+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 43 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yeni anayasa diktatörlük kapısını açarsa ne yapılabilir?

Alıntı kaosteorisi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Demokrasi sadece halkın önüne verin oylasın ve ondan sonra çoğunluğa göre meclise milli irade yansıyor demekle bitmiyor Sn.Diaz.Demokrasi, genel irade dediğiniz o kurgusal varlığın neyi oylayacağını da bağımsız ve siyasal iktidarın gölgesi olmadan bilgilendirilmesi yani açıklık ilkesini de içinde barındırır.Dolayısıyla demokrasi konusunda bu denli basit ve tek pencereden felsefi ve sosyolojik bakış açısından uzak yaklaşımınız tenkit ettim ben aslında.Demokrasi salt niteliği itibariyle sadece halkın özgürce oy vermesini değil halkın neye oy verdiği hususunda bilgilendirilmesini de öngörürü.Bu yaklaşımdan uzak bir araç demokratik olmaktan çok bir plebisit halini alır.Rejim değişikliği konusundaki görüşünüze katılıyorum.Bu ülkede kimse beğenmese de bir demokratik ve hukuki bilincin düzey farklılaşması içinde toplumun köküne yerleşmeye başladığını görüyorum.Dolayısıyla bu saatten sonra halkın genel eğilimini taşıyan bir siyasal iktidarın halkın karşı olduğu bir rejime veya çoğulcu demokrasiyi dışlayan bir siyasal rejime kayacağını asla düşünmüyorum.Aslında bu rejim kaygısı yaşayanlar yada şeriat isteyen kesimler bilmiyorlar ki eğer bu istedikleri rejim gelse şu anda yaptıkları şeyi asla yapamayacaklar ve seküler anlayışı çok arayacaklar....Ayrıca ben olaylara anayasal kurumlar bütünü çerçevesinde değerlendiriyorum.Olaylara hep bütüncül yaklaşırım .Eğer olayda felsefik açıdan tenkite başvurmak ve Aristo nun görüşlerini sunmamdan rahatsız olduysanız kusura bakmayın...
    Sayın kaosteorisi demokrasinin nasıl olduğu kim ne düşünüyor bu değil benim sorum.Bu ülkede diktatörlük kaygısı duyuyor musunuz duymuyor musunuz.Konu başlığına benden başka kimse cevap vermiyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Yeni anayasa diktatörlük kapısını açarsa ne yapılabilir? konulu yargıtay kararı ara
    Yeni anayasa diktatörlük kapısını açarsa ne yapılabilir? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hande Baysal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ben size katılamıyorum, yeni anayasada tbmm 3, yök 3, c.başkanı 4 üyeyi seçiyor. yani 17 üyenin 10'unu iktidar belirliyor; 12 yıl görev yapacaklar. dolayısıyla ilerde siyasi iktidarın yanlışlarının hesabını Anayasa Mahkemesi bu yapısıyla sorgulamayacak. bu sayılar karşısında iyimser bakmak çok güç. hiç bir liderin dürüst olacağını olasa bile üyelerin çok dürüst davranacağını düşünmüyorum.
    Şunu söylemek istiyorum oraya girecek üyeler de bu ülkenin hakimi ve savcısı olacak neden güvenmeyelim ki? Tek tip bir düşünce yapısı ile bugüne kadar az mı yanlış ve dürüst kararlar verildi bunları neden sorgulamıyoruz?Yani halkın seçeceği bir cumhurbaşkanına ve meclisine vede bunların seçeceği yargıçlara güvenmemek biraz önyargılı davranmak olur..ayrıca meclis üyeleri doğrudan seçmiyor örneğin baro başkanlarının seçtikleri arasından seçiyor baro başkanlarıda mı iktidardan? Bana göre bu paket teknik yanlışları ve eksikleri olmakla birlikte gerek AYM gerekse HSYK bakımından çok önemli bir kompozisyon getiriyo ve bu yüzden önemli nitelikde..

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Paketle ilgili herkes düşüncelerini zaten açıkladı başka başlıklarda.Şimdi bu konu başlığını yanıtlayalım.Diktatörlük korkusu olan var mı?

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

dailymotion.com'da yayına konulan "BDP BİZE LAZIM, PKK İLE İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMALARI" başlıklı ses kaydı videosundaki kişiler, eğer gerçekten iddia edilen Yargıtay üyeleri ise vah ki vah bu ülkenin haline.

Ses kayıtlarında ana gündem referandum. BDP'nin referandumu boykot kararını aralarında geçen görüşmeler neticesinde aldığı konuşuluyor. BDP'nin öneminden bahsediliyor. BDP'nin Kürtlerin yobaz bölümü olmadığı, yöneticilerinin solcu olduğu, CHP'ye çok yakın olduğu, referandum sürecinde CHP'nin BDP'nin elinden tutması gerektiği konuşuluyor.

Konuşmalarda teröristbaşı Öcalan'la ilgili de şok ifadeler sarf ediliyor. "Öcalan'a bu süreçte çok ihtiyaç var" deniliyor. Referandumda "evet"in fazla çıkması halinde işlerinin biteceği konuşuluyor. Ve daha neler neler...

3 BÖLÜM'den oluşan ses kayıtlarındaki kişilerin Yargıtay Üyeleri Hamdi Yaver Aktan(8. Ceza Dairesi), Yusuf Uluç (8. Hukuk Dairesi Başkanı) ve Fatih Arkan (10. Hukuk Dairesi" olduğu ileri sürülüyor.

İŞTE O ŞOK SES KAYITLARININ DÖKÜMLERİ

BÖLÜM 1

ERZİNCAN İÇİN MÜCADELE

Hamdi Yaver AKTAN (HYA): Dün Erzincan'la ilgili burası ayın 20'sine doğru duruşma verecekti, sonra biz de hukuki yollarını öğrettik, fakat dün bi basına bir sızma yaptı! Bu bizim milletin ağzı durmuyor. Yani her şeyi ben yaptım diyecekler ya bu bizim . Ulan bu işi iki aydan beri biz oradayız. Ses çıkarmıyoruz hiç yok. Dün bastılar yazdılar tabi. Turgut Kazan geldi şunlarla görüştü falan; "görüştüğü iddia ediliyor", tazminat yememek için. Bugün de ürktü. Dosyaları istemiş hepsini ama mayıs ayının bilmem neresine koymuş.

Yusuf ULUÇ (YU): Çok geç atmışlar ya.

HYA: Korktular. Ersan (ÜLKER) tamam da öbürleri korktu.

YU: 11'deydi dimi

HYA: Yolda gösteriyo. Ulan hangi hakim. Bi kere üst mahkemesin. Dosyayı fiziken iste, birleştir. Esasını kapat diye yazı yazarsın.

YU: Bitti, bu kadar!

ÜÇÜNÜZ YARIŞACAKSINIZ

HYA: Bitti. Ondan Sonra da oyala oyala oyala. Birinci başkanlığa adaysın dedim. Kadir (ÖZBEK) de aday, Abdurrahman (YALÇINKAYA) da aday. Üçünüz yarışacaksınız. Üçünüzün yapacakları işe bakarım dedim ben. Bunu yaparsan. Şu anda Kadir önde. Bu dengeleyebilirdi.

YU: Fakat bok etti.

HYA: Ya korkudan. Açık söyleyeyim ben. Ben dedim böyle hatır gönül yok kardeşim. Üçünüz aynısınız. Abdurrahman bey zaten iyice çekilmiş sinmiş.

BÖLÜM 2

CHP-BDP İTTİFAKI

AKIL ALMAZ İTİRAFLAR

YU: Deniz Baykal geç kaldı, inandırıcılığını, güvenilirliğini fazla şey yapacağını sanmıyorum; sağlayacağını. Zamanında halkı (?) yalnız bıraktı.

HYA: Şimdi bu, BDP var ya, bu parti son derece önemli. Bunu geçende Turgut Kazan'la konuşuyoruz. Demirtaş'la görüştü: "Ulan KCK falan diye canınıza okuyacaklar". Ondan sonra açıklama yaptılar "Biz yargıyı siyasallaştıracak şeyde yokuz" dediler.

HYA: Şimdi burada; Bir: Yüksek Seçim Kurulu bu bir seçim kanunudur..

CHP'NİN BDP'NİN ELİNDEN TUTMASI LAZIM

YU: Ben sana bişey söyleyeyim mi aslında BDP'nin elinden CHP'nin tutması lazım.

HYA: Tabi yaa.

YU: Yanına çekmesi lazım. Artık bunun şeyi yok yani. Korkulmasına da gerek yok.

HYA: Eski, milletvekilleri ...

YU: Ve bunların % 99,9'u CHP yanlısı sosyal demokrat insanlar.

HYA: Tabi

YU:Yani Kürtlerin şeyi değil, Kürtlerin yobaz kesimi değil yani

HYA: Dedik ya CHP milletvekillerine. Yav...

YU: Zorla bunların şeyine iterlerse kötü olur.

HYA: Röportajda bunları Leyla (Cumhuriyet Gazetesi muhabiri) hanıma söyledim, bunları yazmayın, kapat. Biz aynı görüşteyiz. Dedim niye terk ediyorsunuz. Bizim yapmamız lazım bu işleri.

BDP'Yİ KUCAKLAMALARI LAZIM

YU: Yani kucaklamaları lazım yani. Şu veya bu şekilde.

HYA: Turgut beye dedim sen görüşüyorsun. Bunlarla görüştü, gurupta falan gitti. Dedim bunu şey yapın. Referandum reddedilirse bu sayede reddedilir. Başka türlü olmaz dedim. Bu çok önemli dedim. Bundan geriye adım atılmaz.

YU: Evet, evet... Birlik beraberliği sağlamak zorunda.

MUVAZZAFLAR DA SÖYLEDİM BDP BİZE LAZIM

HYA: Geçen muhaliflerle yemekteydim, muvazzaflar da vardı. Bir de sivilden bir kişi daha vardı. Onlara söyledim. Mümkün değil dedim yani. Bundan geri adım atamazsın. Öyleyse adama niye yaptırıyorsun ki.

YU: Eee işte bitti yani.

HYA: Buna ihtiyacımız var dedim yani. Başka türlü bu iş aşılmaz. Aksi halde tamamen teslim alır.

YU: Evet, teslim alır.

HYA: Şimdi, tabi burada hukuki süreçte de iyi şey yapmak lazım. Bir: Yüksek Seçim Kurulu: Bu referandum yasasını iki aya indirin; bu bir seçim kanunudur, seçim kanununu bir seneden önce uygulamam. Ben dört ay uygularım.

YU: Onu orası yapacak artık. Zaten ondan korkuyorlar.

HYA: Ben dört ay uygularım bunu diyecek. Bu bir. Kanun yayınlandı mı Anayasa Mahkemesine gideceğim. Dört ayda yürütmeyi durdurma verir. Vermezse seçimlerden sonra; Sabih Bey diyor ama seçimlerden sonra yapı derhal değişiyor, geçici maddeyle, iptal ettiremezsin.

YU: Değişir, değişir.

HYA: O yüzden kötü olur.

BÖLÜM 3

...VE PKK İLE İŞBİRLİĞİ

Fatih ARKAN (FA): Kurul, Kurulun (HSYK) bundan sonra bir şey yapabilme şansı çok yok.

Hamdi Yaver AKTAN (HYA): Bitti artık.

FA: Çok küçük. Son son

HYA: Bunları referandumda yeneceksin.

FA: Referanduma da çok güvenme abi, bu halk...

ÖCALAN'A ÇOK İHTİYAÇ VAR

HYA: Yok canım ben de güvenmiyorum. Kürtleri gözden geçirmek lazım, Kürtlere ihtiyaç var.

FA: Eeee, çok çabuk.

HYA: Abdullah Öcalan'a ÇOK İHTİYAÇ VAR ŞİMDİ.

FA: Çok çabuk işbirliği içine giriyorlar ama. Sağolun pek...

TAM BİR KAOS OLSUN, BU KAOSTAN BEN YARARLANIRIM

HYA: Şimdi bak, Kürtler, istediklerini almak için diretecekler. Ulan batıyorlar ya, anayasaya, tam bir kaos olsun, bu kaostan ben yararlanırım.

FA: Yani sonunda eee, Cumhuriyetin içine gireceği her kaos

EVET DEDİĞİ ANDA GİDİYOR BU İŞ

HYA: Turgut Beye (İlhan Cihaner'in avukatı Turgut Kazan) dedik ki ya, Demirtaş'la (BDP eşbaşkanı) görüştü, onlar da bir iki açıklama yaptı. Ben birkaç yerde de söyledim, askerlere de söyledim; bunlara ihtiyacımız var. Yani, evet dediği anda gidiyor bu iş.

(Kaynak: HaberVaktim.com)

Nerede
    Ankara
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Paketle ilgili herkes düşüncelerini zaten açıkladı başka başlıklarda.Şimdi bu konu başlığını yanıtlayalım.Diktatörlük korkusu olan var mı?
    Paketle ilgili düşünceler diktatörlük getirirmi getirmezmi sorusuna da yanıt olmuyomu?

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Adil yargıçlarımızın ses kayıtları ortaya çıkıyor.Ergenekon davası denilen yargılamada Hakim eşi ... nolu mahkeme bizdenmiş diyor,ses kayıtları o kadar bariz,memlekette alışmışlar istedikleri gibi at koşturmaya,şimdi diktatörlükten bahsediliyor.Diktatörlük yıkılıyor haberleri yok.Bu kişiler hükümet ve millete meydan okuyor.Bunları kim yargilayacak.?Hükümetin yapacağı bir iş var.Bunlara bağlayın 10-15 bin lira maaş memleketten ellerini ayaklarını uzak tutsunlar.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Fatih Aydın rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Paketle ilgili düşünceler diktatörlük getirirmi getirmezmi sorusuna da yanıt olmuyomu?
    Yanıt olmuyor tabi ki.Sizce dikta rejimi korkusu olabilir mi.Ben hala bu ülkeye şeriat gelecek,dikta gelecek diye düşünen insanları paranoyak olarak nitelendiriyorum.Çünkü yıllardır bu laf kalabalığını dinledik.Hani nerde.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Umarım baltaların, kazmaların, otların, koyun sürüsünün hatasının cezasını ilerici aydınlar çekmez!

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Umarım baltaların, kazmaların, otların, koyun sürüsünün hatasının cezasını ilerici aydınlar çekmez!
    Hiç merak etmeyin sayın hakkarili arzuhalci beyefendi.Baltalarda kazmalarda koyun sürüleri de hayır oyu verecek ve ilerici aydınlar bunun cezasını çekmeyecek)

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hiç merak etmeyin sayın hakkarili arzuhalci beyefendi.Baltalarda kazmalarda koyun sürüleri de hayır oyu verecek ve ilerici aydınlar bunun cezasını çekmeyecek)
    Otlar eksik olmuş.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: