+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.
    Nerede
    ISTANBUL
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Çalıntı olduğunu bilmeden tezgahtan alınan cep telefonu

merhaba

birkaç ay önce cep telefonun tezgahından ekranı kırık bir cep telefonu aldım. telefonun bedeli 1000-1500 TL civarı, aldığım kişinin eşgalini hatırlamıyorum, seyyar tezgah ve fatura vs. yok. satış öncesinde IMEI kontrolünde herhangi bir çalıntı ibaresi yoktu. sonrasında telefonu kullanmadım, ekranını tamir ettim ve SIM kartımı takmadım, kullanamayacağımı düşünerek telefonu internetten üzerinden sattım, satmadan önce de IMEI kontrolünde herhangi bir çalıntı vs. ibaresi yoktu. bir süre sonra sattığım kişi beni aradı ve telefonun çalıntı olduğunu, telefona polisin el koyduğunu söyledi. hemen ilgili kişinin parasını geri ödedim ve telefonun asıl sahibi de telefonu karakoldan teslim almış.

ertesi gün karakola giderek aynen bu şekilde ifademi verdim, madde 141 veya 142 yazıyordu sanırım dosya üzerinde, avukat vasıtasıyla asıl sahip ile temasa geçtik ancak şikayetinden vazgeçmiyor.

ayrıca asıl sahip ile aynı plazada çalışıyormuşuz, avukatım söyledi, ama plaza günde 5-10 bin kişinin giriş çıkış yaptığı büyük bir yer ve aynı işyerinde değiliz sadece aynı plazadayız kendisini tanımıyorum ve görmedim dahi. olayın plazada olduğunu söylemiş. ama olay benim anlattığım gibi oldu.

daha önce sabıkam yok, yaş 33, özel sektörde çalışıyorum

bu bilgiler ışığında:

1- sizce nasıl bir madde üzerinden dava açılır . tck madde 141 -142 hırsızlık üzerinden mi yoksa madde 165 - suç eşyasının kabul edilmesi üzerinden mi ?

2-eğer 141 veya 142 üzerinden açılırsa hangi maddesine denk gelir ? nitelikli hırsızlığa mı girer ? örneğin konut dokulmazlığından da dava açılır mı ?

4-bu bilgiler ışığında, asıl sahip telefonunu karakoldan teslim aldığı için, madde 168 etkin pişmanlık bana uygulanabilir mi ? 3/2 oranında ceza düşer mi ? çalıntı olduğunu bilmediğim için ben teslim etmedim, sattığım kişiden karakoldan teslim alınmış. ben saatığım kişinin parasını geri ödedim, dekontu karakolda teslim ettim.

5-telefonu teslim alan kişi, içinde SIM kartım, kontaklarım, fotoğraflarım vardı vs. diyerek zararın tam giderilmediğini söyleyebilir mi ? yoksa sadece telefonun teslim edilmesi zararın tazmin edilmesi için yeterlimidir ?

6- bu bilgiler ışığında hakımda nasıl bir karar verilir ? hapis çıkar mı ? para cezası veya HAGB'ye karar verilebilir mi ?

7- nitelikli hırsızlık 5-10yıl arası ise, tüm takdiri indirimlerden sonra dahi ceza 2 yıl altına inmiyor sanki, bu durumda HAGB çıkar mı?

cevap yazabilecek herkese şimdiden teşekkür ederim
    iyi çalışmalar.

Hukuki NET Güncel Haber

Çalıntı olduğunu bilmeden tezgahtan alınan cep telefonu konulu yargıtay kararı ara
    Çalıntı olduğunu bilmeden tezgahtan alınan cep telefonu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ISTANBUL
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Çalıntı olduğunu bilmeden tezgahtan alınan cep telefonu

değerli yanıtlarınıza ve yol göstermenize ihtiyacım var.
    tşk

Nerede
    ÇORUM
    İletiler
    659
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Mehmet123456 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1- sizce nasıl bir madde üzerinden dava açılır . tck madde 141 -142 hırsızlık üzerinden mi yoksa madde 165 - suç eşyasının kabul edilmesi üzerinden mi ?
    Madde 141 üzerinden açılabilir, ancak, şikayetçi olan şahıs telefonu ne şekilde kaybettiğini söylemiş, bu da önemli, örneğin cebimdeydi çekip alınmışi dolabımdaydı anahtarın koyasıyla alınmış vs.

2-eğer 141 veya 142 üzerinden açılırsa hangi maddesine denk gelir ? nitelikli hırsızlığa mı girer ? örneğin konut dokulmazlığından da dava açılır mı ?
    Eğerki şikayetçi, evime açık olan pencereden, kapıdan vs girilmiş derse konut dokunulmazlığını ihlalden dava açılır.

4-bu bilgiler ışığında, asıl sahip telefonunu karakoldan teslim aldığı için, madde 168 etkin pişmanlık bana uygulanabilir mi ? 3/2 oranında ceza düşer mi ? çalıntı olduğunu bilmediğim için ben teslim etmedim, sattığım kişiden karakoldan teslim alınmış. ben saatığım kişinin parasını geri ödedim, dekontu karakolda teslim ettim.
    Bu indirim sebebidir, etkin pişmanlık ve diğer takdiri indirimler uygulanacaktır..Ayrıca zarar giderildiyse bu da indirim ve HAGB şartıdır.

5-telefonu teslim alan kişi, içinde SIM kartım, kontaklarım, fotoğraflarım vardı vs. diyerek zararın tam giderilmediğini söyleyebilir mi ? yoksa sadece telefonun teslim edilmesi zararın tazmin edilmesi için yeterlimidir ?
    Yeterlidir, zarar maddi olarak karşılanır, manevi bir zarar düşünüyorsa, siz ceza alırsanız aleyhinize manevi tazminat davası açabilir.

6- bu bilgiler ışığında hakımda nasıl bir karar verilir ? hapis çıkar mı ? para cezası veya HAGB'ye karar verilebilir mi ?
    Dosyanızın akıbetini, durumunu, delilleri bilmediğimiz için çok sağlıklı yorum yapamayız.Ancak yukarıdaki bilgiler ışığında sizin telefonu tezgahtan aldığınızı ispatlamanız gerekmektedir.

Zararı giderirseniz HAGB verilebilir.

7- nitelikli hırsızlık 5-10yıl arası ise, tüm takdiri indirimlerden sonra dahi ceza 2 yıl altına inmiyor sanki, bu durumda HAGB çıkar mı?
    2 Yıl ve daha az süreli mahkumiyetlerde HAGB uygulanır, 2 yıl 1 gün olsa uygulanmaz.!

BENDEN UFAK BİR TAVSİYE, AVUKAT TUTUN !

Nerede
    ISTANBUL
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Alwuwush rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Madde 141 üzerinden açılabilir, ancak, şikayetçi olan şahıs telefonu ne şekilde kaybettiğini söylemiş, bu da önemli, örneğin cebimdeydi çekip alınmışi dolabımdaydı anahtarın koyasıyla alınmış vs.

Eğerki şikayetçi, evime açık olan pencereden, kapıdan vs girilmiş derse konut dokunulmazlığını ihlalden dava açılır.

Bu indirim sebebidir, etkin pişmanlık ve diğer takdiri indirimler uygulanacaktır..Ayrıca zarar giderildiyse bu da indirim ve HAGB şartıdır.

Yeterlidir, zarar maddi olarak karşılanır, manevi bir zarar düşünüyorsa, siz ceza alırsanız aleyhinize manevi tazminat davası açabilir.

Dosyanızın akıbetini, durumunu, delilleri bilmediğimiz için çok sağlıklı yorum yapamayız.Ancak yukarıdaki bilgiler ışığında sizin telefonu tezgahtan aldığınızı ispatlamanız gerekmektedir.

Zararı giderirseniz HAGB verilebilir.

2 Yıl ve daha az süreli mahkumiyetlerde HAGB uygulanır, 2 yıl 1 gün olsa uygulanmaz.!

BENDEN UFAK BİR TAVSİYE, AVUKAT TUTUN !
    cevabınız için çok teşekkür ederim

-her ihtimale karşı,etkin pişmanlık ,168/1'den yararlanabilmek için, çünkü ancak bu şekilde 3/2 indirimle 2 yıl altına düşüyor, asıl sahibe ptt havale ile sıfır telefon parasını göndermem gerekir mi sizce mahkeme öncesi ekstradan veya bu hali yeterli midir ?

-savcı hem nitelikli hırsızlıktan , hem konut dokunulmazlığından, hem telefonu tamir edip sattığım için nitelikli dolandırıcılıktan dava açabilir mi ? bu haliyle tüm cezaların toplamı kadar mı ceza verilir yoksa hakim takdirine mi bağlıdır ?

-son sorum ,tezgahtan aldığıma dair beyanım yeterli değil midir ? şahidim yok. ama eminim ki bu konu?un benle ilgili olduğuna dair kamera kaydı yok, şahit yok, parmakizi yok, SIM kartımı telefona dahi takmadım. tezgahtan alıp eve gelince hanım çıkıştı ben de telefondan soğuyup, telefonu kullanmadan ve önceainde internetten IMEI kontrolü yaparak sattım. sattığım kişi arayınca başımdan aşağı kaynar sular döküldü. çok ciddi bir durummuş

kısaca zaman ayırarak cevap verebilirseniz çok sevinirim

teşekkürler

Nerede
    ÇORUM
    İletiler
    659
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

etkin pişmanlık derken zaten pişmanım dersiniz ki iş bu boyuta gelirse zaten suçu kabullenmiş olursunuz.

Bakın savcının hangi suçlardan dava açacağı, delillere ve müştekinin beyanına bağlı, adam evimden çalındı derse tabiki de konut dokunulmazlığından açılır, nitelikli hırsızlıktan açılır, geceyse ceza artar vs vs.

Cezalarda alt sınır vardır alt sınır 3 yılsa Hakim 3 yıl verir, indirimleri yapar sonuçta bir ceza çıkar ortaya
    Üst sınır yılsa yıldan verir indirimleri yapar yine kalanı sizin cezanızdır.Hakimin takdir hakkı sınırlıdır.

Yani iyi halden indirim yapar, önceden sabıkanız yoksa yapar, duruşmalardaki hareketlerinizden yapar,

Onun haricinde zararı karşılamanız, şikayetin olmaması, zararın az olması vs bunlarda indirim sebebidir.HAGB almak istiyorsanız zararı muhakkak karşılamalısınız.

Tezgahtan aldım beyanınız yeterli değildir, şöyleki bu telefon çalındı ve çalanın siz olmadığınızı ispatlamanız lazım, eğer ki aldığınız kişiden kimlik fotokopisi alsaydınız ispat sizden düşerdi, o zaman aldığınız kişide patlardı olay ancak aldığınız kişi kim , neyin nesi bilmiyorsunuz, bu telefonu nasıl temin ettiğinizi savcıya nasıl açıklayacaksınız.

Hadi diyelim ki adamı tanıyorsunuz, biliyorsunuz kim olduğunu da, adam geldi, dedi ki ben böyle bir telefon almadım da satmadım da.

Bu işlerde elinizde tanığınız ve belgeniz yoksa, suç size kalır.

Geçmiş olsun.

Nerede
    ISTANBUL
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bilgilendirmeler için teşekkür ederim, hakkımda hayırlısı.
    kolay gelsin.

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    480
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

değerli dostum bir atasözü var söz uçar yazı kalır diye..

bu yoldan yola çıkarakta mahkemelerce kanıt şahit ve evrak talebinde bulunulur bunun doğrultusundada kişinin haklı haksız suçlu suçsuz olduğu anlaşılmaktadır.

yani ben yapmadım almadım diyerekten ne yazıkki üzgünüm mahkemece yeterli olmayıp keşkem telefonu alırken bir kredi kartı kimlik fotokopisi vb.. belgeler ile yapılsaydı satışlar ozaman sizin hükmünüz delist olacak ve satan kişi sorumlu tutulacaktı....

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Alwuwush konuyu gayet güzel anlatmış.

Ben de bir iki husus eklemek isterim;

Mağdur ile aynı plazada çalışıyor olmanızın üzerinizdeki şüpheyi artıracağını düşünüyorum.

Ayrıca konut dokunulmazlığından dava açılması konusuna gelince;

Her ne kadar bazı yerel mahkemeler bu tür suçlarda ayrıca konut dokunulmazlığından da ceza vermekte iseler de Yargıtay, malın işyerinden çalınması durumunda bu maddeden de ayrıca ceza verilmesine ilişkin kararları bozmaktadır. Konutun işyerine göre ayrı bir mahremiyeti olduğu gerekçe gösterilmektedir. Sizin olayınızda da anladığım kadarı ile telefonun işyerinden (plazadan) kaybolduğu iddia ediliyor.

Nerede
    ISTANBUL
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Alwuwush konuyu gayet güzel anlatmış.

Ben de bir iki husus eklemek isterim;

Mağdur ile aynı plazada çalışıyor olmanızın üzerinizdeki şüpheyi artıracağını düşünüyorum.

Ayrıca konut dokunulmazlığından dava açılması konusuna gelince;

Her ne kadar bazı yerel mahkemeler bu tür suçlarda ayrıca konut dokunulmazlığından da ceza vermekte iseler de Yargıtay, malın işyerinden çalınması durumunda bu maddeden de ayrıca ceza verilmesine ilişkin kararları bozmaktadır. Konutun işyerine göre ayrı bir mahremiyeti olduğu gerekçe gösterilmektedir. Sizin olayınızda da anladığım kadarı ile telefonun işyerinden (plazadan) kaybolduğu iddia ediliyor.
    cevabınız için teşekkür ederim.

-evet plazada ama asıl sahip ile aynı şirkette değiliz, 20 nin üzerinde farklı firma var, hepsine kartla giriliyor ve heryer kameralı. ayrıca bu plaza dışarıdan da halkın girebildiği içinde banka şubesi, kafe vs. olan bi yer. günde 5-10 bin kişi girip çıkıyor. şimdi ben kendimden emin olduğum için, ne kamera kaydı var, ne parmak izi var, ne şahit var hatta benim telefona SIM kartımı dahi takmışlığım yok. ben elektronik mezunu bilişimci olduğum için evde tv,kamera,cep tel, saat vs. tamirlerimi kendim yapıyorum. hobi için bazı elektronik ürünleri alıp, tamir edip, kullanıp veya satıyorum. ticari amaçlı değil, tamamen kişisel hobi. hatta elden sattığım kişiye dahi kağıt, imza vs olmadığı için " ben bu kişiyi tanımıyorum dahi" diyebilirdim. ama böyle bir insan olmadığımdan , beni arar aramaz karakola kendim gittim, parasını geri ödedim, ifade verdim vs. asıl sahip de telefonunu teslim almış karakoldan.

-bu bilgiler ışığında ne ben seyyardan aldığımı kanıtlayabiliyorum ne de benim aldığıma dair "kesin ve şüphe götürmez" kanıt var. olay bu halde ortadayken şahsi görüşünüze göre nasıl bir sonuç çıkar ?

-belki uzak ihtimal ama delil yetersizliğinden beraat veya takipsizlik veya sadece çalıntı malı bilmeden satın alma gibi bir ceza çıkar mı ?

-telefonun ekranını tamir edip sattığımdan , atıyorum dolandırıcılık gibi bir suçtan da dava açılabilir mi ?

-son sorumu size de yönelteyim. asıl sahip telefonunu karakoldan teslim almış, ben de sattığım kişinin parasını ödedim, bu durumda olası bir karar halinde 168/1 uygulanabilir mi ? 3/2 oranında ceza düşer mi yoksa asıl sahibe sıfır bir telefon almam gerekir mi sizce ?

bu arada asıl sahibe yeni bir telefon almak suçun ikrarı anlamına gelmez diye düşünüyorum, her ihtimale karşı düşünerekten.

çok zahmet verdim
    teşekkürler.

Nerede
    ÇORUM
    İletiler
    659
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hakkınızda ne uygulanırsa uygulansın ceza alacaksınız sonraki sorduklarınızın hepsinin cevabını verdik.

Son olarak size tavsiyem eğerki sabıkanızın temiz kalmasını istiyorsanız bir avukat yardımı muhakkak alın hırsızlık ciddi suçtur

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tezgahtan telfon almak

cep Telefon ben verdim derse dava dusermi

tezgahtan telefon

urun icin manevi tazminat davasi acabilirmi acabilir miyiz

2018 yasalarinda telefon calinti 4.agir ceza hukuku

bilmeden calinti telefon alanin haklari

https:www.hukuki.netshowthread.php125531-calinti-oldugunu-bilmeden-tezgahtan-alinan-cep-telefonu

Forum