+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Miras, İntifa Hakkı ve Ortaklığın Giderilmesi

Miras, İntifa Hakkı ve Ortaklığın Giderilmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Miras, İntifa Hakkı ve Ortaklığın Giderilmesi

Merhaba,

Ölen babamdan kalan, iki ev var. Veraset ilamına göre, mirastan annemin 2/8, benim 3/8, kardeşimin 3/8 hakkı var. Veraset ilamı alınmasına rağmen, bu evlerin tapuları hala babamın üzerinde duruyor, intikal işlemleri yapılmamış.

Annem, bize, babam öldüğünden beri "ben ölene kadar bu evler üzerinde hiçbir hakkınız yok sizin" diyor. Bu doğru mudur? Mirastan ötürü, doğrudan "intifa hakkı" kayıtsız şartsız doğar mı? Diğer ortaklar olan ben ve kardeşimden izin almadan annemin bu evlerde oturmaya ve kiraya vermeye hakkı var mıdır?

Ve benim bu durumda yasal haklarım nelerdir? Ortaklığı bitirme davası açarak, kendi payımı nakit paraya çevirebilir miyim? Kiradan pay isteyebilir miyim? Benden izinsiz kira sözleşmesi yapıldı diye kiracıyı çıkarabilir miyim? Veya "intifa hakkı"na -varsa eğer- itiraz edebilir miyim? Annemin bu iki evin dışında bir yazlık bir kışlık evi var, miras kalan bu evler şimdi kirada, ve bu evlerin satılması halinde bile mağdur olacak bir durumu yok.

Ben kendi adıma, kendime iş kurmak için, bu hakkımı bir an önce nakit paraya çevirip, elime almak istiyorum. Diğer paydaşlar, evlerin satılmasını istemiyorlar. Bu durumda ne yapabilirim?

Saygılar, ve teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Miras, İntifa Hakkı ve Ortaklığın Giderilmesi konulu yargıtay kararı ara
    Miras, İntifa Hakkı ve Ortaklığın Giderilmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Miras, İntifa Hakkı ve Ortaklığın Giderilmesi

Alıntı wizozz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Diğer ortaklar olan ben ve kardeşimden izin almadan annemin bu evlerde oturmaya ve kiraya vermeye hakkı var mıdır?
    Annenizden bahsediyoruz. Sizlerin yeterince gelirleriniz varsa annenizin de bu evde oturması ve diğer evin kirasını alarak belki rahmetlinin emekli maaşına ekleyip bununla geçinmesi bana son derece ahlaki ve mantıklı gelir.

Ancak siz muhtaç durumda iseniz, annenizle konuşarak kiradan pay isteyebilirsiniz. O sizin anneniz.

Ha; Kanuni açıdan soruyorsanız izale-i şuyu davası ile evleri sattırıp annenizi sokağa attırma hakkınız var.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Annenizden bahsediyoruz. Sizlerin yeterince gelirleriniz varsa annenizin de bu evde oturması ve diğer evin kirasını alarak belki rahmetlinin emekli maaşına ekleyip bununla geçinmesi bana son derece ahlaki ve mantıklı gelir.

Ancak siz muhtaç durumda iseniz, annenizle konuşarak kiradan pay isteyebilirsiniz. O sizin anneniz.

Ha; Kanuni açıdan soruyorsanız izale-i şuyu davası ile evleri sattırıp annenizi sokağa attırma hakkınız var.
    Önceki mesajda da belirttiğim gibi, annem 10 senedir bu evlerde yaşamıyor, bu evlerin dışında da bir yazlık bir kışlık evi var, bu evler satılsa da mağdur olacak durumu yok, kalacak yeri de var, 3 yerden emekli maaşı da. Zaten annemi mağdur edecek bir talepte ben bulunmam.

Öte yandan aramızdaki görüş ayrılıklarından ötürü, herhangi bir talepte ve görüşmede bulunmadan önce, yasal haklarımı ve durumumu bilmek istiyorum. Bir şey yasal hakkım değilse, ondan da talep etmeyeceğim.

Benim medeni kanunu okurken anladığım şu:

A. Genel olarak
    MADDE 646.- Yasal mirasçılar, gerek kendi aralarında, gerek atanmış mirasçılarla birlikte mirası aynı kurallara göre paylaşırlar.
    Aksine düzenleme olmadıkça mirasçılar, paylaşmanın nasıl yapılacağını serbestçe kararlaştırırlar.
    Tereke mallarına zilyet olan veya mirasbırakana borçlu bulunan mirasçılar, paylaşma sırasında bu konuda eksiksiz bilgi vermekle yükümlüdürler.
    B. Paylaşma kuralları
    I. Mirasbırakanın tasarrufu
    MADDE 647.- Mirasbırakan, ölüme bağlı tasarrufuyla paylaşmanın nasıl yapılacağı ve payların nasıl oluşturulacağı hakkında kurallar koyabilir.
    Bu kurallar, mirasbırakan tarafından kastedilmemiş olan bir eşitsizlik halinde payların denkleştirilmesi olanağı saklı kalmak kaydıyla, mirasçılar için bağlayıcıdır.
    Aksini arzu ettiği tasarruftan anlaşılmadıkça, mirasbırakanın tereke malını bir mirasçıya özgülemesi, vasiyet olmayıp sadece paylaştırma kuralı sayılır.
    II. Paylaşmaya kayyımın katılması
    MADDE 648.- Açılmış mirasta bir mirasçının payını devralmış veya haczettirmiş olan ya da elinde mirasçıya karşı alınmış borç ödemeden aciz belgesi bulunan alacaklı, sulh hakiminden bu mirasçının yerine paylaşmaya katılmak üzere bir kayyım atanmasını isteyebilir.
    C. Paylaşmanın gerçekleşmesi
    I. Mirasçıların eşitliği
    MADDE 649.- Kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça mirasçılar, paylaşmada terekenin bütün malları üzerinde eşit hakka sahiptirler.
    Mirasçılar, mirasbırakan ile aralarındaki ilişkiler hakkında paylaşmanın eşitliğe ve adalete uygun olması için göz önüne alınması gereken bütün bilgileri birbirlerine vermekle yükümlüdürler.
    Mirasçılardan her biri, tereke borçlarının paylaşmadan önce ödenmesini veya güvenceye bağlanmasını isteyebilir.
    II. Payların oluşturulması
    MADDE 650.- Mirasçılar, tereke mallarından mirasçı veya ortak kök sayısınca pay oluştururlar.
    Anlaşma olmazsa, mirasçılardan her biri, payların oluşturulmasını sulh mahkemesinden isteyebilir. Payların oluşturulmasında hakim, yerel adetleri, mirasçıların kişisel durumlarını ve çoğunluğun arzusunu göz önünde bulundurur.
    Payların özgülenmesi mirasçıların anlaşması uyarınca yapılır. Buna olanak bulunmazsa kur'a çekilir.

III. Bazı malların özgülenmesi veya satılması
    MADDE 651.- Değerinde önemli azalma olmadan bölünemeyen tereke malı, bütün olarak mirasçılardan birine özgülenir.
    Mirasçılar bir tereke malının bölünmesi veya özgülenmesi konusunda anlaşamazlarsa, o mal satılır ve bedeli bölüştürülür.
    Mirasçılardan biri istemde bulunursa satış artırma yoluyla yapılır. Mirasçılar artırmanın şekli konusunda anlaşamazlarsa sulh hakimi, artırmanın mirasçılar arasında veya herkese açık yapılmasına karar verir.
    D. Aile konutu ve ev eşyasının sağ kalan eşe özgülenmesi
    MADDE 652.- Eşlerden birinin ölümü halinde tereke malları arasında ev eşyası veya eşlerin birlikte yaşadıkları konut varsa; sağ kalan eş, bunlar üzerinde kendisine miras hakkına mahsuben mülkiyet hakkı tanınmasını isteyebilir.
    Haklı sebeplerin varlığı halinde, sağ kalan eşin veya mirasbırakanın diğer yasal mirasçılarından birinin istemi üzerine, mülkiyet yerine intifa veya oturma hakkı tanınmasına da karar verilebilir.
    Yani annemin, mirastan ötürü otomatik olarak her iki evde de "intifa hakkı" veya "oturma hakkı" şu anda yok. Eğer bu tür bir hak talebi varsa, bunun sulh hukuk mahkemesince onaylanması gerek. Şu anda ben, mirastan paydaş olarak, kendi payımı isteyebilirim, buna engel bir durum yok. Bunu doğru mu anladım?

Gerçekten mahkemelik olacağımızı düşünmüyorum. Öte yandan mahkemelik olsak haklı olacağımı bilmek, beni olası tartışmalarda daha güçlü bir konuma getiriyor.

Yanıtınız için teşekkürler.

Nerede
    istanbul, zeytinburnu, Turkey.
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Önceki mesajda da belirttiğim gibi, annem 10 senedir bu evlerde yaşamıyor, bu evlerin dışında da bir yazlık bir kışlık evi var, bu evler satılsa da mağdur olacak durumu yok, kalacak yeri de var, 3 yerden emekli maaşı da. Zaten annemi mağdur edecek bir talepte ben bulunmam.

Yanıtınız için teşekkürler.
    Nasıl oluyor da 3 yerden emekli maaşı alabiliyor, doğrusu çok merak ettim.

Ayrıca bir anne olarak şunu anlamakta zorlanıyorum.. evladınız zor durumda iken neden el vermezsiniz anne olarak, evladına babasından kalan miras payını, yokluk çekmemesi için neden evladıyla paylaşmaz bir anne?

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mdk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Nasıl oluyor da 3 yerden emekli maaşı alabiliyor, doğrusu çok merak ettim.

Ayrıca bir anne olarak şunu anlamakta zorlanıyorum.. evladınız zor durumda iken neden el vermezsiniz anne olarak, evladına babasından kalan miras payını, yokluk çekmemesi için neden evladıyla paylaşmaz bir anne?
    Biri kendisi, biri kocası, biri babasından toplam 3 maaş.

İkinci sorunuza yanıt veremeyeceğim, onu ben de anlamıyorum.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Önceki mesajda da belirttiğim gibi, annem 10 senedir bu evlerde yaşamıyor, bu evlerin dışında da bir yazlık bir kışlık evi var, bu evler satılsa da mağdur olacak durumu yok, kalacak
    Çok açık ve net yazdım önceki mesajda.
    Evi sattırıp (buna izale-i şuyu = ortaklığın giderilmesi davası deniyor bildiğim kadarı ile) sokağa atma hakkınız bile var.
    Ama bir anne-oğul / anne-kız ilişkisinde kabul edilemez bir durum bu.

Anneniz durumunuzun vahametini bilmiyor olabilir. Açıkça "bana şu sebepten para lazım; ben babamdan kalan mirastan hakkımı istiyorum" gibi ifadelerle onayını alamıyor musunuz?

Benzer bir durum başıma gelmişti ve kardeşlerimden birisi payıma düşen kısmın parasını nakden ödemiş, karşılığında benim hissemi almıştı. Belki böyle bir durum sizde de olabilir. Kardeşlerinizle konuştunuz mu?

Tekrar edeyim, Her şeye rağmen izale-i şuyu davası açma hakkınız var. Ama bunu son çare olarak kullanmanız gerektiği kanaatindeyim.

Nerede
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Biri kendisi, biri kocası, biri babasından toplam 3 maaş.
    Kendisi emekli olan bir kişi anne, baba, eşten dul yetim aylığı alamaz diye biliyorum, yasaya aykırı olarak alıyorsa bravo böylelerine
    Söylenecek çok şey var biliyorum ama gırtlak dokuz boğum susuyorum...

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kadın emekli ise ölen emekli kocasının emekli maaşını (sanırım biraz kesinti ile) da alıyor.
    Yani karı koca emekli ise birinin ölümü durumunda diğeri çift maaşa yakın bir şeyler alıyor.
    Ama babadan bir şey almayı bilemeyeceğim. Sanırım babadan ancak başkaca hiçbir geliri yoksa alabiliyordu.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Çok açık ve net yazdım önceki mesajda.
    Evi sattırıp (buna izale-i şuyu = ortaklığın giderilmesi davası deniyor bildiğim kadarı ile) sokağa atma hakkınız bile var.
    Ama bir anne-oğul / anne-kız ilişkisinde kabul edilemez bir durum bu.

Anneniz durumunuzun vahametini bilmiyor olabilir. Açıkça "bana şu sebepten para lazım; ben babamdan kalan mirastan hakkımı istiyorum" gibi ifadelerle onayını alamıyor musunuz?

Benzer bir durum başıma gelmişti ve kardeşlerimden birisi payıma düşen kısmın parasını nakden ödemiş, karşılığında benim hissemi almıştı. Belki böyle bir durum sizde de olabilir. Kardeşlerinizle konuştunuz mu?

Tekrar edeyim, Her şeye rağmen izale-i şuyu davası açma hakkınız var. Ama bunu son çare olarak kullanmanız gerektiği kanaatindeyim.
    Zaten ben de son çare olarak kullanmak niyetindeyim. Ama konuşurken de, bunu bilmek, elimi güçlendiriyor. "Benim sizden bu talebim yasal hakkım, isterseniz bu evler satılsın, isterseniz nakit para karşılığı benden hisselerimi alın, isterseniz eşdeğer gayrımenkulle takas ile benim hisselerimi alın, ama mutlaka benim bu hisselerimi nakit paraya çevirebileceğim bir yöntemde anlaşalım." diyebileceğim.

Yıllardır annem "senin ben ölene kadar o evlerde hiçbir hakkın yok" deyip durdu, bunun bir hukuksal dayanağı olup olmadığını anlamaya çalışıyorum.

Yıllardır da ben buna inanıyordum, geçenlerde durumu araştırınca, yasal bir dayanağı olmadığını görünce zaten şaşırdım. Ve bana yıllardır yaptığı dayatmalara kırıldım.

Görünen o ki, benim kendi hayatımı istediğim gibi kurma yönünde yaptığım seçimleri beğenmediği için, yasal bir dayanağı olmadan, benim var olan haklarımı yok sayarak, bana baskı dayatma zorlama yapmaya kalkmış.

Emekli maaşı ile ilgili yasal durum detaylarından benim haberim yok. Ama benim bildiğim, hem ölen eşinden, hem ölen babasından, hem kendi emekliliğingen emekli maaşı alıyor.

Hepinize teşekkürler mesajlarınız ve açıklamalarınız için. Sanırım bundan sonrasını ailemle konuşarak halletmem gerekiyor.

Nerede
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kesinlikle konuşmanızda fayda var. Yasal haklarınızın varlığı da bir gerçek. Dilerseniz Babanızdan size kalan payı kullanma, satma, bağışlama, ailenizle anlaşarak onlara devretme haklarınız kesinlikle var. Umarım anneniz de seçimleriniz nedeniyle sizi cezalandırmaktan vazgeçip kazanmanın yolunu görür ve seçer.
    Son bir dip not. Önerim ailenizle görüştüğünüzde olumlu bir yaklaşımla karşılanmaz iseniz; sakin olarak karşılayıp, mutlaka bir hukukçudan yardım alarak hakkınızı hukukta aramanızdır.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

miras kalan evde oturma hakkı

ortaklığı bitirme davası

intifa hakkı örnek miras

babamdan kslan ev anneme intifa hakki

ortakligin bitirilmesi davasi dilekce ornegi

mirasta intifa hakkı

intikal yapılmadan ortaklığın giderilmesi

mirasta intifa hakkiverasette kendı payımı satmak ıstıyorumintikal yapmadan evi satabilırmiyızmiras nedenlik ortaklığın giderilmesiintifa mirasta aile konutu intifa hakkıortakligin nakden giderilmesimiras ortakligini bitirmekortaklık bitirme davasısatisdakievlericralik evde intifak hakki olan kidi olene kadar o evde itururmue satis daki evler ortakligin giderilmesimiras kalan ev intifa hakkimulkiyet hakkindan vazgecip intifa hakkini kullanmamirasli intikal eden evin aile konutuortaklik bitirme davasimiras kalan evde oturmamiras intifa hakkı nedir
Forum