Anket Sonuçlarını Göster: Başörtüsü yasağı

Oylayanlar
680. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • yasaklansın

182 26,76%
  • yasaklanmasın

481 70,74%
  • ilgilenmiyorum

17 2,50%
Kilitli Konu
9 / 18 Sayfa İlkİlk 123456789101112131415161718 SonSon
81 den 90´e kadar toplam 177 ileti bulundu.

Konu: Başörtüsü yasağı

Başörtüsü yasağı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

ayrıca bazı üyeler başörtüsünün kur'anda olmadığını belirtiyorlar. nedense herkes dini kendine göre yorumluyor. nedense türbanın islamda yeri olmadığı gibi saçma şeyler yazılıyor. ben bu konuyu öğrenmek için gidip bir imama sordum dediği şu oldu:
    ''kadının biri şu olay gerçekleşirse bende yedi erkekle zina edeceğim diyor. olay gerçekleşiyor.kadın söz vermiş ama zinada bir günah. hazreti peygambere 'ben bu sözümden nasıl dönerim' diye soruyor.peygamberin verdiği cevap şu oluyor: saçının yedi telini yedi erkeğe göster.''
    ben yeterince bilmiyorum.ama siz dini konuları yinede işiniz düşerse bir imama sorun.::)))

Hukuki NET Güncel Haber

Başörtüsü yasağı konulu yargıtay kararı ara
    Başörtüsü yasağı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Siz imama sormaya devam edin. Ama imamın anlattığı bu hikaye hangi kitapta yazıyormuş, merak edip sordunuz mu? Bu imam dediğiniz adam işkembei kübradan atmış olmasın?

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili Üyeler,

Bu sorun sayfalarca, sabahtan akşama, yıllardan yıla da tartışılsa çözülecek gibi görünmüyor. Ancak takip edebildiğim kadarıyla tartışma düzeyi de karşılıklı suçlamalar ile giderek düşüyor, iş şiddet kullanmaya tehlikeli bir kamplaşmaya doğru gidiyor.

Bugün türbanı savunan, bunu kişisel özgürlüğün bir parçası ve müslüman olmanın bir gereği olarak gören sevgili üyelere, ailelerinin kadın fertlerinin çok değil 30-40 yıl önce çekilmiş resimlerine bir bakmalarını tavsiye ediyorum. Mutlaka başörtülü kadınlar görecekler ancak Allah aşkına, hangisi bugünkü anlamda sıkmabaş tabir edilen türbanlı ? Bu insanlar dinsiz miydi? Başörtüsü (türban değil) bir Anadolu geleneğidir, sanılanın aksine türban da bir Arap geleneği değil, Afrika geleneğidir.

Konu kişisel özgürlük değil, aksine kişisel özgürlükleri tehdit eden sembollerle bir diğer taraf (aslında tarafların birbirinden temelde farkı yoktur, hepsi vatandaştır, hepsi ülkenin kendi düşüncesi çerçevesinde şekillenmesi halinde bundan yarar sağlanacağını düşünmektedir, yani hepimizin ortak paydası aynıdır, tartışma yöntemin ve rejimin ne olacağıdır) üzerinde tahakküm kurulması tehlikesidir ki, bunu 80 öncesinde de yaşadık. Polis bile POLBİR-POLDER ayrımı ve hangi tarafa ait olduğunun açıkça seçildiği bıyık şekliyle kamplaştı, yandaşını suç üstü yakaladı serbest bıraktı, karşı tarafa eza çektirdi ve hatta birbiri ile çatıştı.

Sevgili arkadaşlar, gelin keskinliklerden sıyrılalım, gelin hoşgörüyü elden bırakmayalım, ortak amaçlarımız var, hepimiz aynı coğrafyanın aynı tastan su içen insanlarıyız, bezirgan tuzaklarına düşmeyelim, birbirimize düşman olmayalım, bunu isteyen ve sürekli kaşıyan dahili ve harici bedhahların oyununa gelmeyelim.

Sevgi ve saygılar,

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın semyy ;
    Bahsettiğiniz imam sanırım bizim uzun eşek oynadığımız köyün imamı bilirsiniz ' Bizim köyün imamı alttan verir samanı üsten çıkar dumanı çattı pattı kaç attı...' diye gider aha sizin imam o imam yani dinden anlayan imam değil....
    Bu konuyu yazmaktan bıktım artık son derece açık ve sert yazıyorum... Türban denen paçavrayı dini esea kabul etmek SALAKLIKTIR. Türbanı savunan DİNDAR değil DİNCİDİR. Dinimizin temelinde türban veya karaçarşaf yoktur. Bırakın safsatayı günümüze ulaşın...
    Türban diye diye ne mi oldu EN BÜYÜK TEHLİKE İRTİCA OLDU. TÜRKİYE Yİ BİR FAS A BİR CEZAYİR E ÇEVİRMEYE ÖZENEN AŞAĞILIKLAR DOLDU. Çeşmede Kuşadasında ve özellikle İzmir'de TÜRBANSIZ kadının giremeyeceği oteller doldu. TÜRBAN RANT OLDU TÜRBAN PARA OLDU AMA ASLA DİN OLAMADI OLAMAYACAKTA BAZI SERSEMLER BUNU ANLADIĞINDA ÇOK GEÇ OLACAK...
    Çok söyledim bir daha söylüyorum TÜRBAN TÜRK TOPLUMUNA SOKULMUŞ BOMBADIR. DİNLE İLGİSİ YOKTUR DİNCİLİKLE VARDIR. BUNA İNANAN KADINLARIN AKLINA ŞAŞARIM. ÇIKARI OLMAYAN ERKEKLERDE BUNA İNANIYORSA SALAKTIR. NOKTA......

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın commodore1tr nin yazısını bir talihsizlik olarak görüyor, insanların görüşlerine ve inançlarına ne olursa olsun saygı gösterilmesi gereğini hatırlatıyorum.
    Tek tip olan toplum, tehlikeli bir toplumdur.

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Türkçe Kuran-ı Kerim Diyanet mealiMü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü'minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!

Yukarıdaki ayetlerden Türban dinimizde vardır sonucunu çıkarıyorum. Hiç ayrıntısını açıklamak gibi bir zahmete de girmeyeceğim. Görmek istemeyenlere birşeyler göstermeye çalışmak gibi bir fantazimde yok.

Eğer buradan bu anlam Çıkmıyorsa ben SALAĞIM. Nokta...

Nerede
    istanbul, Turkey.
    İletiler
    118
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sanırım başlık türban yasağı şeklinde olmalıydı.
    Çok saçma yorum olabilir önceden kıymetli okuyuculardan, bilgili insanlardan, incitici bir şey söylersem özür.
    Bu konuda her kesin ön yargılı olduğuna inanıyorum. Çok korktuğum bir konu var tc de artık türbanlı ve türbanlı olmayan şeklinde bir kamplaşma nın eşiğine geldiğimizi sezinliyorum. Böyle bir kamplaşma(yoksa özür dilerim unutalım gitsin) kamplaşan taraflarda doğal keskinlik yaratır, hoşgörü kaybolur. Empati ortadan kalkar sonrası hiç hoş değil. Hepimiz yaptığımız davranışlar ile birbirimizi bir şekilde etkileriz. Ben insan dan korkarım, hata yapmaktan korkarım sanırım bu çok unutulan bir şey oldu çevremizde. Kopuk kopuk oldu belki ama son bir şey söylemeliyim çok çok kişisel bir şey belki türban bir hanıma hiç yakışmayan bir kıyafet. Çok söylemek istedim söyledim gitti. Kimse umarım dava açmaz bana.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili Üyeler,

Birbirimizin fikirlerine, duygu, düşünce ve inançlarına katılmasak da saygı göstermek zorundayız. Bu nedenle sevgili commodore1tr'in birçok görüşüne katılmakla ve kendisini takdir etmekle birlikte bu konudaki son mesajının hoş olmadığını söylemek durumundayım. Sn. yavuzcan'ın belirttiği gibi ifadelerinin talihsiz ve izin dönüşü depolanmış enerji ile kastını aştığını düşünüyorum.

Din bilgini değilim, hatta bu konularda çok bilgili olduğum da söylenemez, ancak internet (bazı radikallere göre gavur icadı, televizyon da başlangıçta böyleydi bazıları evine sokmazdı, sonra aynı görüşleri paylaşan bazıları televizyon kanalı sahibi oldu) bilgi edinmek isteyenler için gerçekten mucizevi olanaklar sağlıyor, insanın bilgi dağarcığının gelişmesine muazzam katkı yapıyor. Sevgili alisinkay'ın son mesajında belirttiği sure Nur suresidir ve surenin 31. ayetinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuran-ı Kerim mealinde böyle bir Türkçe'ye çeviri vardır. Ancak muhtemelen sevgili alisinkay'ın bu bilgiyi aldığı internet sitesinde yaptığım araştırmalarda, başka Kuran-ı Kerim meallerine de rastladım. Bu meallerde başörtüden çok "örtme" geçmekteydi ve bu örtmenin de zinetleri (süs eşyalarını) ve edep yerlerini örtme olarak Türkçe'ye çevrildiğini gördüm. Hac görevini yerine getiren hacı adaylarının tek tip basit kıyafetleri (sınıf ve zenginliği belli etmeme düşüncesi) dikkate alındığında bu yorumu daha dikkate değer buluyorum. Ayette yer alan "görünen kısımlar müstesna" lafzı da dikkatimi çekti, İslamiyet öncesi Arap Yarımadası'nda kadınların ne tür kıyafetler ile toplum hayatında var olduklarını meraklı üyeler internet üzerinden araştırabilirler.

Çok daha ilginci, sevgili alisinkay'ın örnek verdiği Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuran-ı Kerim mealinde örtünme konusu koca Kuran-ı Kerim'de sadece 1 surenin tek bir ayetinde yukarıda da belirttiğim gibi tartışmaya açık bir şekilde geçiyor. Bunun üzerine bazı kelimeleri Kuran-ı Kerim'de aradım ve bakın aşağıdaki ilginç sonuçlara ulaştım. Sayılar bu kelimelerin geçtiği ayet sayısını vermektedir.

Yalan 264
    Yardım 165
    İyilik 84
    Saygı 40
    Sevgi 16
    Barış 7
    Dürüst 4
    Türban 0

Bu sonuçlardan sonra önceki mesajımın son paragrafını tekrarlamak isterim.

Sevgili arkadaşlar, gelin keskinliklerden sıyrılalım, gelin hoşgörüyü elden bırakmayalım, ortak amaçlarımız var, hepimiz aynı coğrafyanın aynı tastan su içen insanlarıyız, bezirgan tuzaklarına düşmeyelim, birbirimize düşman olmayalım, bunu isteyen ve sürekli kaşıyan dahili ve harici bedhahların oyununa gelmeyelim.
    Sevgi ve saygılar,

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

bazı arkadaşlarımız çoook büyük terbiyesizlik yapıyor. bilmediği konularda fetva vermeye çalışanlar var. bugüne kadar bir din alimi çıkıp türbanın islamda yeri yoktur diyebildimi. bir arkadaşımız çıkıp kimsenin söyleyemdiğini yapıyor.Belki zekeriyya beyazın takipçisidir.

türban müslümanlığa özgü birşey de değil. bazı kardeşlerim dünyaya daha gerçekçi baksınlar. bir rahibeye baktığınızda saçı kapalı, bildiğiniz gibi hristiyablık ile yahudilik kudus topraklarında kendini gösterdi.o yüzden yahudi kadınlarda hristiyanlar gibi örtünüyordu.yahudi kadınlarıda başını örtüyordu,
    şimdi ben erkeklerinde başını örttüğünü söylesem bazıları bana aptal diyecekler. ama bir yahudinin başındaki takkeye bakın bir türkün başındaki sarığa bakın, bir arabın başındaki takkeye bakın. Buna çok basit bir bez parçası deyip bir kenara atamazsınız.

yeni bir tartışma açmak istememekle birlikte bazı gerçeklerin görülmesini istiyorum. tamam türban bir afrika geleneği olasun. ama irana bakın, arabistana bakın, kafkaslara bakın, anadoluya bakın, afrikaya bakın veya şimdilerde göçlerin yaşandığı avrupaya bakın.bunlar basit bir bez parçası uğruna yapılacak şeyler olamaz.bir afrika geleneği bu kadar yayılabilirmi arkadaşım.

hukukta bazıları kanundaki boşlukları bulup ondan yararlanmak ister ya işte bazı arkadaşlarımızda bir boşluk bulduğunu sanıyor ve faydalanmaya çalışıyor.

ben erkeğim. türban örtmüyorum. benden değilde türban takan müslüman bayan kardeşlerimizden bir özür dileseniz kul hakkı yememiş olursunuz. kul hakkını bırakın daha çarpıcı yönleri var ama çok konuştuğumu düşünüyorum. son olarak alisinkayın yazdığı mealin herşeyi açoıkladığını düşünüyorum. saygılarımla.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili semyy,

Neden bu kadar agresif olduğunu anlamakta inan güçlük çekiyorum. Her iki mesajımda da birleştirici olmaya çalışan ifadeler yer alırken, insanların inancına saygı gösterilmesi gerektiği belirtilirken, açıkyüreklilikle ve hatta alçakgönüllülükle konu hakkında gerçekte bildiğimden daha az bildiğimi de vurgulamışken ve sadece bir fikri ortaya koymaya çalışırken şimdi senin şu mesajın oldu mu? Sevgili commodore1tr'ın kastını aşan ifadelerini eleştirirken, aynı hataya düşmek sana yakıştı mı?

Bu konuda bir daha yorum yapmamaya karar verdim, zira ne kadar iyi niyetli, empati ile yaklaşmaya ve bilimsel olmaya da çalışsam, fikirlerin gelip karanlık bir duvara çarptığını görüyorum. Kara çarşaflı kadınlar türban takmıyor, bu durumda bu kadınlar dinin gereğini yerine getirmiyor öyle mi? Mesajımda belirtmek istediğim her bölgenin geleneklerine bağlı olarak farklı giyiniş tarzları vardır, türban da bunlardan biridir ve İslamiyetin kabulünden çok sonra ilk kez Afrika'da ortaya çıkmıştır. Din adamları ve din kadınlarının giyiniş tarzlarını (hıristiyanlık ve musevilikte) toplumun geneline maletmeye çalışmanı ya da birbirine karıştırmanı da hayretle karşılıyorum.

Profilinden hukuk öğrencisi olduğunu görüyorum. Benden daha iyi bildiğin gibi hukukun temeli Roma Hukuku'na dayanır. Kutsal kitabımızda da yer alan ve dinimizce de peygamber olarak kabul gören Hz. İsa'yı çarmıha geren Romalıların hukuku...

Mesajında kul hakkı yememekten söz etmişsin ve özür bekliyorsun. İstemeden rencide ettiğim kim varsa onlardan özür dilerim, "daha çarpıcı yönlerden" kastettiğinin ne olduğunu ben anladım ancak afarozun sana düşmeyeceğini belirtmek isterim. Umarım kökü Romalılardan gelen, insan kelamı hukuku icra ederken başka hukuklarla karıştırıp, o bahsettiğin kul hakkını gözardı etmezsin.

Sevgiler,

Kilitli Konu
9 / 18 Sayfa İlkİlk 123456789101112131415161718 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hımar burak özdemir

Forum