Şu an devam eden tasarrufun iptali davasında borçludan mal edinmiş olan 3.şahıs konumundaki kişinin vekiliyim. Davada tüm delilleri sunmuş şahitleri dinletmiş olmama davacının da herhangi bir itirazı olmamasına rağmen davayı sonlandıramıyorum.

Davacı 4 adet bağımsız bölümün(villanın) satışının iptali için dava açmış dava ile beraber 4 villayada ihtiyati haciz uygulamış. 4 villa borçlu tarafından birbiri ile akrabalık veya yakınlık ilişkisi olmayan ayrı ayrı kişilere satılmış. 3'ü villaları satın almış biri alacağına karşılık almış. Dava İİKnun 278/2. maddesine istinaden açılmış resmi senetteki satış bedelleri düşük gösterilmiş. Şu an villaların tasarrufların yapıldığı tarihlerdeki reel değerleri kesinleşmiş bilirkişi raporu ile belirlenmiş durumda. Villaları satın alan benim müvekkilim de dahil 3 kişi ödemeyi banka havalesi yolu ile yapmış villaları resmi senedin aksine gerçek piyasa değerleri ile aldığımızı ispatlıyoruz. Borçlu ile daha önceden herhangi bir hukuki veya harici ilişki içinde bulunduğumuza dair bir delil de yok. Kısaca 3 villa ile ilgili olarak mahkemeye tüm deliller sunuldu davacının da herhangi bir itirazı yok dava 3 villa açısından karar aşamasına geldi. Ancak dava 4 villanın satışını kapsayacak şekilde bütün olarak görüldüğünden bir türlü davayı sonlandıramıyoruz.

4. villayı alacağına karşılık almış olan şahsın vekili villayı satın aldıkları şeklinde savunma yaptı alacak-borç ilişkisini karıştırmadı. Bu nedenle satış bedelini ödediklerini ispatlayamadıklarından davayı kaybedeceklerini biliyorlar. Bu nedenle davayı başka yönlere çekiyorlar. (Aciz belgesinin hukuken geçersiz olduğunu davacının alacağının hukuken geçersiz olduğunu iddia ediyorlar. Açıklaması uzun süreceğinden yazmıyorum bu iddialarında da haklılar)

Dava başka yönlere çekildiğinden sonlandırılamıyor. Ayrıca davayı kaybedeceğini bilen şahsın vekili aciz belgesinin iptali için İcra Tetkik Merciinde dava açacak. Hakim böyle bir dava açılırsa davanın sonucunu bekleyeceğini iptal davasını donduracağını söyledi. Aciz belgesinin iptali için açılacak dava da yıllarca sürecektir. Bu durumda bizim davayı sonlandırmamızda yılları bulacak. Ayrıca borçluda gerçekte davacıya borcu olmadığını menfii tespit davası açacağını beyan etti . Hakim menfi tespit davasının da sonucunu bekleyeceğini söyledi.
Tüm bunlar olurken davayı sonlandırma aşamasına getirmiş olan bizler de sürekli davaların ayrılmasını 4 villa ile ilgili olarak davanın 4e ayrılıp ayrı ayrı sonlandırılmasını talep ettik ancak hakim kabul etmedi. Bu arada müvekkillerde davanın bir an önce sonuçlandırılmasını tapularındaki hacizlerin kalkmasını istiyor.

Bizim görüşümüz hakim davaları ayırmayacak. Aciz belgesinin iptali için açılacak davanın veya menfi tespit davasının sonucunu bekleyecek davayı devam ettirmeyecek. Bu durumda bizler kendi müvekkillerimiz açısından davaları sonuçlandıramayacağız.

Hukukçu arkadaşlarımın bu konudaki görüş ve yorumlarını bekliyorum. Eğer anlattığım şekilde diğer davalar sonuçlanana kadar beklemeye alınırsa ben kendi davamı devam ettirebilmek için harici olarak dava açabilirmiyim. Bu konu ile ilgili bir kaç arkadaşla görüştüm hepsi açamayacağım görüşünde. Bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılarımla,