+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 67 ileti bulundu.

Konu: Boşanma Kararı

Boşanma Kararı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Boşanma Kararı

Sevgili Hukuksever arkadaşlarım;

Bugün ailemahkemesinde olan davam Hakim'in kararıyla boşanmaya karar verildi. Karşı taraf bu 3 ncü mahkemeye katılmadı. Sonuç olarak temyiz hakkı açık olacak şekilde dava sonuçlandı ve karşı tarafın tazminat vb. taleplerin reddine ve boşanmaya karar verildi. Bundan sonraki süreçte neler olacak , karşı taraf tedbir nafakası verilmişti aylık 200 tl bunu ödemedim şimdi boşanmaya karar verildiği için budurum ortadan kalkmış mı oluyor yoksa ne yapılması gerekiyor. Birde Temyiz hakkının olması ve duruşmaya gelmemiş olmaları ne gibi bir süreç işletir. Konu hakkında engin hukuk bilgilerinizle beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

saygılarımla,

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanma Kararı konulu yargıtay kararı ara
    Boşanma Kararı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Boşanma Kararı

Nafaka konusunda hakimin karar verip vermediğini bu sorunuzda net olarak anlaşılmıyor. Siz en iyisi sonuçlanan davanızda ne yazıyorsa buraya yazın öyle bilgi verelim.

Bunun dışında temyiz konusundaki sorunuza gelince.

Eşinizin duruşmaya gelmemiş olması, TEMYİZ ETME HAKKINI ORTADAN KALDIRMAZ. Bu yasal bir haktır. Davaya gelmemekle hakkı ölmez. Taraflar dava bitiminden sonra davanın sonuç tebligatını aldıktan sonra 15 gün içinde temyiz edebilirler.

Bu konuda bir link ekliyorum.

https://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=31872

İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: Boşanma Kararı

Arkadaşlar tekrardan merhabalar;

İlgili Duruşma tutanağım EK'tedir. Bu tutanağa istinaden bir yorumda bulunabilirmisiniz.

İlk olarak boşanma onandı ama kesinleşmedi ,
    Karşı tarafın duruşmaya gelmemesi temyize götürdüklerinde de benim lehime sonuçlanması yolunda faydası olacakmıdır.
    EK'teki duruşma duruşma tutanağı temyize gittiğinde nasıl bir işlem görüyor tekrardan duruşma oluyormu, yoksa dosya mahkeme tutanağı ile birlikte incelemeyemi alınıyor. Karşı tarafın bu yapılan mahkemedede hiç tanığı yoktu zaten tanığı olabilcek bir durumda yoktu etrafımızdaki herkes bu durumları biliyor ve beni destekliyordu. Muhtemelen duruşma temyize sırf para konusu yüzünden ve uzatma olsun diye gidecek gittiği zaman ortalama nekadar zamanda dosya incelenip sonuca bağlanabiliyor. Benim bu yaşadıklarımdan sonra psikolojimde bozuldu. Vücudumun çeşitli bölgelerinde yaralar vs. oldu uzatmaları konularında bende bu konuda raporlar alarak karşı tarafa dava açabilirmiyim. Engin bilgi ve birimkileriniz için teşekkürler ederim.

Saygılarımla,
    Eklenmiş Resim Eklenmiş Resim
    Konu asosx tarafından (01-05-2009 Saat 12:51:58 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Çözünürlük iyi değil resimde

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın asosx, ekteki boşanma davası sonucunu tıklıyorum ama büyütsem bile yeterince okunmuyor.

Ama okuyabildiğim kadarı ile boşanma kesinleşene kadar tedbir nafakası olan 200 TL ödenmeye devam edecekmiş. Ve yoksulluk nafakasına yer olmadığına demiş hakim. yanlış da okumuş olabilirim. Çünkü belirttiğim gibi eki tıkladığım halde yeterince net okunmuyor. Daha da büyütmeye çalışıyorum. Bu seferde yazılar bozuluyor.

Bu yüzden emin değilim okuduklarımı doğru okuduğumdan.Okuyamadım pek.

İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı denizblk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın asosx, ekteki boşanma davası sonucunu tıklıyorum ama büyütsem bile yeterince okunmuyor.

Ama okuyabildiğim kadarı ile boşanma kesinleşene kadar tedbir nafakası olan 200 TL ödenmeye devam edecekmiş. Ve yoksulluk nafakasına yer olmadığına demiş hakim. yanlış da okumuş olabilirim. Çünkü belirttiğim gibi eki tıkladığım halde yeterince net okunmuyor. Daha da büyütmeye çalışıyorum. Bu seferde yazılar bozuluyor.

Bu yüzden emin değilim okuduklarımı doğru okuduğumdan.Okuyamadım pek.
    Ben hapsini en iyismi yazayım tek tek en akşama size.
    teşekkür ederim ilginize.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ama lütfen anlaşılır yazın. Çünkü son iletinizde bile yazım hatası ile yazıyorsunuz. Daha özenli olarak türkçe yazalım. Yazılanlar doğru yazılırsa doğru okunur. Ve doğru cevaplar alırsınız. Acele etmeden yazın lütfen.

İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: Boşanma Kararı

Alıntı denizblk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ama lütfen anlaşılır yazın. Çünkü son iletinizde bile yazım hatası ile yazıyorsunuz. Daha özenli olarak türkçe yazalım. Yazılanlar doğru yazılırsa doğru okunur. Ve doğru cevaplar alırsınız. Acele etmeden yazın lütfen.

Duruşma Tutanağı,

Belli Gün ve saatte celse açıldı.

Davacı vekili geldi açık duruşmaya devam olundu.

Davacı vekili şahitlerim hazır dedi.

Davacı Tanığı ....... Dosyadaki adresde oturur.Davacının halasının oğlu olduğunu söyledi.Tanıklıktan çekilme hakkı hatırlatıldı.Tanıklık yapacağım dedi.Yemisiz olarak soruldu.
    Davalının evlendiği sırada sinirsel bir rahatsızlığı vardı.Bu nedenle eşine ve çevresindekilere küfür ve hakaret ediyordu.Yemek yapmıyordu.Bu hakaretleri benim yanımda kocasına , kayınvalidesine,kayınpederine karşıda yapıyordu.Bu hareketlerine sıksık devam ettiğide oluyordu.Daha sonra ziyaretlerine gittiğim bir gün davalı valizlerini hazırladı ve gitmeye kalktı.Kendi başına gitmeye kalktı bunun üzerine ben davacıya Bunun yanlız başına bırakma annesine babasına dorunları söyle dedim.Davacı davalıyı istanbul dışında yaşayan ailesinin yanına götürdü.Durumu davalının ailesine izah etti.Davalının davacıya pezevenk'in oğlu, adi, serefsiz şeklinde sözler söylediğini çok kez kulaklarımla duydum.Taraflar arasındaki evlilikte davalı davacıya ve yakınlarına sürekli hakaret ettiğini gördüm.Davalının sosyal hayatı yoktu.Davalı hiç arkadaş ortamına girmiyor kimseyi istemiyordu.hiç bir sosyal ortamıda bu nedenle yoktu.evdede tek başına genelde oturuyordu dedi.Soruldu davalı psikolojik bir ilaç kullanıyormuş bu ilacı uzun süredir kullanıyormuş.Davalı davacı işe giderken davacıya ben bu ilaçların hepsini içip intihar edeceğim senide sürüm sürüm süründüreceğim diyordu.Bu nedenle davacının kendisini işine vermeside mümkün olmuyordu dedi soruldu davalı ailesinin yanına giderken 4 valizi vardı dedi.Davacının bana söylediğine göre taraflar arasında uzun süredir cinsel ilişki kurulmamıştır dedi.Davalı 1 yıl öncede evden ayrılmış 3 ay kadarda ayrı yasamışlardır dedi. Beyanı okunup yeminsiz imzası alındı.

Davacı tanığı ..... dosyadki adresde oturur.Engel hali usulen yok gerekli yemin ihtarı yapıldı soruldu. Davalı sinirli ve agresif biriydi. Sürekli tartışma çıkarıyordu.Bir kere taraflarla yolda karşılaştım.Davacıyla ayaküstü konuşalım dedik.Davalı ne duruyorsun ulan hadi yürüsene diyordu dedi.Davalı evde de davacıya hakaretlerde bulunuyormuş davacı maaşı alırken büyük kısmını elinden alıyormuş dedi. Davacının babası ile benim iş yerim yan yanadır.Davalı kayınpederinin yanına gittiğinde hakaretlerde bulunuyordu dedi.Ama çoğunlukla davacıya söyleniyordu dedi. Beyanı okunup yemini yapıldı imzası alındı.

Davacı tanığı ..... dosyadaki adrede oturur.Davacının babası olduğunu söyledi. tanıklıktan çekilme hakkı hatırlatıldı.Tanıklık yapacağım dedi yeminsiz soruldu.Tarafların müstakil konutları vardı. Davalı ilaç kullandığı için asabiydi dedi. Davalı davacıya sürekli küfürler ediyordu. Bana da beddua ediyordu. Bana da oğlumada sürekli olarak Allah Belanı versin diyordu. Davalı oğluma pezevenk,pezevenk'in oğlu diyordu dedi beyanı okunup yeminsiz imzası alındı.

Dinlenen tanık beyanlarına karşı davacı vekili diyeceğim yoktur dedi.
    Tüm dosya kapsamı ve nufüs kayıtları okundu. Davacı vekili aleyhe olanları kabul etmem dedi.
    Esas hakkında davacı vekiline soruldu. davanın kabulune karar verilsin dedi.
    Dosya incelendi duruşmaya son verildi.

G.B:

1 - DAVANIN KABULUNE.
    2 - TARAFLARIN BOŞANMALARINA
    3 - Tarafların müşterek çoçukları olmadığından bu konu da karar verilmesine yer olmadığına
    4 - Davalı boşanmanın eklentisi niteliğinde istediği maddi manevi tazminat istemlerinin REDDİNE
    5 - Yoksulluk nafakası isteminin REDDİNE
    6 - Davalının istemiş olduğu çeyiz eşyalarının tarafına aynen iadesi, olmadığı takdirde bedelinin kendisine ödenmesi istemi boşanmanın eklentisi niteliğinde olmayıp harca tabi olduğundan ve davalı tarafından karşı dava harcı yatırılmadığından bu istem konusunda karar verilmesine yer olmadığına
    7 - Mahkememizin ... tarihli duruşmasında davalı lehine T.M.Y'nin 169 uncu maddesi uyarında belirlenen aylık 200 TL. tedbir nafakasının karar kesinleşinceye kadar devamına
    8 - Dair kararın taraflara tebliğinden itibaren on beş günlük süre içerisinde temyizi mümkün olmak üzere davacı vekilinin yüzüne karşı davalının yokluğunda verilen karar açıkca okunup anlatıldı.

Duruşma tutanığım yukarıda şekildedir.

Şimdi bu duruşma tutanağına göre karşı taraf temyize giderse öncelikle yukarıdaki tanık beyanları , davaya gelmemiş olmaları ve bana olan tutumları neticesiyle sizce temyizde durumda farklılık olurmu.

Temyizde dosyalar duruşma niteliğindemi yoksa kurul niteliğinde mi incelenir.

Temyize giden bir dava ortalama nekadar sürede sonuçlanır.

Benimde bu yaşanalardaki ruhi çöküntümden ve yaşladıklarımdan dolayı temyize gitmeleri sonucunda tazminat davası açabilirmiyim.Çünkü karşı taraf sırf bir miktar daha para alıp bana zarar verebilmek için bunu yapacaktır.

Bunun dışında Makemem 3 ncü duruşmasında sonuçlanmıştır.Duruşma tutanağı hakkında da sizinde yorumlarınızı bilgilenmek adına almak isterim.

İlginize ve bilgi birikimlerinizi bizlerle paylaştığınız için tekrardan teşekkür ederim.

Saygılarımla,

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın asosx sorularınıza cevap vereyim.

1-) Dava dosyasını eşiniz temyiz ederse, eğer dosyada bir eksiklik yok ise onaylanıp geri dönecektir. Eşinizin tanıklarının gelmemiş olması ve sizin tanıklarınızın beyanları zaten sizin kusursuz, eşinizin kusurlu olduğu ortaya çıkıyor.

2-) Temyizde duruşma olmuyor.

3-) Temyize giden dosyalar aşağı yukarı 1 ya da 1,5 yılda geri dönüyor. Çünkü tüm Türkiye'den Yargıtay'a dosyalar gitmekte. Haliyle Yargıtay günde binlerce dosya inceliyor.

4-) Davanız eğer temyize giderse, onaylanıp gelmesinden yani kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde eşinize MANEVİ TAZMİNAT DAVASI tabiki açabilirsiniz. Ama açtığınız bu manevi tazminat davası hakkaniyetli olsun ki, hakim karşısında intikam almak için tazminat davası açmış olmayın.

Eğer hem eşiniz hem de siz temyize gitmemiş olursanız, boşanmanız kesinleşmiş olur ve kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde MANEVİ TAZMİNAT DAVASI açabilirsiniz.

5-) Dava sonucunda hakimin verdiği kararlar konusunda da bilgi istemişsiniz.

Hakim sizin açtığınız davayı kabul etmiş. Boşanmanıza karar vermiş. Boşanma ile eşinizin maddi ve manevi tazminata ve yoksulluk nafakasına yer olmadığına karar verilmiş. Bu demektir ki eşiniz ağır kusurlu mahkeme önünde, tanık beyanları sebebi ile. Ağır kusurlu olan eşe ne nafaka ne de tazminat bağlanmaz medeni kanuna göre.

Eşinize dava tarihinden itibaren hakim kararı ile ödediğiniz TEDBİR NAFAKASINI boşanmanız kesinleşene kadar ödemenize karar vermiş hakim. Yani eşiniz eğer yargıtay'a temyiz etmezse(sizin temyiz etmeyeceğinizi düşündüğüm için ikinizde temyiz etmezseniz demiyorum), boşanmanız kesinleşmiş olur ve kesinleşmesi ile eşinize ödediğiniz tedbir nafakasını ödemeyeceksiniz.

Eğer eşinizn temyize gönderirse temyizden dönene kadar her ay 200 TL tedbir nafakası ödemeye devam edeceksiniz. Boşanma kesinleştikten sonra hiçbir nafaka ödemeyeceksiniz.

Çeyiz konusundaki kararı anlayamadım özür dilerim. Bu konuda bilgisi olan hukukçularımız cevaplasınlar mümkünse.

Davayı her iki tarafda 15 gün içinde temyiz etme hakkına sahipler. Eşiniz mahkemede yokmuş. Avukatı varmıydı bu yazdıklarınızdan avukatının olmadığı anlamını çıkardım. Bu sebeple bu karar eşinizin adresine resmi olarak tebliğ edildikten itibaren 15 günlük süre başlamış olacak.

Yani eşiniz diyelim ki bu kararı 4 mayıs'ta eline tebliğ oldu, diyelim ki diyorum, o günden itibaren 15 gün içinde temyiz etme hakkına sahiptir. Tatil günleri de temyiz süresine dahildir.

Siz mahkemede bulunduğunuz için sizin yüzünüze karar okunmuştur. Bu sebeple o gün size tebliğ edilmiş oluyor. O günden itibaren 15 günlük temyiz süreciniz başlamış oluyor.
    Konu denizblk tarafından (02-05-2009 Saat 13:19:59 ) de değiştirilmiştir. Sebep: yazım hatası

İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle Bütün bu ayrıntılı bilgiler için yürekten teşekkür ederim. Gerçekten çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir içerikti. Karşı tarafın avukatıda kendiside duruşmaya katılmadı. Diğer hususlarda çeyiz konusunda bende bir araştırma yapıyorum siteyide takip ediyorum herhangi bir gelişme olursa sizlerlede paylaşacağım. Tekrardan tavsiyeleriniz ve açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Rica ederim. Geçmiş olsun, davanızı kendi lehinize sonuçlandırmışsınız.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bosanma davasi temyize giderse ne olur

boşanma onaylaninca temize giderse nolur

bilirkişi raporu olan dava temyize giderse bozulur mu

boşanma davam nasıl sonuçlanır www.hukuki.net

Forum