Merhaba arkadaşlar 7 haziranda acer laptopu aldığım Gold pc ye verdim 10 temmuzda 30 günlük süre doldu. 16 temmuz tarihinde ürünün tamir olduğu ve teslim alabileceğim şeklinde sms geldi.Ancak ürünün gönderilme tarihi ise ilginçtir eğer işgünü haftada 5 gün olarak hesaplanırsa son teslim günü yani onların hesabına göre 30. gün bu konuda acer çok ünlü bir firma ve ürünleri yapmadan gönderdikleri ile meşhurlar.Ve ben bu cihazın yapıldığından bile şüpheliyim ve yasal hakkım olduğu üzre bu ürünü teslim almak istemiyorum.Konu ile ilgili firmadan bir cevap beklemekteyim eğer talebim kabul edilmezse konu ile ilgili süreçte ne şekilde bir yol izlemem gerekir.Yani öncelikle hakem heyetine mi gitmeliyim yoksa konu ile ilgili ihtar çekme gibi bir durum varmı varsa ne şekilde yapabilirim.

ilgili firmaya yolladığım mail.

Merhaba Gold bilgisayardan almış olduğum xxxxxxxxxxxx seri numaralı arızalı ürünü 07 Haziran tarihinde aldığım Gold bilgisayar Mecidiyeköy şubesine teslim ettim.Gold bilgisayardan tarafıma ürünün 08 Haziran tarihinde firmanızın teknik servisine ulaştırıldığı belirtilmiştir.Aşağıda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı mevzuatında geçtiği üzere ürünümün onarılarak iade edilmesi gereken tarih kanunlara göre en geç 12 Temmuz tarihidir.Konu ile ilgili tarafıma 16 Temmuz tarihinde akşam saatlerinde ürünün tamir edildiği ve teslim almam gerektiği şeklinde Gold bilgisayar Mecidiyeköy şubesinden kısa mesaj yollanmıştır.Yasal süre içerisinde teslim edilmeyen cihazı teslim almayacağımı belirterek cihazımla ilgili para iadesi ile ilgili işlemlerin gerçekleştirilerek Gold Bilgsayara bildirilmesini talep etmekteyim.Firmanızın aksini iddia etmesi durumunda Şişli Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetine,Sanayi ve Ticaret Bakanlığına ve ilgili adli kurumlara konu ile ilgili şikayetimi avukatım aracığı ile bildireciğimi belirtmek isterim.

Erdem xxxxxx
erdemxxx@xxx.com
Tel: 0544 xxxxxx

T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI
Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü

Sayı : B 14 0 TRK 0 12 00 01/
Konu : Tüketici şikayeti

İlgi:22.04.2009 tarihli başvurunuz.

İlgide kayıtlı başvurunuz incelenmiş olup,aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 30 uncu maddesinde yer alan “Bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde genel hükümler uygulanır” hükmü ve 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. maddesindeki “ Genel bakımdan çalışma süresi en çok 45 saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit olarak bölünerek uygulanır” ve 5 inci maddesindeki “…Çalışma süresinin haftalara tam olarak bölünemediği hallerde, çalışma süresi iş günü üzerinden ve her iş günü 7,5 saatlik iş süresi kabul olunmak suretiyle hesaplanır” hükümleri göz önüne alınmak suretiyle 45 / 7,5 = 6 gün olarak hesaplanmakta, dolayısıyla cumartesi günleri de işgününden sayılmaktadır.

Bilgilerinizi rica ederim.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve
Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü

Eskişehir Yolu 7.Km. 06520 ANKARA
Tel: 0-312-286 03 65 / 2324
Faks: 0-312-287 92 40, 285 88 40