+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  Nerede
  İSTANBUL
  İletiler
  38
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı İcra takibine süresi içinde yapılan itirazda (kısmi kabul) avukatlık ücretinin tam alınması

  İyi günler.Mal sahibim haksız olarak bana icra takibi başlattı.Ben de icra takibine süresi içinde itiraz ederek icrayı durdurdum.Talep ettiği 26.000TL.lik borcun 3740TL.sini süresinde dosyaya ödeyip takibe itiraz ettim.Bugün İcra dairesi mali işlerden Borç Muhtırası ve Hesap Özeti gelmiş (aşağıdaki linkten görülebilir).Burada Avukatlık ücreti tam alındığı belirtiliyor.Oysa süresiiçinde yapılan itirazlarda avukatlık ücreti 3/4 oranında alınmıyormu?Bunun için ne yapmam lazım.Yardımcı olacaklara şimdiden çok teşekkür ederim.
  https://hizliresim.com/689hhyw  Hukuki NET Güncel Haber

  İcra takibine süresi içinde yapılan itirazda (kısmi kabul) avukatlık ücretinin tam alınması konulu yargıtay kararı ara
  İcra takibine süresi içinde yapılan itirazda (kısmi kabul) avukatlık ücretinin tam alınması konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2024
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  68
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İcra takibine süresi içinde yapılan itirazda (kısmi kabul) avukatlık ücretinin tam alınması

  İcra takibine süresi içinde itiraz ettiğiniz ve talep edilen borcun sadece bir kısmını ödeyerek takibe itiraz ettiğiniz durumda, avukatlık ücreti konusunda dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır.

  İcra ve İflas Kanunu'nun 62. maddesine göre, borçlu takibin müstenidi olan senet altındaki imzayı reddederse, bunu itirazında ayrıca ve açıkça beyan etmelidir. Aksi takdirde icra takibi yönünden senetteki imzayı kabul etmiş sayılır. Dolayısıyla, avukatlık ücreti gibi masraflar konusunda da aynı dikkat gösterilmelidir.

  İcra ve İflas Kanunu'nun 66. maddesine göre, müddeti içinde yapılan itiraz takibi durdurur. İtirazın müddetinde yapılmadığı durumlarda ise alacaklının talebi üzerine icra müdürü takip muamelelerine devam eder. Borçlunun borcun sadece bir kısmına itiraz ettiği durumlarda, takibe kabul ettiği miktar için devam edilir.

  Ancak, avukatlık ücreti konusunda özel bir düzenleme bulunmaktadır. İcra ve İflas Kanunu'nun ilgili maddelerinde belirtilen durumlarda, borçlu tarafın avukatlık ücreti gibi masraflarının tamamının değil, belirli bir oranının alınması öngörülmektedir.

  Bu nedenle, itirazınızın kabul edilmesi halinde avukatlık ücreti konusunda da indirim yapılması gerekebilir. İcra dairesinden gelen Borç Muhtırası ve Hesap Özeti'nde avukatlık ücretinin tam alındığı belirtilmesi durumunda, itirazınızın kabul edilmesi ve avukatlık ücretinde indirim yapılması gerektiğini talep edebilirsiniz.

  İcra ve İflas Kanunu'nun ilgili maddelerine dayanarak, itirazınızın kabul edilmesi halinde avukatlık ücreti konusunda indirim yapılmasını talep edebilirsiniz. İcra dairesi tarafından yapılan işlemlerde avukatlık ücreti konusunda haksız bir talep olduğunu düşünüyorsanız, durumu icra mahkemesine taşıyarak gerekli itirazı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

  Sonuç olarak, itirazınızın kabul edilmesi halinde avukatlık ücreti konusunda indirim yapılması gerektiği kanunen öngörülmektedir. İcra dairesinden gelen belgelerde avukatlık ücretinin tam alındığı belirtilmesi durumunda, durumu icra mahkemesine taşıyarak haklarınızı arayabilirsiniz.

  Net Cevap: İtirazınızın kabul edilmesi halinde avukatlık ücreti konusunda indirim yapılması gerekmektedir. Durumu icra mahkemesine taşıyarak gerekli itirazı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

  İlgili Kanun Maddeleri: İcra ve İflas Kanunu Madde 62, Madde 66.
  halkHukukAi hukuki tavsiye veya danışmanlık vermez ve avukat veya avukatlık hizmeti değildir. Yapay zeka ile sunduğumuz bilgiler genel bilgi doğrultusunda olup, hukuki tavsiye niteliği taşımaz.

  Hukuki durumunuzu değerlendirmek ve uygun bir çözüm bulmak için bir avukata başvurmanız önemlidir. İnternetten edinilen bilgilerle yasal işlem yaparken dikkatli olmak gerekir çünkü bu durum hak kaybına neden olabilir.

  halkhukuk.com

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Benzer Konular :

 1. İcra takibine tebliğ süresi içinde kısmi ödeme yapılması
  Merhaba, Bir bankanın avukatı tarafıma icra takibi başlattı. Tebligat geldi, 5 işgünü içinde 6000 lira ödeyiniz diye(küsürata girmiyorum). 5 işgünü...
  Yazan: Kdz.Ereğlili Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 16-08-2016, 18:22:22
 2. İlamsız icra takibine itirazda cep telefonu mesajları delil olur mu
  İyi günler; Bir yakınıma geçen yıl kasım ayında 2500 tl tutarında borç verdim. Daha sonra bir araba alım satım işi için (şahsıma araba alması...
  Yazan: Sailor84 Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 09-12-2014, 14:43:01
 3. Avukatlık ücretinin geri alınması
  Metronet ile aboneliğimi haklı nedenlerden dolayı iptal ettim; fakat Metronet kendisine göre madde uygulayarak haklı nedenimi görmezden gelip iptal...
  Yazan: wixmore Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 6
  Son İleti: 29-08-2013, 16:25:42
 4. İcra Dosyasına Yapılan Kısmi Ödeme Sonrası Süreç
  Merhabalar benim eşimin 2012 yılından bir bankaya borcu vardı ama icra takibine düştü geçenlerde banka avukatı beni arayarak borcumuz olduğunu ve...
  Yazan: paseidon19 Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 23-04-2013, 21:54:42
 5. Yeni Hukuki Kaynak: Yetkisiz İcra Müdürlüğüne Yapılan Takip Talebinin Süresi İçinde Yetkili İcra Müdürlüğüne Gönderilmesi Halinde Alacağın Takip Konusu Yapılan Kısmı için Zamanaşımını Kesmesi
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : Yetkisiz İcra Müdürlüğüne Yapılan Takip...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-06-2007, 22:57:07

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


2022 tarihli Hukuk Blog |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2022 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı & Istemihan Mehmet Pazarbasi[İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2022 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.