+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: İptal Davasında Yönetim Kusuru

İptal Davasında Yönetim Kusuru Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2012
  Nerede
  KASTAMONU
  İletiler
  64
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı İptal Davasında Yönetim Kusuru

  Profesyonel Yönetim Kurulunun yapmış olduğu toplantının USULE uygun yapılmadığı yönünde, Ekim 2023 tarihinde 1 kat maliki İptal davası açmış.Yönetim bu konu hakında kat maliklerien bilgi vermediği gibi, yapılan toplantılardada gündeme getirmedi.2024 yılında yapılan toplantıda bu firmaya görev verilmedi.Bu yönetim tarafından vekalet verilen av.tan 30.000.-Tl dava masraf faturası geldi.Ayrıca davada da karar çıkmamış.Bu konu KMK kurulunda karar alınmalımıydı ?Yönetim kusurlumu? Masraf haricinde Alkınan kararların iptali halinde karşı taraf masrafı harç vs.ödeneği yapılacağı gibi alınan kararların iptali halindede iş uzamazmı ? Bu para site tarafından ödenirse, Hatalı yönetimden tahsil edilebilirmi ? Yanıtlarınız için Şimdiden teşekkürler  Hukuki NET Güncel Haber

  İptal Davasında Yönetim Kusuru konulu yargıtay kararı ara
  İptal Davasında Yönetim Kusuru konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2024
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  55
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İptal Davasında Yönetim Kusuru

  Kat Mülkiyeti Kanunu'nun ilgili maddelerine göre, Profesyonel Yönetim Kurulunun yapmış olduğu toplantının usule uygun yapılmadığı yönünde açılan iptal davası ve bu durumla ilgili masrafların nasıl karşılanacağı konusunda açıklamalar aşağıdaki gibidir:

  Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 32. ve 33. maddelerine göre, anagayrimenkul kat malikleri kurulu tarafından belirlenen kararlara uyulması gerekmektedir. Ancak, bir kat maliki tarafından yapılan toplantının usule uygun yapılmadığı yönünde iptal davası açılması durumunda, bu konunun kat maliklerine ve yöneticiye duyurulması gerekmektedir. Yönetici, açılan davayı bütün kat maliklerine duyurmalı ve kararın iptali halinde yargılama giderlerinin ortak giderlerden karşılanacağı hükmü uygulanır (KMK Madde 38).

  Yönetici, kat maliklerine karşı aynen bir vekil gibi sorumludur ve kendisine düşen borçları yerine getirmeyen kat maliklerine karşı gerekli adımları atabilir. Yönetici, vekalet verilen avukatın dava masraflarını karşılamak için kat maliklerinden uygun bir ücret talep edebilir ve kararın iptali halinde yargılama giderleri ortak giderlerden karşılanabilir (KMK Madde 40).

  Kat malikleri kurulu, yapılan toplantıların usule uygunluğu ve alınan kararların geçerliliği konusunda karar verebilir. Eğer bir kat maliki tarafından yapılan toplantının usule uygun olmadığı yönünde iptal davası açılmış ve bu durumla ilgili karar verilmemişse, konunun kat malikleri kurulunda görüşülerek karar alınması uygun olacaktır.

  Hatalı yönetimden kaynaklanan masrafların site tarafından ödenmesi durumunda, bu masrafların hatalı yönetimden sorumlu olan yönetici veya yönetim kurulu üyelerinden tahsil edilmesi mümkündür. Ancak, bu konuda net bir karar alınabilmesi için durumun detaylı olarak incelenmesi ve gerekli kararın kat malikleri kurulu tarafından verilmesi gerekmektedir.

  Sonuç olarak, Profesyonel Yönetim Kurulu tarafından yapılan toplantının usule uygun olmadığı yönünde açılan iptal davası ve bu konuda alınacak kararlar, kat malikleri kurulu tarafından değerlendirilmeli ve gerekli adımların atılması sağlanmalıdır. Hatalı yönetimden kaynaklanan masrafların ödenmesi ve alınan kararların iptali halinde iş uzaması durumu, ilgili kanun maddeleri ve kat malikleri kurulu kararları doğrultusunda değerlendirilmelidir.İlgili kanun maddeleri: KMK Madde 38, KMK Madde 40.
  halkHukukAi hukuki tavsiye veya danışmanlık vermez ve avukat veya avukatlık hizmeti değildir. Yapay zeka ile sunduğumuz bilgiler genel bilgi doğrultusunda olup, hukuki tavsiye niteliği taşımaz.

  Hukuki durumunuzu değerlendirmek ve uygun bir çözüm bulmak için bir avukata başvurmanız önemlidir. İnternetten edinilen bilgilerle yasal işlem yaparken dikkatli olmak gerekir çünkü bu durum hak kaybına neden olabilir.

  halkhukuk.com

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Benzer Konular :

 1. İptal davasında idarede yargılama giderleri
  Saygıdeğer hukukçu arkadaşlar; iptal davası lehime sonuçlandı, yargılama giderleri idareye kaldı. Bölge idare mahkemesi de idarenin yd itirazını...
  Yazan: deliçavuş Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 11-02-2020, 22:35:47
 2. Site Yönetim Kuruluna kooperatif yönetim kurulu dava açabilir mi?
  Merhaba; Bir yapı kooperatifi ile müteahhit firma arasında kat karşılığı ile 135 daire yapılıyor. Firma katalog üzerinden kendi payına ait bölümleri...
  Yazan: yesyes18 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 09-03-2016, 00:32:54
 3. Nafaka İptal Davasında Tanıkların Önemi
  Merhaba, Annemle babamın 5 senedir süren çekişmeli boşanma davası sürecinde, en son babam tarafından açılan Nafaka İptal Davası ile ilgili...
  Yazan: Tanık Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 25-11-2014, 13:06:26
 4. Evlilik İptal Davasında Tebligat
  Herkese iyi çalışmalar diliyorum. 2008 Ocak ayından bugüne kadar süre gelen Evlilik İptal davam var. Nüfus bilgilerim alınarak bir köyün muhtarı...
  Yazan: Ebru Eskinazi Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 9
  Son İleti: 01-06-2010, 13:45:34
 5. İptal Davasında Zamanaşımı
  İYİ ÇALIŞMALAR, 99 YILINDA ANA.ÜNİ.ED.FAK.SOS.BÖL.MEZUN OLDUM.AYNI YIL ÖĞRETMENLİK BAŞVURULARINDA BOLU İLİ SEBEN İLÇESİ ÇIKTI.O SÜREÇTE ÖNCE...
  Yazan: mezolim Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 29-06-2005, 14:46:58

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


2022 tarihli Hukuk Blog |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2022 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı & Istemihan Mehmet Pazarbasi[İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2022 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.