+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Kat İrtifak Tapulu Yıkım Kararlı Bina Hususunda

Kat İrtifak Tapulu Yıkım Kararlı Bina Hususunda Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kat İrtifak Tapulu Yıkım Kararlı Bina Hususunda

Merhaba,
    Oldukça başarılı ve değerli bilgi ve paylaşımların bulunduğu forum için emeği geçen ve paylaşımda bulunan herkese ayrı ayrı teşekkür ederek konuma başlamak istedim.
    2001 yılı Nisan ayında İstanbul Maltepe,Bağlarbaşı Mahallesinde bulunan 1997 yılında yapımına başlanmış,1999 yılı yazında tamamlanarak ilk olturumların olduğu,o tarihte sıfır nitelikli hiç oturulmamış olan dubleks dairemizi bir emlakçı vasıtası ile binayı tamamlamış olan müteahitten peşin para ödeyerek kat irtifaklı tapumuzu tapuda normal bir satım prosedürü ile satın aldık.
    Binamız 8 katlı,her katta 3 oda salon yaklaşık 120 metre karelik 4 daire ve ön cephede 2 dükkan olmak üzere toplam 34 daire 2 adet dükkandan oluşmaktadır.
    Buraya kadar herhangi bir sorun ile karşılaşmadığımız dairemizi bu yıl itibarı ile satışa cıkarttığımızda,irtifak tapulu dairemize bankalardan kredi çıkmadığını ve bunun sebebininde yapım aşamasında belediye encümenince alınmış yıkım kararı bulunmasından olduğunu öğrendik.
    Belediyedeki bina dosyasını incelediğimizde dosyada 2 adet proje bulunmaktadır.Projelerin birinin bina ile uzaktan yakından alakası olmadığı gibi,diğer projede binadaki 8 kat ve katta bulunan 4 daire üzerinden 34 daire ve 2 dükkanın tamamı projede görülmekte bu proje uzerinden daire irtifakları alınmış bulunmakta fakat normal dairelerin 2 oda 1 salon şeklinde olduğu ayrıca bina arsası üzerine bina yapılırken gerekli komşu paylarınn da aslına uygun yapılmadığı görülmektedir.Yani mevcut binamız,projede bulunan ve bu bölgedeki arsa yapı müsadesine göre %50 ye yakın büyük yapılmıştır.Arsadan herhangi bir taşım sözkonusu değil fakat açıkça görüldüğü gibi müteahit ve belediye işbirliği ile hemen hemen arsanın tamamına yapı oturtularak bina yapılmış ve yaptırılmıştır.Kat irtifakı böyle bir binaya nasıl verilmiştir.Müteahit bize söylendiğine göre bir ceza kesilmiş bunu o zaman ödemiş böylelikle kat irtifaklarını almış ancak ikinci cezayı ödemediği için yıkım kararı konmuş ve kalkmamış şeklindeydi fakat bu tamamen binanın eski arsa sahibi olan daire sahiplerince bize söylenen bir duyumdur.Tapuya giderek tapu dairesinden aldığımız bilgiye göre de bu kaçak yapı hususunda tapuda herhangi bir kayıt,beyan ya da şerh görünmediği bilgisi tarafımıza verildi.Zaten daire alımı yapılırken 2001 yılında bize hiç bir bilgi verilmemişti.
    Görüldüğü üzere belediye usulsüzce yapımına müsade ettiği mülkün yıkım kararını alarak o tarihte yıkımı gerçekleştirmediği gibi müteahitte %50 oranında kaçak yaptığı binadan haksız kazanç elde etmiş ve şu anki tüm daire sahiplerinin mağdur durumda kalmasına neden olmuştur.
    Benim forum arcılığı ile öğrenmek istediğim,değerli bilgi ve yönlenirmeleriniz ile bu hukuksuzluğu,mağduriyeti nasıl çözebileceğim ve mağduriyetimizin aynı şekide mağdur edilmiş binlerce daire sahibine örnek teşkil etmesi husundadır.Bu konuda başından dava süreci geçmiş forum üyelerimiz varsa onların değerli yorum ve görüşleri de benim için çok kıymetli olacaktır.
    Kat irtifak tapulu dairede yıkım kararı bulunmaması gerektiğini bilmekteyim(teydim).Bu hususta suçlu görünmekte olan belediye,müteahit ve yapı denetim firmasına karşı açılabilecek haksızlığın iade ile bir nebze giderilmesi ya da tazmin edilmesi için nasıl bir yol izleyebiliriz?Haklarımız nelerdir?Yapmamız gerekenler ve takip etmemiz gereken yollar nasıl olmalıdır?Hakkımı sonuna kadar aramak niyetindeyim.Kat irtifak tapulu dairemizi bina yapımından bir kaç yıl sonra emlakçının temiz yönlendirmesiyle alarak ve tapuda devletin iyi niyetli şahısların mağdur edilmemesi için korumakla yükümlü olduğu tarafımızın hiç bir uyarıda bulunmayarak satışı gerçekleştirmesi ve böyle bir bina yapımına izin vermesi tarafımıza nasıl bir tazmin hakkı doğurmuştur?
    Değerli yönlendirme ve yardımlarınız içn tekrar teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Kat İrtifak Tapulu Yıkım Kararlı Bina Hususunda konulu yargıtay kararı ara
    Kat İrtifak Tapulu Yıkım Kararlı Bina Hususunda konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    KONYA
    İletiler
    255
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kat İrtifak Tapulu Yıkım Kararlı Bina Hususunda

Merhaba;
    1- Kat irtifakı proje üzerinden arsa paylarının belirlenmesi işi olup, Kat mülkiyetine esas olmak üzere tesis edilen işlemdir. Kat mülkiyetinin tesis edilebilmesi için Yapının iskanı dediğimiz yapı kullanma izin belgesi gerekir, Kat irtifakında ise; İnşaat ruhsatı yeterlidir. Tapuda Daire satın aldığınızı nasıl düşünebilirsiniz Arsa payı satın almışınız.
    2- Müteahhidin size verdiği bilgi sudan bahanelerdendir. Çünkü; imara aykırı yapıya hiçbir belediye oturma izni vermez, İnşaat yoğunluğunu plan da belirtilenden fazla yapacaksınız, Plan gereği önbahçe, komşu bahçe, Arka bahçe mesafelerine uymayacaksınız, Hazırladığınız Proje ve aldığınız inşaat ruhsatına aykırı yapı yapacaksınız ve iskan isteyeceksiniz. Böyle bir uygulama köylerde bile yapılamaz.
    3- Belediye tarafından kesilen cezayı ödemekle yapının yıkımını engelleyemezsiniz. Yapıyı imara ve projeye uygun hale getireceksiniz.Yani binayı yıkıp,Projeye göre yapacaksınız.
    kat irtifakı projeye göre kurulmuştur. Sizin bina projeye aykırı yapılmıştır. Kat irtifanın Kurulmuş olması yıkım kararının uygulanmasını durdurmaz.
    4- Güvenerek ev aldığınız o emlakçıyı şimdi bulabiliyorsanız ona sorun bakalım, Bu durumu nasıl izah edecek, Tabi Gerçekten emlakçı ise,Herkes Emlakçılık yapıyor, Mesleği olanda olmayanda, İmar çapının ne anlama geldiğini bilmeyenler bile emlakçılık yapıyor.
    5- Burada Sorumluluk sizin ve hata ve risk tamamen size aittir.Çünkü;
    a- Gayrimenkul alırken yapının planına, projesine,yapılış yöntemine, ruhsat ve oturma izninin olup, olmadığına ilgili belediyeden bakmanız gerekirdi,
    b- Konut satın alırken o tarihlerde DASK ( deprem sigortası) yapılırdı, Oysa size yapılmamıştır. Farkına varmalıydınız.
    c- Konut vb. Yapı satın alırken teknik yardım almalıydınız. Mimar, İnş.Müh. Harita Müh. Vb.
    Konu TURHAN HARİTA tarafından (25-11-2011 Saat 01:00:07 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ek

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Cevabınız için teşekkür ederim.
    Zaten bunları gördükten sonra bir daire alacak olursam ya da çevremdeki daire alacak kişiler açısından da ince eleyip sık dokuma yolunu tercih etmekte ve onları da uyarmakta kararlıyım
    Fakat şunu da belirtmek iserim.Dairenin alındığı yıl 2001 yılıdır.O dönemde böyle dairelere kredi bile kullandırıyordu bankalar.Tapuda da beyan bölümüne işlenmiş olsa bizi korumakla yükümlü bu sebeple haklı olarak güvendiğimiz devletimizin kurumu satışa müsade etmeyecek ya da bizi uyaracaktı.Dairelerin çok büyük bölümü irtifak tapulu İstanbul'da.Bina yapımına 1997 de başlanmış ve 1999 yılında daire sahipleri binaya oturmuş.Geçen bu 2 yıl süresince belediye ne yapmış?Yasa dışı yollardan müsade ettiği binanın yapımına göz yumduğu gibi satış haline gelmesine de göz yumma hakkını kimden alarak insanları mağdur etmiştir?Burada şahsımca müteahit nitelikli dolandırıcılık yapmış,belediye göz yummuş,emlakçı komisyonunu almış, bunlar suçsuz ben ve benim gibi parasını hak ederek kazanıp tüm çalışmalarının emeği olan parayla daire almış kimseler suçlu?Bu hangi hukuk kavramı içine girer?Artık buna yargımız karar verecektir.Bir aracı dahi satarken en ufak bir cezası,devletle ilgili usulsüzlüğü olsun satışı gerçekleşmemektedir,hatta muayeneden bile geçmemektedir.Bunu daireleri satarken de uygulamak bu kadar mı zor?İrtifak tapusu var ama yıkım kararı da var,bu başlı başına usulsüz bir durum değil mi?Bu insanlar bunları yapıyor ellerini kollarını sallayarak dolaşıyorlar.O kadar ki adam sığınak görünen binaya ait bölümü bile dükkan olarak kiraya vermiş ve yıllardır kira almakta.Bunu da belediyedeki projeyi görünce öğrenmiş olduk.Artık ağlanacak halimize gülüyorum cidden.Belirttiğiniz gibi köyde bile olmaz bu durum ama metropolün göbeğinde oluyor malesef.Zaten döneminin belediye başkanı da sırf bu sebeplerden tutuklanmıştı ama nasıl olduysa şu an emin olmamakla bereber serbest yada bir miktar ceza yatıp çıktı.
    Biz daireyi aldığımızdan beri daire dasklı ve her yıl hem daire vergisi hem de daskı ödenmekte.Ayrıca arsa payımıza her türlü aboneliği bağlayan belediye bunlardan da hizmet bedellerini alıyor.Arsa paylarına 36 adet abonelik bağlamışlar ve daire vergisini alıyorlar bu bi tezat ama maalesef böyle.
    Açacağım tazminat davasında nasıl bir yol izlemem gerekli?Bu konuda yönlendirme yapabilir misiniz?İmar konusunda iyi bir avukatla görüşmek istiyorum.Böyle bi davadan sonuç alabilir miyiz?
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
    Saygılarımla.
    Konu dapip tarafından (25-11-2011 Saat 13:38:39 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    KONYA
    İletiler
    255
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Belediyenin buradaki sorumluluğu; yapının kontrolu sırasında cezanın yanısıra inşaatı durdurup, mühürlemesi gerekirken, Ceza kesmekle yetinmesi ve akabinde yıkım kararının çıkarılmasıdır. Yıkım kararını neden uygulamadı anlaşılır gibi değil.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    125
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben yerinizde olsam, bu evi size satarken, eksik bilgi veren, dogrulari soylemeyen emlakciya, hem maddi hem de manevi tazminat davasi acardim.

Muteahhit ve Belediye'yi dava etmek yaninda,bu emlakciyi da unutmayin.

2001 diyorsunuz, belki simdi emlakcilik yapmiyordur, bilemem, ama adami bulun ve davayi sirtina takin, torunlari dahi odese vaz gecmeyin.

Boyle bir seyi kimsenin kimseye yapma hakki yok...

Isi bilen cok iyi bir avukat bulun ve gecikmeden davalari acsin.

Gerci 8 seneden once bitmez ya neyse.

Nerede
    KONYA
    İletiler
    255
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tapu sicildeki resmi senede bakarsanız arsa payı satın aldığınızı görürsünüz. Bu tür işlemleri öyle hızlı hallediyorlar ki nefes almaya bile vaktiniz olmuyor. Yıkılacağını bile bile size satış yapan kimse ona dava açmanız daha uygun olur kanaatindeyim.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Emlakçı da dahil olmak üzere en baş sorumlu belediye ve müteahit kişiyi dava edeceğim.Emlakçı hala aynı yerinde emlakçılık yapmaya devam etmekte ve müteahit de yine inşaat ile ilgili işlerle uğraşmakta.Yani maalesef hala birilerinin canını yakabilecek şekilde para kazanmaya devam edebiliyorlar.
    Bu davada gerçekten davayı alabilecek iyi imar mevzuatına hakim iyi bir avukat bulmam gerekecektir.Görüşleriniz için teşekkür ederim.
    Konu ile ilgili izlemem gereken yol ve böyle bir davayı kazanma olasılığım yaklaşık olarak ne kadardır?Bu tür davalar ortalama ne kadar sürmektedir?Buna benzer örnek davalar nasıl yürümektedir?
    Teşekkürler.

Nerede
    KONYA
    İletiler
    255
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Davanın ne kadar süreceği, kazanıp kazanamayacağınız konusunda yorum yapmamız mümkün değil, Benzer davalara bakan avukat arkadaşlar sizi bilgilendirir diye düşünüyorum.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Dava sürecinin ne kadar süreceğini araştırmalarıma da bakılırsa,ayrıca sizin de belirttiğiniz gibi kestirmek zor.Bi gerçek var ki 3-5 yıldan önce sonuç alamayacağız gibi görünmekte Ancak hukuk süreci ne olursa olsun bu konunun üstünde durmaya niyetliyim.Konu ile ilgili bu tür davalara bakan avukatlarımızın yönlendirmelerini de beklemekteyim.
    Tşk ler,
    Saygılarımla.

Nerede
    İstanbul, Şişli, Turkey.
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar,
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Bu konuda izlenebilecek yollara ilişkin bilgileri daha önce formlarda paylaşmaya çalışmıştım.Bu yönlendirmeler halen geçerlidir.
    Ben tüketici mahkemesinde davamı açtım ve kazandım, ancak konuyu daha erken fark etmiştim. Kararların kesinleşmesini bekliyorum. Sürece ilişkin ayrıntılar yazılarımda var.
    Belediyenin görevini kötüye kullandığını tespit ettirip, ceza almalarını sağladım.Ayrıntıları yazılarımda var.
    Benim durumumda, savcılık makamı nitelikli dolandırıcılık değil, hukuki ihtilaf olduğuna hükmetti, konuyu temyiz ettim aynı karar çıktı, kararı kanun yararına bozma yönünden incelenmek üzere gönderdim halen takip ediyorum.
    Tapuda şerh ( takyidat ) görünmediğini mutlaka belgeleyin, elinizde bulunsun.
    Tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulununmanızı tavsiye ederim, belediyede buna dahil olmak üzere.
    Forumda nickname ile aratırsanız konuya ilişkin paylaşımlarımı bulabilirsiniz.
    Fark ettiğiniz andan itibaren, durumu husumet yönelteceğiniz kişilere ihtar etmeniz ve taleplerinizi bildirmeniz sizin bundan sonraki süreçte hak kaybına uğramanızı engelleyecektir.

Her ne yolu tercih ederseniz edin, şunu unutmayın; uzun ve zahmetli bir süreç başlıyor ve kendiniz takip edemiyorsanız masraflı da olacaktır.

Saygılarımla...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php92468-Kat-irtifak-Tapulu-Yikim-Kararli-Bina-Hususunda

kat irtifaklı binanın yıkılması

ruhdat ti cikan isaat tapusu cikarmi

yıkım kararı alınan binalar

kat irtifakı yıkım

kat irtifakı ile yapilan binaya yikim karari

yikim karari nasil alinir

apartman yıkım kararı

kat irtifaklı tapu riski

yıkım kararı olan eve kredi

Fazla kat arsa tapusu

bir binada yıkım kararı varsa

belediye yıkım kararı nasıl alınır

bina yıkım kararı nasıl alınır

eski binaya kat mülkiyeti nasıl alınır

kacak katlar yikilirmi

binada yıkım kararı var kredi çılarmı

siginak karari bina yikim karari cikar mi

bir evin otur musadesinin olup olmadigi nasil anlasilir

kat irtifaklı olan bina yıkılır mıbina yikımı 10 katapartman yıkım kararı nasıl alınırarsa tapulu daire 1999 yapiArsa tapusu olan bina yıkılırmıyıkıma tabi binedaki kat irtifakı
Forum