+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jul 2012
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Exclamation Eşi ölen ev hanımına gelen vergi ziyaı cezası ve kötü niyetli muhasebeci

  Merhabalar. Vergi hukuku alanına çok hakim olmadığım için, bir müvekkilimin sorununa bulduğum çözümle ilgili işlem yapmadan evvel sizlere de danışmak istedim.

  Müvekkilimin eşi 2006 yılında vefat ediyor ve eşine ait şirketler (2 ayrı limited şirket) kendisine kalıyor. Kendisi ev hanımı olduğu için şirket işleyişini pek takip edemiyor ve tabir-i caizse önüne ne konduysa imzalayıp, şirketteki kişilere güveniyor. Muhasebeciye elden defalarca para vererek vergi vb. işlemlerini tamamlamasını ve en son şirketi kapamasını söylüyor. Zaten birkaç ay içinde de şirket tamamen faaliyetini durduruyor, müvekkilim de muhasebeciye elden verdiği o paralrla şirketler tasfiye oldu zannediyor.

  Geçtiğimiz günlerde gelen vergi borcu ile araştırıp öğreniyoruz ki şirketler halen açık, ito'da kayıtlı ve hatta bir de ito aidatları işlemiş.. müvekkile 2006-2007 yıllarına ait dünya kadar vergi borcu ve borcun 3 katı vergi ziyaı cezası geliyor.

  ilk aşamada müvekkil 7 günü geçirmeden ilgili vergi dairesine mal beyanında bulunacak ve haczikabil bir malı olmadığını bildirecek (ki gerçekten de öyle).
  sonrası için benim düşüncem, vergi ziyaı cezasının 3 kat işletilebilmesi için nitelikli olması gerek ve müvekkil iyi niyetli. bu yüzden bir iptal davası açmak.
  aynı zamanda bir de ceza davası açılmış, onu da yeni öğrendik. vergi ziyaı ile ilgili asliye ceza mahkemesinde bir de o dava yürüyor. vergi cezası için vergi mahkemesinde için iptal davası açmam, asliye ceza'daki dava bakımından da olumlu olur diye düşündüm.

  bunun yanında, kötü niyetli muhasebeci aleyhine de dava açmak istiyorum. güveni kötüye kullanma ya da benzeri bir sebeple ceza davası ve sebep olduğu faiz ve vergi cezaları için maddi tazminat ile, sebep olduğu manevi tahribat için de manevi tazminat davası açacağım. muhasebeci gerçekten kötü niyetli, 20-25 senedir muhasebeciliğini yaptığı şirketin patronu öldükten sonra şirketten para almaya devam edip birden bire hiçbir yükümlülüğünü yerine getirmiyor. şimdi arayıp vergi cezaları nereden çıktı dediğimizde de bir şey olmaz, tebligatı almasaydınız diyor..

  sizce bu açacağım davalar sonuç verir mi? özellikle vergi ve ceza hukuku bilen sayın meslektaşlarımın önerilerini bekliyorum.

  teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Eşi ölen ev hanımına gelen vergi ziyaı cezası ve kötü niyetli muhasebeci konulu yargıtay kararı ara
  Eşi ölen ev hanımına gelen vergi ziyaı cezası ve kötü niyetli muhasebeci konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  701
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Eşi ölen ev hanımına gelen vergi ziyaı cezası ve kötü niyetli muhasebeci

  mal beyanı ve hacze kabil malı olmadığını bildirme çok önemli değil bunu dert etmeyin. borç geldi dediğiniz ihbarnamemi ,ödeme emrimi- borç kanuni temsilci adınamı geldi şirket adınamı geldi. 2006 yılında vefat olduğuna göre şirket 6 yıldır aktif. 2006 ve 2007 yılından borç geldi diyorsunuz ancak ne borcu belli değil. ödenmeyen vergi borcumu yoksa yapılan cezalı bir tarhiyat borcumu. mirasçı şirketin ne kadarına hissedar ve kanuni temsilcimi yoksa sadece ortakmı.
  direk muhasebeciyi suçlamışsınız ancak burada muhasebecinin bir dahli olmayabilir. konuyu daha detaylı yazmalısınız ona görede size yol gösterebilirim. benim anladığım kadarı ile 3 kat ver ziyaı cezasından bahsettiğinize göre konu kaçakçılık suçu (sahte fatura kullanma yada düzenleme büyük ihtimalle) . davaların sonuç vereceğini söylemek için daha detaylı bilgiye ihtiyaç var mesela inceleme raporu, rapor sonrası aşamada tebliğlerin nasıl yapıldığı vb şirketlerde tasfiye yaklaşık 1 yılda tamamlanıyor. bunun neden yapılmadığı ayrı bir husus. kısacası anlattıklarınız tek başına doğru bilgi vermek için yetersiz

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jul 2012
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Eşi ölen ev hanımına gelen vergi ziyaı cezası ve kötü niyetli muhasebeci

  sayın molyer, öncelikle cevabınız için teşekkürler.

  2006-2007 yıllarına ait oldukça yüklü vergi borcuna istinaden yaklaşık 180-200 ayrı ödeme emri geldi, toplam 5 zarf içinde. bunların yanında ayrıca 3 kat işletilen vergi ziyaı cezası tebliğ edilmiş aynı tarihte. yani çok sayıda ödeme emri ve 7-8 adet vergi cezası ihbarnamesi söz konusu.

  verginin neye istinaden kesildiğini, neden ödenmediğini, ne müvekkilim biliyor, ne de muhasebeci konuyla ilgili net bir şey söylüyor. muhasebeciyi suçlamamın sebebi ise, kendisine şirketlerin tasfiyesini başlatması için 2007 yılında, masraf olarak yüklü miktarlarda para verilmiş olması. ancak kendisi, alınan ortaklar kurulu kararlarını noterde tasdik dahi ettirmemiş... konuya ilişkin hiçbir işlem yapmamış, şirketler halen faaliyette gözüküyor.

  mirasçı müvekkil, şirketin çoğunluk hissedarı. şirket müdürü olan eşi ölünce, müvekkilim müdür seçiliyor. diğer ortaklar da yine çocukları zaten, şirket aile şirketi.

  sahte bir fatura durumu var ise, müvekkilimin bundan hiç haberi yok, zira şirkette fatura düzenleyecek kadar bulunmamış. eşinin vefatından itibaren 5-6 ay içinde ortada şirket de kalmıyor zaten. düzenlenen sahte fatura varsa bu da ancak şirketteki kişilerin ve kuvvetle muhtemel muhasebecinin yaptığı bir işlem olabilir. ayrıca muhasebeci, vergi dariesinden defter istendiğini ancak defterleri sunmadığını da şifahen itiraf ediyor. bu nedenle iptal davası açmak istiyoruz, çünkü hiçbir suç kastı hatta suç teşkil edebilecek eylem dahi yok.

  umarım bu bilgiler yeterli olur. ilginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  701
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Eşi ölen ev hanımına gelen vergi ziyaı cezası ve kötü niyetli muhasebeci

  acil olarak şunu belirteyim ödeme emirlerine dava açma süresi 7 gün. ihbarnameye 30 gün. heryıl ve vergi türüne görede ödeme emrine ayrı dava açmanız gerekiyor. ihbarnameler adli tatile denk geliyor onlara vakit var. öncelikle şöyle yapın eğer 7 gün geçmediyse. bütün ödeme emirlerini tek dava dilekçesi olarak yazın, ancak hiçbirini atlamayın. bu şekil dava açıldığında usulüne uygun dava açılmadığı için mahkeme davanın usulüne uygun açılmak üzere 30 gün içinde yenilenmesi gerekçesiyle davayı reddedecektir. bu size zaman kazandıracaktır. bunu sakın atlamayın hak kaybına uğramayın.
  şimdi gelelim durumu özetlemeye. ödeme emri düzenlenmesi için ilk önce ihbarname tebliği gerekir. müvekkilinize sanırım ihbarname tebliği gelmedi. buda gösteriyorki butebliğler ya başkasınayapıldı (işyeri çalışanı varmı bilmiyorum) yada ilanen tebliğ oldu. bu aşamada usule aykırılık yapılmış olabilir. bu tebliğlerde hata var ise 2006 yılı zaten 2011 yılında zamanaşımına girdi bir daha tebliğ yapamazlar. 2007 yılı ise 2012 yılında zamanaşımına giriyor. bunları değerlendirecek durum olur zaten konu uzun siz öncelikle ödeme emrinde dava açma süresini kaçırmadıysanız davayı açın. bu hususu belirtirseniz ona göre devamına bakarız. çünkü süre geçtiyse durum farklı boyuta geliyor.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  701
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Eşi ölen ev hanımına gelen vergi ziyaı cezası ve kötü niyetli muhasebeci

  birde ödeme emirlerinde şirketin adı yazılıysa (yani müvekkiliniz adınada gelmiş olabilir kanuni temsilci sıfatıyla) şirket adına vekalet almanız gerekiyor.dikkat edin davade ehliyet yönünden red yemeyin. davayı vergi mahkemesine açacaksınız. karşı taraf (sizin iliniz istanbul diye belirtildiği için şirketide istanbulda diye farzediyorum) istanbul vergi dairesi başkanlığı olacak. sormak istediğiniz acil bir durum olursa diye özel mesajdan telimi yazıyorum size iyi günler

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

eşi vefat eden vergi

ölen kişi hakkında vergi incelemesi

Forum

Benzer Konular :

 1. Vergi ziyaı cezası ve hapis
  Beni 2008 yılında eski eşim bir balıkçı teknesine ortak yaptı sözde geleceğimi garantiye alacakmış vs.ben de inandım ortak etmesinin ardından sanırım...
  Yazan: belbor48 Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 28-12-2011, 08:44:51
 2. Vergi Ziyaı Cezası - Emlak Beyannamesi Kaynaklı
  Geçen sene mart ayında yeni ev aldık. Tapu işlemleri vs. nin hepsini müteahhit yaptı, ben paraları ödedim. Hatta tapu masrafı için çift ödeme...
  Yazan: ates73 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 30-04-2011, 12:58:37
 3. Vergi Ziyaı Cezası
  Mayıs/2005-Şubat/2008 tarihleri arasında internet kafe çalıştırdım.Mart 2008' ise internet kafemi bir başka kişiye devrettim.Kapanış işlemlerimi...
  Yazan: aysun12 Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 01-10-2010, 10:02:50
 4. Vergi ziyaı cezası
  Bir vatandaş olarak,vergi zıyaı suçları işlediğini bildiğim biri hakkında şahsen suç duyurusunda bulunabilir miyim?zaman aşımı süresi nedir?
  Yazan: 1a2x Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 18-02-2010, 15:34:38
 5. Vergi ziyaı cezası
  Yeni duzenlemeye gore eski vergi ziyaı cazalarının gecikme zamları nasıl hesaplanıyor.Yardımcı olmanızı bekliyorum.Saygılarımla.
  Yazan: nakah44 Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 02-06-2006, 10:27:27

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


2022 tarihli Hukuk Blog |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2022 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı & Istemihan Mehmet Pazarbasi[İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2022 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.