+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İş sözleşmesinin askıya alınması ve yıllık izin

arkadaslar elimde soyle bir yargıtay kararı var ve bu kararı acıklamak zorundayım yardımcı olursanız sevinirim.ne demek istedigini ozetleyen olursa cok memnun olurum

hizmet sözleşmesinin askıya alınması
    yıllık izin alacagı

davacı ihbar tazminatı ikramiyeve izin ucretinin ödetilmsine karar verilmesini istemiştir.

yerel mahkeme istegi kısmen hukum altına almıstır.

hukum suresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla birliktedosya incelendi ve gereggi dusunuldu

1. dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandıgı kanuni gerektirici sebeblere gore davalının asagıdaki bendin kapsamı dısında kalan temyiz itiralrı yerinde degildir.

2. Davacı, hizmet sozlesmesinin 30.03.2000 de feshedildigini ileri surmektedir.Davalı , davacının hizmet sozlesmesinin 15.9 1999 - 1.3.2000 tarihleri arasında askıya alındıgını , hizmet sozlesmesinin 31.03.2000 de feshedildigini savumustur.öncelikle davalının bu savunması ile ilgili belgeler celbedilmelidir.avacı 2000 yılına ait ikramiye alacagını talep ettigine gorehizmet sozlesmesinin gercekten anılan tarihler arasında askıda oldugu ve davacının 2000 yılında 1.3.2000 - 31.3.2000 arasında 1 ay calıstıgı tesbit edildigi taktirde ikramiye alacagının kistelyevm olarak hesaplanıp hukum altına alınması gereklidir. eksik sorusturma ile yazılı sekilde karar verilmesi hatalıdır.

3. Davacı yıllık izin alacagının hangi yıla ait oldugunuacıklamamıstır.Davacıya bu husus acıklattırılmalı , hizmet sozlesmesinin askıda kalıp kalmadıgı da saptandıktan sonra yıllık izne hak kazanıp kazanmadıgı belirlenip sonucuna gore bir karar verilmelidir.

SONUC

temyiz olunan kararın bozulmasına karar verilmiştir

Hukuki NET Güncel Haber

İş sözleşmesinin askıya alınması ve yıllık izin konulu yargıtay kararı ara
    İş sözleşmesinin askıya alınması ve yıllık izin konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Hizmet sözleşmesinin askıda olması işçinin bazı haklarını etkilemkte ve bu etki de olumsuz olmaktadır. Örneğin, askı döneminde ücret doğmadığından, ücretin eki niteliğindeki ikramiye de doğmayacakltır. Bu durumda askı dönemi dikkate alınmayacak ve fiili çalışma dönemine göre oransal kısmi ikramiye ödenecektir. Aynı şekilde; senelik izne hak kazanabilmek için kural olarak fiili çalışmalar dikkate alınacak, askıda geçen süreler dikkate alınmayacaktır. Çünkü askı dönemi İş Yasası'nın 55. maddesindeki "çalışılmış gibi sayılan haller"den değildir. Selam.

Nerede
    istanbul, adalar, Turkey.
    İletiler
    72
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhabalar,
    Ben Aski Işlemiyle Ilgili Konuya Bi Kaç Soru Eklemek Istiyorum.işveren Işçiyi Aski Işlemi Yapark Işten çikarttiysa Ve Kendisine Belirli Bir Tarihte Müracati Ile Tekrar Işe Alimi Vaad Ettiyse(yazi Ile),kişi Işe Başlamak Için Başvurduğunda Eğer Işe Girişini Yapmaz Ve Kendisiyle çalişmak Istemediğini Ifade Ederse Işçinin Ne Gibi Haklari Vardir.(ilk çalişmasindaki Iş Sözleşmesi Belirli Süreli Olarak Yapilmiş Ve Süre Bitimi Işçinin Askiya Alinim Tarihi!!)
    Ayrica Askiya Alinan Personelin Iki Aski Dönemi Sonunda çalişma Süresi Kidem Tazminati Hakkini Doğurduğunda 3. Aski Dönemi Askiyi Kabul Etmezse Kidemini Alarak Işten Ayrilmaya Hakki Olabilirmi!!çünkü Bilgim Sahinde Ask Işlemi Yapilan Persoenlin Yillik Izin Hakki Olmaz Ama çalişma Süreleri Toplanarak Kidem Hakki Oluşur..
    Ayica Bu Yeni Uygulama Ile Aski Personelleride Toplam çalişma Süresi Yeterli Geldiğinde Yillik Izin Hakkini Kazanabiliyor Mu?
    Teşekkürler

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İş sözleşmesinin askıya alınması konusunda şu hususları özet olarak söyleyebiliriz. Sanırım bunların içinde siz de cevabınızı bulursunuz;
    1) İş akdinin askıya alınması bir nevi ücretsiz izne ayırmak olduğundan kural olarak işçinin yazılı onayı alınmadan askıya alınamaz. Çünkü İş Yasası'nın 22. maddesi gereğince iş şartlarında esaslı değişiklik olup, işçinin yazılı onayı olmadığı sürece geçerli olmaz.
    2) Mevsim ve kampanya işlerinde çalışma sezonunun bitmesi ile iş akdi askıya alnır ve askı hali yeni sezonun başlangıcına kadar deavm eder. İşçinin yeni sezonda işe başlatılmaması veya hiç çağrılmaması durumunda iş akdinin işveren tarafından yeni sezonun başlangıcında sona erdirilmiş olduğu ve koşuılları varsa ihbar ve kıdem tazminatlarının bu tarihe göre ödenmesiş gerekir.
    3) Mevsim ve kampanya işlerinde senelik izin hakkı yoktur.
    4) İş sözleşmesinin işveren tarafından tek taraflı olarak sonlandırılıp sonra yeniden başlattığı durumlarda (girdi çıktı işlemlerinde) işçinin hem senelik izin hakkı vardır ve hem de bu süreler toplanarak ihbar ve kıdem tazminatlarının hesaplanması gerekir.
    5) İş sözleşmesinin işveren tarafından işçnin onayı alınmadan yapılan ücretsiz izin uygulamasını Yargıtay iş akdinin feshi olarak yorumlamaktadır.
    6) İşçi ücretsiz izinde iken (yani askıda iken) işçi işverene "beni işe başlat" diye ihtar çekerse ve işveren de başlatmazsa yine iş sözleşmesi işverence feshedilmiş sayılır.
    7) Siz sorunuzda, belirli süreli hizmet sözleşmesinin bitmesi ile iş akdinin askıya alındığından bahsetmişsiniz. Sanırım oarada bir yanlışlık var; çünkü belirli süreli akitleride belirli sürenin bitmesi ile akit de kendiliğinden sona erer, yani askı söz konusu olmaz. Şayet işveren belirli süreli akdi belirsiz süreliye çevirip ondan sonra askıya almış ise yukarıdaki açıklamalar buarada da geçerli olacaktır.
    8) Askı hali ile ilgili bir çok sorun olmakla birlikte şimdilik aklıma gelenleri sıralamaya çalıştım. Selamlar.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

iyi çalışmalar,
    Kurum tarafından iş akti askıya alınmış bir işçi bu süre içinde başka bir işyerinde kısa süreli çalışırsa kurum hakları iptal olurmu? İş akti askıya alınan bir işçi askı süresince sigortalı olarak başka bir yerde çalışabilirmi? Yardımcı olursanız sevinirim...

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Mevsimlik ve kampanya işler bir iş sözleşmesi ile sınırları çizildiğinden, iş akdinin askıda olduğu dönemde işçi başka bir işte çalışabilir.

İşçinin yazılı onayı ile yapılan ücretsiz izin uygulaması esnasında iş akdi askıda olan işçinin yeni bir işyerinde çalışmaya başlaması eski işyerinden zımni istifa olarak kabul edilir. Eski haklar sona erer. (Tabi burada işverenin konuya bakış açısı da önemlidir. (Hem işçiyi ücretsiz izne çıkarmak-her ne kadar kağıt üzerinde işçinin talebi olarak görünse de- hem de bu süre zarfında işçinin hayatını idame ettirmesini sağlayacak bir ücret gelirinden işçiyi mahrum etmek ne derece doğru bir yaklaşımdır?)

Selamlar,

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Belediyelerde vizeli olarak çalışan işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili yasa tasarısına göre ocak ayından itibaren kadro alımlarını başlama ihtimali yüksek. Mühendis olarak belediyed vizeli çalışıyorum, aralık ayı itibarı ile 1 ay süresince iş akdim askıya alındı(vizenin süesinin dolması sebebi ile) bu durumda başka bir yerde aralık ayı süresince sigortalı olarak çalıştığımda Ocak ayında tekrar belediyeye girme hakkım ölürmü, 4 senedir vizeli olarak (giriş çıkışlar olsa dahi) çalışıyorum. İş değiştirdiğim için devletin sağlayacağı daimi kadroya geçme hakkımı kaybedermiyim? Askıya alınma olayı başka bir işe girince direk çıkış olarakmı algılanır?

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Belediyelerde vizeli (geçici) işçi statüsü konusunda fazla bilgi sahibi olmamakla birlikte, konu Belediyeler ve süre de 1 ay gibi çok kısa bir süre olduğundan nacizane önerim, daimi kadro şansınızı riske atmamanızdır.

Selamlar,

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Çok Teşekkür ederim İyi akşamlar

Nerede
    Adana
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İş sözleşmesinin askıya alınması ve yıllık izin

Herkese iyi günler öncelikle, şahsi bir mevzuda görüşlerinize başvuracaktım.Otelde çalışıyorum 2012 senesinde 28.05-31.10 tarihleri arasında çalıştıktan sonra iş akdim benimde rızamla askıya alındı ve tekrardan aynı otelde 20.03.2013 tarihinden itibaren hala çalışmaktayım..yıllık iznim hususunda İnsan kaynakları müdürümüze sorduğumda iş akdi askıya alınanın yıllık izni olmaz tarzında bir cevap aldım..yardımcı olursanız sevinirim.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

işte askıya alma

aski personeli yıllık izin hakki

askıya almak sözleşmesi

sozlesmesi askida olmasi kadroyu etkinlikleri

ozluk hakkinin askiya alinmasi

otel calisani askiya almak

askiya alinmak yillik izizn hakkini oldurur mu

askidaki personelin yillik izin hakki

otelde askida personel tazminat icin nereye dava acmali

http:www.hukuki.netshowthread.php8909-is-sozlesmesinin-askiya-alinmasi-ve-yillik-izin

iş sözleşmesi askıya alınması

askı personeli yıllık izin hakkı

is akdim askida ise cagrilmadim

belediyede is aktim askida idi cagrilmadim

https:www.hukuki.netshowthread.php8909-is-sozlesmesinin-askiya-alinmasi-ve-yillik-izin

Forum