RSS ile takip et

Av.İsmail Arslan

Engellilerden haksız alınan ÖTV ve getirdiği sorunlar

Bu yazıya Not ver
Engellilerden haksız alınan ÖTV ve getirdiği sorunlar

Vergi İdaresi bırakınız Yasayı, bizzat kendi çıkardığı tabi olduğu Tebliğ’e uymayarak hukuka aykırı bir vergi tarh ediyor.

Müvekkil, vergi idaresi memuruna soruyor: Yaptığınız tarhiyat ve kestiğiniz cezalara dair yargı, onanmış kararlarla iptal hükmü veriyorken, ısrarla, davaları kaybettiğinizi bilip dururken, neden bu ihbarnameleri göndermeye devam ediyorsunuz? Cevap şu: Dava açmayanlardan yapılan tahsilat ortada ve açılan dava sayısı önemsiz iken, neden göndermeyelim.

Mevzu şu: Engelli yurttaş usulüne uygun %90 ve üzeri oranlı sürekli kayıtlı rapor alıyor ve bu raporla ÖTV bağışıklığından yararlanarak araç alıyor. Vergi idaresi aylar, yıllar sonra, e ama sen sonradan başka bir rapor almışsın ve o raporda engel oranın düşmüş, öde şu vergileri diyor. Halbuki Tebliğ diyor ki:

18/04/2015 tarih 29330 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği’nin II-C-1.5. Ortak Hususlar Bölümünde;

“Engellilere, engelli sağlık kurulu raporu verilmesine dair ilgili mevzuatın değişmesi halinde, değişiklik tarihinden önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan engelli sağlık kurulu raporları ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir. Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten önce alınmış sağlık kurulu raporlarına dayanılarak bu istisna kapsamında işlem tesis edilmez.

Malul veya engellinin, birden fazla engelli sağlık kurulu raporunun bulunması halinde, en son tarihli rapor bu uygulamada dikkate alınır. Malul veya engelli tarafından geçerli raporun ibraz edilmediğinin tespiti ve ibraz edilmeyen en son tarihli raporun da ilgili istisna uygulamasında aranılan mahiyette olmaması durumunda, ziyaa uğratılan vergi, vergi ziyaı cezası ve gecikme faizi ile birlikte malul veya engelliden aranır.

Engelli sağlık kurulu raporunda, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın; belirli süre içinde geçerli olduğunun belirtilmesi halinde, raporun süresinin bitimine altı aydan az bir süre kalmaması kaydıyla, bu süre içinde, ilk iktisabı yapılacak taşıtlar bakımından söz konusu raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılabilir.

Süreli raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılması halinde, raporun süre bitiminde ÖTV istisnasının devamı için yeni rapor ibrazı aranmaz.” hükümleri yer almaktadır. Yukarıdaki paragrafı uygularken, aşağıdaki paragrafı sarfı nazar ediyorlar.

Evet, benzer nitelikte açtığımız davaları kazandık, tarhiyat ve cezalar iptal edildi ve kararlar onandı; ama ısrarla devam ediliyor. Durumu çok açık şekilde izah ettiğimiz Kayseri Vergi Dairesi Başkanlığı, mesela tarhiyatları iptal etti; ama konu Maliye idaresinde ilgili herkese izah edilmesine rağmen, bir yazı ile durumu düzeltmek yerine, diğer şehirlerde benzer durumda olanlara devam ediyor. İdarede mantık bu olabilir mi, lütfen, vicdanla düşünün: Haksızız; ama dava açmayanlardan gelen para da yabana atılası değil. İşlerimiz neden rast gitmiyor diye oturup boş yere sormasın üst idareciler kendilerine. Cevap; Ah ile tahsil olunan haram paranın, Hazine’ye karışmasıdır.
--
Soruluyor peki biz ödedik. Geri alabilmek mümkün mü deniliyor. Yöntem şu: Vergi dairesine vergi hatası bağlamında başvurup talebin reddini mahkemeye taşıma imkanı var. Zor bir yol; ama vergi hatası bağlamında denenebilir ve belki İdare haksız aldığı parayı iade etmeyi düşünerek, Hazine’yi haramdan temizlemeye niyet edebilir davasız mavasız.
--
Ey Avukat, ne diye uyandırıyorsun, bak kazanıyormuşsun ne güzel işte davaları. Al vekalet ücretini işine bak sen mi dediniz. Bendeniz de %81 engelli bir avukatım ve avukat ünvanımdan önce bu milletin bir ferdiyim. Ne milletimin hazinesine haram para girsin, ne de hukuka aykırı işi sebebiyle idare milletimin hazinesinden bana para ödesin. Herkes işinin hakkını versin. Önüne baksın derim.

Ek yazı:

Müvekkil adayı İzmir'den aradı, bir gazi ve ortopedik engelli. İlk aldığı rapor ile ÖTV bağışıklığından faydalanarak araç alıyor. Oranı %90 altında. Araç otomatik kendisi kullanabiliyor. Sonra başka bir rapor alması gerekiyor, oran psikolojik sorunları düzeldiği için düşüyor, ama ortopedik engel devam ediyor. Vergi idaresi öde şu vergileri diyor. Gazinin ne güzel işte psikolojik engeli düzelmiş demiyor, yeni psikolojik sorunlar ihdas ediyor. Gazi'ye uzlaşmaya başvur demişler, o da herhalde durumumu görüyorlar, bir yanlış yapmazlar kanaati ile uzlaşma günü belirlenmesini talep etmis. Orada olan şu oluyor, parantez içi söyleyeyim, cezaları azaltıyorlar, vergiyi alıyorlar. Dedim ben de, gir uzlaşma toplantısına ve uzlaşmanın vaki olmadığına dair tutanağı imzala, hemen akabinde davanı açalım. Senden bir kuruş bile alamazlar davayı kazanınca. Bir Gaziye bu eziyeti reva gör. Sonra da hak, hukuk, adalet, öyle mi?
Kategoriler
Uncategorized

Yorumlar

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL:


2022 tarihli Hukuk Blog |  Ahd Durak Hukuk  |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2022 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2022 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.