+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 49 ileti bulundu.

Konu: Erdoğan'dan Sezer'e rejim sorusu

Erdoğan'dan Sezer'e rejim sorusu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    152
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Erdoğan'dan Sezer'e rejim sorusu

Millitemizin alım gücünden bahsediyoruz ve sadece bu dönemi ele alıyoruz tabii sonuçta mantıklı bir çözüm çıkmamış oluyor yani vurun abalıya diyebiliriz.Bu ülke bir savaş yaşamadığına göre seçmiş olduğumuz şahsiyetlerin bizi iyi idare edememiş olduğunu söylemek mümkün olur.Bunda suçlu arayacaksak kendimize bakmamız doğru olanıdır.Neye layıksak öyle yönetiliriz.Sonuçta onları bizler getiriyoruz.Bir Almanya,Japonyaya bakınız ne hale geldiler,savaştan çıkmalarına rağmen o halde nerede yanlışlık yaptık sorusunu kendimize sormamız lazım! Bu gün japonya yetiştirdiği nesli önce atom bombasının atıldığı nagazakiye sonrasında hızlı tren kıyaslamasıyla nereden nerelere nasıl geldiklerini göstererek durumlarını değerlendirilmesini sağlamaktadır.Biz kaç insanımızı çanakkale gönderebiliyoruz?Bu ülkenin insanın arşivi dolu nerelerde neler yapıldığını,bankaların,şirketlerin içlerinin nasıl boşaltıldığını,yolsuzlukların hangi dönemlerde atbaşı gittiğini ve günümüzde nelerin yapıldığı çok iyi bilir.Bu konuda ülkemizin herbir ferdi ihtisas sahibi olmuştur.Arife tarif gerekmeyeceği için yeri geldiğinde son sözü insanımız söyleyecektir.Sağlıcakla kalın!..

Hukuki NET Güncel Haber

Erdoğan'dan Sezer'e rejim sorusu konulu yargıtay kararı ara
    Erdoğan'dan Sezer'e rejim sorusu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Çankaya/ANKARA
    İletiler
    99
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

muhterem veezy37 ,

Hem de bir site yetkilisi yazmış, ben de doğru mu değil mi diye Hazine'nin sitesinden baktım. Son 4 yılda Cumhuriyet tarihinin toplam dış borcu kadar borç alınmasını bir açıkla bana da vurmayım abalıya, sopalıya, ortamı şeker yapmak için gezdirilen sıcak parayı da bir açıkla da ben de bileyim. Havuç önlerinde , havucu sallandıranlar da senin müstakbel reis-i cumhurunun sırtında. Bir de sat sat nereye kadar, bu kadar para girişine karşı ne değişti işçide, memurda, çiftçide anlat anlayalım, lafı yuvarlama!!!

Rakamdan anlıyorsan, ya körsün, ya yalakasın. Rakamdan anlamıyorsan sözümü geri alıyorum.

Nerede
    Gavur İzmir
    İletiler
    249
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın veezy37 alıntılamış Eşref Edip Fergan'ın bir yazısını ama bu şahsiyetin kim olduğunu,kimlere,hangi tarikate yakın olduğunu,hangi amaca hizmet ettiğini yazmayı unutmuş sanırım,onu da ben açıklayayım.

Bu şahsiyet,İslamiyeti savunmuş (sözde),İslamiyet hakkındaki önyargıları kaldırmak,İslamiyet'in doğru şekilde anlaşılabilmesi için çabalamış(güya).Ama bu masallara o kadar kaptırmış ki kendini,İslamiyet'in tek rehberi tek kitabı Kur'an-ı Kerim'i görmezden gelmiş.İslamiyet'te ve Kuran'da hiçbir şekilde yer verilmeyen tarikatlardan biri adına çalışmış,bu tarikat halk arasında bilinen adıyla "Nurculuk" muş.Bu şahsiyet Bediüzzaman Said Nursi ile çok yakın ilişkiler kurmuş.Öyle ki bu şahsiyet, Bediüzzam Said Nursi için,"Müslümanlığın ilk kuruluş zamanlarında olsaydı,Hazreti Peygamber, Kabe’deki putların parçalanması vazifesini ona verirdi.Şirke ve putperestliğe o derece düşmandır” diyerek methiyeler düzmüş,Hz.Muhammed adına böyle bir söylemde bulunma cürretini göstermiş.Şirke,putperestliğe karşı olduklarını iddia ederken de Kuran'dan ne kadar uzaklaştıklarını kestirememişler.Bu şahsiyet hukuk eğitimi de görmüş,hatta şer'i mahkemelerde katiplik yapmış,şeriata bu denli yakınlığı da oralardan geliyor olsa gerek.

Peki Sayın veezy37,şeriat hayaliyle tutuşan mevcut iktidar yanlısı bu yazıları bulup bulup ortaya çıktığınıza göre,siz de mi şeriat özlemiyle yanıp tutuşanlardansınız?Yoksa kaçak güreşmeye devam mı edeceksiniz,tıpkı niyetini açıklamaya cesaret edemeyen RTE ve dalkavukları gibi...
    Konu arıza tarafından (18-04-2007 Saat 01:57:45 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İSTANBUL, SİLİVRİ, Türkiye.
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı arıza rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Peki Sayın veezy37,bu yazıları ve şeriat hayaliyle tutuşan mevcut iktidar yanlısı yazıları bulup bulup ortaya çıktığınıza göre,siz de mi şeriat özlemiyle yanıp tutuşanlardansınız?Yoksa kaçak dövüşmeye devam mı edeceksiniz,tıpkı niyetini açıklamaya cesaret edemeyen RTE ve dalkavukları gibi...
    Taibime laf söyletmem
    Ona eşşoolu dedirtmem
    Eşşoolular insan olur
    İnsana hakaret etmem

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    152
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

[QUOTE=turkuaz1923;98808]muhterem veezy37 ,

Hem de bir site yetkilisi yazmış, ben de doğru mu değil mi diye Hazine'nin sitesinden baktım. Son 4 yılda Cumhuriyet tarihinin toplam dış borcu kadar borç alınmasını bir açıkla bana da vurmayım abalıya, sopalıya, ortamı şeker yapmak için gezdirilen sıcak parayı da bir açıkla da ben de bileyim. Havuç önlerinde , havucu sallandıranlar da senin müstakbel reis-i cumhurunun sırtında. Bir de sat sat nereye kadar, bu kadar para girişine karşı ne değişti işçide, memurda, çiftçide anlat anlayalım, lafı yuvarlama!!!

Sayın turkuaz 1923,
    Ülkenin Ekonomik verilerini sadece dış borç dengesine bağlamanız doğrusu beni matematik zekanıza hayran bıraktı.Matemematik ve işletme bilimini okuyanların yüzlerini kızarttı ve ülkesinde böyle insanların olmasından dolayı üzüntü içine soktu En azından 2x2=4 olduğunu bilseydiniz size bir takım istatistik verilerle konuya açıklık getirecektim bu verilerin anlaşılması anlamında nezdinizde bir faydası olmayıp görsel anlamda kalacağından yer vermiyorum.Matematik ve işletme bir bilim dalıdır.İlim gerektirir.Memurda çiftçide ne değişti gibi halk ağzı ile konuşma ile bu açıklanamaz.Bu anlatım tarzı sosyoloji bilimini ilgelendirir.Site üyelerimiz bu istatistiki bilgileri edinmek isterlerse hazine gov sitesinden Ekonomik göstergelere bakabilirler. " Rakamdan anlıyorsan, ya körsün, ya yalakasın. Rakamdan anlamıyorsan sözümü geri alıyorum"Cümlenizi bu durumda size iade ederek kendinize formüle edip kullanmanız dilegiyle,Aslında böyle bir iletiye cevap vermemem gerektiğini biliyorum ama insanlara verdiğimiz değerden dolayı "yaradılanı severim yaradanda dolayı felsefesiyle kendime bir görev bildim.Esen kalın....

Nerede
    Çankaya/ANKARA
    İletiler
    99
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Muhterem veezy37

Cevap vermesen iyiydi, vermişsin cevabı o zaman biraz ekonomi öğreteyim. At gözlüğünü çıkarıp azmedersen öğrenirsin diye düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla akıllı adamsın, lafı döndürmeyi beceriyorsun.

Önce bir ekonominin (iktisat dersem daha iyi anlarsın) tanımını yapayım sana:

Ekonomi; kıt kaynakların , nasıl kullanılacağını, nasıl en yüksek toplumsal fayda sağlanacağını ve bu faydanın nasıl ve ne şekilde dağıtılacağını inceleyen bilim dalıdır. (İstersen alıştığın üzere "ilim" dalı de sen)

Bu tanımdan anlayacağın gibi burada toplum (sen ne güzel sosyoloji demişsin helal) ön plandadır, izm'ler bunun için kanlı bıçaklı olmuştur, kime dağıtsam bu faydayı ve kaynağı diye...

Şimdi gelelim 2+2= 4 meselesine ;

Dış Borç Stoku 206,5 milyar dolar, RTE iktidarında 4 yılda % 59 artış

İç Borç Stoku 180 milyar dolar, RTE iktidarında 4 yılda % 98 artış (ha bu arada iç borç faiz oranı dış borç faiz oranından daha yüksektir.)

O öğündüğün 5 bin küsür dolara çıkan Milli Gelir sen demeden ben söyleyeyim % 121 artmıştır. Milli Gelir ülkelerin gelişmişliğini gösteren önemli bir parametredir. Ama daha önemli parametre, o gelirin nasıl dağıldığı, dağıtıldığıdır. Bu istatistiki yöntemlerle belirlenir, etkileri toplumsal parametrelere yansır, ona geleceğiz. İnşallah maaşallah 10.000 dolar olur dediğin Milli Gelir 20.000 dolar da olur. Ama şimdiki gibi ülkenin % 4'ü o gelirin % 86'sını alıp, kalan % 96 sadece % 14'e tamah etmek zorunda kalırsa, o ülkeye Muz Cumhuriyeti denir. Bu dağılımla Milli Geliri artırırsan reel olarak uçurumu daha da derinleştirirsin, ona da geleceğiz.

Ülkede cari açık Tayyip ve avanesine göre 33,5 milyar dolar, gerçekte 35 milyar dolardır. (1,5 milyar dolar benden olsun, ağaların üzülmesin)

Peki cari açık nedir? Ülkeye giren döviz ile çıkan dövizin arasındaki farktır. Önemli girdiler ihracat, turizmdir, en önemli çıktı da ithalattır. Yani döviz açığıdır. Cari açık RTE iktidarında son 4 yılda % 1964 (yanlış okumadın) artmıştır, Cumhuriyet tarihinin en yüksek açığıdır. Bu açığı nasıl kapatırsın?

Merkez bankası döviz alır, talep ile birlikte döviz kuru yükselir, paran kuş olur, yabancı senden mal alır, ülkene bitli turistini gönderir, çünkü ucuzsundur.
    Sen ise kur artınca ithalatı kısarsın, gücün azalır dışarıdan ithal etmeye, böylece açık azalır. Tabi ithalatın ara malları ikamesi olduğu için, üretimin de azalır bizim memlekette.Bu denenmiştir, geçen yıl 5 milyar dolar (tarihin en büyük döviz alımı) çekmiştir piyasadan Merkez Bankası, kur kıpırdamamıştır bile.

Merkez Bankası gösterge faizini düşürüp piyasa faizini düşürür bir başka yol olarak , böylece kuru yükseltmeye çalışır.Son 4 yılda gösterge faizi 30 puan düşürülmüştür Merkez Bankası tarafından, kur gene kıpırdamamıştır.

Bir de tüketim vergilerini, dolaysız vergileri artırırsın, para yurtdışına kaçmasın, dış talebi kısayım ithalata yönelmesin diye, sonucunu az sonra açıklayacağım.

Bir de GSMH var (Gayri Safi Milli Hasıla) yani memleketin bir yıllık yarattığı mal ve hizmet değeri. Hani şu senin şakşakçıların % bilmem kaç büyüyoruz diye övündüğü, 2006 % 6 büyüme). Büyümüşüz harbiden ne olmuş GSMH? Doğrusu 360 milyar dolar , söylenen 400 milyar dolar!!!

Şimdi başa gel, borç stoğu toplamın 386,5 milyar dolar . En iyi rakamla ülkede yaratılan değerin (GSMH) % 95,8'i kadar borç stoğun var.

Yine başa gel, 35 milyar dolar cari açığın var, ee batmadın nasıl oldu? Bu demektir ki memlekette o kadar sıcak para var. O ne o deme, işte ABD'nin AB'nin dövizi, koyuyor borsaya , dövize , nerede böyle verimli memleket dünyada, hamuduyla götürüyor. Bu arada açığın da artıyor. Bu sıcak para aslında atom bombası, cart cut ediyor Tayyip Efendi, bırak cart curtu , çekerim bir gecede o parayı yat aşağı diyor malumlar...

Ha şu % 6 büyümeyi de öğreteyim. İç talep yok nasıl oluyor bu iş, dışarıya mal satarak, sen dua et Alman, Fransız, İtalyan gavuruna onların piyasaları daralmasın, kur nedeni ile sen ucuz geldiğinden şimdilik senden mal alıyor, onlar daralırsa sen boğulursun.

Tekrar başa muhterem, hani ekonomi toplum (sen sosyoloji bilimi demiştin) için demiştik, şu bizim toplumda ne oluyor bir de ona bakalım!!!

İşsizlik % 11, gerçekte % 16,5 (mevsimliklerle birlikte tabi bunlar resmi rakam, bir de gayriresmisi var %20'ler konuşuluyor.)
    Kayıtdışı istihdam % 50
    Kayıtdışı ekonomi % 54
    Takipteki kredi kartı muhteşem, RTE iktidarından beri 4 yıllık dönemde icraya verilen kredi kartı alacakları % 600 artmış, 1.556.000.000 YTL olmuş.

Suç oranı sadece 2005'den (Cumhuriyet tarihinde pik yaptı diye ağlamıştık o zaman, beterin beteri varmış) 2006'ya % 64 artmış.

Boşanmalar % 6 artmış.

Çiftçilerin 160.000'i borcu sebebiyle icralık olmuş.

Muhterem , şimdi sana zor olacak 2+2'nin kaç yaptığını hesaplamak , sana verdiğim rahatsızlıktan ötürü özür dilerim. Konuşmamı bağışla anladığın veya anlamak istemediğin dil bu olduğu için öyle, ha bu arada Hazine sitesinden verilerle ayrıca makro ekonomik analiz istersen ücrete tabi bilesin!!! Benim analizler sizin şakşakçılarınkine benzemez, mesela o alıntı yaptığın Fettullah tayfası medyası ile işbirlikçi medyanın Ekonomi Müdürlerini getir, onlara da kapak yapayım.

Ben böyle hem bilmeyip, bir de lafı işine geldiği gibi çeviren yalaka yaradılanı sevemedim , Yaratan kusuruma bakmasın artık
    Konu turkuaz1923 tarafından (18-04-2007 Saat 22:08:01 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İSTANBUL, SİLİVRİ, Türkiye.
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben bir tesadüfüm zuhur eyledim
    Geldim memlekete ninni söyledim
    Kişi başı onbin dolar diledim
    Bana kısmet imiş hepsini yedim:o

Taibiyim ülkenin boyum kavaktır
    Her tarafa dönerim belim kıvraktır
    Öğrenin artık millet huyum yavşaktır
    Babasıyım vezinin (?) oğlum salaktır:eek:

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Yıllarca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, dünya çocuklarının şenliklerine sahne olan Atatürk Spor Salonu’nda, bu yıl 23 Nisan’da Kuran okuma yarışması yapılacak.

Salon, Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden, Engürü Spor adlı bir kulüp tarafından kiralandı. Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü İşletmeler bölümü yetkilileri, Engürü Spor adlı kulübün, müdürlüklerine bağlı olduğunu bildirdiler. Engürü Spor Kulübü’nden isminin yazılmasını istemeyen bir yetkili de, etkinliği doğrulayarak, "O gün saat 17.00’de Atatürk Spor Salonu’nda Kuran ziyafeti gerçekleştirilecek" dedi. Hz. Muhammed’in doğumu nedeniyle dünyaca ünlü hafızların da yer alacağı bu etkinliğe herkesin katılabileceğini belirten yetkili, "Daha çok üniversite öğrencilerinin oluşturduğu bir kulübüz. Futbol hariç diğer birçok spor dalında faaliyet gösteriyoruz" dedi. Merkezi Ulus Hacıbayram Semti’nde bulunan Engürü Spor Kulübü yöneticisi ve Anadolu Gençlik Derneği Ankara Şubesi Başkanı Celalettin Han ise Kuran yarışmasına kulübün sadece sponsor olarak katkıda bulunduğunu belirtti. "

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/an...58.asp?gid=180

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizce rejimin yıkılması bu kadar kolaymıdır ? Ayrıca o mitinge katılan insanlar hepimizi mi temsil ediyor, kendi düşüncelerimizde ve eylemlerimizde demokrasiyi arayıp aynı görüşü paylaşmadığımız insanlara saygı göstermiyorsak bu demokratlıkmıdır?

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    152
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zatı muhterem dış borç dengesi ile ilgili bir ileti göndermem ekonomiye ilgi duyup kısmende olsa bilgilenmene vesile olmuş,iyi güzelde bunlar bilinen şeyler ekonomi-iktisat,bilim-ilim bunlar karşılıklı olarak birbirlerinin yerine kullanılan kelimelerdir.Şimdi birtakım rakamsal alıntı yapıp şunu da açıklıkla söyleyebilirim rakamlara işkence yapmamışsın iktisatı bildiğini mi kabul edeceğiz.2006 yılı ithalat artışı % 8,3 İhracat % 12,0 sanırım bu veri size birşey anlatır.Dış ticaret açığının sebebi para politikasından kaynaklanmaktadır.Yüksek faiz,düşük kur ithalatı körüklemektedir.Sanayi imalatındaki verilere baktığımızda
    2000 % 58 - 2006 % 74 bu rakamalarda Türkiyenin daha hızlı büyüdüğünü daha çok ihracat yaptığını göstermektedir.Sanayisiz büyüme düşünülemeyeceği
    için bu anlamda şu an için ciddi bir rakamdır.Sanayi üretimindeki artışın son yıllarda % 7 -% 8.1 rakamını teleffuz edenlerde var önceki yıllardaki artış ortalama % 5.4 civarındaydı. Cari açığın sebebi ithalata bağlı büyüme değil enerji yönünden dışa bağımlı olması buna rağmen ilerlemede başarı göstermiştir.İmalat sanayinin milli gelirden fazla artması sanayinin ekonomideki payını gösterir sanayisiz büyüme düşünülemediğine göre Türkiyenin geliştiğinin bir göstergesidir.uzun süre ihracat artışı ithalat artışından fazla ise dış dengenin rayında olduğunu gösterir.Aksi halde döviz ve kur sorunu ortaya çıkar.Böyle bir durumda yaşamadığmıza göre Türkiyemiz için geleceğimize umutla bakma konusunda tereddüt içerisinde olmamalıyız bunu bende değil rakamlar yüksek sesle söylüyor buna rağmen anlamadığınız konular olursa gereken yardımları yapacağımı hemde hiç bir ücret almadan taahüt ediyorum tabirinizle yalaka zat...

+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: