RSS ile takip et

Av.İsmail Arslan

Müteveffanın Borcunun Mirasçı Adına Borcu Ferdileştirmeden Tahsil İçin Ödeme Emri Gönderilmesi Sorunu

Bu yazıya Not ver
213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 8. Maddesinde mükellef, vergi kanunlarına göre kendisine vergi borcu düşen gerçek ve tüzel kişi olarak tanımlanmış, 12. Maddesinde ölüm halinde mükelleflerin ödevlerinin, mirası reddetmemiş kanuni ve mansup mirasçılarına geçeceği, ancak mirasçılardan herbiri ölünün vergi borçlarından miras hisseleri nispetinde sorumlu olacakları düzenlenmiş, 377. maddesinin 1.fıkrasında ise mükellefler ve kendilerine vergi cezası kesilenler, tarh edilen vergilere ve kesilen cezalara karşı vergi mahkemesinde dava açabilecekleri kurala bağlanmıştır.

Vefat eden muris adına düzenlenen ve eşine/çocuklarına tebliğ edilen vergi/ceza ihbarnamelerini duyuyoruz. Murisin kişiliği, öldüğü tarihte sona ermiş bulunduğu için, bu tarihten sonra haklara sahip olması, borçlu kılınması ve temsili hukuken mümkün değildir. Kişiliğin sona ermesinden önceki dönemlerle ilgili olsa dahi, muris adına tarhiyat yapılamayacağı gibi, yapılan tarhiyatlar da hukuki bir sonuç doğurmayacaktır. Bu bağlamda; ölen kişinin mirasçıları adına tarh işlemi yapılması gerekirken, muris adına yapılan tarh işleminin devamı addedilerek, yani varisler adına hisseleri nispetinde ihbarname düzenlenerek, tarh ve tahakkuk işlemi yapılmadan mirasçı adına ödeme emri düzenlenmesi hukuka uyar değildir.

Bir vergi borcunun doğması için öncelikle bir vergi beyannamesi ile veya tebliğ edilen ve dava konusu edilmeyen bir vergi/ceza ihbarnamesi ile verginin tahakkuk ettirilmiş olması ve daha sonra da usulüne uygun olarak ödeme emri ile tebliğ edilmesi gerekmekte olup, 5 yıl içerisinde tebliğ edilmeyen vergi borcu zamanaşımına uğramış sayılır.

“Devletin egemenlik hakkına dayanarak vergi koyma yetkisi olan vergilendirme yetkisi, sınırsız değildir. Devletin vergilendirme yetkisini kullanma sınırlarından biri de zamandır. Kanunda belirtilen sürenin dolmasıyla birlikte, devletin vergi alacağı ile mükellefin vergi borcu sona ermektedir. Zamanaşımı kuralının başladığı ve zamanaşımını kesecek herhangi bir işlemin yapılmadığı dava konusu vergiler her halukarda ödeme emrinin tebliğ edildiği tarih itibarı ile zamanaşımına uğramış ve cebri tahsil kabiliyetini yitirmiş bulunmaktadır.

Vergi Usul Kanunu ve 6183 sayılı Kanun hükümleri ve Danıştay Kararları ile borç ferdileştirilmeden tebliğ edilen ödeme emrindeki vergi borçlarının terkin edilmesi hukukun gereğidir.

Somut bir olayda ödeme emri ile muttali olunan vergi borçlarının, Müteveffanın 2011-2012 tarihleri vergilerine ait olup, 213 sayılı Vergi Usul Kanun’un 114. Maddesinde tanımlanan tarh zamanaşımına uğramış olduğundan dava konusu edilerek mahkeme kararı ile idarenin hukuka uygun davranmasını sağlamıştır.

V.U.K. Madde 114

Vergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden yılın başından başlayarak beş yıl içinde tarh ve mükellefe tebliğ edilmeyen vergiler zamanaşımına uğrar.

Şu kadar ki, vergi dairesince matrah takdiri için takdir komisyonuna başvurulması, zamanaşımını durdurur. Duran zamanaşımı mezkûr komisyon kararının vergi dairesine tevdiini takip eden günden itibaren kaldığı yerden işlemeye devam eder. Ancak işlemeyen süre her hâl ve takdirde bir yıldan fazla olamaz.

Müteveffanın ölümünden hemen sonra alınan takdir komisyonu kararı, hukuka aykırı olarak, müteveffanın eşine tebliğ edilerek, sanki böylece hukuki süreç tekemmül etmişçesine,, onunla ilişiği kurulmayan ve tarhiyatı yapılmayan borca dair ödeme emri gönderilmesinin hukuka uyar olmadığı açıktır.

Hem böyle bir borcun bulunmaması ve hem de var deniliyorsa da bu borcun zaman aşımına uğramış olması sebebiyle bu gibi ödeme emirleri açıkça hukuka aykırı olup, dava konusu edilip, iptal edilmeleri gerekir.

Submit "Müteveffanın Borcunun Mirasçı Adına Borcu Ferdileştirmeden Tahsil İçin Ödeme Emri Gönderilmesi Sorunu" to Digg Submit "Müteveffanın Borcunun Mirasçı Adına Borcu Ferdileştirmeden Tahsil İçin Ödeme Emri Gönderilmesi Sorunu" to del.icio.us Submit "Müteveffanın Borcunun Mirasçı Adına Borcu Ferdileştirmeden Tahsil İçin Ödeme Emri Gönderilmesi Sorunu" to StumbleUpon Submit "Müteveffanın Borcunun Mirasçı Adına Borcu Ferdileştirmeden Tahsil İçin Ödeme Emri Gönderilmesi Sorunu" to Google

Kategoriler
Uncategorized

Yorumlar

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL:


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.