+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 24 ileti bulundu.

Konu: Araç Devrinin Alınamaması

Araç Devrinin Alınamaması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Araç Devrinin Alınamaması

Sahibi bulunduğum hususi otomobilimle 08/08/2002 tarihinde takla atarak kaza yaptım.Ancak herhangi bir can kaybı olmamasına rağmen aracım hurda durumuna geldi. 1 hafta sonra 200 Amerikan Doları karşılığında sattım. Satış tarihi itibariyle aracın her türlü vergi, ceza vs. borçlarını ödedim. Bu tarihten itibaren araçla herhangi bir münasebetim kalmamıştır. Alıcı aradan yaklaşık 2.5 yıl geçmesine rağmen ve kendisine aracın devrini üzerine alması gerektiğini 5-6 kez söylememe rağmen bir türlü devri almamaktadır. Araç şu anda trafikte dolaşımdadır. Bu arada aracın vergi borçları, muayenesi vs masrafları devam etmekte ve faiz işlemektedir.
    HUKUKİ OLARAK NE YAPABİLİRİM?????????????

Hukuki NET Güncel Haber

Araç Devrinin Alınamaması konulu yargıtay kararı ara
    Araç Devrinin Alınamaması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın ss1969,

aracınızı sattığınız tarihte her türlü vergi borcunun vs. ödendiğini beyân etmektesiniz. aracınızı , halk arasında "temiz kâğıdı" olarak tâbir edilen, (aracın devri için hiç bir borcun ve maninin bulunmadığını) gösteren belgeyi almadan, satışını gerçekleştirmeniz zaten mümkün değildir. dediğim şekilde satış yapmış olsaydınız, aracı alan şahıs (sanırım en geç bir ay zarfında) devir ve ruhsat işlemlerini tamamlaması gerekirdi.

dolayısıyla; sizin, aracınızı, noterden satış sözleşmesi ile değil, noterden vekâletle "satmış" olduğunuz kanısına varmış bulunmaktayım. yaptığınız işlem, kesinlikle "satış" değildir. aracınızın bedelini almış olsanız bilre, araçla ilgili her türlü sorumluluk, öncelikle size aittir.

öncelikle; "satış "olarak adlandırdığınız işlem hakkında KESİN ve net bir bilgi verirseniz, yapılabilecekler arasından, size izleyeceğiniz bir yol tavsiye edebilirim.

kısaca; aracınızı "resmi" olarak (noterden satış sözleşmesi ile) sattınız mı yoksa, satış vekâletnâmesi mi verdiniz?

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın ss1969,

mesajlarınızı aldım. herhalde, "server" den kaynaklanan nedenlerle siteye giremeyeceğimi düşünmüş olmalısınız ki, bana KM ile e-mail adreslerinizi de vermişsiniz..

ben, tüm site üyelerinin de belki yararına olabileceği düşüncesi ile, KM ile sorduğunuz ve e-mail hesabınıza göndermemi istediğiniz cevapları, foruma eklemeyi daha uygun görmüş bulunmaktayım.

şimdi; diyorsunuz ki; ("ne noterden satış sözleşmesi yaptık ne de noterden satış vekâleti verdim") ve (" emniyet müdürlüğüne dilekçe faksladım") nasıl oluyor bu iş? foruma eklediğiniz iletide ise, tüm borçların ödendiğini, araçla hiçbir ilginizin kalmadığını vs. belirtmektesiniz.

aracı sattığınız kişinin, aracınızın devrini ve ruhsatını üzerine almasını teminen, izlenebilecek iki üç (hukuki) yol vardır. bu hukuki yollardan ikisinin hukuki olmakla birliklte, pek de etik olduğu söylenemez.

fakat, araç size ait gözüktüğünden ve araçla ilgili her türlü sorumluluk size ait olduğundan, bunları kısaca aktarmaya çalışacağım. öncelikle; sormak istiyorum: araç halen aynı kişide mi ve bu kişinin adresi sizde mevcut mu? aracı alan şahıs, bedelini ne şekilde ödedi ? (yazılı ödeme belgesi var mı?)emniyet müdürlüğünde faksladığınız dilekçenin içeriği nedir?

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Araç halen aynı kişide, net adresini bilmiyorum ama öğrenebilirim. Kazadan sonraki vergi, sigorta ve diğer trafik cezalarını ödemiştim.Maalesef herhangi bir yazılı belge düzenlemeden sadece sözle 200 dolar karşılığında sattım hurda halindeki aracı.Tamir edince noter satışı yapılacaktı. Ancak tamir edilmesine rağmen noter satışını üzerine almadığı gibi aracın vergi, sigorta, muayene vs. borçları faiziyle devam ediyor ve trafikte dolaşıyor. Aracın ruhsatı üzerime kayıtlı olduğundan herhangi bir suç işleneceği varsayımından endişe duyuyor ve rahatsız oluyorum.Emniyet Müdürlüğüne konu hakkında faksla bilgi vermeme rağmen ancak ikna yoluyla noter satışını vermem halinde konunun çözümleneceği söyleniyor. Benim sıkıntım maalesef hukuki olarak hiç bir şey yapamamam. Saygılarımla bilgilerinize teşekkür ederim.?????????????

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Emniyet Müdürlüğüne çektiğim faks aşağıda olup aracın kazadan sonra benim kullanmadığım sorumlu tutulmamam amaçlıydı.

KONU: Araç Devrinin Alınmaması

İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE
    KAZAN

Sahibi bulunduğum 06 H 6912 plaka numaralı, 1986 model , 131AL.0160201878 motor, 131A0197880 sasi numaralı MURAT 131-ŞAHİN marka, BORDO renkteki hususi otomobilimle 08/08/2002 tarihinde Kazan-Ankara yolunda takla atarak kaza yaptım.Ancak herhangi bir can kaybı olmamasına rağmen aracım hurda durumuna geldi. 1 hafta sonra 200 Amerikan Doları karşılığında KAZAN ilçesi Oto Sanayi Sitesinde Oto Tamircisi olan Tahsin GÜRBÜZ’e sattım. Alıcıya aracımı hasarlı olarak belgeleriyle birlikte teslim ettim. Satış tarihi itibariyle aracın her türlü vergi, ceza vs. borçlarını ödedim. Bu tarihten itibaren araçla herhangi bir münasebetim kalmamıştır. Alıcı Tahsin GÜRBÜZ aracı tamir edip satacağını söylemiştir. Ancak aradan yaklaşık 2.5 yıl geçmesine rağmen ve kendisine aracın devrini üzerine alması gerektiğini 5-6 kez söylememe rağmen bir türlü devri almamaktadır. Araç şu anda Kazan Trafiğinde dolaşımdadır. Bu arada aracın vergi borçları, muayenesi vs masrafları devam etmekte ve faiz işlemektedir.

Satış tarihinden sonraki her türlü resmi makamlarca suç sayılabilecek olaylara karışma, ölümlü veya yaralanmalı ve maddi hasarları kazalara karışma, cezai müeyyide ve işlemler, vergi resim ve hükümetçe yeni işleme konacak her türlü yükümlülüklerin bana ait olmaması açısından ve tüm yükümlülüklerin alıcıya ait olduğunu beyan ederim. Bu durum beni çok rahatsız etmekte hatta uykularımı kaçırmakta sağlımı olumsuz yönde etkilemektedir. Aracın olası bir kaza, bela, suç işleme ihtimalinin düşünülerek mağduriyetim giderilmesi hususunda;

Bilgi ve gereğini saygılarımla arz ederim. 18/02/2005

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın ss1969,

açıkçası hayret ettim, aracınızı satış tarzınıza.

1)eğer bu kişinin adresini tespit edebilirseniz, noterden ihtârnâme, (satmış olduğunuz aracı, (......) gün zarfında, devir ve ruhsat işlemlerini yaptırmasını, yaptırmadığı takdirde, doğan ve ileride doğabilecek (mali,cezâi vd.) her türlü sorumluğun kendisine ait olacağını, araç ruhsatı halen sizin üzerinize olsa bile, aracın kendisinin kullanımında ve zimmetinde olması nedeni ile her türlü sorumluluğun kendisine ait olacağı) şeklinde ihtârnâme tebliğe çıkararak, aracı alan kişi üzerinde baskı oluşturacağınız gibi; bu ihtâr aynı zamanda, ileride herhangi bir olay vuku bulduğunda, ELİNİZDE DELİL OLACAKTIR.

sayın ss1969, aracın her türlü sorumluluğunun, araç ruhsat sahibine ait olması, temel kural olmakla birlikte, bazı durumlardadurumun aksini ispat ettiğinizde, sorumlu tutulmanız mümkün olmayacaktır.
    örneğin, siz, kullandığınız aracınızı, tamir için bir haftalığına tamirhaneye bırakmış olsanız ve sizin haberinzi olmadan, tamirci çırağı, aracınızı gasp edip herhangi bir ölümcül kazaya vb. olaya karışsa bile, bu durumda, (aracın sizin üzerine kayıtlı olmakla birlikte, tamir için tamirhaneye bıraktığınızı ve bu müddet zarfında onların zimmetinde sayıldığını) ispatınız mümkün olacağından, salt, aracın ruhsatı sizin üzerinize olduğundan, kimse sizi sorumlu tutamayacaktır.

2) gayriresmi olarak (şifahi olarak) bu şahsa, (aracın devrini almadığı takdirde, aracın çalındığı iddiası ile polise müracaat edeceğiniz) yönünde ikâzda bulunmanızdır. buna rağmen, muhatap, aracın devrini gerçekleştirmez ise, polise başvurup, aracı trafikten çektirin. polis, aracı hemen bulamasa bile, polise yaptığınız şikâyet dilekçeniz, elinizde, sizi olası bir kötü olayda, sorumluluktan kurataracaktır. bu yol pek etik olmasa bile, muhakkak sonuç verecektir.

3) bu yol da pek etik olmamakla birlikte, bir tanıdığın bu yolla sonuç aldığını ifâde etmem gerekir. kendinizi "göstermelik" olarak icrâya verdireceksiniz ve bu tâkibe itiraz etmeyerek mâl beyânında bulunacaksınız. mâl beyanında söz konusu aracınızı göstereceksiniz. sözde "alacaklınız" da araç üzerine haciz koydurarak trafikten de çektirecektir. (zaman içinde birken vergi borçları da size ait olduğuna göre, bir yerde, tekrar aracın sahibi durumuna gelmeniz mümkündür. tabi ki, aradaki para farkını ilgili kişiye ödemek şartı ile)

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın ss1969,

cevabi iletimi "server" den kaynaklanan nedenlerle gecikmekli olarak göderdiğim esnada, sizin de bu arada yeni eklemiş olduğunuz iletiyi şimdi okudum. emniyet müdürlüğüne bu şekilde bir yazı göndermiş olmakla isabet etmişsiniz. en azından, olası bir olayda (ifâde alma, yargılama vs.) başınız ağrısa bile, elinizde, netice itibari ile sorumlu tutulmamanızı sağlayabilecek bir delil mevcuttur. ancak bu elbette ki kesin çözüm değildir.

araca ait her türlü sorumluluğun öncelikle ruhsat sahibine ait olduğunun bilincinde olduğumdan bu konularda çok temkinli olduğum halde ve zaman içinde oldukça çok sayıda araç alıp sattığım halde, (ruhsat çalınması, aracımın gasp edilmesi, plakamın çalınması, satmış olduğum bir aracımla, benim kaçak olarak OGS sisteminden geçtiğimin Karayolları tarafından iddia edilmesi ve tâlepte bulunulması vs. gibi) bir çok garip olayı, tüm hukuki önlemlerime rağmen, (her ne kadar, daha sonra bu olaylar çözümlendi ise de) yaşamış bulunmaktayım. bizzat yetkilier açılkladı: örneğin bir plakadan türkiye'nin muhtelif yerlerinde, trafikte dolaşımda beş tane varmış! (sahte olarak) burası türkiye.

ben şahsen asla galeriye aracımı satış için bırakmıyorum. kesin alıcı çıktığında noterde buluşup yüzyüze, satış sözleşmesi ile satış yapıyorum. aynı şekilde,aldığım aracın ruhast işlemlerini de (simsara vermeyip) kendim yapıyorum. bir aracımın satışı için vekâlet versem bile, (ki, bu durum nadirdir ve muhatap ya benim dostum ya da akrabamdır yani güvendiğim bir kişidir)kesin alıcı çıktığında, başka bir (ismi belirli) şahsa satmak üzere vekâlet veriyorum ve bu vekâleti verirken de, notere muhakkak surette ŞERH koyduruyorum. şöyle ki; (iş bu vekâleti falan kişiye (falanca aracı şu kadar fiyata) filan kişiye satmak üzere veriyorum, İŞBU VEKÂLET, ( 3 GÜN MESAİ SAATİ BİTİMİNE KADAR GEÇERLİDİR. BU TARİHTEN SONRA HÜKÜMSÜZDÜR) anlamında şerh koyduruyorum.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Değerli avukat! Tam sizinle yazışırken emniyet müdürlüğünden aradılar.Çektiğim faksın herhangi bir hükmü olmadığı, oraya gidip savcılığa suç duyurusunda bulunmamam gerektiğini söylediler.

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Elbette, sayın ss1969,

daha önce de belirttiğim üzre; çektiğiniz faks, kesin çözüm değildir. sizin de farkında olduğunuz gibi, başından itibaren YANLIŞ yapmışsınız. benim dikkatimden kaçan bir hususu eklemek istiyorum. elinizdekinin bir dilekçe değil, FAKS olduğunu yeni fark ettim. faksın zaten hiç bir kıymet-i harbiyesi yoktur. dilekçe olduğu takdirde, kesin olmamakla birlite, bir bakıma, olası bir olay halinde, iddianızı destekler, o kadar. ama kesin çözüm değildir. olayın niteliğine göre de değişir. (tamirciye bırakılan araç örneği)

külliyen yanlış yaptığınız gibi, aracınızı da nihayetinde 200 ABD Dolarına satmışsınız. Bu ise ancak 200 milyon türk lirası civarında etmektedir! ancak on kilo et alabileceğiniz bu miktar için bu kadar kafa patlatacağınıza, verdiğim önerilerden birini uygulayıp aracı geri almanız bile daha iyi uygun görünmektedir.

iletilerimi dikkatli okuduysanız, olayı çözemediğiniz takdirde, "POLİSE BAŞVURUN" demiştim. polise yaptığınız müracaat da, savcılığa yaptığınız müracaatla eşdeğerdedir. polise yaptığınız şikâyet de sonuçta savcılığa iletilmektedir ve burada da ayrıca, hazırlık soruşturması kapsamında, dosya numarası verilmektedir.

bir hususu daha atladığımı fark ettim. aracınızı şifahen sattığını söylediniz. yani, bir vekâlet dahi yok!!

peki, sorarım size, Allah aşkına! bu şahıs, ruhsatı sizin üzerine olan aracınızın DEVRİNİ NASIL ALACAKTIR??? Herhalde, elinde hiç bir belge ve vekâket olmadan, (" bu aracın ruhsatını benim üzerime yapın") mı diyecek???

İnanılacak gibi değil!!! Hayret bir şey!!

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn. Zara! Teşekkür Ederim Bilgileriniz Için. Lütfen Kizmayin. O Hurda Araçtan Sağ Salim çikmişim Yanimdaki Arkadaşimla Beraber. Araç Taninmayacak Halde. Bagajdaki çift Sarili Köy Yumurtalari Taze Sera Domatesi, Biber Neredeyse Melemen Olmuş. Ne Yapsaydim? Keşke 200 Dolari Da Gözden çikarip Hurdaya Ayirsaydim Araci. Ne Bileyim Böyle Olacağini?

Her Ne Kadar Faksin Kiymeti Yok Deseniz De Benim Bildiğim Faks Yazisi Resmi Yazidir. Geçerli Olacağini Düşünüyorum.

Tamircide Benim Telefonum Var.dedim Ya 5-6 Kez Aradim Kendisini.tamam Abi, Tamam Müdürüm Hallederiz Diyor.devami Gelmiyor.en Son Bugün Aradim, Son Kez 1 Ay Daha Müsaade Edeceğimi, Aksi Taktirde Arabayi Bir şekilde Altindan çekip Alacağimi Söyledim, Daha Ne Yapayim?

Eğer Yine Sonuç çikmazsa 1 Ay Zarfinda Yukaridaki Dilekçeyi Direkt Savciliğa Vereyim Mi? Bunun Masrafi Vs. Var Mi Acaba?

Saygilar! Hürmetler.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

noter ese araç devri

sattığım arabayı nasıl bulurum

eşe araç satişi

Forum