+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İnternet üzerinden alınan malın iade edilmesi ve para iadesi alınması, tüketicinin haklarını koruyabilmesi

öncelikle herkese merhaba
    29 Şubat 17.30’da internet uzerinden verdiğim siparişle ilgili bir sorumu size danışmak istiyorum.

Beşiktaş Çırağan caddesinde bulunan The North Face Mağazasına 29 Şubat 2012 Çarşamba günü öğleden sonra uğrayarak ürünlerine baktım aralarından bir montu beğendim ve internet uzerinden almayı karar verdim. Dükkandaki yetkiliyi aradım internet sitelerinde ürün bulunmuyordu, benim isteğim üzerine ürünü web sitelerinden(www.fantomspor.com) satışa koydular, ben de saat 17.30’da kredi kartıyla satın aldım. Perşembe günü kargoya verdikleri ürün Cuma günü elime ulaştı. Elime ulaşan ürünğ üzerime denedğimde çok memnun kalmadım. Tabiri caizse bu alışverişten caymak istedim, aynı gün mağazaya kendim giderek isteğimi söyledim, bana ürün değişimi yapabileceklerini söylediler başka bir ürünü beğendim fakat ürün benim aldığım üründen daha ucuzdu, Aradaki farkı başka ürün alarak kapatacaklarını, para iadesi yapamayacaklarını söylediler. Kendilerine internet uzerinden defalarca alışveriş yaptığımı , cayma hakkımdan haberdar olduğumu söyledim ancak bunun şirketi politikalarına bağlı olduğunu ve Kendilerinin müşterilerine internet uzerinden alışverişi çok tavsiye etmediklerini ve paramı iade edemeyeceklerini söylediler. Aldığım mont için kredi kartından kendilerine 708tl ödeme yaptım. Bu arada satış sözleşmelerinde:

“Cayma Hakkı:

Madde 8 —Tüketici; mal satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Hizmet sunumuna ilişkin mesafeli sözleşmelerde ise, bu süre sözleşmenin imzalandığı tarihte başlar. Sözleşmede, hizmetin ifasının 7 günlük süre dolmadan yapılması kararlaştırılmışsa, tüketici ifanın başlayacağı tarihe kadar cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar satıcı veya sağlayıcıya aittir.

Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler ve tüketiciye anında teslim edilen mallara ilişkin sözleşmeler cayma hakkı ve kullanımına ilişkin hükümlere tabi değildir.

Malın teslimi sözleşmeye taraf olan tüketici dışında bir kişiye yapılsa dahi tüketici cayma hakkını kullanabilir. Bu durumda satıcı malı 9 uncu maddenin dördüncü fıkrası hükmü uyarınca üçüncü kişiden teslim alır.

Tüketicinin özel istek vetalepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda tüketici cayma hakkını kullanamaz. Ayrıca tüketici, niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanamaz.

Bu Yönetmeliğin 6 ncı ve 7 nci maddesindeki koşullardan biri eksik olduğu taktirde satıcı veya sağlayıcı en geç otuz gün içerisinde eksikliği giderir. Bu durumda 7 günlük süre, söz konusu eksikliğin giderildiğine dair bilginin yazılı olarak tüketiciye ulaştırıldığı tarihten itibaren başlar.

Tüketicinin ödediği bedel kısmen veya tamamen satıcı veya sağlayıcı tarafından ya da satıcı veya sağlayıcı ile kredi veren arasındaki anlaşmaya dayanılarak karşılanıyorsa, cayma hakkının kullanılması halinde, kredi sözleşmesi de hiçbir tazminat veya cezai şart tutarını ödeme yükümlülüğü söz konusu olmaksızın kendiliğinden sona erer. Ancak bunun için, cayma bildiriminin kredi verene de yazılı olarak ileti”

Olarak yazıllmasına ragmen koydukları başka bir ibarede (https://www.fantomspor.com/GIZLILIK-...NLIK,DP-3.html) kredi kartıyla yapılan alışverişlerde iade almadıklarını yalnızca değişim yaptıklarını yazmışlar.

Bir tüketici olarak ne yapmalıyım. Lütfen yardım ediniz. Bu arada bahsetmeyi unuttum, mont elime ulaştığı an alışkanlıktan ötürü etiketini koparmış bulundum ancak etiketi tutan plastik bağ koptu ve etikete kesinlikle zarar gelmedi. Şimdiden yardımlarınız için Teşekkür ederim.
    NOT1: The North Face markasının uluslararası websitesine bir form doldurarak gönderdim ve bana yol göstermelerini istedim. Bir de malı aldığım Fantomspor'un websitesindeki bir mail adresine de paramın iadesini rica eden bir mail attım. Çok uygun bir dille beni mağdur etmemeleri gerektiğini, ve kredi kartıyla ilgili bankanın kendilerinden yapacağı kesintileri firmayı reel zarara sokmamak adına üstlenebileceğimi, aynı zamanda ürünü yollarken verdikleri kargo ücretini de üstleneceğimi iyi niyetli bir şekilde kimse mağdur edilmeden ortak bir nokta bulmamızı umduğumu kendilerine ilettim.
    NOT2: bu konuyu bir başka konuya attığım mesajı silerek yeni bir konu olarak açmayı uygun gördüm. orada bana verilen bir cevapta hakem heyetine başvurmam gerektiği söylendi. Bu heyete nereden ve nasıl başvurabilirim? Bir şey değişir mi?

Hukuki NET Güncel Haber

İnternet üzerinden alınan malın iade edilmesi ve para iadesi alınması, tüketicinin haklarını koruyabilmesi konulu yargıtay kararı ara
    İnternet üzerinden alınan malın iade edilmesi ve para iadesi alınması, tüketicinin haklarını koruyabilmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İnternet üzerinden alınan malın iade edilmesi ve para iadesi alınması, tüketicinin haklarını koruyabilmesi

Merhaba
    Ben trdukkan internet sitesinden 158 tl'lik trident cep telefonu aldım.Ürn bana 1 gün sonra 6 Temmuz 2012 kargoyla ulaştı.Ürünü aynı gün şarja taktım 3 saat sonra açmaya çalıştığımda açılmadı. Farklı adaptörle uzun süre şarjda bıraktım olmayınca telefoncudan data kablosu aldım.Telefonun ekranına hiç elektrik gelmedi,belirti yoktu. Sorunum düzelmeyince firmanın infosuna mail attım. Gönderiseniz değiştirebilirsiniz dediler. Kargoyla karşı ödemeli gönderdim firma karşı ödemeli kabul etmedi bu süre içerisinde firmayla mail ortamında yazıştım tartışma ortamı oluştu. Firmanın hakaretine maruz kaldım. Firma ısrarla kargo ücretini ödemeyeceğini belirtti. Sorunun kendilerinden kaynaklandığını ayıplı mal gönderdiklerini belirttim. Sonra kendileri iadesine karar verdi.Telefonu tekrar onlara gönderdim ellerine geçeli 14 gün oldu. Halen para iadem yapılmadı. Firmayı aradığımda toptancı firmaya yönlendiriyor. Telefonda görüştüğüm kişi hakaret tarzı ve saygısız konuşuyor. Toptancı firmayı aradığımda başka bir banka ile ödeme yapılacağından uzadığını belirtiyor. Kendilerinin bankaya talimat verdiğini bana mail atacaklarını belirttiler. Mail atmadılar yarın tekrar görüşeceğim beni oyalıyorlar.
    Tüketici kanununda ilgili maddeleri okuduğumda kargo ücretini benim ödemem gerekiyor mu? Para iadesinde 10 günlük süreç geçtiğinden yasal hakkım doğuyor mu? Teşekkür ederim.

“Cayma Hakkı:

Madde 8 —Tüketici; mal satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Hizmet sunumuna ilişkin mesafeli sözleşmelerde ise, bu süre sözleşmenin imzalandığı tarihte başlar. Sözleşmede, hizmetin ifasının 7 günlük süre dolmadan yapılması kararlaştırılmışsa, tüketici ifanın başlayacağı tarihe kadar cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar satıcı veya sağlayıcıya aittir."

"Mesafeli Sözleşmeler [Madde 9/A] [Ek; 06.03.2003 - 4822/14 md]

Mesafeli Sözleşmeler; yazılı, görsel, telefon ve elektronik ortamda veya diğer iletişim araçları kullanılarak ve tüketicilerle karşı karşıya gelinmeksizin yapılan ve malın veya hizmetin tüketiciye anında veya sonradan teslimi veya ifası kararlaştırılan sözleşmelerdir.

Mesafeli satış sözleşmesinin akdinden önce, ayrıntıları bakanlıkça çıkarılacak tebliğle belirlenecek bilgilerin tüketiciye verilmesi zorunludur. Tüketici, bu bilgileri edindiğini yazılı olarak teyit etmedikçe sözleşme akdedilemez. Elektronik ortamda yapılan sözleşmelerde teyit işlemi, yine elektronik ortamda yapılır.

Satıcı ve sağlayıcı, tüketicinin siparişi kendisine ulaştığı andan itibaren 30 (otuz) gün içerisinde edimini yerine getirir. Bu süre, tüketiciye daha önceden yazılı olarak bildirilmek koşuluyla en fazla 10 (on) gün uzatılabilir.

Satıcı veya sağlayıcı elektronik ortamda tüketiciye teslim edilen gayri maddî malların veya sunulan hizmetlerin teslimatının ayıpsız olarak yapıldığını ispatla yükümlüdür.

Cayma hakkı süresince sözleşmeye konu olan mal veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasının veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesinin istenemeyeceğine ilişkin hükümler dışında kapıdan satışlara ilişkin hükümler mesafeli sözleşmelere de uygulanır.

"Satıcı veya sağlayıcı cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren 10 (on) gün içinde almış olduğu bedeli, kıymetli evrakı ve tüketiciyi bu hukukî işlemden dolayı borç altına sokan her türlü belgeyi iade etmek ve 20 (yirmi) gün içerisinde de malı geri almakla yükümlüdür."

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

internetten aldığım ürünü nasıl iade edebilirim

internetten alınan ürünün iadesi

internetten alınan ürün nasıl iade edilir

http:www.hukuki.netshowthread.php95176-internet-uzerinden-alinan-malin-iade-edilmesi-ve-para-iadesi-alinmasi-tuketicinin-haklarini-koruyabilmesi

internetten satın alınan ürünün iadesi

internet üzerinden alınan ürünün iadesi

telefonla aldigim bir urundenaldığımız bir ürünü kaç gün içinde iade edebilirizaldigim urunu iade etmepara iadesi yapılmadıinternetten alınan cep telefonu iadealdığım malı nasıl iade edebiliriminternetten aldığım telefonu nasıl iade edebilirimtüketici haklarında para iadesialınan ürün iadesiürün iadesi kaç gündürpara iadesi tüketici haklarıalınan malın iadeinternetten aldığımız ürünleri kaç gün içinde iade edilirinternetten alınan telefonun iade süresiinternetten alinan urunun geri iadesi kac gundurwebden aldigim urunu iadeinternetten alınan ürün iadesitüketici ürün cayma formu doldurmatüketici hakları para iadesi
Forum