+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2023
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Post 2 senelik kiracının,evleri olmasına rağmen ihtiyaç nedeli ile çıkarılmak için arabulucuya başvurulması

  Merhaba;

  Kira hukuku kısmında baya bir konu okudum ama maalesef kendi sorunum için bir cevap bulamadım. Değerli üyelerin vereceği cevaplar için öncelikle şimdiden teşekkür ederim.

  18.11.2021 tarihinde 3.500 TL ile ev kiraladım. 18.11.2021 tarihinde kiraya %30 zam yaparak 4.550 TL yaptık. Bu sene ise ev sahibi ilk önce 15.000 TL sonra 12.000 TL istedi bende bu rakamları veremeyeceğimi beyan ettim. 8.000 TL ye çıktım en son ki evin 1.050 TL de aidatı bulunmaktadır. Bu sefer 10.000 TL ama nisan ayında çık, çıkamam dedikçe oğlum oturacak çık demektedir. Ki bu şahsın aynı apartmanda başka dairesi olup kiracısı vardır. Ayrıyeten aynı ilçe sınırlarında benim bildiğim 2 adet evi daha vardır. Birinde kendi oturmaktadır. İhtiyaç sebebi ile tahliye için arabulucuya başvurmuş. Muhtemelen arabulucuda anlaşılamayacak ve mahkemeye gidecekler.

  Benim sorum şudur. Mahkeme için avukat tutmam gerekir mi? Mahkeme aynı ilçe sınırları içinde 4 tane evi olan ev sahibi için (benim bildiğim bu kadar belki daha çok evi var) neden sadece benim çıkmam için tahliye istediğini sorar mı yada kendisi ve eşinin gayrimenkullerinin araştırılmasını talep edebilir miyim. Son olarak sizce dava ne kadar sürer.

  teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  2 senelik kiracının,evleri olmasına rağmen ihtiyaç nedeli ile çıkarılmak için arabulucuya başvurulması konulu yargıtay kararı ara
  2 senelik kiracının,evleri olmasına rağmen ihtiyaç nedeli ile çıkarılmak için arabulucuya başvurulması konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2020
  Nerede
  Hatay
  İletiler
  62
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: 2 senelik kiracının,evleri olmasına rağmen ihtiyaç nedeli ile çıkarılmak için arabulucuya başvurulması

  Arabulucuda iken ihtiyaç sebebi ile başvursunu ispat etmesini isteyin. Şuan oğlunun nerede oturduğunu ve gerçekten bu eve ihtiyacı olduğunu ispat etmesi gerekiyor.
  Arabulucuda anlaşılamaz ise arabulucu ücretini devlet öder, açılacak dava sonunda kaybeden tarafa ödetilir.
  Arabulucuda anlaşılır ise arabulucu ücretini yarı yarıya iki taraf öder.

  Arabulucuda anlaşılamaz ise dava açması gerekiyor 1500 TL küsür para yatıracak dava açmak için. + avukat var ise avukat ücreti.
  Minimum 6 ay sonrasına ilk duruşma tarihi verilir. Bu duruşmada ihtiyacı olduğunu ispatlaması gerekiyor.
  Yatırılan 1500 TL masrafın yaklaşık 600 TL si gdiyor, geri kalanı iade ediliyor. (Eğer bilirkişi atanmaz, ek başka masraf çıkmaz ise.)
  Yani dava masrafından korkacak birşey yok, sizin dairede oturmaya devam etmeniz daha karlı.
  Eğer davayı kaybederseniz karşı taraf avukat aracılığı ile davayı açmış ise avukat ücreti eklenir.
  Evi tahliye edip taşınma masrafı, daha yüksek kira ücreti ödeme daha pahalıya geliyor.

  Dava sırasında eğer sizden yüksek kira bedeli istediğini yazılı ispatınız var ise mutlaka mahkemede delil olarak sunun.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Nov 2023
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: 2 senelik kiracının,evleri olmasına rağmen ihtiyaç nedeli ile çıkarılmak için arabulucuya başvurulması

  Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Öncesinde whatsaptan yazışmalarımız var ve ilk önce yüksek istediğine dair sonra çık o zaman dediğine dair. Mahkeme olursa avukat tutmam daha mantıklı sanırım.

  Artık insanlar insafsız duruma gelmişler. Hayır devletin belirlediğinden devam edeceğim desem amenna sana makul bir fiyat önermişim ki yüzde 85-90 a tekabül eder. Ki bir güne birgün kirasını aksatan yada gürültü yapan veya evine kimin girip çıktığı belli olmayan biri değilim.

  bunu okuyan ev sahipleri var ise elinizi vicdanınıza koyun demek istiyorum. Bu ülke 6 şubat gibi kara bir gün yaşadı. Herkesin gideceği aynı yer.

  Dava ile ilgili gelişmeleri de aktarırım. Hepinize davasız günler dilerim

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jun 2020
  Nerede
  Hatay
  İletiler
  62
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: 2 senelik kiracının,evleri olmasına rağmen ihtiyaç nedeli ile çıkarılmak için arabulucuya başvurulması

  Evi kiraladığınız tarihten itibaren 10 yıl boyunca oturma hakkınız var diye biliyorum. Her yıl son iki aylık TÜFE ortalamasına göre zam yapılır. 1 Temmuz 2024 tarihine dek ise %25 zam yapabilir. İlk 5 yıl tamamlandıktan sonra kira düşük kalır ise daha yüksek kira isteme hakkı var. Eğer haklı nedeni olur ise sizi çıkarabilir. Kirayı eksik ödemek, kirayı zamanında ödememek, kendisi ve çocuğu kullanması vb.

  Benim durumum şöyle oldu: Yazlık olarak kiraladığım daire sıfır idi ve herşeyi ben yaptırdım. Avize, lamba, banyo dolapları, sineklik, çelik kapı önüne demir kapı vb. Kira sözleşmesi bir yıllık, ancak yasaya göre otomatik olarak uzuyor. Bir yıllık kirayı peşin ödedim. Sonraki yıl için benden 3 katı fiyat istedi, kabul etmedim. Sözleşmeye göre %67 olması gerekiyor ancak yasa çıktı %25 ödenecekmiş. Tartışmaya gerek yok orta yolu bulalım %50 olsun dedim. Kabul etmedi. TÜFE oranını uygulayalım desem de %67 yi dahi kabul etmeyeceğini söyledi. Ya ödersin ya da çıkarsın, ben oturacağım çık dedi. Git dava aç, ihtiyacını ispatlaman lazım. Dava açarsan sonuçlanıncaya kadar kira ödemem dedim. Ayrıca ben çıktıktan sonra 3 yıl kiraya veremezsin, verirsen tazminat alma hakkım var dedim.

  Benim durumumda adam çok uyanıktı, kendi konuşmuyor, emlakçıyı ve kardeşini konuşturuyor, yazışma yok. Yazışma olması için uğraştım ama çok uyanıktılar. Evi satacağım dedi. Sat yine çıkmam, evi görmeye gelenlere evi boşaltmayacağımı söylerim dedim. Gelip evin resimlerini çektiler. Haftada sadece bir gün cumartesi günü öğlen 12 akşam 5 arası evi gösteririm, bunun dışında göstermem dedim. İstersen git dava aç, dava açarsan sonuçlanıncaya kadar kimseye göstermem dedim. Neticede evi almaya talip bir kişi bile çıkmadı. Çünkü istedikleri rakam yüksek ve çok az kredi veriliyor. O kadar nakiti olan adam da içinde kiracı olan evi almaz. Banka hesap no ile ilgili soru olup ödeme yapamayınca beni tahliye edeceklerdi. Uyanık davranıp kira ödeme yeri tayini için adliyeye başvurdum. %25 zamlı şekilde kirayı ödedim. Hiçbirşey yapamadılar. Oysa kabul etselerdi %67 zam ödemeyi teklif etmiştim.

  Sizin durumunuzda elinizde yazışma varmış. Şu kadar kira öde diyor, ödemezsen çık diyor, ödemiyorsun o zaman oğlum oturacak diyor. Bunları delil olarak sunarsınız.

  Ev sahibi ile kiracıyı birbirine düşüren baştakiler sorumlu bence. Vergilere zam yapmayarak enflasyon artışını nbir miktar önüne geçilebilir. Ama vergilere hep zam hep zam. TUIK tarafından açıklanan enflasyon ile doğru değil diye enag enflasyon artış oranı açıklanan bir ülkedeyiz. Kira zammı enflasyon artış oranında olmalı. Maaşlarımn artış oranı enflasyon oranında olmalı. Vergilere zam olmamalı. Ama bu ilkede çok zor. O yüzden ev sahibi kiracı arasında hep böyle sorunlar var. En güzeli elinizde banka hesabı var ise kirayı gününde ödeyin. Zam olarak resmi oranlar ne ise onu uygulayın. Gereksiz olduğu için ev sahibi iel muhatap olmayın. Arabulucuya başvursun gidin orada görüşün, anlaşamazsanız dava açsın. Zaten dava sürüyor. Bi dünya dava var adliyede bu konularda, bitmek bilmiyor.

  İhtiyaç sebebi ile tahliye davalarında bunu ispatlaması ve ihtiyacın süreklilik göstermesi gerekiyor. Siz tahliye ettikten sonra 3 yıl kimseye kiraya veremez, eğer verirse tazminat alma hakkınız doğuyor. Bunu özellikle konuştuğunuzda söyleyin. Zaten dava da uzun sürüyor. Dava sonuçlansa bile temyiz hakkınız var. O da uzun sürüyor Temyizde eğer veirle nkarar uygu nbulunmaz ise tekrar dava görülüyor. Varın siz hesaplayın ne kadar oturursunuz. Ülkemizde bazı şeyler düzgün değil.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  20.767
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: 2 senelik kiracının,evleri olmasına rağmen ihtiyaç nedeli ile çıkarılmak için arabulucuya başvurulması

  Alıntı angaralılı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  ...

  Benim sorum şudur. ... Mahkeme aynı ilçe sınırları içinde 4 tane evi olan ev sahibi için (benim bildiğim bu kadar belki daha çok evi var) neden sadece benim çıkmam için tahliye istediğini sorar mı yada kendisi ve eşinin gayrimenkullerinin araştırılmasını talep edebilir miyim. Son olarak sizce dava ne kadar sürer.
  Aynı şehir, aynı ilçe , aynı bina, aynı katta , yan yana 99 dairesi de olsa ev sahibinizin , neden özellikle bu daire diye sormaz hakim.
  Ev sahibinizin dilediği dairede kendi yada yakınının ihtiyacı nedeniyle tahliye isteğiyle açacağı bir davada olması gereken tel şart ihtiyaç bildiriminde samimi olduğunun ıspatıdır.
  Örneğin 28yaşında bir çocuğu varsa kendiyle birlikte yaşayan , artık çocuğum oturacak demesi yeterli olup, çocuğunun tahliyeden sonra daireye taşınması da ıspatı olur, ertesi gün satışa çıkarması da bir kusur olmaz.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Nov 2023
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: 2 senelik kiracının,evleri olmasına rağmen ihtiyaç nedeli ile çıkarılmak için arabulucuya başvurulması

  Peki Erdoğan bey, diyelim dava benim aleyhime sonuçlandı ve oğlu 1-2-3 ay her ne ise oturdu sonra ayrıldı. Ondan sonra da kiracı buldu. O zaman dava açabilir miyim.

  Çünkü ben evi eşyalı tutum. 70 m2. oğlu ise geçen sene evlendi yeni evli, yeni eşyası var bildiğim kadarı ile oturduğu ev 140-150m2 aşağı değil. Bunların tek amacı beni çıkarıp yüksek kiradan kiracı bulmak. Zaten iyi niyetli olsa ve ben gerçekten ihtiyacı olduğuna inansa idim inanın bu iş buralara gelmezdi. Ama ilk baştan yüksek kira bedeli isteyip daha sonra çık demeleri amaçlarını belli etti bana.

  Birde istinaf ile ilgili bir kaç şey okudum forumda. İstinafa başvurmak için 3 kira bedeli mi yatırılıyor bilginiz var mı?

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  20.767
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: 2 senelik kiracının,evleri olmasına rağmen ihtiyaç nedeli ile çıkarılmak için arabulucuya başvurulması

  İcra mahkemesi kararıyla tahliye kararı alındığında , istinaf mahkemesine başvurabilirsiniz. Bu başvuru icra dairesinin tahliye kararını durdurmaz, o nedenle istinaf mahkemesine başvurduğunuz, derkenar alırsınız ( istinaf mahkemesine başvurduğunuza dair karar) ve icra dairesine derkenar ile tehir i icra başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu esnada evet 3 aylık kira tutarını teminat olarak icra dairesi emnatet hesabına ödemeniz gerekir.

  Mahkeme kararıyla ev sahibinin ihtiyacı nedeniyle tahliyeniz gerçekleşir ve ev sahibi buna rağmen evi bir başkasına daha yüksek bedelle kiraya verirse, bunu ıspatlayacak delillerle dava açıp tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  4.428
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: 2 senelik kiracının,evleri olmasına rağmen ihtiyaç nedeli ile çıkarılmak için arabulucuya başvurulması

  Arabulucu hangi tarafın haklı olduğu ile ilgilenmez. Haklı olan ile haksız olan tarafı bir orta yolda uzlaştırmaya çalışır.
  Dolayısıyla arabulucuda seçeneklere örnek olarak: (Bir yıl sonra çıkarım, şu kadar taşınma masrafı ödersen 3 ay sonra çıkarım.) vs. verilebilir.

  Halen oturmakta olduğu kiralık evin şu ankinden daha nitelikli olması, mülk sahibinin daha geniş evlerinin olması gibi iddialarda bulunur ve bunu ispatlarsanız davanın reddini sağlamak mümkün. Davanın reddi demek, sizin kazanmanız. Bu yüzden istinaf edecek bir şey yok.

  Bu arada 2023 yılı için istinaf sınırı sulh hukuk mahkemelerinde 17.800 TL, icra hukuk mahkemelerinde 41.700 TL. Yani senelik kira bedeli bunun altındaysa istinaf edilemeyecek.

  İstinaf edilebilir karar ise, istinaf etmek için değil ama tahliyeyi istinaf sonuçlanana kadar durdurmak için üç aylık kira bedelini teminat olarak yatırmak gerekiyor.

  Bunlar davaya ilişkin genel bilgiler, dikkat edilmesi gereken pek çok detay var. Davayı avukatla takip etmeniz hak kaybına uğramanızı önleyecektir.
  Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

  Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

  Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Nov 2023
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: 2 senelik kiracının,evleri olmasına rağmen ihtiyaç nedeli ile çıkarılmak için arabulucuya başvurulması

  Değerli bilgileriniz ve zamanınızı harcadığınız için hepinize çok teşekkür ederim.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Nov 2023
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: 2 senelik kiracının,evleri olmasına rağmen ihtiyaç nedeli ile çıkarılmak için arabulucuya başvurulması

  Alıntı angaralılı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Değerli bilgileriniz ve zamanınızı harcadığınız için hepinize çok teşekkür ederim.
  Arabulucu ile de anlaşamadık. Fava açtı. Bende avukat tuttum ve cevap yazımızı gönderdik. 03.01.2024 tarihinde açıldı dava ilk mahkeme 30.04.2024 tarihinde. Gelişmeleri aktarırım.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Benzer Konular :

 1. İşyerinde klima olmasına rağmen açılmaması
  Bi restaurant ta barmen olarak çalışıyorum içeride 4 adet klima olmasına rağmen hiçbiri çalıştırılmıyor dışarısının sıcaklığı 43 barın içerisinin...
  Yazan: Asrntuna35 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 13-07-2023, 14:16:32
 2. [Babalık davaları] Velayet Babam da olmasına rağmen Kocaeli
  Merhaba. Konu:92 yılında evlenen ebevenylerim 93' de benim doğumumdan sonra boşanmışlar.Annem ailesine babamda polis olarak diyarbakır'a...
  Yazan: Paradoks41 Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 7
  Son İleti: 14-08-2019, 16:03:01
 3. İş yeri bahçesi için yönetim planında olmasına rağmen muvakkatname şart mı?
  Merhabalar. 1 ay önce binanın altında bulunan dükkanı kiraladık ve tadilat yaptık fakat, yönetim planında iş yerine ait bir bölge olarak gösterilen...
  Yazan: ufukkuskaya Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 14-10-2017, 20:02:31
 4. Kapatılan kartta borç sıfır olmasına rağmen kullanılabilir limit 16.78 tl görünüyor. ( limitim sıfırlanmasına rağmen )
  merhabalar , uzun yıl kadar önce kartımızı müşt. hizm. sorduğumuzda tüm faiz ve vergiler dahil ne kadar yatırılmasını , bize dedikleri tutarı...
  Yazan: selmangulec Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 05-02-2011, 14:47:48
 5. Ev satılmış olmasına rağmen ilerleyen ayların kira bedelleri için icra takibi.
  1 yıllık kira sözleşmesi karşılığında kiracı tarafından kiralayana ileri tarihli 12 adet senet veriliyor. İlk 3 ayın kiraları düzenli olarak...
  Yazan: attorney65 Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 24-01-2007, 16:19:28

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


2022 tarihli Hukuk Blog |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2022 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı & Istemihan Mehmet Pazarbasi[İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2022 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.