+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 24 ileti bulundu.
    Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Sadece şahit beyanı ile boşanmaya karar verilebilir mi?

Eşimin aleyhime açtığı boşanma davasında, hakim eşimi dövdüğüm gerekçesiyle boşanmaya karar verdi. Fakat ben eşime hiçbir şekilde şiddet uygulamamıştım. Üstelik eşimin herhangi bir darp raporu da yok. Ne adli tıp ne de herhangi bir hastaneden. Mahkemede eşimin şahitleri bizi birarada görmemiş, sağdan soldan toplanmış 3-4 kişidir. Onlar da benim eşimi döverken görmediklerini, müşterek yaşantıyı bilmediklerini söylüyorlar. Bu durumda mahkemede şahit olarak dinlenmeleri hukuka uygunmudur? Mahkemede şahitler eşimin iddialarını, eşimden duydukları şekilde tekrar ediyorlar. Ama madem ki eşimin iddialarını eşimden duymuş olarak mahkemede söyleyeceklerse şahitlik yapmalarının ne anlamı var anlayamıyorum. Dosyayı yargıtaya gönderdik. Şahitler için de suç duyurusu yaptık. Acaba böyle bir dosyanın yargıtayda bozulması gerekir mi? Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

Sadece şahit beyanı ile boşanmaya karar verilebilir mi? konulu yargıtay kararı ara
    Sadece şahit beyanı ile boşanmaya karar verilebilir mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sadece şahit beyanı ile boşanmaya karar verilebilir mi?

Sn. Erhan,

Aşağıda başlıklarını eklediğim Yargıtay kararlarını bulmaya çalışın. Koyu olarak işaretlediklerim sizin davaya uyuyor sanırım.
    Tanıklar gözleriyle görmedikleri olayları anlatırken "etraftan duyuyorduk" dedilerse hakimin buna itibar etmemesi gerekirdi. Duruşma tutanaklarını iyice gözden geçirin. Duruşmada tanık anlatımları birebir zapta geçmiyor ne yazıkki.

-----------------

TANIK İLE İLGİLİ YARGITAY KARARLARI
    Boşanma davasında dinlenen tanık hakkında yalan tanıklıktan suç duyurusunda bulunulduğuna göre, bu konuda araştırma yapılmadan ve açılmış kamu davası var ise sonucu beklenmeden karar verilmesi bozmayı gerektirir
    1O günlük kesin süre. duruşmadatanıklarınhazıredilmesi
    Kesin mehilde tanık ücretleri ve davetiye giderleri belirtilmediğinden kesin mehil nedeniyle tanıklardinlenmeden hüküm kurulamaz
    Birden fazla tanık listesi verilemez, ikinci tanık listesindeki tanık beyanlarına göre hüküm kurulamaz
    Bir davada ikinci tanık listesi verilemez
    Tanıkların görgüye dayanmayan beyanları boşanmaya esas olamaz
    Çelişkili tanık beyanlarına değer verilemez
    Delil Listesi dışı tanıkdinlenemez
    Tanıkların görgüye dayanmayan bilgileri hükme esas alınamaz
    Tanıkların üçüncü kişilerden aktarılan sözleri boşanmaya esas alınamaz.
    Yabancı bir ülkedeki tanık, istinabe yolu ile Hukuk Usulüne Dair Lahey Sözleşmesi ve Adli Yardım Sözleşmesine göre o ülke adli makamlarınca dinlenir. O ülkede ki Türk siyasi memuru tanık dinleyemez
    Dava konusu eşyalara ilişkin yazılı belge karşısında tanık sözlerine değer verilmez. •
    Vazgeçilmeyen tanıklar dinlenmeden hüküm kurulamaz
    Boşanma da, tanıklar yeniden dinlenmeden hüküm kurulması doğru değildir
    Tanık olmayan kişinin noterdeki beyanı hükme dayanak yapılamaz
    Yazılı belge karşısında tanık sözlerine değer verilemez

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Boşanma davasında dinlenen tanık hakkında yalan tanıklıktan suç duyurusunda bulunulduğuna göre, bu konuda araştırma yapılmadan ve açılmış kamu davası var ise sonucu beklenmeden karar verilmesi bozmayı gerektirir." Sayın Swan savcılık şu an soruşturmaya devam ediyor. Dava açmak için şahit beyanlarının onaylı suretini bekliyordu, ben elden aldım ve savcıya teslim edeceğim. Savcılık dava açarsa dava 1 sene sürer sanırım. Yargıtaydaki dosya 2 aya kadar görüşülecek, olası bir onama olursa karar düzeltme talebi yapabilirmiyiz, savcının açacağı dava bozmayı gerektirir anlamında mı düşünelim?

Nerede
    ankara
    İletiler
    206
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı erhan.1973 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eşimin aleyhime açtığı boşanma davasında, hakim eşimi dövdüğüm gerekçesiyle boşanmaya karar verdi. Fakat ben eşime hiçbir şekilde şiddet uygulamamıştım. Üstelik eşimin herhangi bir darp raporu da yok. Ne adli tıp ne de herhangi bir hastaneden. Mahkemede eşimin şahitleri bizi birarada görmemiş, sağdan soldan toplanmış 3-4 kişidir. Onlar da benim eşimi döverken görmediklerini, müşterek yaşantıyı bilmediklerini söylüyorlar. Bu durumda mahkemede şahit olarak dinlenmeleri hukuka uygunmudur? Mahkemede şahitler eşimin iddialarını, eşimden duydukları şekilde tekrar ediyorlar. Ama madem ki eşimin iddialarını eşimden duymuş olarak mahkemede söyleyeceklerse şahitlik yapmalarının ne anlamı var anlayamıyorum. Dosyayı yargıtaya gönderdik. Şahitler için de suç duyurusu yaptık. Acaba böyle bir dosyanın yargıtayda bozulması gerekir mi? Saygılarımla
    Eşim elindeki 5-10 kalasla bana vurmaya başlamış kızımın araya girmesiyle o da nasibini almıştı....ben ne sözlü ne de fiili bir karşılık vermedim....karakola intikal etti....şikayetci olduk....hastaneye oradan da adli tıpa sevkedildik....ben hastanede gerçekte darp edildiğim yerleri bahsettim ona göre rapor tutuldu....tabi ki oradaki personele tebessüm vesilesi olmuştum...hep mi hanımlar dayak yiyecekti....eşim bayan olduğu için odaya alındı....sanki savaştan çıkmış raporu tutulmuş.....adli tıpı ciddi bir kurum zannederdim....hem alaylı ifadeler hemde hastane ön raporunu aynen kayda geçtiler.....ve eşime 5 bana 3 gün iş göremez raporu verildi.....ertesi gün şikayetci olarak savcı beyin huzuruna çıktım..."lan oğlum karıdan dayak yiyen sen misin.?" lafızlı bir karşılama.....uygun lisanla tepkim üzerine kapıdışarı edildim....şikayet sümen altı edildi.... bir ara dosyanın akibetini öğrenmeye gittiğimde ,kalem ; numaradan dosyayı bulamadı....ben hakkımı aramak istiyorum deyince oradan birinin dikkatini çekti....olayı öğrenince takip sözü verdi....meğer yeni savcıymış....ilerleyen zamanda davalar açıldı;eşim çocuğun şahitliğiyle , hem asliye hem sulh ceza dan ceza aldı paraya çevrildi....
    Bunun üzerine " fiili ayrılık süresini" beklerken belki sonuç alırım diye "cana kast pek fena muamele" den dava açtım...ceza davalarının kararlarını ibraz ettim....hakime hanım eşime sordu....o da " ben onu değil o beni dövdü sövdü kapıya attı " dedi....karar...davanın REDDİNE 100 liralık mevcut tedbir nafakasının 200 e çıkarılmasına.....sonra kendi kendime gülerek keşke yediğim dayakla kalsaydım dedim...işte mahkemelerin hali pür melali....
    Sn . erhan siz kadir gecesi doğmuşsunuz.....boşanmışsınız....

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şimdi şahitler sizi eşinizi döverken nerden görecekler.Hayatın olağan akışına göre eşler birbirlerine evlerinde şiddet uygularlar ve bunu 3. kişiler evlerindeyken yapmazlar.Fakat sizin davanızda tanıklar eğer apartamn komşularınızsa,kavga seslerini duymuş olabilirler.Bu bakımdan hakim sizin şiddet uyguladığınıza kanaat getirmiş olabilir.Ayrıca psikolojik şiddet olarak da değerlendirebilirdi hakim durumu.Vicdanen, şiddet uyguladığınza kanaat getirmişse hakim boşanmanıza karar verebilir.Bana göre bazen tanık da gerkmez.Mesela evinden kocası tarafından kesinlikle çıkartılmayan bir kadın(kocasının anne babasıyla yaşadığını varsayalım)sürekli hakaret görüyorsa ya da sürekli dövülüyorsa,tanık yok diye boşanamaycak mıdır?Hakim boşanma kararı veremeyecek midir?Hiç tanık olmasa bile sırf eşlerden birinin beyanına bakılarak bile boşanmaya karar verilebilir.Yani somut olayın özelliklerine göre hakim sadece bir tarafın beyanını bile dikkate alabilir.Tabi böyle durumlarda uzmanlardan da eşin psikolojik durumu hakkında yardım alınarak karar desteklenmelidir.

İletiler
    58
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hukukçular kralı sen Erhan isimli üyeye kadir gecesi doğmuşsun diyorsun da asıl kadir gecesi doğan sensin. nasıl mı? 2 yıldır bir türlü boşanamadığım eşim çocuğumu da göstermiyordu ve para vaadiyle uzun süre sonra kızımı alıp geri getirmedim,istediğin zaman görebileceğini avukatına,kendisine ve mahkemede söyledim. bir süre sonra tehdit etmeye başladılar sülalecek. ve sonunda 5 kişi gelip evimin önünde beni darp ederek çocuğumu kaçırdılar. dava açtım. dava sonucu ne mi oldu bana 2000 tl para cezası,saldırganlardan da birine 1000 tl para cezası işte adalet,hukuk böyle bişey...

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tek taraflı beyanla karar alındığı nerde görülmüştür anlayamadım. Medeni kanunda yazılı hukukta ne yazıyorsa onlar uygulanmalıdır diye düşünüyorum. Mahkemeler, yargılama yapılan yerdir, kadınların isteklerini tasdik ettirdikleri yer olsaydı boşanmalar mahkeme yoluyla değil noter yoluyla olurdu, öyle değil mi? Saygılarımla

Nerede
    istanbul-antalya
    İletiler
    301
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tek taraflı beyanla karar alındığı nerde görülmüştür anlayamadım. Medeni kanunda yazılı hukukta ne yazıyorsa onlar uygulanmalıdır diye düşünüyorum. Mahkemeler, yargılama yapılan yerdir, kadınların isteklerini tasdik ettirdikleri yer olsaydı boşanmalar mahkeme yoluyla değil noter yoluyla olurdu, öyle değil mi? Saygılarımla
    Merhaba;

Eğer size karşı ifade veren şahitler yalan söylüyorsa onlar hakkında suç duyurusunda bulunabiliyorsunuz. Ancak iddialarını çürütmek şartıyla.
    Örneğin benim boşanma davamda; eşimin bir arkadaşı eve alkollü geldiğimi, gece beşte altıda eve girdiğimi söylemişti. Avukatım hangi tarihler arasında, kaç kere
    bunun olduğunu sordu. Cevabın verildiği tarihler arasında ben eşimle ortak evimizde değil; kuzenimin vefaatı nedeniyle Kocaeli'ne gitmiştim; otobüs firmasından kayıtları aldık; bir sonraki celsede sunduk.
    Bunun gibi eğer çürütebileceğiniz iddialar varsa deneyebilirsiniz; ama mesnetsiz iddialar söz konusuysa; o şahitlerin güvenilirliğini sorgulama şansınız hep var. Yargıtay'a gittiğinde bile; dosyanıza şahitlerle ilgili iddianızı yazarsanız etkilir olabilir.
    Geçmiş olsun.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın akcurali teşekkür ederim. Şahit beyanlarında herhangi bir tarih ve yer belirtmiyorlar. Zaten şahitlerin 2 tanesi benim eşimi dövdüğümü görmediklerini söylüyorlar. Ama iddialarına göre eşimin dişini kırmışım, fakat ortada ne kırılan bir diş var ne de bunun adli tıp raporu. Aleyhime e ufak bir maddi delil yok. Sadece şahit olarak dinlenen ama hiç bir olayın şahidi olmayan ve olamayacak 3 kişinin mahkemedeki ifadeleri var. Savcılık soruşturması devam ediyor ama çok yavaş gidiyor. Benim yuvam yıkıldıktan sonra heralde dava açsalar ne olur açmasalar ne olur? Mahkemede hakim resmen şahitlerle işbirliği yaptı.Şahitler ısrarla biz bişey görmedik, ortak hayatı bilmeyiz dedikleri halde hakim ifade vermeleri için adeta şahitlere yardım etti. Bana da söz hakkı vermedi. Şahitlere soru sormama da izin vermedi. Sonra da boşanmaya karar verdi.

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

D. Boşanmada yargılama usulü
    MADDE 184.- Boşanmada yargılama, aşağıdaki kurallar saklı kalmak üzere Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa tâbidir:

1. Hâkim, boşanma veya ayrılık davasının dayandığı olguların varlığına vicdanen kanaat getirmedikçe, bunları ispatlanmış sayamaz.

2. Hâkim, bu olgular hakkında gerek re'sen, gerek istem üzerine taraflara yemin öneremez.

3. Tarafların bu konudaki her türlü ikrarları hâkimi bağlamaz.

4. Hâkim, kanıtları serbestçe takdir eder.

Hakim sizin aleyhinize sürülmüş olguların varlığına vicdanen kanaat getirmiş ve boşanmaya karar vermiş.Haksız olduğunu düşünüyorsanız Yargıtayda temyiz edebilirsiniz davanızı.Medeni kanunda yazılan usule uyarak hakim karar vermiş.Eşinizin ve tanıkların yalan söylediğini düşünüyorsanız temyiz yolu açıktır.Bana göre sadece şahit beyanıyla da boşanmaya karar verilebilir ki 184. maddenin 1,3,4. maddeleri de buna imkan veriyor.Eşinizin ve şahitlerin iddialarının doğru olmadığını ya da hakimin dediğiniz gibi size bu iddialara karşı konuşma imkanı vermediğiniş belirterek kararı temyiz edebilirsiniz.Karar kesinleşmedikçe de boşanma gerçekleşmez.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sahitlerle bosanma

bosanmada tanik beyanlarina itiraz

boşanmada tanık ifadeleri

bosanma davasinda sah

bosanmada sahitler dinlenecek

şahitler dinlendikten sonra

http:www.hukuki.netshowthread.php69432-Sadece-sahit-beyani-ile-bosanmaya-karar-verilebilir-mi

boşanma davasında tanık ifadeleri

bosanma.davasinda tanik onemi

butun sahitler dinlendikten sonra bosanmaya karar verilir

bosanma davalarinda sahitlik nasil yazdirilir

boşanma davamda şahitler dinlendi www.hukuki.net

boşanma davası tanık beyanları

boşanma davasında şahitler dinlendi site:www.hukuki.net

boşanma davası hakim kararı www.hukuki.net

bosanma davasi gizli tanik

boşanma davasında şahitler dinlendikten sonra

boşanma davamda karar ne olur www.hukuki.net

boşanma davasında şahitler dinlendikten sonraki mahkeme