+ Konuyu Yanıtla
3 / 9 Sayfa İlkİlk 123456789 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 82 ileti bulundu.

Konu: Yurdumdan sağlık haberleri

Yurdumdan sağlık haberleri Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #21
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  Nerede
  izmir
  İletiler
  385
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurdumdan sağlık haberleri

  'Hata payı yüksek diye yasakladık'

  Sağlık Bakanlığı özel hastanelerde uygulanan hızlı A gribi testinin yasaklandığını duyurdu. Kararın nedenini İstanbul İl Sağlık Müdürü yetkilisi Dr. Gencer bu sözlerle açıkladı.

  Özel hastanelerde yapılan hızlı A gribi (domuz gribi) testlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından "pahalı ve hata payı yüksek" gerekçesiyle yasaklanması, grip şüphesiyle hastanelere başvuran hastaların kafasını karıştırıyor. İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Serap Gencer, test yasağının nedenini "Hata payı çok yüksek olduğu için 'hızlı test' adı verilen testi yasakladık" diye açıkladı. "Grip şüphesi taşıyan her hastaya test yapmak zaten doğru değil" diyen Gencer, şöyle konuştu: "Hızlı test 5-10 dakika içinde sonuç veriyor, ancak duyarlılığının yüzde 17 ile yüzde 30 arasında değişiyor. Yani sağlıksız sonuç verebiliyor. Referans laboratuvarlarımız İstanbul Tıp Fakültesi Viroloji Laboratuvarı ve Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'dir. En doğru adres buralardır." Referans laboratuvarlarının kullandığı 'PCR' adı verilen yöntemle gerçekleştirilen testlerin bazı özel hastanelerde de yapıldığını, ancak yüksek, hatta 'fahiş' ücretler istendiğini belirten Gencer, "Bu yöntem hızlı testten daha detaylı bir inceleme içeriyor. Bunlar için yasak söz konusu olmasa da, kullanılan 'kitler'in neler olduğunu bilmediğimiz için Bakanlık olarak önermiyoruz" diye konuştu.

  "ARTIK VİRÜSÜN ADI ÖNEMSİZ"
  Konuyla ilgili görüşünü aldığımız İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Haluk Ulusoy "Zaten teste gerek yok. Doktorun koyduğu grip teşhisi hastanın tedavi sürecine başlaması için yeterli. Yani artık virüsün H1N1 mi yoksa H1N3 mü olduğunu bilmemiz şart değil. Önemli olan hastalığın nasıl seyrettiği" dedi.


  Sabah  Hukuki NET Güncel Haber

  Yurdumdan sağlık haberleri konulu yargıtay kararı ara
  Yurdumdan sağlık haberleri konulu hukuk haber  ne kedisiz ne kitapsız

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #22
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  Nerede
  izmir
  İletiler
  385
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurdumdan sağlık haberleri

  20-12-2009
  Sağlık Bakanlığı 6 bin 98 personel alacak

  Sağlık Bakanlığı, taşra teşkilatında görevlendirmek üzere aralarında diş hekimi ve eczacıların da bulunduğu 6 bin 98 4-B'li sözleşmeli personel alacak.

  ECZACI VE DİŞ HEKİMİ ALIMI (KUR'A İLE)
  Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, 476 diş tabibi ile 310 eczacının ataması noter huzurunda kura ile yapılacak.

  Bu görevler için başvurular, 21-25 Aralık tarihleri arasında internet ortamında www.yenipbs.saglik.gov.tr adresine yapılabilecek.

  Adayların, internet üzerinden başvuru yaptıktan sonra formlarını imzalayıp notere onaylatarak, en geç 31 Aralık tarihine kadar Sağlık Bakanlığı Genel Evrak Şube Müdürlüğü'nde olacak şekilde APS veya kargo ile göndermeleri gerekiyor.

  Kura çekimi 8 Ocak 2010 Cuma günü yapılacak.


  DİĞER SAĞLIK PERSONELİ (KPSS PUANI İLE)
  Atamaları ÖSYM tarafından yapılacak diş hekimi ve eczacıların haricindeki 5 bin 312 sağlık personeli de başvurularını daha sonra duyurulacak tarihler arasında merkezin internet adresi üzerinden yapacak.

  ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme ile alınacak personel arasında;
  14 biyolog,
  184 diyetisyen,
  723 ebe,
  101 fizyoterapist,
  bin 600 hemşire,
  14 biyolog,
  152 psikolog,
  344 acil tıp teknisyeni,
  152 radyoloji teknisyeni bulunuyor.  ne kedisiz ne kitapsız

 4. #23
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  Nerede
  izmir
  İletiler
  385
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurdumdan sağlık haberleri

  20-12-2009
  Hastanelere yemek ihalesindeki rüşvet telefona takıldı

  Üniversite ile hastane yemekhanelerine düşük kalorili yemek verip ihaleye fesat karıştırdığı öne sürülen çeteyi telefon konuşmaları ele verdi. Konuşmalarda çeteye yardım eden bir hastane müdürüne rüşvet olarak 'tatil parası' gönderildiği ortaya çıktı

  Hasta yemeklerinin kalorisini düşürerek haksız kazanç elde ettikleri öne sürülen yemek şirketi sahipleri ve hastane çalışanları arasındaki 'rüşvet' görüşmeleri telefon dinlemesine takıldı. İstanbul, Boğaziçi, Galatasaray üniversiteleri ile 11 devlet hastanesinin yemek dağıtımını yapan 38 yemek şirketine yönelik 'ihalelere fesat karıştırma' iddiasıyla yürütülen soruşturmanın ayrıntıları ortaya çıkıyor. Operasyonda gözaltına alınan 41 şüpheliden 30'u ifadeleri alındıktan sonra savcılık talimatıyla serbest kalırken, 11'nin sorgusu sürüyor. Çetenin İstanbul Üniversitesi yemekhanesi ihalesine girmeden önce kapıda yaptığı pazarlıkla ilgili dosyaya giren fotoğraflara AKŞAM ulaştı.

  DİNLEME YAPILDI
  Polis soruşturmada adı geçen 38 yemek şirketinin yaptığı tüm işlemleri inceliyor. Polisin operasyon öncesi yaptığı teknik takipte bir yemek şirketinin sahibi ile çalışanı arasında, İstanbul'un en önemli hastanelerinden birinin müdürüne verilecek rüşvetle ilgili yapılan telefon görüşmesi kayıt altına alındı. Konuşmada hastane müdürünün 'tatile gitmek için para istediği' öne sürülüyor.

  CENTİLMENLİK SÖZÜ
  Çete üyesi olduğu öne sürülen yemek şirketi sahiplerinin aralarında centilmenlik anlaşması yaptığı, ihaleler öncesi birbirlerini arayıp kimin ihaleye gireceği yönünde anlaştıkları da ortaya çıktı. Yemek şirketi sahiplerine, para karşılığı gizli ihale bilgileri sızdıran, şartnamelere uymayan düşük kalorili yemek servislerine göz yuman bir başhekim, 3 doktor ve 6 hastane müdürü de sorgulandı.

  Yaklaşık bir yıldır hastalara ve yemek alımı yapan kurumların personeline kalorisi düşük yemek yedirdikleri öne sürülen ünlü yemek şirketlerinin sahipleri ve çalışanlarının da aralarında olduğu çetenin, Genelkurmay Başkanları yetiştiren Türkiye'nin en büyük askeri okullarından Kuleli Askeri Lisesi'nin yemek ihalesine de fesat karıştırdığı öne sürüldü. Gözaltındaki şüphelilerin sorguları sürüyor.

  İşte pazarlığın fotoğrafı
  AKŞAM soruşturma dosyasında yer alan 'rüşvet pazarlığı' fotoğrafına ulaştı. Fotoğrafta İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen bir ihale öncesi yemek şirketi sahipleri görülüyor. Dosyada şirket sahiplerinin aralarındaki 'centilmenlik' anlaşması gereği şüphe çekmemek için ihaleye birlikte girip önceden yapılan anlaşma gereği az miktarlarda fiyat arttırdıkları öne sürülüyor. Fotoğrafta gözaltına alınan şüphelilerden Ekrem Hayri K., Yılmaz Y., Levent B. ile İlker K. bir arada.

  15 Eylül 2009 tarihinde yemek şirketi sahibi N. A. ile çalışanı E.H.K. arasında geçen konuşma, rüşvetin belgesi sayıldı:

  E.H.K.: Bu şey S. abi aradı...
  N.A.: Kim?
  E.H.K.: S. S.
  N.A.: Okmeydanı
  E.H.K.: Olduğu yerde
  N.A.: Ne istiyor? Şey mi istiyor?
  E.H.K.: He biraz ön şey istiyor herhalde... Bir şeyler istiyor yani tatile gitmiş de falan da filan da 'hatırlatırım abi' dedi
  N.A.: Bir on kağıt ayarla da o zaman. İsmail'i şey yap arasın beni bir on kağıt verelim öbürünü de...
  E.H.K.: Yarın veya öbür gün
  N.A.: Tamam veya beş kağıtla halledebilir miyiz onu?
  E.H.K.: Olur
  N.A.: Beş kağıt ver o zaman. Para yok zaten
  E.H.K.: Ben tatile gidiyorum, sen ona beş ver de... Ona sen gel sonra bakarız falan diyeyim
  N.A.: İyi, olur tamam. Beş kağıda olur.
  E.H.K.: Yeter ona fazla bile.
  Devrim TOSUNOĞLU-Akşam  ne kedisiz ne kitapsız

 5. #24
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  Nerede
  izmir
  İletiler
  385
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurdumdan sağlık haberleri

  22-12-2009
  Civalı termometrenin satışı durduruldu


  SAĞLIK Bakanlığı, sağlık açısından tehlike oluşturduğu için, cıvalı termometrelerin (ateş ölçerler) satışını durdurdu. İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelgede, özetle şu uyarılar yer aldı:

  Cıva zehirliyor

  Camdan yapılan bu termometreler, kolaylıkla kırılıyor ve içindeki cıva açığa çıkabiliyor ve oda ısısında kolayca buharlaşabiliyor. Cıva zehirlenmesi, özellikle buharlaşan cıvanın solunması ve gıdaların içine bulaşarak ağızdan alınmasıyla oluşuyor. Zehirlenme bulguları kolaylıkla ayırt edilebilecek nitelikte olmadığından, tanı koymak zorlaşıyor.

  Ölümcül olabiliyor

  Cıva, vücuttan atılamıyor ve cıva buharı, hücre zarından kolaylıkla geçerek beyne ulaşıyor. Tüm dokulara yerleşen cıva buharı, zamanla dokularda birikirse, dönüşümü olmayan nörolojik bulgularak neden oluyor. Bunlar, ölümle sonuçlanabiliyor. Hatta zamanında tanı konulması durumunda bile uygulanacak tedavi, ortaya çıkan bulguları ortadan kaldırmayabiliyor. Bu nedenle henüz tüketiciye sunulmamış ürünlerin, İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri gözetiminde imha edilmesi gerekiyor. Sağlık kurumları ve okul laboratuvarları gibi kamusal alanda hali hazırda kullanılmakta olanların yerine mümkünse cıva içermeyen muadillerinin kullanılması öneriliyor.

  Kırılan termometre içindeki cıvayla temas eden kişilerin Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’na başvurmaları isteniyor.

  Hürriyet  ne kedisiz ne kitapsız

 6. #25
  Kayıt Tarihi
  Sep 2008
  Nerede
  TÜRKİYE
  İletiler
  474
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurdumdan sağlık haberleri

  Kırılan termometrelerin içindeki civa parçacıklarını top gibi yapıp oynadığım aklıma geldi bir an; çocuğum olunca bu haberi öğrenmiştim. Ateşini ölçtüğümde hep dikkat ederdim; termometrenin kırılmasına..

  Peki ya piller; ağır zehirli atıkları içeriyor; çöpe atılan her pil içindeki bu zehirli atıklar yer altı sularına karışıyor..Bir çok kurum; belediye bu konuda önlem almıyor; Oysa ki ender de olsa rastladığım bir kaç yerde pil atık kutuları var...Zamanla insan yaşamına verilmesi gereken değer değişir diye diliyorum..

 7. #26
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  Nerede
  izmir
  İletiler
  385
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurdumdan sağlık haberleri

  27-12-2009
  İlaçlar artık marketlerde satılacak


  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de olduğu gibi marketlerde de ilaç satılmasına yönelik bir çalışma yürüttüklerini açıkladı.


  Başbakan Erdoğan'ın DEİK'te yaptığı konuşmanın ilaçla ilgili böümü şöyle:

  - Benzer bir şeyi eczacılık alanında da gördük.
  - Diyoruz ki batının limitleri neyse onu uygulayacağız.
  - İlaç şirketleriyle anlaştık ama eczacılar olmaz dedi.
  - Biz de dedik ki size 15 ocak gününe kadar müsaade.
  - Artık ABD’de olduğu gibi marketlerde de ilaç satılmasına yönelik bir çalışma yürütüyoruz.

  .......................

  Sayın başbakanım!
  Ne kadar yanlış bilgilendiriliyorsunuz, zincir eczane kurmak isteyen kişilerce!

  Sayın Başbakanın DEİK'te yaptığı konuşmanın ilaçla ilgili böümü şöyle:

  "Benzer bir şeyi eczacılık alanında da gördük.
  - Diyoruz ki batının limitleri neyse onu uygulayacağız.
  - İlaç şirketleriyle anlaştık ama eczacılar olmaz dedi.
  - Biz de dedik ki size 15 ocak gününe kadar müsaade.
  - Artık ABD’de olduğu gibi marketlerde de ilaç satılmasına yönelik bir çalışma yürütüyoruz."


  Peki eczacılar ne istiyor.
  Batının limitlerinde reçete başı meslek hakkı var. Örneğin Almanyada reçete başı 8 Euro, Hollanda da 5 Euro vb.
  Eczacılarda meslek hakkı istiyor. Çünkü cirolar %30 düşünce masraflar azalmayacağına göre eczanenin dönmesi için ciddi risk alacaklar.

  Batıda eczaneler muayene ücreti tahsildarlığı yapmıyor. Her gün hastaların biriken muayene ücretleri için hastalarla tartışmak ve daha önemlisi parası olmadığı için ilaç almadan eczaneyi terkeden hastalarla karşı karşıya kalmak istemiyor. Hasta parası eksik çıkınca ya eczaneyi terkedecek yada çaresiz eczacı karın yarısından feragat edip hastaya ilacını verecek. eczacılar buna mecbur edilmek istemiyor....

  Dr. A.S  ne kedisiz ne kitapsız

 8. #27
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  Nerede
  izmir
  İletiler
  385
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurdumdan sağlık haberleri

  Alıntı Bora Baykal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Kırılan termometrelerin içindeki civa parçacıklarını top gibi yapıp oynadığım aklıma geldi bir an; çocuğum olunca bu haberi öğrenmiştim. Ateşini ölçtüğümde hep dikkat ederdim; termometrenin kırılmasına..

  Peki ya piller; ağır zehirli atıkları içeriyor; çöpe atılan her pil içindeki bu zehirli atıklar yer altı sularına karışıyor..Bir çok kurum; belediye bu konuda önlem almıyor; Oysa ki ender de olsa rastladığım bir kaç yerde pil atık kutuları var...Zamanla insan yaşamına verilmesi gereken değer değişir diye diliyorum..
  İletinizi okuyunca benimde aklıma civa ile ilgili birşeyler geldi.Bir çoğumuzun dişlerinde dolgu vardır.Amalgam dolgunun büyük bir kısmı bildiğimiz civadan oluşur.(Genelde siyah dolgu diye bilinir.)Artık pek tercih edilmiyor.Onun yerine kendi dişimiz renginde olan composite dolgu malzemesi kullanılıyor ama acaba seneler önce yaptırdığımız amalgam dolguların ki mesela bende var,bir zararı varmıdır bilmiyorum.  ne kedisiz ne kitapsız

 9. #28
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Turkiye
  İletiler
  1.350
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurdumdan sağlık haberleri

  Alıntı şukufe rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  İletinizi okuyunca benimde aklıma civa ile ilgili birşeyler geldi.Bir çoğumuzun dişlerinde dolgu vardır.Amalgam dolgunun büyük bir kısmı bildiğimiz civadan oluşur.(Genelde siyah dolgu diye bilinir.)Artık pek tercih edilmiyor.Onun yerine kendi dişimiz renginde olan composite dolgu malzemesi kullanılıyor ama acaba seneler önce yaptırdığımız amalgam dolguların ki mesela bende var,bir zararı varmıdır bilmiyorum.
  Çürüme İhtimali Olan Bölgelere Dolgu Yaptırarak Çürükten Korunabilir miyiz?
  Hayır. Sağlam bir organı çürüyecek diye kopartıp almak mümkün değildir. Diş korumada en etkin önlemin dişleri fırçalamakla alınacağını tekrar hatırlatalım.

  Dolgu Nasıl Yapılır?
  Günümüzde kullanılan dolgu maddelerinin çoğu sadece dişe tutunur, yapışmaz. Bu nedenle diş hekimleri dolgu yaparken bazı tutucu önlemler alırlar. Bu önlemler özel tutucu oyukların hazırlanmasıyla mümkün olur. Dolgu yaparken ana kural olarak iyi bir kavite (oyuk) hazırlanır; ve dişe yapılacak dolguyla çürümeden önceki doğal biçimi tekrar verilmeye çalışılır.

  Hangi Dolgu Maddeleri Seçilir?
  Dolgu maddesini seçerken diş hekimleri maddenin arka dişlerde çiğneme basıncına dayanabilmesini; ön dişlerde mümkün olduğunca fark edilmemesini; dişe ve diş özüne zarar vermemesini göz önüne alırlar. Şimdi sizlere birkaç tip dolgu maddesi hakkında bilgi vermek istiyoruz:

  • 1.Amalgam Dolgular (Metal Dolgular)
   Çok dayanıklı ve ekonomik bir dolgu maddesidir; fakat görünümü estetik değildir. İçinde % 70 gümüş, % 23 kalay, az miktarda bakır ve çinkodan oluşan tozun cıva ile karıştırılmasıyla hazırlanır. Karışım diş hekimi tarafından hazırlanan oyuğa yığılır ve dolgu birkaç saatte sertleşir. Özellikle azı dişleri için günümüzde kullanılan en iyi dolgu maddesidir.

  • 2. Porselen Dolgu, Simanlar, Kompozitler (diş renginde dolgu)
   Estetik dolgu maddeleridir (bonding); fakat amalgam kadar dirençli değillerdir. En çok ön dişlerde kullanılırlar.

  • 3. İnlaylar

  İnlaylar döküm, dolgulardır. Dolgu için şekillendirilmiş oyuğun (kavite) ölçüsü alındıktan sonra, laboratuvarda altın veya porselenden hazırlanır ve dişe yapıştırılır. Özel teknik ve çok hassas çalışma gerektirirler. Amalgam nedir? Amalgam dolgular gümüş dolgular olarak da tanımlanır. Amalgam; gümüş, kalay ve bakır alaşımının, cıva ile karıştırılması ile elde edilir. Karışımın %45-50'sini oluşturan civa, metalleri birbirine bağlayarak dayanıklı bir dolgu malzemesi yaratmış olur. 150 yıldan beri geliştirilerek kullanılmakta olan amalgam dolgular, çok sayıda dişin korunarak ağızda kalmasına hizmet etmiştir.

  Amalgamdaki civa zararlı mıdır?
  Amalgam dolgudaki civa zehirli değildir. Civa diğer metallerle birleştiğinde kimyasal yapısı değişir ve zararsız hale geçer. Çiğneme ve öğütme sonucunda ağızda açığa çıkan civa miktarı su, hava ve yiyeceklerde alınan miktardan çok daha küçüktür. Bütün bilimsel araştırmalarla civanın zararsız olduğu sonucuna varılmıştır. Amalgamlar söküldüğünde civanın oluşturduğu düşünülen bazı hastalıkların iyileştiği iddia edildiği halde bilimsel olarak ispatlanamamıştır.

  Dişhekimleri amalgamı niçin tercih ederler?
  Amalgam hala en zararsız, en uzun ömürlü ve en ucuz dolgu maddesidir. Yılda, bir milyardan fazla amalgam dolgu yapıldığı hesaplanmıştır. Diğer dolgu maddelerine oranla çok daha kısa zamanda ve kolay uygulanabilirler. Porselen, altın ve beyaz dolgular gibi dolgu malzemeleri hem daha pahalıdırlar hem de daha çok zaman ve dikkat isterler. Ayrıca altının dışındakiler amalgam kadar uzun ömürlü değildir. Amalgam ancak civaya alerjisi kesin olarak tespit edilenlerde kullanılmamalıdır ki, bu da yüzde birden çok daha düşük bir olasılıktır. Gerekmediğinde amalgam dolgular sökülmemelidir. Çünkü hem gereksiz masraf getirmekte hem de dişe zarar verme olasılığını arttırmaktadır.

  Amalgam restorasyon sonrası hastaya uyarılar
  Uygulamanın yapıldığı tarafı en az bir saat kullanmaması ve takip eden 24 saat içinde de dikkatli olunarak sert şeyleri o bölgede çiğnememesi hastalardan istenmelidir.Hastaya 24 saat geçtikten sonra polisaj işlemi.,için ikinci bir randevu verilmelidir.Bu uygulama, hem amalgamın metalik özelliklerini iyileştirme hem de kullanım sonrası restorasyonun anatomik ve fonksiyonel olarak tekrar gözden geçirilme olanağını sağlayacaktır.

  Amalgam dolgulardan sonra kısa süreli bir sıcak-soğuk duyarlılığı olabilmekte ve bu zamanla kaybolmaktadır.Ancak ender olsa da bazı kişilerde ağızda çeşitli metaller bulunduğunda ya da çatal gibi başka bir metal girdiğinde elektriklenmeden doğan hassasiyetler olabilmektedir.Geçmeyen duyarlılıklarda duyarlılığın yalnızca bu sebepten olduğuna emin olduktan sonra restorasyonu metal olmayan bir restoratif madde ile değiştirmek çözüm olabilir.

  Kompozit dolgular nasıl yapılır?

  Kompozit dolgular, hazırlanmış kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık ile sertleştirilir. Bu işlem bitince kompozit dolgular dişe göre şekillendirilir ve düzeltilir. Bütün bu işlemler amalgam dolgu işleminden daha uzun sürer. Ancak amalgamın en az iki katı kadar daha pahalıdır. Kompozit dolguların ağızda kalma süresi de 7-10 yıldır ki bu süre amalgamın ömrüne yakındır. Ancak çok büyük dolgularda durum amalgamın lehinedir.

  Kompozit reçinelerin avantaj ve dezavantajları:
  Bu dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Ayrıca bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller. Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler. En önemli dezavantajı işlem sonrası duyarlılıkların olmasıdır. Dolguların renkleri, kahve, çay gibi boyayıcı yiyeceklerle de hafifçe değişebilmektedir.

  Kompozit restorasyonlar sonrası hastalara uyarılar
  Kompozitlerde de artık aynı seansta polisaj işlemi yapılabilmektedir.Ancak çok büyük restorasyonlar ya da çok diş için yapılan seri restorasyonlarda hastayı bir defa daha kontrole çağırıp varsa gerekli düzeltmeleri yapmak hem estetik hem fonksiyon açısından çok daha iyi olacaktır.

  Bu materyallerle ön dişlerde çok büyük kayıplar restore edilebilmekte bu nedenle hastaların ısırmada dikkatli olmalarının bu restorasyonların ömrünü uzatacağının da anlatılması gerekmektedir.Özellikle (fasial) yüzde yapılan uygulamalardan sonra ne kadar iyi polisaj yapılmış olsa da boyayabilen yiyecek ve içeceklerin dolguların renklerini değiştirebileceği yine hatırlatılmalıdır.Aşınma nedeni ile restore edilmiş dişlerde daha çok dikkat edilmesi gereken şey de hastaya çok sert olmayan diş fırçaları önermek ve fırçalama yöntemlerinde düzeltmeler yapabilmelerini sağlamaktır.Bu öneriler geniş (fasial) yüz restorasyonları için de geçerlidir.

  http://www.hekimim.com/merak_ettikle...olgu/dolgu.htm

 10. #29
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  Nerede
  izmir
  İletiler
  385
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurdumdan sağlık haberleri

  Hastalar yeterince bilgilendirilmiyor


  SAMSUN - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.Cihat Dündar, yaptıkları bir araştırma sonucunda, hastanede tedavi gören hastalar ile hekim arasındaki ilişkisinin istenilen düzeyde olmadığını belirlediklerini bildirdi.

  Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı'nca OMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ndeki 9 cerrahi branşta, cerrahi işlem uygulanan 306 hastaya yönelik bir araştırma gerçekleştirildi.

  Araştırmada, hastaların hastalıkları hakkında yeterince bilgi sahibi olmasının tedavinin ve iyileşme sürecinin bir parçası olduğu, eğitimli hastaların hastalıkları konusunda daha bilgili ve bilinçli olduğu sonucunun ortaya çıktığı belirtildi.

  OMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde ameliyat edilen 306 hastaya, öğrenim durumu, hastalığı ve yapılan ameliyat türü ile bu hastalığı sırasındaki aydınlatma ve hastalıkları hakkında bilgi sahibi olup olmadıkları konusunda sorular yöneltilerek veriler değerlendirildi.

  Çalışmayla ilgili bilgi veren OMÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cihat Dündar, hastaların hastalıklarını yeterli düzeyde bilmelerinin önemli olduğunu söyledi.

  Hastanın yaşına, eğitim düzeyine, sağlık anlayışına uygun aydınlatma yapılması gerektiğini belirten Dündar, araştırmayla ilgili şu bilgileri verdi:

  ''Hastaların hastalıkları hakkında bilgilendirilmesi önem taşıyor. Yapılacak tedavi öncesi hasta gerektiği ölçüde bilgilendirilmelidir. Hastalığın tanısı ve tedavisinin nasıl yapılacağı, hangi yöntemin uygulanacağı, müdahale esnasında ve sonrasında ortaya çıkması olası komplikasyonların neler olabileceği, müdahalenin yarar ve sakıncaları konusunda hasta bilgilendirilmelidir. Hasta sağlıklı karar verebilecek ölçüde aydınlatılmalıdır.''

  Hekim ile hasta arasındaki bilgisel eşitsizliğin gereken oranda giderilmesi ve hastanın düşünüp, karar verip kendisi için uygun gördüğü eylemi uygulayabilmesinin gerekli olduğunu da vurgulayan Dündar, ''Tıbbi müdahalelerde, hekimin iyileştirme ödevi ve sorumluluğu ile hastanın kendi varlığı ve sağlığı hakkında kendisinin karar verme hakkı arasında hassas bir dengenin kurulması zorunludur. Bu bağlamda özellikle hekime önemli görevler düşmektedir'' dedi.

  Araştırmada, hastalara sorulan sorulardan ilginç sonuçlar toplandığını da anlatan Dündar, hastaların yüzde 85'inin ameliyat sonrası kaç gün hastanede kalacaklarını bilmediğini, yüzde 83'ünün ameliyat sonrası yaşamlarında olabilecek değişiklikler konusunda ve yüzde 75,2'sinin de ameliyat türü ve bölgesi konusunda bilgisi olmadığı sonucunun ortaya çıktığını kaydetti.

  Hekimlerin hastalarını aydınlatma işlemini davranış modeli haline getirmeleri gerektiğini ifade eden Dündar, ''Araştırmamıza bakıldığında hasta-hekim ilişkisinin önemli yasal ve etik unsurlarından birisi olan hastalıkların hastalara anlatılması işleminin halen istenilen seviyeye ulaşmadığı görülmektedir'' görüşünü bildirdi.

  Bu işleminin önümüzdeki yıllarda dünyadaki ve ülkemizdeki insan haklarının gelişimi sürecinde daha da önem kazanacağını anlatan Dündar, ''Hekimlerimizin aydınlatma işlemini davranış modeli haline getirmelerinin sağlanması için eğitim çalışmaları ve denetimin arttırılması gerekmektedir''dedi

  Dündar, hekim-hasta arasındaki bilgisel eşitsizliğin gereken oranda giderilmesinin tedavi için önem taşıdığını da ifade etti.  ne kedisiz ne kitapsız

 11. #30
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  Nerede
  izmir
  İletiler
  385
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurdumdan sağlık haberleri

  Hastanelerin puanlaması tamamlandı, İşte ilk 5 hastane

  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 13 Kasım 2009’da yayınlanarak yürürlüğe giren Özel Hastaneler İle Vakıf Üniversite Hastanelerinin Puanlandırılması Hakkında Yönerge’ye dayanılarak hastanelerin puanlaması yapıldı.

  Yönergenin 5 inci maddesinin birinci fıkrasına göre oluşturulan komisyon tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında 31.12.2009 tarihinde yapılan toplantı sonucunda, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile sözleşmeli özel hastaneler ve vakıf üniversite hastaneleri, yönergenin 7 nci, 8 inci, 9uncu, 10 uncu ve 11 inci maddelerinde belirtilen hükümler gereğince gerekli hesaplamalar yapılarak hastane puanları belirlendi.

  Puanlara göre yapılan sıralamada ilk 5 hastane şu şekilde oluştu:
  1-Başkent Üniversitesi İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi
  2-Özel Medicalpark Bahçelievler Hastanesi
  3-An-Deva Tedavi Özel Sağlık Hizmetleri A.Ş
  4-Özel Universal Hospitals Group Çamlıca Alman Hastanesi
  5-Medicalpark Sağlık Hizmetleri A.Ş  ne kedisiz ne kitapsız

+ Konuyu Yanıtla
3 / 9 Sayfa İlkİlk 123456789 SonSon

Benzer Konular :

 1. Dünyadan Felaket haberleri
  Dünyanın çeşitli yerlerinden meydana gelen olaylarda yüzlerce insan can verdi GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ Deniz üssünde barut dolu konteyner patladı...
  Yazan: gercekmuhabir Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 0
  Son İleti: 12-07-2011, 11:13:01
 2. Yurdumdan güzel haberler
  http://www.dailymotion.com/video/xc8r2u_syrry-sureyya-onder-tay-yok-mu-tay_shortfilms?start=2#from=embed
  Yazan: Mehtap Deniz Forum: Yaşam - Sohbet - Forum Oyunları
  Yanıt: 1
  Son İleti: 24-09-2010, 22:14:30
 3. Haberleri değiştirerek yayınlamak
  Saygıdeğer hukukçular, Ajanslar tarafından yayınlanan haberlerin tamamen değiştirilerek yayınlanması suç teşkil eder mi? Örneğin X ajansı bir...
  Yazan: darzamat Forum: Basın/Yayın Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 07-05-2010, 23:43:33
 4. Gazetelerdeki Tecavüz Haberleri
  Dün ve bugünki haber; Adam kıza tecavüz etmiş. Kız önce şikayet etmiş. Sonra adam eşinden boşanıp tecavüz ettiği kızla evlenmiş. Evlenmiş olması...
  Yazan: ayfer0607 Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-09-2007, 17:51:12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

nexium tablet hemşirelik girişimleri

dahiliyecilerin ek ödemeleri

malatya beydağı devlet hastanesi cildiye doktoru abdullah

12.89 ek genelge nedir

Forum

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.