+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 22 ileti bulundu.
    Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: TSK personeli olup, firari olarak yakalanmadan üniversite okumak.

Alıntı aliyalcin87 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mahkemece tutuklanma kararım çıktı ve adli makamlara bildirildi.Arandığım adli makamlarca tespit edilse dahi şöyle bir şansım var; üniversiteler özerk kuruluşlardır yani savcılık izni olmadan polis veya jandarma kampüsün içine girip beni alıp götüremezler.
    Mahkeme kararı ile aranmanız mevcut ise ve okul kayıtlarınızdan sizin okulda olduğunuz tespit yada ihbar eidlirse savcılık tekrar neden izin vermek zorunda kolluğa onu anlamış değilim.

Zaten mahkemece verilmiş bir yakalama kararı var demişsiniz.Bu karar savcılığın iddianamesi üzerine düzenlenmiş bir suç dosyasını mahkemeye sevk etmesi ve gıyabınızda yapılan yargılama sonucu verilmiş.Bu infaz büro görevlisi kolluğun sizi alması için yeterli bir sebep olarak gözükmekte.Basit olarak bulunduğunuz yerde olduğunuzu evrak takibinden,ihbar üzerine yada son günlerin meşhur istihbarat elemanları vasıtasıyla bilgi edinen kolluk ilgili mahkeme kararını alarak okulun kapısına gelcek buradaki görevli kişiye kararı tebliğ edecek,görevli nezaretinde tabiri caiz ise sanki yurttaki odanıza sizi kendileri yerleştirmiş gibi bulacaklardır.

Süreç zaten işlemiş ve tamamlanması için gerekn son bileşen olan siz eksiksiniz.Üniversitelerin özerk kuruluş olmaları mahkeme kararının uygulanması engel değil.

Şayet deseniz ki diplomatik topraklarda bulunuyorum.Konsoloslukta,büyükelçilikte kalıyorum filan diye oralarda süreç biraz daha zorlu işlesede -diplomatik topraklar hangi ülkenin temsilciliği ise orası ilgili ülkenin toprağı kabul edildiğinden-,içişleri bakanlığı adalet bakanlığına,adalet bakanlığı dışişleri bakanlığına,dışişleri bakanlığı ilgili ülkenin dışişleri bakanlığına,ilgili ülkenin dışişleri bakanlığı yine o ülkenin adalet bakanlığına yazması ve bu sürecin sondan başa tekrar işlemesi,yazışmaların tercüme edilmesi,resmi yazışmaların gecikmesi/geciktirilmesi gibi yakalanma kararının uygulanması 3 ila 6 ay gibi bir zaman zarfını bulabilir ve bu süreçte yakalanması gereken kişi yine diplomatik dokunulmazlık zırhı olan diplomatik plakalı araç ile belkide en yakın havaalanına oradan özel uçakla ülke dışına bile çıkarılabilecekken; sizin durumunuz için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil gibi gözüküyor.

Hukuki NET Güncel Haber

TSK personeli olup, firari olarak yakalanmadan üniversite okumak konulu yargıtay kararı ara
    TSK personeli olup, firari olarak yakalanmadan üniversite okumak konulu hukuk haber
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (12-04-2011 Saat 02:35:38 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: TSK personeli olup, firari olarak yakalanmadan üniversite okumak.

Ayrıca üniversiteler özerk kuruluşlardır ancak kolluk kuvveti rektörlüğe "Sizin okulunuzda hakkında yakalama emri olan bir şahıs var, onu almak için okula girmemize izin verir misiniz" derse rektörünüz kolluk kuvvetlerine "Öyle mi? hemen alın" mı diyecek yoksa "Burası özerk bölgedir, sokmam sizi" mi diyecek?

İletiler
    139
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar güzel söylüyorsunuz da firardayken üniversite bitiren kişilerin olduğu forumda defalarca yazıldı, forum üyelerinde de mevcut. Avukat arkadaşlar da böyle bir problemin olmayacağını belirtiyorlar.Bence bu olay ''kitapta yazanın uygulanmaması'' diyebiliriz.Yani kitaba göre firar edenler aranır ve yakalanır.Ama aranıyor mu,hayır.Bu da öyle birşey...

Nerede
    HATAY
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yine de bir risk taşımakta olduğu ortada az da olsa.. En garantisi o zaman kazanılan bölümü dondurup firar cezasının infaz ettirilmesine müteakip ünv. okumaya başlamak. Bu da firar süreci 14-15 ay, sonrasında mahkeme, kararın tebliği ve cezanın infazı ortalama 7-8 ay toplam 2 yıla yaklaşmaktadır. Tazminatta cabası. Gerçekten ciddi denecek kadar uzun bir süre. Bizi gerçekten bu duruma düşürenler utansın, insan gerçekten inanamıyor işinden ayrılmanın sonuçlarının bu kadar ağır olabildiğine.

İletiler
    139
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dün sokakta yürürken bir polis memuru gördüm.Yanına gidip birkaç soru sormak istediğimi ve mümkünse birkaç dakikasını alacağımı söyledim.Sonra sormak istediklerimi tek tek sordum.

S: Firardan sonra GBT de aranıyor olarak gözüküyoruz,peki siz arıyor musunuz?
    C: 15 yıllık polis memuruyum,ne bir rütbeli personeli aradım,ne arayanı duydum.Sadece asker kaçaklarını alıyoruz,o da GBT de denk gelirse..

S: Periyodik olarak GBT ye tabi tutulan yerler var mıdır?Mesela üniversiteler vsvs..
    C: Sadece sivil oteller ve havaalanları.Üniversitelerde böyle birşey söz konusu olamaz,yasal değil bi kere.Üniversitelerde GBT sorgusu falan olmaz,kimden duyuyorsunuz böyle şeyleri...

S: Yani sizin tarafınızdan gelecek şeylere karşı içimizi ferah tutabiliriz?..
    C: Hiçbir şekilde aranmazsınız.Otelde kalmayın,uçak yolculuğu yapmayın yeter.Zaten bikere asker değil rütbeli personelsiniz,nerede olduğunuzu bilsek bile umursamayız.İçinizi rahat tutun.

15 yıllık bir polis memurunun bana söyledikleri bunlar.Paylaşmak istedim...

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yağanuğur rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Dün sokakta yürürken bir polis memuru gördüm.Yanına gidip birkaç soru sormak istediğimi ve mümkünse birkaç dakikasını alacağımı söyledim.Sonra sormak istediklerimi tek tek sordum.

S: Firardan sonra GBT de aranıyor olarak gözüküyoruz,peki siz arıyor musunuz?
    C: 15 yıllık polis memuruyum,ne bir rütbeli personeli aradım,ne arayanı duydum.Sadece asker kaçaklarını alıyoruz,o da GBT de denk gelirse..

S: Periyodik olarak GBT ye tabi tutulan yerler var mıdır?Mesela üniversiteler vsvs..
    C: Sadece sivil oteller ve havaalanları.Üniversitelerde böyle birşey söz konusu olamaz,yasal değil bi kere.Üniversitelerde GBT sorgusu falan olmaz,kimden duyuyorsunuz böyle şeyleri...

S: Yani sizin tarafınızdan gelecek şeylere karşı içimizi ferah tutabiliriz?..
    C: Hiçbir şekilde aranmazsınız.Otelde kalmayın,uçak yolculuğu yapmayın yeter.Zaten bikere asker değil rütbeli personelsiniz,nerede olduğunuzu bilsek bile umursamayız.İçinizi rahat tutun.

15 yıllık bir polis memurunun bana söyledikleri bunlar.Paylaşmak istedim...
    Ne anlamamız lazım bu yazınızdan ?

İddiaya girebiliriz isterseniz şu konuda;firari olduklarını beyan eden arkadaşların paylaşımlarının çıktısını alarak müracaatçı sıfatıyla savcılığa başvurayım.Kaçak olduklarını beyan etmelerinden dolayı ceza kanunlarına göre suçluyu bilip yetkili makamlara bildirmemek suçlamasıyla karşı karşıya kalmamak amacıyla ilgili rumuzları kullananların beyanatlarından da anlaşıldığı üzere haklarındaki tutuklama kararlarının uygulanabilmesi için makamınıza başvurada bulunarak gereğinin yapılması konusunda vatandaşlık ödevim gereğince bildirmek gereğini duydum.Gereğini bilgilerinize arz ederim şeklinde.

Bakalım o zaman bu 15 yıllık polis memuru olan arkadaşın söylediklerinin bir hükmü kalacak mı ?

Elbetteki kimsenin herhangi bir şekilde mağdur duruma düşmesini istemeyeceğimden dolayı bunu yapmam fakat emin olun siz haksız çıkarsınız sayın tsk personeli üye.

Saygılarımla

İletiler
    139
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Bilirkişi,

Senin anlaman için yazmadım zaten,yani bişey anlaman lazım değil.Bizim tartıştığımız konu zaten senin anlayabileceğin türden bişey de değil,zamanında gelişigüzel yazılan ve denetlenmeyen kanunların,yıllarını alıp götürdüğü insanlara hitaben yazdım bunu,insanların moralini bozacağına konunun dışında kal mümkünse...

Egolarını tatmin etme yöntemin de garip doğrusu...

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yağanuğur rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn. Bilirkişi,

Senin anlaman için yazmadım zaten,yani bişey anlaman lazım değil.Bizim tartıştığımız konu zaten senin anlayabileceğin türden bişey de değil,zamanında gelişigüzel yazılan ve denetlenmeyen kanunların,yıllarını alıp götürdüğü insanlara hitaben yazdım bunu,insanların moralini bozacağına konunun dışında kal mümkünse...

Egolarını tatmin etme yöntemin de garip doğrusu...
    Nerden biliyorsunuz anlayamayacağımı,sistemin nasıl işlediğini biliyorsunuz madem işletin o zaman.

Burası moral bulma yeri değil sayın üye,konunun içinde yada dışında kalınmasını istiyorsanız özel olarak böyle bir hakkınızın olmadığını bilmelisiniz

Bende babanızın oğlu değilim terbiyenizi takınınız yap,et,gel,git gibi askeriyede emir verdiğiniz konum gibi bir konumunuzun burada olmadığını biliniz.

Söylediğim şeyler gerçek dünyada olan şeyler.Boş hayaller ile maddi yetersizlik içinde kaybolup gitmektense gerçekler ile dinç olunması en sağlıklı yöntem gibi gözükmektedir.

Tartıştığınız konu farzı misaller üzerine arzunuza göre kanuni olarak cezasız ve tazminatsız hiçbir çıkış noktası olmayan bir konu ve bunu destekleyecek tek kelimelik bir kanuni düzenleme olmayan bir konu...

Olabiliteleri ve olamayacakları sistemin işleyişini en az sizin kadar iyi bilen biri olarak paylaşmama rağmen 15 yıllık ve işi sadece emir almak ve aldığı emri uygulamak olan kolluğun kişisel kanaati üzerine yazdığınız gereksiz yazı üzerine yazmayı lüzum gördüğüm şeyleri yazdım.Ve yazdıklarım diğer üyelerin başına gelecebilecek sıkıntıların başlangıç noktalarının en basitidir.
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (22-04-2011 Saat 01:53:38 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    139
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Keşke dediğiniz gibi gerçekten lüzum gördüğünüz şeyleri yazsaydınız da faydalansaydık.Ama bir paylaşımın üzerine ''ne anlamamız lazım bundan,bak gider şikayet ederim görürsün'' vsvs tarzında tehditvari yazılar bana pek de öyle gelmedi nedense...

Cezasız ya da tazminatsız çıkış noktası olduğunu zaten kimse iddia etmiyor,tartıştığımız konu başlığına bir daha göz atın.

''işi sadece emir almak ve aldığı emri uygulamak olan kolluğun'' diye bir ibare kullanmışsınız.İnsanların meslekleri aşağılanmaz,bana terbiyeli ol diyorsunuz,lütfen bir daha düşünün.Kişisel görüşü olabilir,ama siz sadece kitapları okursunuz,uygulayanlar onlar.Peki o kitaplar sizce aksaksız şekilde uygulanıyor mu ülkemizde?

Her neyse,bir daha cevap yazmayacağım.Siz ne söyleseniz de,gerek gerçekten tanıdığımız gerekse burada fikirlerini paylaşan birçok arkadaş bulunmakta.Onlarla konuşun bunların boş mu dolu mu hayaller olduğunu...

Nerede
    İÇEL
    İletiler
    1.078
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar bu sitede buna benzer bir çok konu açıldı tartışıldı.

Yine konu dönüp dolaşıyor bir insanın bir mesleği istediği anda bırakması gerektiğine geliyor.

Bunun yapılamaması ve bir takım illegal yollara başvurma yöntemlerini tartışmak,bu konulara duyduğum hassasiyetimden dolayı yine beni üzmüştür.

Bir mesleğin o mesleği yapan kişi tarafından istendiği anda bırakılamamasını en hafifinden insan haklarına aykırı buluyorum.

Bence tartışılması gereken vahim nokta burasıdır.Tsk da bu kanun varken,firar eden astsubayın hangi süre içerisinde yakalanacağını,polıslerin gerçekten arama yapıyorlarmı yoksa baştan mı savuyorlar diye bakmak gereksiz geliyor bana.

Bana göre bir insan bir mesleğe girmiş bir süre yapmış olabilir,ancak yapmak istemediği ve vazgeçtiği andada bırakma hakkı olması gerektiğidir.Bu kanunu bile bile bu mesleği seçmesi diye bir savunma şekli,konuyu veya mağduriyeti hafifletmemektedir.
    Konu feyyar tarafından (04-05-2011 Saat 00:18:26 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

arkadaşım firar asker yakalandı 2015

askerden firar ettim ne yapmalıyım

dışarıdan hukuk okumak

content

disardan askeri universite okumak

askerden 3 firar ettim

arama kaydim gbt den dusmuyor

firar asker universiteye kaydolan bilir mi

askerden firar ettim yakalanmamak icin ne yapmaliyim 2014