+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tüketici Mahkemesindeki Davam - 30 iş günü ve Sorumlu Disturubutor

Demir Ticaretten 11.12.2006 tarihinde 3.425YTLye bir adet LG 42PC1R marka plazma TV aldim. Almış olduğum bu Tv arizalandı. Tamiri mümkün olmadiğindanve 30 iş günü aşildiğindandolayı değişimine karar verildi. 22.08.2008 günü LG marka 42PC51 model baska bir TV tarafima verildi.

Değiştirlimiş olan bu televizyonda 14.10.2008 günü arızalandı. Televizyonu ithal eden Digicom'un yetkili servisine verdim. Ürün yaklasık1 ay kaldıktan sonra tarafıma teslim edildi. Ancak sorungiderilmediği gibi yeni arızalarda meydana geldi. Yetkili servis bölge müdürü ile görüşmemi söyledi. Bölge müdürlüğü TV yi tekrar aldıracaklarını ve sorunu gidereceklerini söyledi. Fakat beni 1 ay oyaladıktan sonra en son görüşmemizde artık Digicomun bakmadığını LG ürünlerine LG Türkiye firmasının baktıgını söyledi ve beni oraya yönlendirdi. Bunun üzerine LG türkiye firmasıyla irtibata geçtim ve cihazdaki sorun nedeni ile 02.12.2008 günü TV yi buraya teslim etmek zorunda kaldım.

Serviste kalma süresi olan 30 iş günü aşıldı. LG türkiye bana para iadesi yapamiyacaklarını muhattabımın Digicom oldugunu söyledi . bende 15.01.2009 tarihinde Digicoma ihtarname cektim faka cvp alamadım. Bunun üzerine 28.01.2009 tarihinde servis fişlerimifaturami garanti belgelerini dosyama ekleyerek tüketici mahkemesinde dava actım.

Davalı olarak
    1. Digicom (Tv yi ithal eski distrubutor firma)
    2. LG türkiye (Su anki mevcut Disturubutor)
    3. Demir Ticaret (TV yi Satın aldigim fakat su anda faliyet gostermeyen firma)

İlk duruşma 19.03.2009 tarihinde oldu. Davalılardan Demir Ticarete tebligat ulasmamiş.
    LG türkiye firmasının avukatı hazir bulundu. ve yazılı dilekcesini verdi.
    Digicom avukatı ise kendi cevabını yazılı olarak yollamış.

1. Digicom yazdigi cevapta: Husumet itirazında bulunmuş ve sorumlunun yeni ithalatci olan LG türkiyenin oldugunu yazmiş ve delillerini ekte sunmuş ben görmedim neler oldugunu.

2. LG türkiye de aynı sekilde husumet itirazında bulunmuş ve sorumlunun TV yi ithal eden Digicom oldugunu yazmış. (kesnlikle Davacının satınaldığı Televizyonda ayıp olduğunun kabülü anlamına gelmemek kaydı ile diye eklemiş.) Ve kısaca ayıbın kullanım hatasından dolayı oldugunu iddia etmiş.

Birde satın aldigim tarihin 11.12.2006 oldugunu dava tarihinin 28.01.2009 oldugunu ve 2 yılı aştigini iddaa etmiş. halbuki ben servise 2 yıl dolmadan verdim.

Sonuc olarak dava 2 ay sonraya ertelendi. Duruşma Zaptını aynen yazıyorum.

G.D:
    1. Davalı Demir Ticaret Yaşasın Kızıldemirin vergi numarası belirtilerek ilgli vergi dairesinden adresinin tespitine cevap geldiği gün beklenmeksizin davetiye tebliğine müzekkere ve davetiye masrafının davacı tarafça 5 gün içinde karşılanmasına.

2. Hazır davalı vekiline tüm delillerini ibrazı hususunda 10 günlük süre verilmesine.

3. Diğer hususların taraf teşkili sağlandığında değerlendirilmesine.

Şimdi benim merak ettiğim şeyler:

1. Benim yapmam gereken birşey var mı? Çünkü iki firmada sorumluluk kabul etmiyor diger firmanin sorumlu oldugunu söylüyor. Arada olan banami olacak?

2. LG türkiyenin söylediği gibi zaman aşımı söz konusu olailbirmi yani dava actigim tarih mi önemli yoksa servise verdigim tarih mi? ayrica daha önceki servislerde gecen süre 4 ayi buluyor. bunlarda garantiye eklenir diye biliyorum. Bunlarla ilgili bir cevap yazisi yazmam gerekir mi yoksa hakim zaten bunları kendisi degerlendirir mi?

3. Cihazda kullanım hatası oldugunu iddia etmiş. TV hala yetkili serviste. eger LG türkiye bilirkişi isterse zaten suanda kendi servislerinde duran TV ye istedikleri gibi mudahale edebilirler. bu işin icinden nasıl cikarim? acikcasi paranoya yapiyorum.

4. 30 iş günü aşmiş bir ürün icin bilirkişi incelemesi istenir mi?

5. 90 iş günü gecince servis cihaz icin sorumluluk kabul etmiyor. Hatta servis beni dava acmadan once arayip TVmi almami soyledi ben mahkemede aleyhime olur diye kabul etmedim. Para iadesi istedigmi o TV yi istemedigmi soyledim. Dogrumu yaptim yoksa imzali bir kagit alarak (tamir edilmeden aldigima dair ) TV yi almalimiydim.

6. Ve en önemlisi bu dava kac durusma daha sürer yani kac aysürer ve sonuç ne olur.

Hukuki NET Güncel Haber

Tüketici Mahkemesindeki Davam - 30 iş günü ve Sorumlu Disturubutor konulu yargıtay kararı ara
    Tüketici Mahkemesindeki Davam - 30 iş günü ve Sorumlu Disturubutor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Tüketici Mahkemesindeki Davam - 30 iş günü ve Sorumlu Disturubutor

yardimci olabilecek kimse yok mu?

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1 Haftadır kimse cevap veremedi sanirim bayağı karışık bir durum? Desenize daha cok duruşmaya gider gelirim

İletiler
    647
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arrow Re: Tüketici Mahkemesindeki Davam - 30 iş günü ve Sorumlu Disturubutor

okadar yazdım ie hata verdi uçtu hepsi hay alah yaw

İletiler
    647
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı metushaley rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

11.12.2006 tarihinde 3.425YTLye bir adet LG 42PC1R marka plazma TV aldim.

22.08.2008 günü LG marka 42PC51 model baska bir TV tarafima verildi.

bu televizyonda 14.10.2008 günü arızalandı.

1. Digicom yazdigi cevapta: Husumet itirazında bulunmuş ve sorumlunun yeni ithalatci olan LG türkiyenin oldugunu yazmiş ve delillerini ekte sunmuş ben görmedim neler oldugunu.

2. LG türkiye de aynı sekilde husumet itirazında bulunmuş ve sorumlunun TV yi ithal eden Digicom oldugunu yazmış. (kesnlikle Davacının satınaldığı Televizyonda ayıp olduğunun kabülü anlamına gelmemek kaydı ile diye eklemiş.) Ve kısaca ayıbın kullanım hatasından dolayı oldugunu iddia etmiş.

Birde satın aldigim tarihin 11.12.2006 oldugunu dava tarihinin 28.01.2009 oldugunu ve 2 yılı aştigini iddaa etmiş. halbuki ben servise 2 yıl dolmadan verdim.

Sonuc olarak dava 2 ay sonraya ertelendi. Duruşma Zaptını aynen yazıyorum.

G.D:
    1. Davalı Demir Ticaret Yaşasın Kızıldemirin vergi numarası belirtilerek ilgli vergi dairesinden adresinin tespitine cevap geldiği gün beklenmeksizin davetiye tebliğine müzekkere ve davetiye masrafının davacı tarafça 5 gün içinde karşılanmasına.

2. Hazır davalı vekiline tüm delillerini ibrazı hususunda 10 günlük süre verilmesine.

3. Diğer hususların taraf teşkili sağlandığında değerlendirilmesine.

Şimdi benim merak ettiğim şeyler:

1. Benim yapmam gereken birşey var mı? Çünkü iki firmada sorumluluk kabul etmiyor diger firmanin sorumlu oldugunu söylüyor. Arada olan banami olacak?

2. LG türkiyenin söylediği gibi zaman aşımı söz konusu olailbirmi yani dava actigim tarih mi önemli yoksa servise verdigim tarih mi? ayrica daha önceki servislerde gecen süre 4 ayi buluyor. bunlarda garantiye eklenir diye biliyorum. Bunlarla ilgili bir cevap yazisi yazmam gerekir mi yoksa hakim zaten bunları kendisi degerlendirir mi?

3. Cihazda kullanım hatası oldugunu iddia etmiş. TV hala yetkili serviste. eger LG türkiye bilirkişi isterse zaten suanda kendi servislerinde duran TV ye istedikleri gibi mudahale edebilirler. bu işin icinden nasıl cikarim? acikcasi paranoya yapiyorum.

4. 30 iş günü aşmiş bir ürün icin bilirkişi incelemesi istenir mi?

5. 90 iş günü gecince servis cihaz icin sorumluluk kabul etmiyor. Hatta servis beni dava acmadan once arayip TVmi almami soyledi ben mahkemede aleyhime olur diye kabul etmedim. Para iadesi istedigmi o TV yi istemedigmi soyledim. Dogrumu yaptim yoksa imzali bir kagit alarak (tamir edilmeden aldigima dair ) TV yi almalimiydim.

6. Ve en önemlisi bu dava kac durusma daha sürer yani kac aysürer ve sonuç ne olur.

1) garanti süresinde arızalandığından garanti dışı olması söz konusu değil.
    2) duruşma kararınca, hemen tebligat ücretini yatır, vergi dairesine aps ile bildirim yapsınlar, 20ytl falan posta parası tutar , vergi dairesinden cevap geç gelebilir,
    3) her iki tarafın dilekçelerinde hatalı ve yanlış gördüğün yerlere cevap ver, mesela garanti süresinde olduğunu belirt,
    4) cihazın digicom ve LG nin olup olmadığına hakim veya bilirkişi karar verecek , bu onların sorunu, LG ye patlar muhtemelen
    5) serviste geçen zamanları tek tek delillerle belir ve cihazın garantisine ekleyip garanti bitiş süresini bildir ,
    6)dilekçende hasarın giderilmemesi sebebiyle yenisiyle değişim talebinde bulun, hatta ücret iadesi iste.
    7) cihazın hala serviste olduğunu, servis formundaki 3 aylık süre sebebiyle cihazın başına bişey gelmeyeceğinin garantisini istediğini belirt
    8) 30 iş veya 50 iş günü farketmez, karşı taraf hasarı kabul etmezde dosya bilirkişiye gider, süre ile ilgili bi sorun yok , tavsiyem cihazı teslim al, sende dursun

bu dava normalde 3-4 duruşma sürer, ama demir ticaret kayıp olduğundan 3-4 duruşma onu bulmakla geçebilir.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Freelander2 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1) garanti süresinde arızalandığından garanti dışı olması söz konusu değil.
    2) duruşma kararınca, hemen tebligat ücretini yatır, vergi dairesine aps ile bildirim yapsınlar, 20ytl falan posta parası tutar , vergi dairesinden cevap geç gelebilir,
    3) her iki tarafın dilekçelerinde hatalı ve yanlış gördüğün yerlere cevap ver, mesela garanti süresinde olduğunu belirt,
    4) cihazın digicom ve LG nin olup olmadığına hakim veya bilirkişi karar verecek , bu onların sorunu, LG ye patlar muhtemelen
    5) serviste geçen zamanları tek tek delillerle belir ve cihazın garantisine ekleyip garanti bitiş süresini bildir ,
    6)dilekçende hasarın giderilmemesi sebebiyle yenisiyle değişim talebinde bulun, hatta ücret iadesi iste.
    7) cihazın hala serviste olduğunu, servis formundaki 3 aylık süre sebebiyle cihazın başına bişey gelmeyeceğinin garantisini istediğini belirt
    8) 30 iş veya 50 iş günü farketmez, karşı taraf hasarı kabul etmezde dosya bilirkişiye gider, süre ile ilgili bi sorun yok , tavsiyem cihazı teslim al, sende dursun

bu dava normalde 3-4 duruşma sürer, ama demir ticaret kayıp olduğundan 3-4 duruşma onu bulmakla geçebilir.
    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
    30 iş günü servis süresini aşmiş bir ürün için bilirkişi istenir mi? derken yani arizanin tespiti için bilirkişi istenirmi diye merak etmiştim?

Ozaman ben ürünü teslim aliyorum ve bende duruyor. Bu durum aleyhime herhangi bir sıkıntı cıkarmaz değil mi? Yani madem ürün iadesi istiyorsun TV yi neden aldin diye birşey çıkmaz karşıma değil mi? Birde dava dilekçemde ürün hala servistedir diye belirtmiştim.
    Konu metushaley tarafından (30-03-2009 Saat 10:01:18 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    647
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı metushaley rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
    30 iş günü servis süresini aşmiş bir ürün için bilirkişi istenir mi? derken yani arizanin tespiti için bilirkişi istenirmi diye merak etmiştim?

Ozaman ben ürünü teslim aliyorum ve bende duruyor. Bu durum aleyhime herhangi bir sıkıntı cıkarmaz değil mi? Yani madem ürün iadesi istiyorsun TV yi neden aldin diye birşey çıkmaz karşıma değil mi? Birde dava dilekçemde ürün hala servistedir diye belirtmiştim.
    bilirkişi servis süresiyle ilgili değil, her ne kadar teoride haklı olsanda karşı taraf kullanıcı hatası diyebilir. bu aşamada sen itiraz edersin ve 30 iş günü içinde bize bildirilmeliydi ayrıca kabul etmiyorum kullanıcı hatasını dersin.

mahkeme bilirkişiye postalayabilir, belli olmaz nolacağı

neden geri aldın demezler, derlerse söylersin, delillerin karartılmasından korktuğum için evimde muhafaza etmek istedim...

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Freelander2 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bilirkişi servis süresiyle ilgili değil, her ne kadar teoride haklı olsanda karşı taraf kullanıcı hatası diyebilir. bu aşamada sen itiraz edersin ve 30 iş günü içinde bize bildirilmeliydi ayrıca kabul etmiyorum kullanıcı hatasını dersin.

mahkeme bilirkişiye postalayabilir, belli olmaz nolacağı

neden geri aldın demezler, derlerse söylersin, delillerin karartılmasından korktuğum için evimde muhafaza etmek istedim...

Anladım çok teşekkür ediyorum ilginiz için.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tüketici Mahkemesindeki Davam - 30 iş günü ve Sorumlu Disturubutor

Merhaba,
    Mahkemem hala sonuçlanmadı fakat bilirkişi incelemesi yapıldı ve rapor lehime yazildi. Duruşma tarihi 22 Ekim 2009. Son duruşma olacağını düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tüketici Mahkemesindeki Davam - 30 iş günü ve Sorumlu Disturubutor

Bugun itibariyle davam kabul edildi. 11 Ay olmuş davayı açalı. 15 gun sonra karar çıkarmış. Davalılara tebliğ edilecekmiş. Yargıtay yolu açık. Eger davalılar temyize giderlerse ne kadar sürede neticelenir acaba?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: