+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: İşten çıkarma - iş kazası

İşten çıkarma - iş kazası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İşten çıkarma - iş kazası

Merhaba.Ben 1 sene önce mesleğimle ilgili taşeronluk işi yapmaya karar verdim. Bu sırada iş vesilesiyle tanıştığım bir ustayla, onun maaşlı olarak çalıştığı firmadan götürü bedelli bir iş alarak ortak yapmaya karar verdik ve işi aldık. İşin bedeli hususunda rakam pazarlığını işverenle sözlü olarak ortağımın yanında ben yaptım,yazılı herhangi bir sözleşme yok.İşe başladığımız sırada firma bana işin %10'u tutarında bir ödeme yaptı.Ortağımın ekibi ve benim ekibim ile işe başladık.Bir süre sonra anlaşamadık.Hesabımızı iş bittikten sonra görüp ayrılmaya karar verdik.Bu sırada ortağım aynı firmadan başka bir iş aldı ve ekibiyle işi yapmak için o şantiyeye gitti.Bir süre sonra hakediş zamanı ben firmadan çalıştığım şantiyenin işçilerinin maaşını ödemek için iş avansı istedim.İşveren ortağıma para ödediklerini söyledi.Ortağımda kabul etti ve parayı kendi ekibine dağıttığını söyledi.Bende ortağımla ayrıldığımızı artık ödemeleri bana yapmalarını söyledim.Kabul ettiler ve 1 ay daha geçti.Yeniden ödeme istediğimde ödemeleri tek isme yaptıklarını ve ortağıma isim açtıklarını ödemeleri ona yapacaklarını ve benim çalıştığım şantiyenin %70 tutarı ödemeyi ortağıma yaptıklarını söylediler.Kalan %20'lik bakiyeyide iş tamamlandıktan sonra ödeyeceklerini söylediler.Ortağım ise ödeme aldığını fakat ödemenin ortak çalıştığımız şantiye için değil diğer aldığı şantiye için olduğunu savundu.Ben işi hemen durdurdum ve bende bulunan,iş verenin şantiyede kullanmak için tedarik ettiği bir kısım malzemeyide rehin alarak şantiyeden ayrıldım.İş verene malzemelerin bende olduğunu işçilerimin maaş alacaklarını ödemeleri durumunda malzemelerini teslim edeceğimi söyledim.İş veren malz. teslim etmemi aksi durumda karokola şikayette bulunmakla tehdit etti.Bende işçi paralarım ödenmeden teslim etmiyeceğimi söyledim.Aradan 1 sene geçti.Firmayı tekrar arayıp sordum, mlz. yenisini almışlar ve bedelini anlaşma tutarımızdan kesip ,kalan işide ortağıma tamamlatmışlar ve hesabı onunla kapatmışlar.Ben bu hesabın böyle kapanamayacağını işçi paralarının ödenmesi ve rehin malzemelerini geri almalarını aksi takdirde SGK ve Çalışma bakanlığına işçilerim adına şikayette bulunacağımı söyledim.İşçilerin ve benim sigortam firma tarafından asgari ücret üzerinden yatırılıyordu.İşvereni taşeronluk yaptığı ana yükleniciyede şikayet ettim.
    Bu şantiyede 5 aylık çalışma süremiz için de bir elemanımda iş kazası geçirdi.Halen hafifte olsa sakatlığı devam ediyor.O an şikayetçi olmadık.Firma kaza sonrası içerde kalan çalışılmış bakiye alacağı karşılığı elemana ibraname imzalatmış.
    Firma işi götürü bedelli verdiğini ve işi ortağımla beraber aldığımı ve hesabı ortağıma ödediğini, işçi borcu olmadığını savunuyor.

İşçilerimin kaza geçiren hariç hiç birisinin maaş bordrosu, imzalı ödeme makbuzu veyahut ibranamesi yok.Sigortaları işveren tarafından yatırılmış.

Ben veya işçilerim alacak haklarımızı nasıl tahsil edebiliriz, rehine aldığım mlz. başıma nasıl sıkıntılar açabilir.Sözlü olarak hesabımı kapatarak mlzlerini almalarını söyledim, noter kanalıyla ihtarname göndermeme gerek varmı? İş veren beni bu durumda hırsızlıkla suçlayabilirmi? Kaza geçiren elemanımda sigorta primi düşük yatırıldığı için ssk dan hakkı olan parayı alamadı.oda şikayetçi olabilirmi? Sakatlığı devam ediyor, ağır işlerde çalışamıyor.Hakları nelerdir.

Hukuki NET Güncel Haber

İşten çıkarma - iş kazası konulu yargıtay kararı ara
    İşten çıkarma - iş kazası konulu hukuk haber
    Konu beratsudan tarafından (13-02-2009 Saat 11:48:48 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı işten çıkarma

Merhaba.Ben 1 sene önce mesleğimle ilgili taşeronluk işi yapmaya karar verdim. Bu sırada iş vesilesiyle tanıştığım bir ustayla, onun maaşlı olarak çalıştığı firmadan, götürü bedelli bir iş alarak ortak yapmaya karar verdik ve işi aldık. İşin bedeli hususunda rakam pazarlığını işverenle sözlü olarak ortağımın yanında ben yaptım,yazılı herhangi bir sözleşme yok.İşe başladığımız sırada firma bana işin %10'u tutarında bir ödeme yaptı.Ortağımın ekibi ve benim ekibim ile işe başladık.Bir süre sonra anlaşamadık.Hesabımızı iş bittikten sonra görüp ayrılmaya karar verdik.Bu sırada ortağım aynı firmadan başka bir iş aldı ve ekibiyle işi yapmak için o şantiyeye gitti.Bir süre sonra hakediş zamanı ben firmadan çalıştığım şantiyenin işçilerinin maaşını ödemek için iş avansı istedim.İşveren ortağıma para ödediklerini söyledi.Ortağımda kabul etti ve parayı kendi ekibinin ortak yaptığımız şantiyeden olan yevmiyelerine karşılık işçilerine dağıttığını söyledi.Bende işverene ortağımla ayrıldığımızı ödemeleri bundan sonra bana yapmalarını söyledim.Kabul ettiler ve 1 ay daha geçti.Yeniden ödeme istediğimde ödemeleri tek isme yaptıklarını ve ortağıma isim açtıklarını ödemeleri ona yapacaklarını ve benim çalıştığım şantiyenin %70 tutarı ödemeyi ortağıma yaptıklarını söylediler.Kalan %20'lik bakiyeyide iş tamamlandıktan sonra ödeyeceklerini söylediler.Ortağım ise ödeme aldığını fakat ödemenin ortak çalıştığımız şantiye için değil diğer aldığı şantiye için olduğunu savundu.Ben işi hemen durdurdum ve bende bulunan,iş verenin şantiyede kullanmak için tedarik ettiği bir kısım malzemeyide rehin alarak şantiyeden ayrıldım.İş verene malzemelerin bende olduğunu işçilerimin maaş alacaklarını ödemeleri durumunda malzemelerini teslim edeceğimi söyledim.İş veren malzemeleri teslim etmemi aksi durumda karokola şikayette bulunmakla tehdit etti.Bende işçi paralarım ödenmeden teslim etmiyeceğimi söyledim.Aradan 1 sene geçti.Firmayı tekrar arayıp sordum, mlzemelerin yenisini almışlar ve bedelini anlaşma tutarımızdan kesip ,kalan işide ortağıma tamamlatmışlar ve hesabı onunla kapatmışlar.Ben bu hesabın böyle kapanamayacağını işçi paralarının ödenmesi ve rehin malzemelerini geri almalarını aksi takdirde SGK ve Çalışma Bakanlığına işçilerim adına şikayette bulunacağımı söyledim.İşçilerin ve benim sigortam firma tarafından asgari ücret üzerinden yatırılıyordu.İşvereni taşeronluk yaptığı ana yükleniciyede şikayet ettim.
    Bu şantiyede 5 aylık çalışma süremiz için de bir elemanımda iş kazası geçirdi.Halen hafifte olsa sakatlığı devam ediyor.O an şikayetçi olmadık.Firma kaza sonrası içerde kalan çalışılmış bakiye alacağı karşılığı elemana ibraname imzalatmış.
    Firma işi götürü bedelli verdiğini ve işi ortağımla beraber aldığımı ve hesabı ortağıma ödediğini, işçi borcu olmadığını savunuyor.

İşçilerimin kaza geçiren hariç hiç birisinin maaş bordrosu, imzalı ödeme makbuzu veyahut ibranamesi yok.Sigortaları işveren tarafından yatırılmış.

Ben veya işçilerim alacak haklarımızı nasıl tahsil edebiliriz, rehine aldığım malzemeler başıma nasıl sıkıntılar açabilir.Sözlü olarak hesabımı kapatarak malzemelerini geri almalarını söyledim, noter kanalıyla ihtarname göndermeme gerek varmı? İş veren beni bu durumda hırsızlıkla suçlayabilirmi? Kaza geçiren elemanımda sigorta primi düşük yatırıldığı için ssk dan hakkı olan parayı alamadı.oda şikayetçi olabilirmi? Sakatlığı devam ediyor, ağır işlerde çalışamıyor.Raporları var.Hakları nelerdir.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İş kazası ve işten çıkarma

Merhaba.Ben 1 sene önce mesleğimle ilgili taşeronluk işi yapmaya karar verdim. Bu sırada iş vesilesiyle tanıştığım bir ustayla, onun maaşlı olarak çalıştığı firmadan götürü bedelli bir iş alarak ortak yapmaya karar verdik ve işi aldık. İşin bedeli hususunda rakam pazarlığını işverenle sözlü olarak ortağımın yanında ben yaptım,yazılı herhangi bir sözleşme yok.İşe başladığımız sırada firma bana işin %10'u tutarında bir ödeme yaptı.Ortağımın ekibi ve benim ekibim ile işe başladık.Bir süre sonra anlaşamadık.Hesabımızı iş bittikten sonra görüp ayrılmaya karar verdik.Bu sırada ortağım aynı firmadan başka bir iş aldı ve ekibiyle işi yapmak için o şantiyeye gitti.Bir süre sonra hakediş zamanı ben firmadan çalıştığım şantiyenin işçilerinin maaşını ödemek için iş avansı istedim.İşveren ortağıma para ödediklerini söyledi.Ortağımda kabul etti ve parayı kendi ekibine dağıttığını söyledi.Bende ortağımla ayrıldığımızı artık ödemeleri bana yapmalarını söyledim.Kabul ettiler ve 1 ay daha geçti.Yeniden ödeme istediğimde ödemeleri tek isme yaptıklarını ve ortağıma isim açtıklarını ödemeleri ona yapacaklarını ve benim çalıştığım şantiyenin %70 tutarı ödemeyi ortağıma yaptıklarını söylediler.Kalan %20'lik bakiyeyide iş tamamlandıktan sonra ödeyeceklerini söylediler.Ortağım ise ödeme aldığını fakat ödemenin ortak çalıştığımız şantiye için değil diğer aldığı şantiye için olduğunu savundu.Ben işi hemen durdurdum ve bende bulunan,iş verenin şantiyede kullanmak için tedarik ettiği bir kısım malzemeyide rehin alarak şantiyeden ayrıldım.İş verene malzemelerin bende olduğunu işçilerimin maaş alacaklarını ödemeleri durumunda malzemelerini teslim edeceğimi söyledim.İş veren malz. teslim etmemi aksi durumda karokola şikayette bulunmakla tehdit etti.Bende işçi paralarım ödenmeden teslim etmiyeceğimi söyledim.Aradan 1 sene geçti.Firmayı tekrar arayıp sordum, mlz. yenisini almışlar ve bedelini anlaşma tutarımızdan kesip ,kalan işide ortağıma tamamlatmışlar ve hesabı onunla kapatmışlar.Ben bu hesabın böyle kapanamayacağını işçi paralarının ödenmesi ve rehin malzemelerini geri almalarını aksi takdirde SGK ve Çalışma bakanlığına işçilerim adına şikayette bulunacağımı söyledim.İşçilerin ve benim sigortam firma tarafından asgari ücret üzerinden yatırılıyordu.İşvereni taşeronluk yaptığı ana yükleniciyede şikayet ettim.

Ben veya işçilerim alacak haklarımızı nasıl tahsil edebiliriz, rehine aldığım mlz. başıma nasıl sıkıntılar açabilir.Sözlü olarak hesabımı kapatarak mlzlerini almalarını söyledim, noter kanalıyla ihtarname göndermeme gerek varmı? İş veren beni bu durumda hırsızlıkla suçlayabilirmi? Kaza geçiren elemanımda sigorta primi düşük yatırıldığı için ssk dan hakkı olan parayı alamadı.oda şikayetçi olabilirmi? Sakatlığı devam ediyor, ağır işlerde çalışamıyor.Hakları nelerdir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

iş kazası geçiren işçinin işten çıkarılması

iş kazası sonrası işten çıkarılma

is kazasi sonrasi isten atilmaiş kazası geçiren kişiyi işten çıkartrafik kazasi geciren isci isten cikarilmasiiş kazası işten çıkarılmais kazasi gecirip isten atilmakis kazasi geciren isten cikarabilirlermikaza yaptim isten cikarmais kazası raporu ve isten atılmais kazasi gecirip raporluyken isten cikarabilirlermiiş kazaları işten çıkarmatrafik kazasi sonunda isten cikarilmaiş kazası geçiren işçiyi işten çıkarmaiş kazası gecirdim sonradan çıkış verdileriş kazası geçiren işçi işten çıkarmaiş kanunu işten çıkarma1 aylık sigortalı işçi trafik kaza geçirip raporlu iken işten çıkarmakiş kazası sonunda işten çıkarmaİŞ KAZASI SONUCUNDA İŞTEN ÇIKARILMAiş kazası yapan işçinin işten çıkarılmasıiş kazası geciren işçiyi çıkartma
Forum