Telefon faturalarından şikayetçi olmayan yok , gibidir. Her ay yüklü faturaları gördükçe şaşıran aboneler mecburen ödemekten başka çare bulamamaktadır. Çünkü itiraz etseler bile ellerinde az ya da çok konuştuklarını ispatlayacak bir bilgi edinemeden müracaat etmekte , tek çare olarak telekomdan alacakları dokümanlarla bir çıkış yolu aramak zorunda kalmaktadırlar.
2002 yılında sadece internete girmek için kullandığım bir telefonuma ait faturalarımı düzenli ödeyerek fatura üzerinden kontürlerimi takip ettim.Yıl sonuna kadar yüklü bir kontürüm biriktiğinden 2003 yılı başından itibaren rahatlıkla internette gezeceğimi düşünürek telefonumu kullanmaya başladım. Ancak kullanım sonrası gelen telefon faturasında geçmiş senenin kontürlerinden eser kalmadığını fark edip , telefon bölge müdürlüğüne gittim.
Bana “yıl sonunda kontürlerin sıfırlandığını , yıl sonuna kadar hepsini kullanmam gerektiği söylendi. Ayrıca Telekom Müşteri hizmetlerine gönderdiğim e-postaya aldığım yanıtta “ Sayın Erol Kara, Şu anda devam etmekte olan uygulamaya göre yılda 1200 kontör abonman ücreti her ay 100 kontör karşılığı taksitlendirilmek suretiyle 12 ayda tahsil edilmektedir. Taksiti ödenmemiş ve kullanılmamış kontör hakkı izleyen aylara mahsubu yapılmak üzere yıl sonuna kadar aktarılmaktadır.Yıl sonuna kadar aktarılan kontörler yeni yıla mevzuatımız gereği aktarılmamaktadır “ şeklinde oldu.
Şimdi şunları sormak istiyorum.
• Aralık ayında parasını ödediğimiz 100 kontürü o ay içinde bitiremediğimiz zaman ocak ayı başında hem parasını alıp , hem de kullandırmamak haksızlık değil mi. ?
• Bugünkü fiyat uygulamanıza göre 100 kontür karşılığı 6,600,00 TL + KDV olan ücretleri ödeyerek satın almış olduğumuz kontürlerin yıl sonunda sıfırlanma uygulaması yüzünden silinmesi HAKSIZ GASP değil midir. Geçen yıl biriken yaklaşık 700 kontürüm parası ödendiği halde tek yanlı uygulama gereği silinmiştir.
• Gecikmiş faturalara anında gecikme faizi uyguluyorlar , haksızca silenen kontürlerin karşılığı ödenmiş paralarımızın hesabı ne olacak ?
• Ayrıca Kuruma bir dilekçe vermenin karşılığı olarak 3 milyon TL , geçmiş aya ait doküman isteme 8 milyon TL alınmaktadır. Bir müşteri olarak bilgi istemenin ücretlendirilmesi nasıl bir düşüncenin eseridir.

Evet , hepimizi şunu bilmeliyiz ki resmen yolunuyoruz.

EROL KARA