RSS ile takip et

Av.İsmail Arslan

Korku ve Devlet Teorisi

Bu yazıya Not ver
Önce korktuk komşunun tarlamızdaki üç kuruşluk arpayı çalması ihtimalinden. Enteresanı komşu da korkuyordu bizden; atı vardı, bir de ineği. Korkularımızdan yaşamlarımız çekilmez hale gelince dedikodusunu yapmaya başladık halimizin. Duydu uyanığın biri haliyle ve zıpladı üstüne kondu korkularımızın. Dedi ki: 'Kim kime saldırırsa canına okurum. Haksızlığa gelemem. Akıllı durun, birbirinizin atına arpasına göz dikmeyin. Fena yaparım.' Ondan, birbirimizden korktuğumuzdan daha fazla korktuk. Arpa ekmeği yaptık, doyurduk onu. Atımızı peşkeş çektik. gezmelerde o vardı. Çoğaldıkça korkumuz, adına saygı dedik ve daha fazlasını verdik. Biz verdikçe, o hakkaniyetle korudu birbirimizden bizi. Biz korundukça birbirimizden, birbirimize veremediklerimizi o aldı bizden.

Hükümdarın yuları

Korku ve sevgisini yönlendirdiklerini ilah edinme sürecinde oldukça tecrübelidir insan.
Yağmurun bereketiyle onu tanrısı kabullenen, şimşeğin korkusuyla secde etmeyi de ihmal etmedi.
Güzeli sevdi rabbi bildi, kötüyü de...
Yüz binlerce tanrısı oldu tarihi boyunca.
Anlayanlar da olmadı değil tanrılarının ilahı olduklarını.
Onlar da kendilerini tanrı bilmenin kucağına saldılar cılız varlıklarını.
Halbuki kudreti kendinden menkul olmayan hiç bir şey tanrı olamazdı.
O halde neydi bu sahte tanrı saçmalığı
Varlığı içeride sorgulanan bir varlığın peşinde koşturanlar farkında değiller mi tapındıklarına değer kazandıran olduklarının
Bilirler; ama o bilinmez bildirmedikçe de bilemezlerle geçiştirildi ömürler boyunca ömürler.
Ekmeği kara banıp yediğinde söylemişti Nasrettin Hoca beğenmedim diye
O cesurca, gülmeleri pahasına gerçeğini ifşa edebilmişlerden
Ya biz
Kendimize ya da ürettiğimize tapanırken adını koymaktan kaçındığımız fiilin başımıza geçirdiği çuvalda delik açıp oradan seyrediyoruz tepemizde uçuşan kayaların aksiyonunu
düşmez başımıza inancıyla üstelik
ve düştüğünde kafamıza kütleler beynimizi kaldırımlardan toplamaya üç beş balici sokak çocuğuna beş on kuruş veriyoruz
Birilerinin ona yüklediği ile anlam bulan her kelimenin yoruma muhtaçlığınca, her yaratılmış tanrı da son son övgü ve sövgünün kulu olmaya mahkumdur.
Kula kulluk yapanların saltanatının adıysa var olmanın anlamı
Tanrısını güden hükümdarın yuları tutanının elindedir her zaman.
--
Sinan Kocaoğlu Hoca'dan da bir iktibas yapalım.

1. Çok lafa gerek yok. Eğitim ile suç ya da çalışkanlık ve zeka ile suç olguları arasındaki korelasyonu ispat için yüzlerce bilimsel ve aklı delil var ama şimdilik sadece bu tespit yeter.
2. Düzgün bir sistemde ortaokul mezunu olamayacak kişileri popülist politikalar ile hukuk fakültesine sokarsan, bir de sınavsız mınavsız avukat, ya da taban puanı kalkmış şekli sınavlarla hakim/savcı ya da akademisyen yaparsan sorun çözme melekesi gelişmemiş kişiler meseleleri tabanca, silah ve yumruk ile çözer.
3. Bakmayın bazı kişilerin üzerlerindeki cüppelere, taşıdıkları ünvanlara ya da oturdukları makamlara! Şeklen üniversite mezunu ama aslında ortaokul öğrencisinin bilgisine ve dünya görüşüne sahip, beyni ve ruhu yontulmamış kişilerdir bu kimileri... Ortaokul mezunu gene irfan sahibi olup kendini bilebilir, bunlar hak etmeden edindikleri meslek, iş, unvan ve makamlarla şişkin egoları ile kendilerini de bil(e)mezler.
4. Yeri gelmişken ekleyeyim. Avukatlık mesleğinin son 20 senedeki lüks ve gösteriş hastalığı da aynı sorun kaynaklıdır.
5. Aslında avukatlık eskiden bir daktilo ve hukuk kitapları yani bilgi ile en alâ şekilde icra edilen kamu güvenine mazhar bir meslek iken; bugün olmaz ise olmazı ilim ve hukuk nosyonu değil de hiper lüks büro ve canti marka araba olan bir iş haline gelmesinin nedeni de bu Homo Conconus cahil kafasının mesleği ve baroları getirdiği noktadır.
6. Hep dediğim gibi bunlar daha iyi günlerimiz!
Hüzünle,
S. S. K.
Not: Hukuk nosyonu için kriminoloji, viktimoloji, suç sosyoloji temel bilgisine sahip olmak şarttır. Eğitimle suç ve suçluluk olguları oldukça alakalı şeyler yani arkadaşlar.
Not2: Tıp fakülteleri de aynı durumda ama Allah'tan TUS vs uzmanlık sistemi daha çok bozulmadı. Eee, can tatlı ne de olsa! Adaletin bozulmasının ülkede tam etkisi belki 30 senede belli olur ama tıbbın bozulması hastaneden gasilhaneye düsen ölümlerle hemen kendini belli eder. O yüzden pratisyenlik banalize edilse de TUSa daha dokunulmadı bence. Hani çok bildiğim bir konu değil ama uzaktan gözlemle bana öyle geliyor o konu da...

Submit "Korku ve Devlet Teorisi" to Digg Submit "Korku ve Devlet Teorisi" to del.icio.us Submit "Korku ve Devlet Teorisi" to StumbleUpon Submit "Korku ve Devlet Teorisi" to Google

Kategoriler
Hukuksal

Yorumlar

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL:


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.