+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: 2. sınıfa ön hazırlık

2. sınıfa ön hazırlık Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı 2. sınıfa ön hazırlık

bu hukuk fakültesinde ilk senem. biraz zorlanıyorum. 2. sınıf öğrencilerinin notları bir hayli düşük. bu yüzden ikinci sınıfın 3 temel dersinden (ceza,borçlar,idare) birini yazın halledeyim diyorum. hangisini çalışmamı önerirsiniz? bi de kitap ismi verirseniz sevinirim.

Şeriatın kestiği parmak acımaz!

Hukuki NET Güncel Haber

2. sınıfa ön hazırlık konulu yargıtay kararı ara
    2. sınıfa ön hazırlık konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    balıkesir, Türkiye.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba güzel bir düşünce bence uygulamalısın zira ismini saydığın derslerin hepsi son derece kapsamlı derslerdir. Borçlar genel hukuku bu dersin giriş dersidir ve temeli önemlidir daha sonra özelini göreceksin çünkü... Fikret Eren hocanın ciltler halindeki kitapları bence bu konuda fazlasıyla yeterli ve dili anlaşılır bence borçlar hukuku dersini geniş bir zaman diliminde yeterli bir kaynaktan çalışman faydalı olur. Başarılar...

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

istanbulda hangi üniversitedesin bilemiyorum ama marmaradaysan ceza geneli ve idareyi vermen daha kolay bence.geçmiş senelerde çıkan sınav sorularını incele...yardımcı olur...

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı

Ben sizlere katılmıyorum. Zor gelse de Hukuk Fakültesini 4 yılda bitiren birçok öğrenci vardır. Dersleri dönemlere böldüğünüz takdirde, çalıştığınız dersten geçmenizin de garanti olmadığını düşünürseniz, çözümünüz pek akılcı değilmiş gibi geliyor.

Benim faydası olur kabilinden bazı önerilerim var;

1- Ders Notlarına önem verin: Dersi veren Öğretim görevlisinin kitabı yoksa ders notları çok önemlidir. Zira sınavlarda genelde doktrin tartışmaları sorulur. Bulunduğunuz kürsünün görüşüne değinmezseniz ( Başka görüşü dahi savunsanız bunu açıklamalısınız) sınavda başarılı olamazsınız.

2- En çok yapılan hata : Bir kitabı veya notu baştan sona okumak...
    Hukuk kitaplarının veya notlarının sayfa sayısı düşünüldüğünde, bir çok öğrenci bunları baştan sona okur. Sonra yine okur. Ancak bu pratik değildir. Bir hukuk ders kitabında bir romandan çıkarabileceğiniz TEK bir anafikir yoktur.
    Önce kitabın sistematiğini, içindekiler bölümünden iyice öğrenin. Sonra sırayı takip ederek Konu Konu çalışın. Öğrenmeden de bir sonraki konuya asla geçmeyin. Önemli kısımları çizin. Göreceksiniz ki diğer metoddan daha az zamanda daha çok şey öğreneceksiniz ve dahası aklınızda daha çok kalacaktır. Önce ağır ilerlediğinizi sanacaksınız ama kitabı baştan sona 3 kere okumanın aynı zamana malolacağını ve kötüsü fazla bilgi edinemeyeceğinizi unutmayın.
    Ders notlarının her kısmı önemli ve özettir. Bu itibarla kitaba nazaran tamamını çalışın. Burası önemli, burası önemsizdir şeklinde bir ayırım yapmayın.

3 - Geçmiş senelerin kürsü sorularını muhakkak edinin. Arkadaşlarımın bir ay çalıştığı idare hukuku sınavına tam tamına 2,5 gün çalışmış ve başarılı olmuştum. Çünkü geçmiş seneler sorularından idare hukukunun mantığını çok rahat kavrayabilmiştim. Unutmayın ki hiçbir sınavda sizden mevzuatın madde numarası sorulmaz. Önemli olan kanunun ne demek isteğidir...

https://www.hukuki.net

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

TCKnın değiştirilmesi gündemde olduğuna göre ceza genelin okutulmasında nasıl bir yol izleneceğini kestirmek zor. Mevzuat değişirse ders kitapları da değişecektir. Dili de eski olduğu için nispeten zor anlaşılan Borçlar Kanununun anlaşılmasını daha uzun bir zamana yaymak gerekiyor sanırım. Bu yüzden borçlar geneli çalışmak daha mantıklı.
    Bu arada sayın admin, hukuk fakültelerinin ders programları oldukça değişti. Son iki seneye uzmanlaşılması için pek ders bırakmıyorlar. Ben yeditepe üniversitesindeyim. Normalde 4. sınıf dersi olan genel kamu hukukunu ilk sene görüyoruz. Bi çok kişi duman oldu. Herşey birbirine girmesin diye mecburen dönem dönem çalışıyoruz. Bi de değişik fakültelerin sınav soruları sitede yayınlansa çok yararlı olur.
    Herkese çok teşekkür ederim.

İletiler
    1.053
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bence de Borçlar Genel Hukuku çalışman daha yararlı olacaktır.Gerçi bir yazda konunun hepsine hakim olman zor ama ne kadar çalışırsan senin için o kadar faydalı olur.Kitap ismi olarak bende Prof. Dr. Fikret Eren'nin kitabını almanı öneririm.Biz de şuanda onu kullanıyoruz.Çok kapsamlı detaylı ve iyi bir çalışma.Yanlız şunu söyleyeyim; İlk başta ağır geliyor hoca konuları çok detaylı işlediği için, sonra zamanla alışıyorsun.Hocanın kitabının 8. basısı bir iki ay önce çıktı.Ben7. (1200kusur sayfa)basısını 42 milyona almıştım.Muhtemelen yazın almaya kalkışırsan bir 50 milyon falan vermen gerekecektir.
    İkinci olarak önerebileceğim kitap Prof. Dr. Ahmet Kılıçoğlu hocanın kitabı daha az detaylı ve konuya hakim olabilmek için daha ideal ama EREN hocayla karşılaştırtığımızda EREN hocanın kitabında konular için daha fazla örnekler ve ayrıntılar var.Bazı konularda normal olarak hocaların konuların sistematiği sınıflandırılması arasında farklar var.KILIÇOĞLU nın kitabında bazı konular yok.Mesela ilk konulardan biri olan YÜKÜMLÜLÜKLER vs.

Ceza Hukuku da çalışabilirsin arada, her nekadar değişeceği hususuna değinsende muhtemelen daha değişemeyecek.Ceza Hukundada sadece Prof. Dr. Timur DEMİRBAŞ'ın kitabını tavsiye ederim.İçerik açısındanda yeterli olan hocanın kitabı sistematik açıdanda iyi olmakla birlikte.Konuyu kavraman rahat olacaktır.

Genel Kamu Hukuku dersi normalde 3 te okutulmakta genelde ama siz de 4 olduğunu bilmiyordum.Bu sene görmeniz oldukça yararlı bence çünkü 3. sınıfın 4. sınıfın ders yükü çok daha fazla.Şimdi gömeniz sizin karınıza olduğunu düşünüyorum.Nitekim benim okulumdaki 1. sınıflarda bu sene ilk kez Genel Kamu Hukuku okuyorlar.

Değişik Hukuk Fakültelerinin sınav sorularının yayınlanması fikri güzel ama nasıl?Genel itibariyle soruları bulmak güç.Bu arada sırasıyken söyleyeyeyim. Prof. Dr. Timur DEMİRBAŞ/Yrd. Doç. Mustafa Ruhan ERDEM 'in Ceza Genel Hukuku Pratik Çalışmaları adlı kitabının arkasında geçmiş yıllı sınav soruları mevcut.

Hukuk Fakültesinde okumak sıkı bir çalışma gerektiriyor.10 senede de 4 senede de mezun olanlar var.10 senede bitirip ortalığı kasıp kavuran avukatlar olmakla beraber 4 senede bitiripte iki lafı bir araya getiremeyen "Kem" ve "Küm" den ileriye gidemeyen avukatlarda mevcut.

İnandığımız Tanrı, hepimize iyi bir meslek hayatı başarılarla dolu bir kariyer versin!

Nerede
    elazığ, Türkiye.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba, Bence Sen Bu Derslerden Idare Hukukunu Fazla önemseme.o Ders De önemli Tabi Ama Illa Da Seçim Yapmak Istiyorsan Bence Ceza Ve Borçlar Da Ayni Statüde.yani Bu Iki Dersten Birini Seçemezsin.ikisini Ne De çalişmak Zorundasin...kusura Bakma Kanunlar Böyle Diyor.) Hukuk Acimaz) Byes

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

aynı fakültede okuyoruz aykut kardeş tanıştığımıza sevindim,bir dersi okulda dinlemeden çalışırsan bunun hiçbir faydası olmaz,senin şimdilik yapacağın iş anayasa ve medeni hukuk derslerini sıkı tutmak ve öğrenmek yazın illa bir ders çalışmak istiyorsan gördüğün derslerin tekrarını yap-any ve medeni-2. sınıfa geldiğinde bu saydığın derslerin hiçbir zorluğunun olmadığını göreceksin,ha unutmadan roma hukukunda allah yardımcın olsun...

omertonat

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Aynı fakültede olduğumuza sevindim. beni daha iyi anlayacağını düşünüyorum. bildiğin gibi ders programımız bi hayli yüklü. İkinici sınıfta sayı biraz azalacak olsa da bu sene 10 farklı ders görüyoruz. Neredeyse haftanın beş günü sabah 9 akşam 6 okuldayız. Bu yılki nispeten önemsiz bölüm dışı bazı derslerin yerini seneye çok önemlileri alacak. Yazın birini aradan çıkarsam hiç fena olmayacak. (Bu arada dekanlık yazın Almanca hazırlık koyalım, Legal Terminology hocası staj ayarlayayım diyor. Bunlardan biri olursa benim ikinci sınıfa önceden hazırlanma imkanım zaten kalmıyor.)

Şeriatın kestiği parmak acımaz!

Av.Fatih Karaca Misafir

Tanımlı

Ben bu sitenin yenisiyim ve 88 İstanbul Hukuk mezunuyum. Arkadaşların derslerle ilgili olarak yukarıdaki yazdıklarını okuyunca bayağı duygulandım. Biz öğrenci iken böyle internetten bilgilenme falan yoktu. Sizler şanslı nesilsiniz. Okula devam etmeden (çalışıyor olmam sebebiyle) hukuk fakültesini 5 yılda bitirebilen bir hukukçu olarak acizane benim de bir kaç tavsiyem olacak.

Bizim zamanımızda da kitaplar çok pahalı olduğu için genellikle üst sınıflardaki arkadaşlardan kitaplarını ödünç alır, dersi geçtikten sonra da bu kitapları iade ederdik. Yalnızca bu yolla temin edemediğim kitapları satın aldığım için Fakülteyi bitirdiğimde elimde bir kaç tane kitap kalmıştı. Bunun sıkıntısını uzun yıllar çektim. Çünkü uygulamanın her aşamasında doktrine ihtiyaç duyuyorsunuz. Eğer imkanınız var ise aynı ders için farklı hocaların kitaplarını temin etmeye çalışın.

Yine bizler derslere devam edemediğimiz için ders kitaplarını okumanın yanı sıra dersleri takip eden öğrenci arkadaşların tuttuğu notlardan da temin etmek suretiyle hocaların derslerde anlattıklarını da öğreniyorduk. Hatta her ders için bir kaç ayrı not fotokopisi aldığımız için okulun etrafında büyük bir fotokopi sektörü oluşmuşdu (Bu sektör hale devam ediyor mu doğrusu merak ediyorum).

Kamuda müşavirlik hizmeti veren bir hukukçu olarak şunu öğrendim ki, derlerde mutlaka öğrenilmesi gereken hususların başında, hukukun genel ilkeleri gelmekte. İdare hukukunun genel ilkeleri, ceza hukukunun genel ilkeleri, Hukuk usulünün genel ilkeleri vs vs. Gerçekten de zaman içinde kanunlar değişse de bu genel ilkeler değişmiyor ve kanunları ve diğer mevzuatı şekillendiren de bu ilkeler oluyor.

Kısaca özetlemek gerekir ise:
    1-Mutlaka ders kitaplarını temin edin,
    2-Ya dersleri takip edin ya da ders notları vasıtası ile hocaların fikirlerini ve önem verdiği hususları öğrenin,
    3-Asla ve asla ezberci olmayın.
    Derslerinizde başarılar dilerim.

DeFacto

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

2.sınıfa hazırlık

Forum