+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.
    İletiler
    1.238
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Üçte iki çoğunlukla apartmanın yıkılması, kentsel dönüşüm?

Yeni çıkacak yasalar içinde, KMK' nda değişiklik olacakmış...
    2/3 kararla yıkım kararı alınabilecekmiş....
    Bunun şartı şurtu olmayacak mı, aralarında anlaşan hooop binayı yıkım kararı mı alacak..?
    Böyle bir durum karmaşaya yol açmaz mı...?
    teşekkür..

Hukuki NET Güncel Haber

Üçte iki çoğunlukla apartmanın yıkılması,  kentsel dönüşüm? konulu yargıtay kararı ara
    Üçte iki çoğunlukla apartmanın yıkılması,  kentsel dönüşüm? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Üçte iki çoğunlukla apartmanın yıkılması...? Kentsel dönüşüm....

Üçte iki az bir oran değil ki.
    Eskiden oybirliği gerekiyordu, bin daireli bir binada tek bir kişi istemezse karar alınamıyordu diye biliyorum.
    Bence isabetli bir karar.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    263
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu kanunu bu şekilde çıkarmak Devletin sorumluluğunu getirir.Bunlar RESEN YIKILMALIDIR.Oyçokluğu vesair aramanın anlamı yoktur.Bir adet kat maliki bile ,savcılığa şikayetçi olsa ,savcılık resen bilirkişi incelemesi yaptırıp ,sonucuna göre TAHLİYE ve Yıkım kararı almalıdır.İyileştirilebilecekse ,belli bir süre verilip bina iyileştirilmelidir.Yoksa YIKILMALIDIR.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde TÜRKİYENİN tazminat ödemelerini görüyorum.Bizim paralarımızla bu tazminatlar ödeniyor.Bizim Paralarımızla bu deprem bölgelerine ,DEVLETİN DEMEYECEĞİM,SİYASİ İKTİDARLARIN VE BELEDİYELERİN hizmet kusurları nedeniyle ,DEPREM BÖLGELERİNE KALİTESİZ ,İNCELEME YAPMADAN RUHSAT VERMELERİ NEDENİYLE ,yada depreme dayanaklı olmayan ,DENİZ MERCANLI IRMAK KUMLARI NEDENİYLE ,bunların parasını biz ödüyoruz.

Bu kanunu hazırlayanlara sormam gereken sorular var.

Bu bina 2/3 sağlayamadı ve ufak bir sallantıda yıkılıp içindekiler ,tabutluklardan çıkamadığında DEVLETİN ÖDEYECEĞİ TAZMİNATLARI BENİM CEBİMDEN Mİ VERECEKSİNİZ?

İletiler
    1.238
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hasarlı binalarda zaten aklı başında insan oturmaz, bunlar için yasa vardır veya yoksa yasa çıkar,şimdiki durumu ve ayrıntılarını bilmiyorum..
    örneğin, eski ama hasar görmemiş bir bina düşünelim..
    bu binaların durumu ne olacak...kriter ne olacak...
    sadece KMK na eklenecek basit bir madde ile "binamız eskidi hadi yıkalım" mı denecek...

benim esas düşündüğüm nokta burası...
    ülkedeki yasalar,yönetmelikler,tebliğler artık her neyse..buralardaki rakamlar,yüzdeler..sayılar asabımı bozuyor...ya tam yap, yani 3/3 yada
    bu işi bilimsel kriterlere bağla....
    Konu meraklıüye tarafından (03-12-2011 Saat 20:29:17 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sonyaka34 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu kanunu bu şekilde çıkarmak Devletin sorumluluğunu getirir.Bunlar RESEN YIKILMALIDIR.Oyçokluğu vesair aramanın anlamı yoktur.Bir adet kat maliki bile ,savcılığa şikayetçi olsa ,savcılık resen bilirkişi incelemesi yaptırıp ,sonucuna göre TAHLİYE ve Yıkım kararı almalıdır.İyileştirilebilecekse ,belli bir süre verilip bina iyileştirilmelidir.Yoksa YIKILMALIDIR.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde TÜRKİYENİN tazminat ödemelerini görüyorum.Bizim paralarımızla bu tazminatlar ödeniyor.Bizim Paralarımızla bu deprem bölgelerine ,DEVLETİN DEMEYECEĞİM,SİYASİ İKTİDARLARIN VE BELEDİYELERİN hizmet kusurları nedeniyle ,DEPREM BÖLGELERİNE KALİTESİZ ,İNCELEME YAPMADAN RUHSAT VERMELERİ NEDENİYLE ,yada depreme dayanaklı olmayan ,DENİZ MERCANLI IRMAK KUMLARI NEDENİYLE ,bunların parasını biz ödüyoruz.

Bu kanunu hazırlayanlara sormam gereken sorular var.

Bu bina 2/3 sağlayamadı ve ufak bir sallantıda yıkılıp içindekiler ,tabutluklardan çıkamadığında DEVLETİN ÖDEYECEĞİ TAZMİNATLARI BENİM CEBİMDEN Mİ VERECEKSİNİZ?
    Sayın sonkaya 34.
    Görüşlerinizin tamamına katılıyorum. Bu sütunlardaki görüşlerimizi yayınlayan Sayın Hukuki Net yapımcılarına da teşekkürü bir borç biliyorum.
    Yeni çıkacak kanunun biran önce çıkması gerektiğini kabul eden yetkilileri harekete geçirmemiz için bu sütunları daha çok kullanalım,
    Ben, KKİSözleşmesindeki boşluğu görerek yetkililerin dikkatini çekmeye çalışıyorum.
    Müteahhit tokatı yiyerek MÜTEAHHİTZEDE olduk, BİZLER YANDIK BAŞKALARI YANMASIN düşüncesi ile, KKİSözleşmesinin Kanunen düzenlenmesi gerektiğini yetkililere duyurdum ve yeni cıkacak Müteahhitlik yasasında bu boşlukların kaldırılacağını ümit ediyorum.
    ÖZEL KENTSEL DÖNÜŞÜM de vatandaşın madur olmaması bizlerin mücadelesi ile mümkün olacaktır.
    Saygılarımla Mustafa TATLICI 0535 3483816.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

[QUOTE=meraklıüye;432754]Hasarlı binalarda zaten aklı başında insan oturmaz, bunlar için yasa vardır veya yoksa yasa çıkar,şimdiki durumu ve ayrıntılarını bilmiyorum..
    örneğin, eski ama hasar görmemiş bir bina düşünelim..
    bu binaların durumu ne olacak...kriter ne olacak...
    sadece KMK na eklenecek basit bir madde ile "binamız eskidi hadi yıkalım" mı denecek...

benim esas düşündüğüm nokta burası...
    ülkedeki yasalar,yönetmelikler,tebliğler artık her neyse..buralardaki rakamlar,yüzdeler..sayılar asabımı bozuyor...ya tam yap, yani 3/3 yada
    bu işi bilimsel kriterlere bağla....[/QUOTE

Sayın meraklı üye.
    Görüşlerimizin aynı olduğunu zannediyorum. Yaşamımıza biraz güven sağlıyacak olan Kentsel Dönüşüm düşüncesi kurtuluşumuz olabilir.
    Tabiki şu anda gerçekten yıkılması gereken bölgelerde bir faaliyet göze çarpıyor. Bizim mahalleye bu uygulamanın gelebilmesi biraz hayal gibi, çünki ne sağlam nede çürük bir durumda olduğumuzu görüyorum ve bir şeylerin yapılmasını bekliyorum.
    Yetkililerin sıcak bakmadığı bir düşüncemi işten anlıyan kişilere sorduğumda kesin çözüm olabilir diyorlar.
    Dört Beş katlı eski binaların, çıkma veya konsol tabir edilen kısımlarının kullanın alanına dahil edilmesi o binaların takviyesi anlamına geleceğini ve ekonomiye de
    çok katkı sağlıyacağını düşünüyorum. 1999 Marmara depremi sonrası, bende sabit fikir haline geldi, bu konuda bir çalışma başlatmak istiyorum.
    Görüş sahiplerinin önerilerine ihtiyacım var, görüşlerini bildirenlere şimdiden teşekkür ederim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: Üçte iki çoğunlukla apartmanın yıkılması, kentsel dönüşüm?

Bakınız.... Bu yasa sonucunda 2/3 ne derse o olacak...Itıraz hakkınız yok..Mahkemeye gitme hakkınız elinden alinmis.Neyse o diyorlar...Dun fransayi eleştirenler, menfaat olunca fransadan da fransizlasabiliyomus meger.

Bu kanun sadece hasarlı binalari falan da kapsamiyor.Riskli deprem bolgesi kapsamında olmasa bile, ilgili Belediye yıkılsın der ve ozel sirketlerin yapacagi etut de bu yonde sonuclanirsa (belediye-muteahit iliskisini unutmayalim) bina yikilir diyor kanun...2/3 falan da aranmaz...katmulkiyeti, hisseli arsa tapusuna donustukten sonra 2/3 e bakarim ben diyor...O zaman da 2/3 un dedigine uyarsin...2/3 bir şekilde müteahitin elindeyse ve burayi biz yapacagız, yeni insaattan da muteahit 75 % alacak arsa hissedarlari 25 % derse ne olacak ? Mahkeme yolu da kapali. Hayir diyenin hissesini diger ortaklara (burada muteahide) acik artırma yoluyla satarimdiyor ulu tasarı (haftaya kanun) . Bu mudur ?

Yok 2/3 nitelikli cogunluk saglanamazsa ve hissedarlar arasında bir anlasma olmazsa devlet diyorki : Kamulastiririm...)) vay be.

Ama butun bunlar olurken sen mahkemeye muracat edip hakkını arayamazsın...Cunku o hakkı senin elinden bu kanunla aldım....Ya benim muteahidim ya hiç

Sen benim savunma hakımı elimden alacaksin....2/3 ü bulunca 1/3 ü hice sayacaksın....Rant icin degerli arazilere gelen para sahiplerini ihya edeceksin sonra kalkip demokrasiden, yargidan, vicdandan falan soz edeceksin.

Su Aziz buyuk adammis vesselam.

Cenk
    Konu cenk2552 tarafından (12-01-2012 Saat 04:15:00 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    307
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Smile Cevap: Üçte iki çoğunlukla apartmanın yıkılması, kentsel dönüşüm?

Konu ancak bu kadar çarpıtılır. İstanbulda tüm depremlerde 99 dahil bizzat yaşadım. Haşlen her gün deprem korkusu yaşıyorum.

İstanbulda sağlam bina mı var? ne kadar sağlam? Çoğunluğa gerek yok . Her yer betonlaşmış.Kentsel dönüşüm şart. bu şehirde ömrümüzü bitiryor. Yaşlanana kadar kimse anklamıyor. Zaman çabuçak geçiyor. Bari çocuklarımız yeşil bir istanbuld ayaşasın.

Kenstsel Dönüşüme tam destek. Bir şartla. Adam gibi yapılacaksa. sallamasyon olmayacaksa.

İletiler
    1.238
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Üçte iki çoğunlukla apartmanın yıkılması, kentsel dönüşüm?

Kanunu görmedim, incelemek için aradım ama bulamadım.neyse..
    kaş yapayım derken göz çıkaracakları muhakkak..
    2/3 den bahsediyorlar , peki benzer yapılardan birinde 2/3 sağlanır, diğerinde sağlanmazsa ne olacak...olacaksa aynı şey mi olacak..
    bilim mi karar verecek, yoksa ayşe teyze yi ,mehmet amca yı kim kandırırsa o mu karar verecek..!
    bilim neye göre karar verecek..yoksa bizim şu "çok meşhur!" bilirkişi heyetlerimiz mi karar verecek...
    bence rant denen şeyden ekmek yiyenler karar verecek gibi gözüküyor!
    siyasetçi,iş adamı, belediyeci, müteahhit...
    daha önce korkma bişey olmaz abi zihniyetli çete, vatandaşı temellere gömmüştü...rant uğruna
    şimdi "deprem geliyor kork" diyerek ranta doğru gidiyor..
    kafa aynı kafa...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: Üçte iki çoğunlukla apartmanın yıkılması, kentsel dönüşüm?

Katılıyorum size...

Mutekabiliyet + orman (2-b) + kentsel donusum 3 ü bir arada dusunlumesi gereken tasarılar hatta artik kanunlar.

Cok detaya girmeyecegim.Ancak bu kanun sadece 1. dereceden deprem bolgelerini ilgilendiriyor.Tabi bakanlar kurulu onayıyla..Ancak kanuna soyle bir madde koymuslar...1. dereceden deprem bolgesi (ilcesi) olmasa da,
    belediye uygun gorurse yıkılir ama sen itiraz dahi edemezsin....

Turk demokrasisi boyle birsey işte....

Ama çıkış yolu bulunur.

Cenk

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kentsel donusumde apt anlasamiyor

apartman yikim karari

apartman yıkım kararı

kentsel donusumde tecrubeli avukatlat

kentsel dönüşüm de apartman kararları

kentsel donusum nedeniyle sitemiz yikilacak

bina yıkım kararı nasıl alınır

kentsel donusumde tecrubeli avukat

üçte iki bulunamazsa

kentsel dönüşüm apartman yönetmeliği

kentsel donusumde apt da anlasma saglanmazsa

kentisel donusumde ucte ikilik oy coklugu

kentsel dönüşüm oy çokluğu

yıkım kararına itiraz çoğunluğu

arsa tapulu bina yıkılir mi

kentsel donusumde bir kisi istemezseyikim icin 1 kisi itiraz edersekentsel dönüşüm apartman kararıapartman kentsel donuşum için karar sayısıuçte ıkı çoğunlukla sıteye donuşumapartman yıkımı çoğunluk yasasıkentsel dönüşümde yıkım kararına itirazdokuz kişin üçte iki çoğunluğu kaçtırev yıkılması yuzde kackentsel dönüşüm bir ortagin itirazı
Forum