Merhabalar ... Beş yıl önce kamu kurumunun kusuru netice ile zarara uğradım. Açmış olduğum dava sonucu mahkeme 5/8 haklı buldu ( yüzde yüz haklı olduğumu gösteren maddi deliller olsa da) . talep ettiğim maddi zarar tazminat oranı 10.000 tl dir. dava için o zaman avukatıma 1000 tl vekalet ücreti il anlaştım ve ödedim. ilk aşamada idare mahkemesi görevsizlik verdi ve karşı tarafa vekalet ücreti ve mahkeme masraflarını ödedim. Danıştaya gönderdim lehimize karar verildi ve sonuçlandı. benim kendi hesabıma göre talep ettiğim miktarın 5/8 ini ve bunun 5 yıllık yasal faizine ek olarak dosya ile ilgili yapmış olduğum bilirkişi, tespit, karşı tarafa ödediğim vekalet ücreti mahkeme masraflarının da 5/8 ini almam gerekiyor . hesabım şu şekilde
10.000 in 5/8 : 6250 tl
4000 in 5/8 :2500 tl ( bilirkişi tespit mah masrafları v.s.)
6250 tl yasal faiz beş yıl :3200 tl yaklaşık
toplam :12.000 tl gibi bir rakam
kamu kurumu bu ücreti ödemeyince avukat icraya koydu . ben 12 bin gibi bir miktar alacagımı düşünürken 8 bin tl gibi bir rakam alacagımı söyledi.
sebebini sorduğumda . işleyen faizle ilgili bir miktarın kendisine ait bir vekalet ücreti olduğunu ve icra dosyası için de vekalet ücreti alacagını söylemesi ve dosyadan yaklaşık 3700 tl alacagını söylemesi .
Allah aşkına düşünün haklı olduğunuz bir davadan 5 yıl bekleyerek 10000 tl lik zararınız için 4000 tl masraf ederek bu miktar çıktığında elinizde 4000 tl para kalacak ve avukatınız dosyadan 3700 daha alıyormuş bende alacagı ücretleri faturalandırılmasını istedim.