+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jul 2022
  Nerede
  Maltepe
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Evimi sattıktan sonra tahakkuk ettirilen Çevre Temizlik Vergisi

  Merhaba,

  Muğla ili Bodrum ilçesi Peksimet mahallesinde bulunan dubleks evimi 27 Mart 2024 tarihinde sattım. Evimi sattigim gune kadar da, evimizin bulundugu Peksimet mahallesi emlak ve çevre temizlik vergisinden muaftı, daha sonra öğrendim, Muğla mahkemeleri vergi alınması ile ilgili karar vermiş. Aşağıda görüldüğü gibi 07 Nisan 2024 tarihinde(evimi sattiktan sonra), Bodrum Belediyesi bana 2024 yıl için Çevre Temizlik Vergisi tahakkuk ettirmiş.

  Screenshot from 2024-06-10 12-11-08.jpg

  Bodrum Belediyesi, Emlak bolumune konuyu bir dilekçe ile iletip, düzeltilmesini istedim. Aşağıdaki yanıt geldi.

  "2024 yılı çtv vergisini ,(sattığınız yıl satan kişi öder) ödemeniz gerekmektedir. saygılar."

  Ben, evimi sattım. Satmış olduğum tarihten sonra vergi tahakkuk ettirilir mi? Evimim sattıktan sonra Çevre Temizlik Vergisi'nden sorumlu muyum? Ne yol izlemeliyim? Tesekkur ederim.  Hukuki NET Güncel Haber

  Evimi sattıktan sonra tahakkuk ettirilen Çevre Temizlik Vergisi konulu yargıtay kararı ara
  Evimi sattıktan sonra tahakkuk ettirilen Çevre Temizlik Vergisi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2024
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  68
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Evimi sattıktan sonra tahakkuk ettirilen Çevre Temizlik Vergisi

  Türk Medeni Kanunu'nun 888. maddesine göre, ipotekli taşınmazın devri, borçlunun sorumluluğunda ve güvencesinde bir değişiklik meydana getirmez. Yeni malik borcu yüklendiği takdirde alacaklı, kendisine başvurma hakkını saklı tuttuğunu bir yıl içinde yazılı olarak önceki borçluya bildirmezse, borçlu borcundan kurtulur.

  Dolayısıyla, ev satışında geçen yılın vergisinin tahakkuku bu sene gelecek olsa bile, bu vergiyi yeni sahibi mi eski sahibi mi ödeyeceği konusunda taraflar arasında yapılan anlaşma ve sözleşme esastır. Ancak, genel olarak vergi borçları satış tarihine göre taraflar arasında belirlenir. Eğer satış sözleşmesinde aksi bir hüküm yoksa, geçen yılın vergisinin bu sene tahakkuk etmiş olsa bile, evi bu sene satın alan yeni sahibi vergiyi ödemekle yükümlü olacaktır.

  Çünkü taşınmazın mülkiyeti devredildiği anda vergi borçları da genellikle yeni sahibin sorumluluğuna geçer. Sonuç olarak, ev satışında geçen yılın vergisinin tahakkuku bu sene gelecek olsa bile, vergiyi kimin ödeyeceği genellikle satış sözleşmesine ve taraflar arasındaki anlaşmaya göre belirlenir. Ancak, Türk Medeni Kanunu'nun ilgili maddesi gereği, ipotekli taşınmazın devri borçlunun sorumluluğunda bir değişiklik meydana getirmez ve yeni malik borcu yüklendiği takdirde alacaklıya bildirilmesi gerekmektedir.

  Net Cevap: Geçen yılın vergisinin tahakkuku bu sene gelecek olsa bile, evi bu sene satın alan yeni sahibi genellikle vergiyi ödemekle yükümlü olacaktır, ancak taraflar arasında farklı bir anlaşma yapılmadıkça.

  İlgili kanun maddeleri: Türk Medeni Kanunu Madde 888 - Taşınmazın Devri, Madde 917 - Alacağın Devri, Türk Borçlar Kanunu Madde 210 - Satıcının Yükümlülüğü.
  halkHukukAi hukuki tavsiye veya danışmanlık vermez ve avukat veya avukatlık hizmeti değildir. Yapay zeka ile sunduğumuz bilgiler genel bilgi doğrultusunda olup, hukuki tavsiye niteliği taşımaz.

  Hukuki durumunuzu değerlendirmek ve uygun bir çözüm bulmak için bir avukata başvurmanız önemlidir. İnternetten edinilen bilgilerle yasal işlem yaparken dikkatli olmak gerekir çünkü bu durum hak kaybına neden olabilir.

  halkhukuk.com

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jul 2022
  Nerede
  Maltepe
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Evimi sattıktan sonra tahakkuk ettirilen Çevre Temizlik Vergisi

  Yanıtnız için teşekkür ederim. Borç geçen yılın borcu değil. Bodrum Belediyesi 2024 yılı Çevre Temizlik Borcunun 2 taksitini evimi sattığım tarihten sonra bana tahakkuk etmiş ve "2024 yılının çevre temizlik vergisini satan ödeyecektir" şeklinde de geri dönüş yaptı.

  Ayrıca Bodrum e-belediye uygulamasında çevre temizlik vergi beyanım aktif olarak görünüyor. Ben, evimi sattıktan hemen sonra Belediyeye gidip, evi sattığım bildirdim.

  Borç ve beyan durumu ile ilgili Bodrum e-belediye sayfasından aldığım ekran görüntüleri aşağıdadır.

  2024 yılı Çevre Temizlik Vergisi borcunu gösteren Bodrum e-belediye sayfası ekran görüntüsü

  Screenshot from 2024-06-11 09-41-12.jpg

  Çevre Temizlkik Vergisi beyanımın aktif olarak göründüğü Bodrum e-belediye sayfası ekran görüntüsü

  Screenshot from 2024-06-11 09-43-35-2.jpg

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  İletiler
  329
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Evimi sattıktan sonra tahakkuk ettirilen Çevre Temizlik Vergisi

  Genellikle çok dikkat edilmez ama Çevre Temizlik Vergisinin mükellefi binayı kullanan kişidir. Belediye Gelirleri Kanununu aynen şunu der; "Verginin mükellefi, binaları kullananlardır. Mükellefiyet binanın kullanımı ile başlar." yani eviniz kira da ise mükellefi kiracıdır. Su faturaları içinde ödenir.
  Sizin durumunuz ile ilgili yorumum şöyle; Yılın ilk yarısında satışı yapmışsanız, tüm yıl için vergi mükellefi sizsiniz. Yani Kasım taksitini de ödeyeceksiniz. Normalde su faturası içinde ödenir. Sizin durum biraz farklı olmuş. Umarım yanlış hatırlamıyorum. Epeydir vergi mevzuatı ile ilgili değilim çünkü.
  .

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Benzer Konular :

 1. Boş Dükkanın Çevre Temizlik Vergisi Olur mu?
  Arkadaşlar, boş duran dükkan için mal sahibi olarak çevre temizlik vergisi vermemiz gerekiyor mu? Boş olduğu için verilmiyor ise, ne gibi bir işlem...
  Yazan: sprite07 Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 12-03-2012, 21:54:59
 2. Yeni Mevzuat: Görevli Olmayan Yerlere Başvurma - Haksız Olarak Tahakkuk Ettirilen İdari Para Cezasının İstiradı - Yargı Yolu - Görev
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : İlgili veri linki - Konu: Görevli...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 21-03-2011, 23:20:22
 3. Yeni Hukuki Kaynak: İş Hukuku • Resen Tahakkuk Ettirilen Prim • Müfettiş Raporunun İptali
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : İş Hukuku • Resen Tahakkuk Ettirilen...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 27-09-2009, 13:29:49
 4. Yeni Hukuki Kaynak: Maluliyetin Tespiti • Tahakkuk Ettirilen Prim • Müfettiş Raporunun İptali
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : Maluliyetin Tespiti • Tahakkuk...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 27-09-2009, 13:24:47
 5. ÇTV (çevre temizlik vergisi) Zamanaşımı
  Saygıdeğer meslektaşlarım: Belediye gelirleri kanunun 44. maddesi gereğince Belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan ve belediyelerin...
  Yazan: skla Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 06-11-2007, 09:50:27

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


2022 tarihli Hukuk Blog |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2022 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı & Istemihan Mehmet Pazarbasi[İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2022 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.