödeyemiyorum konulu yargıtay kararı ara
    Kredi Borçlarını Ödeyemiyorum konulu hukuk haber
    Konu mkocagul tarafından (02-11-2008 Saat 23:10:12 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap

İletiler
    81
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu durumda ben 10 yıl sonra "borcumun" zamanaşımına uğradığını belirterek itiraz etmeliyim öyle mi?
    Peki aradan 10 yıl geçmiş ve hala aynı borç için maaş kesintisi uygulanıyorsa bu zaman aşımı söz konusu kesinti için de geçerli midir?
    Konu fakirmemur tarafından (03-11-2008 Saat 00:32:07 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.775
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.mkocagul,başlatılan her takip işlemi ile zamanaşımının beklemeye geçtiğini, yapılan takip işlemi ile ilgili zaman aşımının sona ermesiyle ,borca ilişkin zaman aşımının sıfırdan başladığını düşünüyorum.

Madde 136 - Bir dava veya defi ile katedilmiş olan müruru zaman, dava devam ettiği müddetçe iki tarafın muhakemeye müteallik her muamelesinden ve hakimin her emir ve hükmünden itibaren yeniden cereyana başlar.
    Katı, icrai takibattan neşet etmiş ise müruru zaman takibe müteallik her
    muameleden itibaren yeniden cereyana başlar
    .

İletiler
    81
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Red face Re: Kredi Borçlarını Ödeyemiyorum

Tam sevindim derken yine aynı hayal kırıklığına düşüyorum.
    Sayın MKocagül ve Sayın Kırcalı,umarım ortak sonuçta buluşursunuz ve ben de beni nelerin beklediğini kesin olarak öğrenebilirim.
    İlginiz için ayrıca tüm samimiyetimle teşekkür ediyorum.

mkocagul Misafir

Erdoğan Bey yanıtınız için teşekkürler ama bu yorumunuzu lütfen emsal bir karar ile desteklermisiniz?
    Yani fiili uygulamanın nasıl olduğu önemli değil mi?
    Ben fazla sayıda örnek kararları ekledim. Bu kararların hepsinde açık ve net olarak 10 YIL zaman aşımı ibaresi yok mu?
    Bunun açık ve net başka örneği de çek ve senetler değil mi?
    Çek ve senetler neden 6 ay yada 3 yılda zaman aşımına giriyor? Bu konuda yorumunuzu duymak isterim. Yanlış anlaşılmasın, konu sizinle olan karşılıklı bir yazışma değildir. Konuya bu açıdan bakmıyorum. Konunun net olarak anlamak için konuyu ve içtihatları yasalar ile yorumluyorum. Konuyu Karşıyaka 4. İcra Müdür Yardımcısı olan bir arkadaşım ile de görüştüm. Takdir edersiniz ki fiilen içinde olanlan biridir. Aynı yorumu ondan da dinledim.
    Kendim ayrıca bu olayı birebir yaşadım. Tam 1.5 yıl bu konu ile detaylı ilgilendim.1993 yılında boşandığım ilk eşim ile süren bir nafaka konusunda yaşadığımız olumsuzluklar için konu İcra Hukuk mahkemesine taşındı. İzmir 5. İcra Hukuk Mahkemesinde açtığım dava bir yıl devam etti. Burada Sayın Hakim hanım ile yaşadığımız karşılıklı hukuki atışma ve konunun İİK açık hükümlerine rağmen uzun süredir sürüncemede kalması nedeni ile red di Hakim talebinde bulundum. Konu İzmir 1. İcra Hukuk Mahkemesine geldi ve burada ilk duruşmada size yazdığım gibi, 10 yıllık zaman aşımı kararı verildi. Bu davada takip konusu bir ilam idi. Adi takip için süre nasıl sonsuz olacak onu bilmek anlamak istiyorum.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.775
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın kocagul, ben hiç bir zaman sürenin sonsuzluğundan bahsetmedim.Söylemeye çalıştığım sizin de belirttiğiniz gibi eğer bir borç doğmuş ise, bu borcun doğmasından itibaren başlayan zaman aşımı 10 yıldır kabul.Bu 10 yıl içinde alacaklı bir takip işlemi başlatırsa,zaman aşımının işlemesi durur.Zamanaşımının işlemesini durduran bu takip işleminin de bir zaman aşımı vardır örneğin 1 yıl içinde icra takibinin sonuçlandırılması.1 yıl sonunda sonuçlanmayan icra takibi zaman aşımına uğradı ve artık takip yapılamaz duruma geldi.( Hoş ,zaman aşımı hakim tarafından kendiliğinden dikkate alınamaz,borçlunun zaman aşımına uğradığı yolunda iddiası gereklidir.)
    1 yıllık zaman aşımı sonunda ,asıl borca ilişkin zamanaşımı sıfırdan tekrar başlayacaktır.10 yıl içinde yapılacak benzer takip işlemleri zaman aşımını gene durduracaktır.

mkocagul Misafir

Erdoğan Bey
    Dediğiniz gibi olunca zaman aşımı fiilen sonsuz olmuyor mu? Ayrıca her icra işlemi zaman aşımını kesmez. İcra işlemi ile icra takip işlemi kavramlarını değerlendirmek gerekir. Mesela borçlunun ödeme yapması zaman aşımını kesen işlem değildir. (Dayanak 12. HD. 13.3.1986 T. 9294/2778 kararı)
    Bu sonuca varılıyorsa, borçlunun Aynı yasa hükümlerine tabii olduğu, Kambiyo senedi yolu ile takipte veya ilama dayalı takipte zaman aşımı süresi 10 yıl olarak uygulanıyor. Nasıl adi takipte süreyi her icra işlemi ile kesebiliyorsunuz? Kendi yaşadığım fiili olayı dahi özel olmasına rağmen yazdım. Bu dava İzmir 5. İcra Hukuk Mahkemesinde 2006/100 esas numarası ile 10.11.2006 da açıldı ve Red di hakim talebi üzerine 31.03.2008 tarihinde 1. İcra Hukuk Mahkemesince sonuçlandırıldı. Aşağıda kopyalayarak yapıştırdığım Uyap tan alınma duruşma bilgileri var. Dilerseniz özel bölümlerini çizerek karar metnini de size mail gönderebilirim.Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye boşuna dememişler. Ben kendim bizzat yaşadım.
    5. İcra Hukuk Mahkemesi Sayın Hakimi de biraz farklı olsa dahi size benzer yorumladığı için bir ay sürecek dava bu kadar uzun sürdü.
    Sonunda 1. İcra Hukuk zaman aşımının 10 yıl olduğuna karar verdi karar kesinleşti.
    Dediğim gibi mümkün ise bir emsal karar eklemenizi rica ediyorum.

31/03/2008 01:10 Duruşma Duruşma yapıldı
    18/12/2007 09:30 Duruşma Duruşma yapıldı
    09/10/2007 10:20 Duruşma Duruşma yapıldı
    21/08/2007 09:45 Duruşma Duruşma yapıldı
    24/07/2007 10:00 Duruşma Duruşma yapıldı
    29/05/2007 11:15 Duruşma Duruşma yapıldı
    17/04/2007 10:45 Duruşma Duruşma yapıldı
    06/03/2007 10:15 Duruşma Duruşma yapıldı
    13/02/2007 11:30 Duruşma Duruşma yapıldı
    26/12/2006 10:30 Duruşma Duruşma yapıldı

İzmir 5. İcra Hukuk Mahkemesi
    Dosya Yıl/No 2006/100
    Dosya Türü Hukuk Dava Dosyası
    Açılış Tarihi 10/11/2006
    Dosyanın Durumu Nihai karar verildi
    Dava Türü Şikayet
    Konu mkocagul tarafından (03-11-2008 Saat 12:33:43 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

İletiler
    81
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cool Re: Kredi Borçlarını Ödeyemiyorum

Selamlar.Borcunuzu nasıl ödeyim diye bir yere yazı yazmışsınız.Bende size fikrimi söyleyeyim.Yapıp yapmamak size kalsın.60.000YTL borç diyorsunuz.Benim sağlam güvenilir bir avukat arkadaşım dostum var bana zamanında bu konular ve ödeme hakkında şöyle tavsiyede bulundu.Aynısını yazıyorum.Dediki borcunu ödeyeceksen ve imkan varsa toptan tek seferde öde ve kurtul.Ödediğin yerden ibraname kağıdı al.Yani doğru yere öde yetkisiz kişilere bankalarda ödeme yapma birde ödeme işleminde bence yanınıza bir avukat alın kendinizi sağlama alın.Yok ben taksit öderim derseniz onuda yapın ama hesabı iyi yapın aksama yaparsanız ödemelerde size gene zorluk çıkarırlar.Haberiniz olsun.En iyisi bir zvukattan yardım alın.Tanıdık arkadaş çevrenizden araştırınız.Selamlar.

İletiler
    81
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı maliozden rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Selamlar.Borcunuzu nasıl ödeyim diye bir yere yazı yazmışsınız.Bende size fikrimi söyleyeyim.Yapıp yapmamak size kalsın.60.000YTL borç diyorsunuz.Benim sağlam güvenilir bir avukat arkadaşım dostum var bana zamanında bu konular ve ödeme hakkında şöyle tavsiyede bulundu.Aynısını yazıyorum.Dediki borcunu ödeyeceksen ve imkan varsa toptan tek seferde öde ve kurtul.Ödediğin yerden ibraname kağıdı al.Yani doğru yere öde yetkisiz kişilere bankalarda ödeme yapma birde ödeme işleminde bence yanınıza bir avukat alın kendinizi sağlama alın.Yok ben taksit öderim derseniz onuda yapın ama hesabı iyi yapın aksama yaparsanız ödemelerde size gene zorluk çıkarırlar.Haberiniz olsun.En iyisi bir zvukattan yardım alın.Tanıdık arkadaş çevrenizden araştırınız.Selamlar.
    BEn 60.000 ytl yi ödeyecek durumda olup da ödemiyor değilim ki.Ödeyemiyorum ve sonrasında şartların ne olacağını bilmek istiyorum.

İletiler
    81
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Re: Kredi Borçlarını Ödeyemiyorum

Tam sevindim derken yine aynı hayal kırıklığına düşüyorum.
    Sayın MKocagül ve Sayın Kırcalı,umarım ortak sonuçta buluşursunuz ve ben de beni nelerin beklediğini kesin olarak öğrenebilirim.
    İlginiz için ayrıca tüm samimiyetimle teşekkür ediyorum.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kredi borcunu ödeyemeyenler

kredi borcunu odeyememe

banka borçlarını ödeyemiyorumbanka borcunu odeyemeyenlerkredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalıbanka kredi borcunu ödeyemeyenlerbankalara olan borç ödenmezsekrediyi ödeyemiyorumkredi borçlarını ödeyemiyorumkrediyi ödeyememekredileri ödeyemiyorumkredi borcu ödeyememebireysel kredi borcu ödenmezse ne olurborcunu ödeyemeyen ne yapmalıhttp:www.hukuki.netshowthread.php46527-Kredi-Borclarini-odeyemiyorumkredi karti ödeyemeyenlerhttps:www.hukuki.netshowthread.php46527-Kredi-Borclarini-odeyemiyorumkredi ödeyemiyorumkredi borcunu ödeyemeyen var mıkredi borçlarını ödeyemiyorum zamanaşımıbanka kredisi borcu ödenmezse ne olurticari kredi ödenmezseborclari odeyemiyorumkonut kredisi borcunu ödeyemeyenler ne yapabiliricralık kredi kartı borcu ödenmezse ne olur
Forum