Kilitli Konu
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 19 ileti bulundu.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question 4 aylık evliilikle mirasın nerede ise tamamını aldı

Önce şu ana kadar en az 4- 5 avukatla görüştüğümü bildirerek başlıyayım soruma.

Babam 2005 aralık ayında 70 yaşında iken vefat etti. Vefatından 4 ay önce Gürcistandan tc vatandaşlığına geçmiş bir kadınla evlenmiş.
    Babamın ölümünden sonra öğrendiğimiz babama ait olan bir eve tapu dairesinde para karşılığında oturma hakkı için şerh koydurtmuş. yani bu daire kadın öldükten sonra mal paylaşımına girebiliyormuş kanunen. Kadın 45 yaşında ben de 45 yaşındayım. Kadın babam öldükten hemen sonra yani ertessi gün avukatı aracılığı ile veraset ilamı çıkarıp babama ait bankadaki tasarrufundan yüzde 25 ini aldı. bizde 4 kardeş kalanı 4 e böldük. Kadın daha babamın ilk ayından başlayarak maaşının tamamını aldı her ay tıkır tıkır. Bizde mahkeme açmıştık 4 aylık evlilik le bu kadar hak sahibi nasıl olur diye. ve para karşılığında oturum hakkı almasının bir düzmece olduğunu idda ederek mahkeme açmıştık. çünkü babamın bankadaki parası. 100 milyarın üstünde ve devlet memuru olduğu için de maaşının 1 milyarın üstünde olması artı kendi adına ait iki adet dairesi olması sebebi ile böle bi oturum hakkı vermesinin para karşılığında olmasının kadının 70 yaşında kalp hastası ve her an ölüm tehlikesi olan birinin bunu yapmasının akıl karı olmadığı iddası ile . dün ityibarı ile bir telefon aldık mahkemeyi kaybettiniz diye kadının avukatından. ve avukatlık masraflarını ödememiz gerektiğini yada haciz ile alacağını bildiren bir telefon ile.

şimdi ben cidden merak ediyorum.

nasıl bir kadının 70 yaşında ölümcül hastalığı olan bir insanla 4 aylık evliliği sonucu bu adamın çocuklarınında çalışarak katkıda bulunduğu dairelere ve bankadaki parasının yüzde 25 ine sahip olur.
    yetmez malların kendisi ölene kadar paylaşımının engeller . yetmez mahkemeyi kazanır ve son darbe olarak çocuklarının mallarına yada gelirine haciz koyar.

bu eğer kadın haklarını koruma adına ise.

benim kız kardeşimde kadın ve bu adamın kızı .

biz babamızın bir hatasını bu kadar büyük bi bedelle mi ödemeliyiz.

bu nasıl bir mantık ve nasıl bir hak hukukudur.

sonuç olarak 70 yaşındaki bir adamın ölümünden 4 ay önce yaptığı bir evlilikle tüm malının mülkünün elinden alınmasından başka bi şeymidir bu.

ve yine son olarak bizim yapabileceğimiz hiç bir şey yok mu.
    bu kadın babamın tüm mallarını ve parasını almış ve oturduğu daireninde kadın ölene kadar mal paylaşımının yapılamamsının üstüne bunu istemek adına açtığımız davanın tazmınatınıda ödemek zorundamıyız.
    yapabileceğimiz hiç bir şey yok mu.

Hukuki NET Güncel Haber

4 aylık evliilikle mirasın nerede ise tamamını aldı konulu yargıtay kararı ara
    4 aylık evliilikle mirasın nerede ise tamamını aldı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 4 aylık evliilikle mirasın nerede ise tamamını aldı

Peki bu 4-5 avukat ne dedi bu konuda?
    Medeni Kanunun 145-160. maddelerine göre evliliğin iptalini gerektirecek bir durum bulabilirseniz bir şansınız olabilir. Bunu bir araştırın, ama fazla ümitlenmeyin.

A. Mutlak butlan
    I. Sebepleri
    MADDE 145.- Aşağıdaki hallerde evlenme mutlak butlanla batıldır:
    1. Eşlerden birinin evlenme sırasında evli bulunması,
    2. Eşlerden birinin evlenme sırasında sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunması,
    3. Eşlerden birinde evlenmeye engel olacak derecede akıl hastalığı bulunması,
    4. Eşler arasında evlenmeye engel olacak derecede hısımlığın bulunması.
    II. Dava açma görevi ve hakkı
    MADDE 146.- Mutlak butlan davası, Cumhuriyet savcısı tarafından re'sen açılır.
    Bu dava, ilgisi olan herkes tarafından da açılabilir.

III. Dava hakkının sınırlanması veya kalkması
    MADDE 147.- Sona ermiş bir evliliğin mutlak butlanı Cumhuriyet savcısı tarafından re'sen dava edilemez; fakat her ilgili, mutlak butlanın karar altına alınmasını isteyebilir.
    Ayırt etme gücünün sonradan kazanılması veya akıl hastalığının iyileşmiş olması durumlarında mutlak butlan davasını yalnız ayırt etme gücünü sonradan kazanan veya akıl hastalığı iyileşen eş açabilir.
    Evliyken yeniden evlenen bir kimsenin önceki evliliği mutlak butlan kararı verilmeden önce sona ermişse ve ikinci evlenmede diğer eş iyiniyetli ise, bu evlenmenin butlanına karar verilemez.
    B. Nisbi butlan
    I. Eşlerin dava hakkı
    1. Ayırt etme gücünden geçici yoksunluk
    MADDE 148.- Evlenme sırasında geçici bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun olan eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.
    2. Yanılma
    MADDE 149.- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:
    1. Evlenmeyi hiç istemediği veya evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği halde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa,
    2. Eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse.
    3. Aldatma
    MADDE 150.- Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:
    1. Eşinin namus ve onuru hakkında doğrudan doğruya onun tarafından veya onun bilgisi altında bir başkası tarafından aldatılarak evlenmeye razı olmuşsa,
    2. Davacının veya altsoyunun sağlığı için ağır tehlike oluşturan bir hastalık kendisinden gizlenmişse.
    4. Korkutma
    MADDE 151.- Kendisinin veya yakınlarından birinin hayatı, sağlığı veya namus ve onuruna yönelik pek yakın ve ağır bir tehlike ile korkutularak evlenmeye razı edilmiş eş, evlenmenin iptalini dava edebilir.
    5. Hak düşürücü süre
    MADDE 152.- İptal davası açma hakkı, iptal sebebinin öğrenildiği veya korkunun etkisinin ortadan kalktığı tarihten başlayarak altı ay ve her halde evlenmenin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.
    II. Yasal temsilcinin dava hakkı
    MADDE 153.- Küçük veya kısıtlı, yasal temsilcisinin izni olmadan evlenirse, izni alınmayan yasal temsilci evlenmenin iptalini dava edebilir.
    Bu suretle evlenen kimse sonradan onsekiz yaşını doldurmak suretiyle ergin olur, kısıtlı olmaktan çıkar veya karı gebe kalırsa evlenmenin iptaline karar verilemez.

C. Butlanı gerektirmeyen sebepler
    I. Bekleme süresine uymama
    MADDE 154.- Kadının bekleme süresi bitmeden evlenmesi, evlenmenin butlanını gerektirmez.
    II. Şekil kurallarına uymama
    MADDE 155.- Evlendirmeye yetkili memur önünde yapılmış olan bir evliliğin kanunun diğer şekil kurallarına uyulmaması sebebiyle butlanına karar verilemez.
    D. Butlan kararı
    I. Genel olarak
    MADDE 156.- Batıl bir evlilik ancak hakimin kararıyla sona erer. Mutlak butlan halinde bile evlenme, hakimin kararına kadar geçerli bir evliliğin bütün sonuçlarını doğurur.
    II. Sonuçları
    1. Çocuklar yönünden
    MADDE 157.- Mahkemece butlanına karar verilen bir evlilikten doğan çocuklar, ana ve baba iyiniyetli olmasalar bile evlilik içinde doğmuş sayılırlar.
    Çocuklar ile ana ve baba arasındaki ilişkilere boşanmaya ilişkin hükümler uygulanır.
    2. Eşler yönünden
    MADDE 158.- Evlenmenin butlanına karar verilirse, evlenirken iyiniyetli bulunan eş bu evlenme ile kazanmış olduğu kişisel durumunu korur.
    Eşler arasındaki mal rejiminin tasfiyesi, tazminat, nafaka ve soyadı hakkında boşanmaya ilişkin hükümler uygulanır.
    E. Mirasçıların dava hakkı
    MADDE 159.- Evlenmenin butlanını dava etme hakkı mirasçılara geçmez. Ancak, mirasçılar açılmış olan davayı sürdürebilirler. Dava sonucunda evlenme sırasında iyiniyetli olmadığı anlaşılan sağ kalan eş, yasal mirasçı olamayacağı gibi, daha önce yapılmış olan ölüme bağlı tasarruflarla kendisine sağlanan hakları da kaybeder.
    F. Yetki ve yargılama usulü
    MADDE 160.- Evlenmenin butlanı davasında, yetki ve yargılama usulü bakımından boşanmaya ilişkin hükümler uygulanır.

İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı osman54 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bu eğer kadın haklarını koruma adına ise.

benim kız kardeşimde kadın ve bu adamın kızı .

biz babamızın bir hatasını bu kadar büyük bi bedelle mi ödemeliyiz.

bu nasıl bir mantık ve nasıl bir hak hukukudur.

yapabileceğimiz hiç bir şey yok mu.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; olaya kadın hakkı olarak bakmanız doğru değil. Anneniz bir erkekle evlenmiş olsaydı da durum değişmeyecekti. Miras Hukuku' nda mirasçı olma hakkı evliliğin süresi ile değil "ölüm anında evli olmak şartı" ile olur. Bu 4 yıl da olabilir 4 ay da 4 gün de...

Babanız ile eşi T.C. kanunlarına göre evli olduğu için yukarıda belirttiğiniz gibi bir dava açılması kanaatimce yanlış bir iş olmuş. Burda danıştığınız avukatlarınız size miras hukukunu ilgilendiren davalardan çok evliliğin iptali ve/veya evliliğin butlanı davalarının açılması gerektiğini belirtmelilerdi. Bundan sonra da yapabileceğiniz sadece budur.

Ayrıca miras paylaşımında paylaşım hatası varsa bunu da açacağınız tenkis davası ile geri alabilirsiniz. Onun dışında 4 aylık evli bir eş bu mirası hak eder mi diye bir dava maalesef bulunmamakta.

Kolaylıklar dilerim.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Ayşegül Egemen rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; olaya kadın hakkı olarak bakmanız doğru değil. Anneniz bir erkekle evlenmiş olsaydı da durum değişmeyecekti. Miras Hukuku' nda mirasçı olma hakkı evliliğin süresi ile değil "ölüm anında evli olmak şartı" ile olur. Bu 4 yıl da olabilir 4 ay da 4 gün de...

Babanız ile eşi T.C. kanunlarına göre evli olduğu için yukarıda belirttiğiniz gibi bir dava açılması kanaatimce yanlış bir iş olmuş. Burda danıştığınız avukatlarınız size miras hukukunu ilgilendiren davalardan çok evliliğin iptali ve/veya evliliğin butlanı davalarının açılması gerektiğini belirtmelilerdi. Bundan sonra da yapabileceğiniz sadece budur.

Ayrıca miras paylaşımında paylaşım hatası varsa bunu da açacağınız tenkis davası ile geri alabilirsiniz. Onun dışında 4 aylık evli bir eş bu mirası hak eder mi diye bir dava maalesef bulunmamakta.

Kolaylıklar dilerim.
    öncelikle şunu belirteyim bu açıdan bakanlar diğer kadına bunlar için hakkıdır alır diyenler. ve böle bi cevap verilmemesi içindi. Benim dediğim ise madem bu açıdan bakıyorsunuz . O halde benim kız kardeşim kadın değilmi diye önerme yaptım. Hak insan hakkıdır dişisi erkeği olmaz. Hak edenin hakkıdır. bunu belirleyen ve koruyanda kanunsa, sorum bu nasıl bi hak anlayışıdır.
    Alabilirmi diye bir dava açmamıştık zaten aynen iptali davası açmıştık. yalan beyan üzerine açmıştık. Evine oturum hakkını para karşılığı sattığı iddası üzerine açmıştık.
    Sağolun gönlüme iyi su serptiniz. süre sınırlaması olması gerektiğini hatırlatmak ve avukatların yada yargıçların bu tür ihtimalleri göz önünde bulundurmaları ve bu yönde kanun değişikliği isteğinde bulunmaları için yazmıştım. işin aslında biz davayı artık kazansakta fark etmiyor kadın parasını aldı çatır çatır yedi maaşınıda yiyor. ve ben hala vergi vermek ile o kadının maaşına katkıda bulunuyorum. ama ne yazıkki sizde vergilerinizle katkıda bulunuyorsunuz yani vergi sadece benden alınmıyor sizden de alınıyor.sadece diyeceğim şu hukuki adalet bana hakkımı vermedi ama ilahi adalet bogazında bırakır inşallah.

Evet haklısınız zaten hata burada bunu anlatmak istedim sizinde dediğiniz gibi hak doğuş yani hak ediş için 4 yıl 4 ay 4 gün yada 4 dakika yada 4 saniye fark etmiyor. ne garip. daya silahı kafasına attırt imzayı. sonra ölsün sende hak et. ne ala
    Konu osman54 tarafından (20-05-2008 Saat 14:54:46 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.775
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kız kardeşiniz de eşinden kazandığı miras konusunda aynı haklara sahip olacaktır merak etmeyin.
    Ancak babanızla evli iken dul kalan bayanın miras hakkı,intifa hakkı vardır.
    Tersi olsa idi,babanız yaşasa,eşi vefat etmiş olsa idi,aynı haklar babanız için de mevcut olacaktı.

Hoşunuza gitmese de öyle.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kız kardeşiniz de eşinden kazandığı miras konusunda aynı haklara sahip olacaktır merak etmeyin.
    Ancak babanızla evli iken dul kalan bayanın miras hakkı,intifa hakkı vardır.
    Tersi olsa idi,babanız yaşasa,eşi vefat etmiş olsa idi,aynı haklar babanız için de mevcut olacaktı.

Hoşunuza gitmese de öyle.
    Kız kardeşim 70 yaşında ölümü nü bekleyen bi ihtiyarla evli değil ve evlenmezde.

70 yaşındaki babamla parası olan bi kadın evlenmez. onun için züğürtten de miras olarak kalsa kalsa vergi borcu yada herhangi bir borç kalır. Begenmesemde.

70 yaşında kalp hastası bi ihtiyarla evlense evlense anca 45 yaşında miras hukunun açıklarından faydalanarak beleş para ile yaşamayı sevenler evlenir.

onun için bu olayın terside kabulumuz değil. ahlaki değil.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.775
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sorunuzu ahlaki açıdan mı soruyorsunuz,hukuki açıdan mı?
    Hukuki açıdan yukarda zaten cevaplanmış sorunuz.
    Ahlaki açıdan soruyorsanız,blki www.ahlaki.net diye bir site vardır.Orada cevap arayabilirsiniz.
    Ama ahlaksızlık la hukuksuzluğu aynı kefeye koymanız yanlış.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sorunuzu ahlaki açıdan mı soruyorsunuz,hukuki açıdan mı?
    Hukuki açıdan yukarda zaten cevaplanmış sorunuz.
    Ahlaki açıdan soruyorsanız,blki www.ahlaki.net diye bir site vardır.Orada cevap arayabilirsiniz.
    Ama ahlaksızlık la hukuksuzluğu aynı kefeye koymanız yanlış.
    hukuk ahlakı değerleri ve yaşama biçimini koruyabilmek için var olmuştur.

bunlarda tabiki felsefi konular ben felsefe yapmaya buraya yazmadım onunda yazılacağı yardım isteneceği yer var felsefe forumları .net

ben hukuksal olarak bana ne yapabileceğimi sölersiniz belki diye yazdım.

ama ne yazıkki hukuk ne olduğu bile belli olmayan vasıfta hukuk neyi korur kollar sölermisiniz.

ben size kız kardeşimin hakkının yendiğinden bahsediyorum siz ise yeni ahlaksız bi teklif sayılabilecek öneri ile 70 yaşında ölüm döşeğinde olan bi adamla evlenmiş olsa o da aynı haklara sahip diye cevap veriyorsunuz.

benim konum burada 70 yaşında bi insanın nasıl kandırıldığı ve kanunların bu konudaki açıkları.

babam yeterince zengin üstelik devlet memuru bir anlık bi yanlış 70 yaşında ki bi insan için çok sayılmaz adı üstünde yaşı yetmiş işi bitmiş ata sözü bile var.

siz ise bana 45 yaşında sağlığı sıhhati yerinde hatta çocukları olan ve geçim sıkıntısı için türkiyeye miras avcılığına gelmiş bir kadından da babama miras kalabileceğini sölüyorsunuz.

merak ettim de
    siz avukatmısınız

??

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.775
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

...siz ise yeni ahlaksız bi teklif sayılabilecek öneri ile ...??
    Böyle bir teklifi kim nerede yapmış?
    Önce okuduğunuzu idrak edin.

...
    merak ettim de
    siz avukatmısınız
    ??
    Hayır,değilim.

Babanız 45 yaşında bir bayanla evlenirken neredeydiniz?

Babanızın kendinden çok daha genç bir bayanla evlenme sebebi neydi?

Bu sebepler ortaya çıktığında,siz nerede idiniz?

Ortada bir ahlaksızlık yok,genç kadın-yaşlı erkek veya genç erkek-yaşlı kadın, evlenmişler.

Evlilik mi ahlaksızlık?

Evli çiftten biri vefat etmiş,hayatta kalan eşin, 45 yaşında veya 75 yaşında,
    kanunlarla sağlanan haklarını alması-kullanmasıdır yaşanan.

Hukuksuzluk neresinde bunun?

Sizin istediğiniz şekilde olmaması = kanunsuzluk mudur?

Hukuk neyi kollar demişsiniz?
    Hukuk dul kalan eşin kanunlarla korunan haklarının gaspını kollar.
    Ortada bir yanlış işlem varsa,bu işlemden dolayı zarar görmemesi için diğer hak sahiplerinin hakkını kollar.
    Bahsettiğiniz kadın diğer kadın size göre diğer kadın olsa bile kanunlar önünde babanızın eşidir.

İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki Beyefendi Babaniz 70 Yaşinda Evlenirken Siz Niye Engel Olmadiniz Da şimdi Böyle Uğraşiyorsunuz ? Zamaninda Duruma Müdahil Olsaydiniz şimdi Böyle Olmazdi .arkadaşlar Size Nasil Bir Yol Izleyeceğinizi Gayet Güzel Anlatmiş Bu Saatten Sonra Yapabileceğiniz Tek şey Evliliğin Iptali Davasi Açmak Bir şey Daha Var Mirasi Paylaşmak ( 2+2=4 ) Başka Söze Gerek Yok Sanirim

Kilitli Konu
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tapuda intifa hakkı konusunda nereyi arayabiliriz

Forum