+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 20´e kadar toplam 20 ileti bulundu.

Konu: Borç para karşılığı verilen senet

Borç para karşılığı verilen senet Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayin eyilik ve sayin gezgin252,

Benim yazmis oldugum iletileri ve bu iletilerdeki görüslerimi ve uygulamadan verdigim bariz örnekleri ve en önemlisi de bu misallere deginirken ne demek istedigimi , ne yazik ki, -hiç mi hiç -anlamamis bulunmaktasiniz. Ceza Hukuku ile vermis oldugum örnekler ise, sizin olayiniza emsal olarak göstermedigim gibi, somut olayinizla hiç bir ilgisi yoktur. O örnekleri, sadece, ispat yükünün önemini ve mahkemelerin kesin deliller ve somut zararlarin ispatini aradigini ve buna dayanarak hüküm tesis etttiklerinin altini çizmek için vermistim. Böyle bir "dolandiricilik" olayi tarafinizdan kanitlanmadiginda, iftira suçu ile karsi karsiya kalinacagini da söylemis degilim. Benim asil demek istedigim, sadece ve sadece, bu iddianin ispatlanmasinin zor ve hatta imkânsiz oldugunu, bu iddia ispatlansa bile, hukuki yararinizin bulunmamasi nedeni ile herhangi bir sonuç almanizin çok zor olacagi, bosu bosuna yargi mercilerinde ugrasip karsi tarafin vekalet ücretini de ödemek zorunda kalabileceginiz gerçegidir. Bakiniz, mahkemeler, alacaklinin munzam zararini dahi kolay kolay kabul etmemektedir ve bu hususun dahi kesin delille ispatini istemektedir.

Hukuki NET Güncel Haber

Borç para karşılığı verilen senet konulu yargıtay kararı ara
    Borç para karşılığı verilen senet konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Simdi aklima bir somut örnek daha geldi. Bir (ismi lazim degil, oldukça muteber bir sigorta) sigorta sirketinin eksperi ile sigortalinin muvazaa yaptigini ve üçüncü bir sahsi dolandirdigini, ortaya çikarmistim. Oldukça da önemli belgeler, sigortalinin kendi imzasini tasiyan ibraname vb. dökümanlar, teklif vb. yazili döküman, -konu ile ilintili bir kaç davanin daha bulunmasi sebebi ile- elde etme omustu. Olay su: Eksper ve sigortali anlasiyor ve sigortadan yüklüce miktarda para tirtikliyorlar. Bu yapilirken, esasen eksperin görevi olan, hasar ve rayiç tespiti yapilmayip, bu konuda inisiyatif sigortaliya birakiliyor! Sigortali, hasar olmayan yer için uyduruk ve çok fahis, sahte teklif ve fatura aliyor ve akabinde sigorta sirketine, sanki eksper tarafindan düzenlenmiscesine, sunuyor. Bu miktarlar ekspertiz raporuna dahil edilip, hasar da sanki üçüncü sahistan kaynaklaniyormus gibi yüklüce alacak davasi açiliyor. Sigorta bu davayi sigortalisinin hukuki halefi olarak üçüncü sahis aleyhine açiyor ama kazanamiyor. Burada sonuç olarak üçüncü sahis davayi kazaniyor ama bir sürü (ispatlayamadigi) zararlari (mahkemlere gidip gelmek, avukatlik ücreti, üzüntü vs.) da oluyor. (Sigortadan yüklüce tirtiklanan bu paralar, sigortanin eksperi ile sigortali arasinda kirisildigini tahmin etmek zor olmasa gerek.) Bu vermis oldugum örnekte de, ilgili davalar (üçüncü sahis lehine) bittikten sonra, muvazaa, sigortayi dolandirmak suçu ve benzeri iddialarla (ve ekli SOMUT belgelerle) Savciliga suç duyurus yapildi. Sonuç: Takipsizlik karari verildi. Gerekçe: Davanin üçüncü sahsin lehine bittiginden hak kaybi olmadigi ve ayrca; söz konusu islemin sigorta eksperi ve sigortali arasinda oldugu ve bu taraflarin konu ile ilgili sikayetleri olmadigi) gerekçesi!! Bu örnekte olumlu sonuç alacagima kesinlikle emindim. Çünkü; sundugum onlarca belgenin içinde, sigorta eksperinin kendi el yazisi ile sigortaliya talimatlari ve imzali beyanlari, sigortalinin kendi el yazisi ve altinda imzasi bulunan yazili belgeler ("xxx Bey, benden istediginiz teklifleri dediginiz sekilde aldim, ekte sunuyorum") (sanki sigortalimizin kendisi eksper imis gibi!!), ibranameler, faturalar, teklif alinan firmalarin sigortalinin dostu oldugu, baska yerlerden alinan rayiçler, vs. gibi çok önemli belgeler idi.)

Ayrica; Savcilar, hazirlik sorusturmasini çok iyi yapmaktadirlar ve bazen hazirlik sorusturmasi bir-iki yil dahi sürebilmektedir ve akabinde ceza davasinin açilip açilmadigina karar verilmektedir. Genellikle de savci, söz konusu suç olsa bile, savcinin görevi dahilinde olmadigindan (veya kamu yarari bulunmadigindan), takipsizlik karari verebilmektedir.

Tarih:22.Nisan 2005:
    Not:
    Ceza Hukuku alaninda maalesef, (icrâ ve iflas Hukuku'na nazaran) çogu zaman ne gibi bir netice alinacagi önceden kestirilememektedir. Savcilarin sahsi görüsleri ve yorumlari, -somut delillerinizin dahi arka planda kalmasina sebebiyet verecek derecede- bir çok kez ön plana çikabilmektedir. Özellikle bu konuda, Hukuk Sistemi'mizde bir çok aksakliklar mevcuttur.. Yukaridaki iletilerdeki görüslerimin çogu, gerek sahsimin ve gerekse diger meslekdaslarimin uygulamada karsilasmis olduklari somut olaylar neticesinde yapilan tespitlere dayanmaktadir. Bu nedenlerle; Ceza Hukuku'nu, çok da fazla sevmedigimi de, burada açikça itiraf etmeliyim. icra ve iflas Hukuku gibi alanlarin, istigal konusu itibari ile, benim için birinci planda geldiklerini de belirtmeliyim.

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın zara,
    burada hepimiz elimizden geldiğince, görüşümüz açıklamaya çalışıyoruz. Ancak, doğal olarak, farklı görüşlerin ortaya çıkması da çok doğal.
    Bilirsiniz ki, her şikayet sonucu dava açılmaz. Savcılar takipsizlik kararı da verir. Bu savcı ile şikayetçinin farklı düşünmeleri sonucudur.(Delil yetersizliğini atyrı tutuyorum). Ancak bu, svcının da görüşünde haklı olduğunu göstermez. Ağır Cezada itirazla, pek çok takipsizlik kararı kaldırılmıştır.
    Keza, savcının hazırladığı iddianame ile, aynı ceza verimesi de söz konusu olmayabilir. Çoğu davanın da beraatle bittiği malumunuzdur.
    Bu nedenle, özellikle meslektaşlarımızın yorumlarına daha saygılı yaklaşmak gerektiği kanısındayım. Özellikle de hukukçu kimliğini sorgulayan ifadelerden kaçınmak gerekir kanısındayım.
    En doğrusunu biz biliyoruz iddası yerinde olsaydı, hiç dava kaybetmamamiz gerekirdi. Ama, ne yazık ki, her söylediğimiz, hakimlerle paylaşılmıyor.

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Burada görüşlerini açıklayan değerli hukukçulara bu konu ile ilgili başıma gelen bir olayı nakletmek isterim.Sanırım ibret alınabilecek bir olay

Son yıllarda kamu kuruluşlarını da işin içine katarak kanunlarımızdaki bazı açık noktaları kullanarak dolandırıcılık teknikleri geliştiren insanlar ortaya çıkmıştır.

Başıma gelen olay bu konuda en bariz örneklerden birisidir.

Olay şu şekilde gelişti,

Abim 2001 krizinden sonra verdiği bazı yüklü tutardaki çekler sebebiyle mali krize düştü ve tefeci tabir edilen faizle yasadışı para veren kişilerden para alarak borçlarının bir kısmını tasfiye etti.

Bir süre sonra bu tefeciler alacakları için babamın üzerine kayıtlı olan gayrimenkullere gözlerini diktiler ve abimi ,babamdan 5 milyar TL tutarında imzalı bir senet almaya zorladılar babamın ve kardeşimin bütün direnmesine karşılık bu işi başardılar. Aradan geçen iki yıl sonunda bu kişiler babamı kendisinin haberi olmadan icraya verip üzerine kayıtlı olan iki dairenin 1/2 hisselerini icra yolu ile açık arttırmada sattırdılar ( 7 / 2003 tarihinde )

Bu tarihten sonra bu 1/2 hisseleri açık arttırmada alan ve tapuda kendi adına kaydettiren bir kişi ortaya çıktı ve bize 1 ay içinde oturduğumuz evi terketmemiz gerektiğini burada kendisinin oturacağını beyan etti.

Biz tabi bunu dikkate almadık ,ancak 1.5 yıl sonra bu kişi bana ve kardeşime icra dairesinden kira borcumuzu ödeme emri göndertti!
    Bununla kalmayıp babama da gasp edilen bu dairelerde kiracı oturttuğu gerekçesi ile vergi dairesinden aracılğı ile 1.380 YTL tutarındaki vergi ödeme emri göndertti (2002- 2003 yıllarına ait ).Tabi babam ve hisselerin diğer yarsının sahibi halam benden ve kardeşimden hiçibir zaman kira vb. istemedi ve böyle bir sözleşmede aramızda yok.

Burada babam ve gayri menkullerin diğer yarısının sahibi halam 70 yaşın üzerinde ve emekli kişilerdir ,yıllardır hiç bir ticari uğraşları yoktur.

Bu arada halamın kanunen engel hali vardı ve bu yüzden mal varlığını gasp edemediler.

Ancak geçen hafta halam vefat etti ve bütün hisseleri babama geçme durumunda.

Biz şimdi bu olaylardan sonra bu gasp çetesinin babamı ve bizi tekrar
    rahatsız etmesinden ve babama intikal eden halamın hissesini de gasp etmelesinden endişe ediyoruz.
    Çünkü maalesef bazı kamu kuruluşları ( icra daireleri )ve vergi dairesi bu gasp amacı ile kullanıldı. Ve bu olay istanbulun göbeğinde Bakırköy semtinde oldu ve halen devam etmekte.

Sizce Savcılığa veya Yargıtaya durumu aktarmalımıyız ?

Konu ile ilgili değerli görüşlerinizi paylaşmanız dileğiyle.

Aksi halde ailemizin bütün mal varlığı bu kişiler tarafından gasp edilecek.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Sizce Savcılığa veya Yargıtaya durumu aktarmalımıyız ?

Konu ile ilgili değerli görüşlerinizi paylaşmanız dileğiyle.

Aksi halde ailemizin bütün mal varlığı bu kişiler tarafından gasp edilecek. <div align="right">Ekleyen: arkan - 09/04/2005 : 11:12:13</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Yaşadıklarınıza üzüldüm ve yeniden aynı şeyleri yaşama ihtimalinden endişe duymanızda haklısınız.

Benim fikrime göre her bir ayrıntıyı izah ederek savcılığa başvurun derim. Ama buna rağmen endişeleriniz devam edecek devletin sizi koruyamayacağını düşüneceksiniz. Bu duygularınıza bir şey söyleyemem. sizin çok acil deneyimli bir avukata başvurmanız meslektaşımızın uyarılarını dikkate almanız onun yönlendirmeleri ile hareket etmelisiniz durumunuz ciddi

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Tayfun bey ,

Cevabınız için teşekkür ederim, Her halde bir avukata başvurmamız gerekiyor zeten bu veraset işlemleri içinde gerekli çünkü babam bu işleri takip edemeyecek durumda ve rahatsız.

Ben yalnızca bana ve kardeşime göderilen icra takiplerinin sonuç verip veremeyeceğini öğrenmek isterdim , zaten bunlara kanuni süre içinde itiraz ettik.

Saygılar.

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın arkan,
    eğer icrada bakiye borç kalmışsa, tekrar babanızın hissesinin haczedilmemesi için, babanız reddi miras talebinde bulunsun. Yoksa tekrar haczedilip satılabilir.
    Bu arada diğer davaları sürdürürsünüz

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Ragıp Bey,

İlginize teşekkürler,

Babamım icrada bakiye borcu olup olmadığını bilemiyoruz, çünkü
    babam 2001 yılında sadece 5 milyar TL lik bir senede imza atmış ancak
    tefeciler bu senede bir 5 rakkamı daha ekleyerek kendisini 55 milyar TL
    üzerinden icraya vermişler!

Üstelik bu kişilerin açtığı icra takibi ile babamın üzerine 1/2 hisseleri kayıltlı olan diğer taşınmazları icrada 2 kez satışa çiktı ve bizim bir avukata başvurup bu satışı durdurma isteğimiz olumlu sonuçlandı . Son 2 yıldır bu konuda hiçbir sıkıntımız olmadı.

Sonuç olarak tefeciler 5 milyarlık senet karşılığında 40-45 milyar değerinde 1/2 + 1/2 toplam 1 daire sahibi oldular.

Ancak avukatımız satılanlar için hiç bir şey yapılamayacağını çünkü babamın zamanında senede itiraz etmediğini söyledi.

Fakat bu satışa kadar olaydan ve satıştan hiçbir şekilde haberimiz olmadı.

Bu olaydan da anlaşılacağı üzere büyük bir nitelikli dolandırıcılıkla karşı karşıyayız, fakat bu insanlar silahlı ve karanlık işler yapan kişiler. Aynı zamanda bazı kamu kuruluşlarındada bağlantıları var.
    Şikayetimiz halinde bize ve ailemize zarar gelmesinden endişe duyuyorum.
    Nitekim bu 1/2 hisseleri satılan iki daireye aynı anda gündüz vakti 3 civarında kapıları kırılmak suretiyle girildi ve talan edildi ,adeta adi hırsızlık süsü verildi , ama gelen emiyet görevlileri parmak izi bile almayı gerekli görmediler ve olayı kapattılar.

Bütün bunları bu forumda anlatmamın nedeni ülkemizin kanunlarının bazı çevrelerce adeta suç aletine dönüştürülmesi ve halktan emekli maaşı ile geçinen devletle hiçbir sorunu olmamış ve olmayan vatandaşların madur edilmesini kimsenin maalesef engelleyememesidir.

Saygılarımla.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

edit

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bu konuya ilgi gösteren bütün hukukçulara teşekkürler,

Yukarıda anlattığım şekilde başına buna benzer bir olay gelmesini istemeyen insanlar ne gibi bir önlem almalılar ?

Örneğin bizim olayımızda 5 milyar TL lik bir hatır senedi karşımıza
    55 milyar olarak çıktı ( senette 55 milyar yazıyor ) ve bu da icra dairesi tarafından gayrimenkullere haciz konması için geçerli sayıldı.

Şimdi diyeceksiniz ki siz buna neden engel olmadınız veya şikayetçi olmadınız.

Benim bu 5 milyarlık senetten haberim oldu ama abim siz bu işe karışmayın ben bu 5 milyarı ödeyeceğim deyince biz peşini takip etmedik
    Ta ki 2 sene sonra bir tapu işlemi için tapu dairesine gittiğimizde
    babamın hisselerine 55 milyarlık bir senet karşılığı haciz konduğunu gördük ancak iş işten geçmiş ve iki dairemizin 1/2 şer hissesi icra
    yolu ile satılmış oldu. Aynu kişiler diğer hisseleri de icra yolu ile sattımak isteyince bir avukat tutup buna engel olduk fakat tapudaki haciz devam ediyor.

Senet konusunu inceleyince babamın gerçekten bir 5 milyarlık senede
    imza attığı kesin, ama kandisi ben 55 milyarlık bir senet imzalamadım diyor aynı şekilde olayın tanığı olan annem ve diğer kardeşim de senedin 5 milyarlık olduğunu söylüyorlar, hatta bu kişilerin abim ile birlikte bir kaç kez babama gelip 5 er milyarlık senet imzalattıklarını
    ve bu senetleri vedesinden önce geri getirip önünde yırttıklarını söylediler, fakat son imzaladığı 5 milyarlık senedi geri getirmediklerini söylediler.

Şimdi eğer 5 milyarlik senedi senedi hazırlayan kişiler bir "5" rakkamı ve

"Elli" yazısı ekleyerek 55 milyar yapabilirlermi?

Sanırım kötü niyetli kişiler bunu kolayca yapabilirler çünkü babam 70 küsür yaşında ve gözü iyice görmüyor imzaladığı senede bakınca 5 milyar yazısını görmüştür ama yazının ve rakkamın yanına fazla boşluk konarak imzlanan senette oynama yapılmıştır. Burada da icra müdürlüğü
    bu 55 milyarlık senet üzerinden icra takibi yapmıştır.

Burada hukuçulara ve kanun hazırlayıcılara bir görev düşüyor

O da senet ile icra takiplerinde muhakkak banka dekontu veya buna benzer bir kayıt aranmalı aksi halde bu olaya benzer bir çok suistimaller
    ve dolandırıcılıklar yapılmakta,

Üstelik senet kayıt dışı ekonominin en büyük enstrümanı olmaya devam ediyor .
    Eğer ülkemizin ekonomisinin % 70 'ini bulan kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek isteniyorsa senetli icra takipleri kaldırılmalı ve
    çek , sözleşme veya benzeri kayıt dahilindeki enstrümanlar ile icra takibi yapılabilmeli.

Saygılarımla

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

borca karşılık senet alınması

http:www.hukuki.netshowthread.php4005-Borc-para-karsiligi-verilen-senet

elden alinan borc para yasalara gore

borç para verirken senet

borç para karşılığı verilen senet

örnek borç senedi

danisikli borclanma cezasi

senet kirdirilirmi