+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 26 ileti bulundu.
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Eğitim kurumlarına yönetici atama yönetmeliğinin25/1.maddesinin uygulanmaması

Saygıdeğer Arkadaşlar Bugün (06.01.2010) MEB atamadan sorumlu Şube Müdürü ile yaptığım telefon görüşmesinde Yönetici Atama Yönetmeliğinin 25/1. maddesinin iptali için bir sendika tarafından Danıştayda dava açıldığını ve davanın sonucunun bekleneceği bundan dolayı da benim gibi yönetmeliğin25/1. maddesine istinaden okul müdürlüğüne atanmak için müracaat edenlerin atamaların yapılmayacağını net bir şekilde ortaya koydu.Şuanda görev yaptığım şube müdürlüğü ünvanımdan istifa edip öğretmen olarak atanma talebimi bakanlığa bildirmeyi düşünüyorum.
    Değerli HUKUKİ NET Yetkilileri, Açmış olduğum idari dava ile ilgili aşağıda Tereddüt ettiğim konularda yardımcı olursanız çok memnun olurum. Sizlerin vereceği bilgiler mesleki geleceğim açısından son derece önemli.

Halen Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapmaktayım.13.08.2009 Tarih ve 27318 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin atama ve Yer değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin” 25. maddesinin birinci paragrafında “genel idare hizmetleri sınıfına dâhil kadrolarda görev yapanlardan öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak kaydıyla ve bu Yönetmelikteki yönetim kademelerine atamayla sınırlı olmak üzere; Talim ve terbiye kurulu uzmanlığı, eğitim uzmanlığı ve APK uzmanlığı, İlköğretim Müfettişliği, eğitim ataşeliği, eğitim müşavirliği görevleri ile şube müdürü ve daha üst unvanlı görevlerde asaleten geçirilen süreler beşinci kademe yöneticiliğinde geçmiş sayılır. Bu görevlerde bulunanlar, boş bulunan eğitim kurumu yöneticiliklerine atanmak üzere; valiliklerde görev yapanlar görev yaptıkları valilik aracılığıyla, merkez teşkilatında görevli olanlar ise personel genel müdürlüğü aracılığıyla zamana bağlı olmaksızın bu yönetmelik ekinde yer alan Ek 1 Yöneticilik istek formu ile boş eğitim kurumu yöneticilikleri için başvuruda bulunabilirler. Bu durumda olanlardan aynı eğitim kurumu yöneticiliğine atanmak üzere birden fazla adayın başvuruda bulunması halinde, bu adayların bu Yönetmelik ekinde yer alan Ek 2 Yönetici değerlendirme formu üzerinden yapılacak değerlendirme sonucu puan üstünlüğü esasına göre atamaları yapılır” hükmü yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 15/09/2009 tarihli ve 2323-77433 sayılı 2009/73 nolu genelgesinin 11/a maddesinde ise “İlgili yönetmeliğin 25. maddesinin uygulanması bakımından; 25. maddenin birinci fıkrası kapsamında bulunanlar bakımından herhangi bir zaman sınırlaması getirilmediğinden, bu kapsamda olanlardan merkez teşkilatında görev yapmakta olanlar Personel Genel Müdürlüğü aracılığıyla, taşra teşkilatında görev yapmakta olanlar ise görev yapmakta oldukları valilik aracılığıyla eğitim kurumu yönetmeliği boş bulunan ilin valiliğine atanmak üzere başvuruda bulunacaklardır. Bunlardan atanma konumuna gelenler atanılacak eğitim kurumunun bulunduğu valilik aracılığıyla Personel genel müdürlüğüne bildirilecek ve personel genel müdürlüğünce atamaları gerçekleştirilecektir“ hükmü yer almaktadır. Yine Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün Eğitim Kurumları Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavlarına İlişkin bilgilendirme açıklamasının 3 nolu bendinde Daha önce öğretmenlik yapmış olup, halen genel idare hizmetleri sınıfına dâhil kadrolarda (Örneğin, halen şef veya şube müdürü olanlar ) görev yapanların durumlarına uygun eğitim kurumu yöneticiliklerine Yönetmeliğin 25 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında duyuru yapılmaksızın ve zamana bağlı olmadan atanmaları mümkün olduğundan, bugün itibariyle eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfında olmayan ilgililer müdürlük ve müdür yardımcılığı sınavlarına giremeyeceklerdir”. Denilerek, şube müdürlerinin sınavlara katılma şansı ortadan kaldırılmıştır.

MEB Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğinin 25. maddesi ve Milli Eğim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 2009/73 nolu genelgesi doğrultusunda 25.09.2009 Tarihli dilekçemle, başvuru için gerekli belgeleri dilekçeme ekleyerek, Görev yaptığım ilin valiliği aracılığıyla atanmak istediğim okulun bulunduğu valiliğe müracaatımı yaptım ve valilik talep ettiğim okula atanmamın yapılmansın uygun olduğunu belirtir görüşünü MEB Personel Genel Müdürlüğüne gönderdi. Tayin talep yazım, Milli Eğitim bakanlığı’nın evrak kayıt defterine 20/10/ 2009 tarihinde girişi yapılmış olup, tarafıma bugüne kadar bilgi verilmemiştir. Bakanlığa başvurum tarihinden itibaren 60 günlük yasal süre içerisinde olumlu veya olumsuz bilgi verilmeyerek zımni ret işlemi tesis edilmiştir.

Yukarıda özetemeye çalıştığım dava konusu işlemde;

1- Yönetmeliğin 25. Maddesinin birinci fıkrasının sonunda… atamaları yapılır… 2009/73 nolu genelgenin 11/a maddesinin sonunda ise …. Atamaları gerçekleştirilir…. Hükümleriyle tayin talebimin yerine getirilmesinde İdareye takdir hakkı tanınmamış diye düşünüyorum. Bu konuda sizin değerli görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.
    2- Tayin talebine bulunduğum ve ilgili valiliğin de atamamın yapılması için uygun görüş bildirerek Bakanlığa gönderdiği Okula atamam yapılmamış ve bakanlığın talimatıyla Yönetici Atama Kılavuzu Yayımlanarak yurt genelinde münhal müdürlüklerin duyurusu 11 Ocak 2010 tarihinde yapılacak ve benim de istediğim okulun duyurusu valilikçe ilan edilecektir. Atamaların yapılma ve ilan tarihi ise 28 Ocak 2010 olarak belirtilmiştir. Ben ise yukarıda belirttiğim üzere valiliğin bu duyurusuna sınava bakanlık tarafından alınmadığım için başvuramayacağım. Dava dilekçemde ……..İlköğretim Okuluna Müdür olarak tayin edilmem için yapmış bulunduğum başvurunun, Bakanlık tarafından süresi içerisinde cevap verilmeyerek zımnen reddi işleminin öncelikle şartları oluştuğundan yürütülmesinin durdurulması ve devamında iptaline diye dava açmıştım. Şimdi bu durumda Mahkemeye Atanmak istediğim okulun valilikçe duyurusunun yapıldığı ve yakında atama yapılacağından mağdur olacağımı ve yürütmenin durdurulması için ek bir dilekçe mi vermem gerekecek? Veya nasıl bir yol izlemem gerekmektedir?
    3- Yukarıda yer alan açıklamalar doğrultusunda Yürütmenin durdurulması kararının çıkma olasılığı nedir?
    4-Yukarıda yer alan açıklamalar doğrultusunda dava Süresinin uzamaması için Bakanlığın savunmasına cevap vermeme gerek var mıdır?
    5- Yukarıda yer alan açıklamalar doğrultusunda bu davayı kazanma şansım nedir?
    6- Davayı Kazanabileceğim düşünülürse; Atanmak istediğim kurumun özlük hakları şuan görev yaptığım kurumun özlük haklarından daha iyi olduğu için dava süresince geçen süredeki özlük haklarımı talep edebilir miyim?Talep edebilirsem nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Saygılarımla.

Hukuki NET Güncel Haber

Eğitim kurumlarına yönetici atama yönetmeliğinin25/1.maddesinin uygulanmaması konulu yargıtay kararı ara
    Eğitim kurumlarına yönetici atama yönetmeliğinin25/1.maddesinin uygulanmaması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    1.184
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Eğitim kurumlarına yönetici atama yönetmeliğinin25/1.maddesinin uygulanmaması

Neden istifa ederek öğretmen kadrosuna atanma talebinde bulunacaksınız? Müdürlük sizin kazanılmış hakkınız. Ben istifa etmeyin derim. Eğer istifa ederseniz bu durum idari davanızda sizin aleyhinize olur diye düşünüyorum.

Sorularınızla ilgili olarak;

1- Davalı idare sizi müdür olarak atamak zorundadır. Yönetmeliğe göre, burada takdir yetkileri bulunmamaktadır. Ancak idarenin sizi talepte bulunduğunuz okula değil de Valilik bünyesinde herhangi bir okula müdür olarak atama konusunda takdir yetkisinin olduğunu düşünüyorum.
    2- Siz zaten YDli olarak davanızı açmışsınız. İlave dilekçeye ihtiyaç yoktur. İdare Mahkemesi YD konusunda bir karar verecektir zaten. Ancak ne yazık ki sizin dava konusu ettiğiniz işlem zımnen ret işlemi olduğundan davalı idarenin yürütmesinin durdurulacağı bir idari işlemi yoktur ve bu nedenle YD talebiniz mahkemece reddedilebilir. Sizin müdür olarak atanma talebinde bulunduğunuz okula idare kimi atarsa atasın, bu önemli değildir. Önemli olan sizin davanızın kabul edilerek zımnen ret işleminin mahkemece iptalidir. Davanız esastan kabul edilirse, idare zaten sizi zımnen reddettiği tayin dilekçenizde talep ettiğiniz okula müdür olarak atamak zorunda kalacaktır. Şu ana kadar izlediğiniz yol doğrudur ve ek bir işleme gerek yoktur diye düşünüyorum.
    3- Yürütmenin durdurulması kararı ile ilgili düşüncelerimi 2. maddede belirtmiştim. Bu konuda maalesef çok ümitli değilim.YD talebini reddedebilirler. 4-Dava Süresinin uzamaması için Bakanlığın savunmasına cevap vermemek sizin aleyhinize olabilir. Bakanlığın cevap dilekçesini inceledikten sonra cevap vermeniz gerek hususlar varsa mutlaka cevaplayınız. Bunun için 30 gün beklemenize de gerek yok. Cevaplamanız gereken husus varsa acilen cevaplar ve dilekçenizi mahkemeye teslim edersiniz. Yok cevaplanması gereken bir husus yoksa, cevap vermezseniz davalı idarenin cevaba cevap işlemi olmayacağından süreden kazanabilirsiniz diye düşünüyorum.
    5- Açıklamalarınız doğrultusunda bu davayı kazanma şansınızın yüksek olduğunu düşünüyorum.
    6- Parasal kayıplar ile özlük hakkı kayıplarınızı dava dilekçenizde belirtmeliydiniz. Eğer belirtmişseniz ve davayı kazanırsanız, bu kayıplarınızı davalı idareden alırsınız. Bu konuyu dava dilekçenizde belirttiğinizi umuyorum.
    Konu Çobanoğlu tarafından (07-01-2010 Saat 00:40:09 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Eğitim kurumlarına yönetici atama yönetmeliğinin25/1.maddesinin uygulanmaması

Sayın Çobanoğlu Cevabınız için Çok teşekkür ederim. Öğrendiğim kadarıyla İdari mahkeme dava dilekçemi ve eklerini bakanlığa göndermiş.Dava dilekçemde özlük haklarım ile ilgili ilgi bilgiler yer almıyor. Ek dilekçeyle veya bakanlığın savunma yazısı tarafıma ulaştığnda özlük haklarım konusundaki taleplerimi die getirebilir miyim. Saygılarımla.

İletiler
    1.184
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Maalesef. İYUK 16. Maddenin 4. fıkrasında " Taraflar, sürenin geçmesinden sonra verecekleri savunmalara veya ikinci dilekçelere dayanarak hak iddia edemezler." denilmektedir. Siz özlük hakkı kayıplarınızı 60 günlük dava açma süresi bitmeden talep etmeliydiniz. 60 günlük süre dolmadan asıl dilekçenize ek bir dilekçe ile de bu kayıplarınızı talep edebilirdiniz. Siz gene bu kayıplarınızı ek bir dilekçe ve ya cevaba cevap dilekçenizde talep ediniz. Ancak bu husus mahkemece kuvvetle muhtemel davanın genişletilmesi olarak değerlendirilerek ilave talebiniz reddedilir diye düşünüyorum. Bu kayıplarınız için eğer davayı kazandıktan sonra başka bir çözüm bulunabilir mi derseniz o ayrı bir meseledir. Yine de kayıplarınızın telafisi için talepte bulununuz derim.

Nerede
    tunceli
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Çobanoğlu,eğitim kurumlarına yönetici atama yönetmeliğinin bir maddesi hakkında değerli yorumlarınız ihtiyaç var.
    İLGİLİ MEVZUAT HÜKMÜ
    13/08/2009 tarihli ve 27318 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeğin “Yöneticilik görevinden ayrılma” başlıklı 28. maddesindeki;
    “(1) Eğitim Kurumu yöneticileri, yöneticilik görevlerinden ayrılma isteğinde bulunabilirler.
    (2) Yöneticilik görevlerinden kendi isteği ile ayrılanlar, bulundukları eğitim kurumunda branşlarında/alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri hâlinde bu eğitim kurumuna; istememeleri ya da açık norm kadro bulunmaması durumunda ise durumlarına uygun ihtiyaç bulunan bir eğitim kurumuna öğretmen olarak atanırlar.
    (3) Yöneticilik görevlerinden;
    a) Eş, sağlık, öğrenim durumu gibi özürler nedeniyle,
    b) Alan değişikliği nedeniyle,
    c) Norm kadro fazlası olması nedeniyle,
    d) İl içi ve iller arası yer değiştirmeler nedeniyle
    ayrılmış olanlar hariç olmak üzere, kendi istekleri ile ayrılmış olanlar bir yıl geçmeden yeniden yöneticilik görevine atanamazlar.”
    Yer verilen hükmün 3. fıkrasında istisnalar tek tek sayılmıştır.

Bakanlık kendi yönetmeliğine aykırı görüş yayımlamıştır:

Soru 5 : Eğitim kurumlarında yöneticilik yapmakta iken; Fen ve Anadolu Liseleri öğretmenlik sınavlarında başarılı olup, bu eğitim kurumlarına öğretmen olarak atananlar bir yıllık süreyi beklemeden tekrar yöneticiliğe atanmak üzere başvuruda bulunabilirler mi? ,
    Cevap : Eğitim kurumlarında yönetici olarak görev yapmakta iken Fen ve Anadolu Liseleri Öğretmenlik sınavı sonucuna göre bu eğitim kurumlarına öğretmen olarak atananlar bir yıllık süreyi beklemeden yöneticiliğe tekrar başvuruda bulunabilirler.

1-Bakanlık kendi yönetmeliğine aykırı görüş yayımlayabilir mi?

İletiler
    1.184
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yayımlayamaz. Bakanlık görüşüne istinaden Yönetmeliğe aykırı olarak tesis edilecek idari işlemler mevzuat ve hukuka aykırı olur. Bu tür idari işlemlerin dava edilmesinde, mahkemece Bakanlık görüşü değil Yönetmelik dikkate alınır.

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Çoanoğlu, bugün yönetmeliğin 25/1. maddesine istinaden bir şube müdürü arkadaşın Müdür baş yard. olarak ataması yapıldı. Bu durumu bakanlık yetklisine sorduğumda Şuanda Şube mdürü olup da Müdür Baş Yard. veya Müdür yard olarak tayin talebinde bulunanların ataması yapıldı. Okul Müdürü olarak tayin talebinde bulunanların ise ataması yapılmadı. Sınavı kazanan Müdür adaylarının ataması yapıldıktan sonra (11 Ocak-28 Ocak) 25/1. Maddeden müdür olarak tayin isteyn şube müdürleri nin ataması yapılacak dedi. Bu durumda; Benim atanamk istediğim kuruma mutlaka sınav kazanan birisi atanacaktır. Bu Durumda;

1- Müdür baş Yard. olarak atanan şube müdürü arkadaşın atama kararnamesi bizim için emsal oluşturur mu?
    2-Bu kararnameyi mahkemeye sunmama gerek var mıdır? Benim davama katkısı ne olur?
    Saygılarımla.

İletiler
    1.184
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşınız müdür olarak değil müdür başyardımcısı olarak atanmış. Müdür olarak atanmış olsaydı sizin için daha iyi bir emsal olabilirdi. Ancak yine de söz konusu atama kararnamesini mahkemeye ek bir dilekçe ile sunun derim.

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Çobanoğlu bu konuyla ilgili bir sorum daha olacak.
    Yönetmeliğin25/1. maddesi gereği atanmak için müracaat ettiğim ve bakanlık tarafından atanmam yapılmadığı için dava açtığım Okul Müdürlüğüne benim dava sürecim devam ederken (Yaklaşık 1 Yıl sürebilir) Valiliğin 11 Ocak 2010 tarihinde yaptığı duyuru sonucunda mutlaka atama yapılacak olup, anılan okul müdürlüğüne atama yapıldığı düşünülürse ve ben ileride davayı kazanmam halinde Sizin verdiğiniz bilgiye göre benim atamam yapılacağı ve ataması yapılan kişinin ise ataması iptal edileeği anlaşılmaktadır. Bu durumda ataması iptal edilen kişi de mağdur olacağından o da bu atamaya iptal davası açabilir mi? Açarsa sonucu ne olur? Saygılarımla.

İletiler
    1.184
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Siz davayı kazanırsanız, normalde müdür olarak atanma talebinde bulunduğunuz okula müdür olarak atanmanız gerekir. Ancak idare, mahkeme kararının gereği yerine getirirken sizi başka bir okula müdür olarak atayabilir. Bu durumda YDli bir dava daha açmak zorunda kalabilirsiniz. Bunu şimdilik düşünmeyiniz. Sizin müdür olarak atanma talebinde bulunduğunuz okula müdür olarak atanan diğer kişinin ataması dediğim gibi idarenin tavrına bağlı olacaktır. Eğer müdürlük ataması doğrudan görevde bulunduğu okul müdürlüğü kararnamesi ile olmuşsa ve idare hukuken davranması gereken şekilde davranırsa diğer kişinin kararnamesinin iptali gerekir. Yok atama kararnamesi okul müdürü şeklindeyse ve herhangi bir okula müdür olarak atanılabiliniyorsa bu durumda sizi söz konusu okula müdür olarak atarlarken onu da başka bir okula müdür olarak atarlar olur ve biter. Her ne olursa olsun diğer kişininde yasal ve hukuki hakları olduğundan, onun da dava açma hakkı mevcuttur. Davaların sonucunun ne olacağını bilmek mümkün değildir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: