+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 16 ileti bulundu.

Konu: İnternet üzerinden dolandırıcılık

İnternet üzerinden dolandırıcılık Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İnternet üzerinden dolandırıcılık

öncelikle Herkese Saygılar

Bundan 2 ay önce normal arkadaşlık ortamında tanıştığım fazla samimi olmadığım bir arkadaş benden kendisine para geleceğini ve kendi hesap olmadığını söyleyerek benden yardım istedi bende kendime ait olan İşbank bankamatik kartımın olduğunu söyleyerek ona bu şekilde yardımcı olmak istedim ve arkadaş bir sonraki gün yanıma gelerek benden bankamatik kartımı talep etti bende ona güvenerek kartımı ve şifremi verdim ve bu aynı arkadaş benden daha sonradaki günlerdede aynı şekilde kartımı alıp kullandı ve başka bir zamanda aras kargoya ait olan araspuantum kartımıda isteyerek kargo göndereceğini ve daha ucuza gitmesini istiyorum dedi ve aynı anda hem İşbank kartım hemde araspuantum kartımı aldı.Daha sonra kendime İşbank kartım lazım olunca cüzdanıma baktığımda kartımın olmadığını farkettim ve benden kartı isteyen arkadaşta kaldığını düşündüm ve arkadaş aradığımda Ankara'ya gittiğini söyleyerek bana kartı göndereceğini talep etti.Daha sonra ilerleyen günlerde bana savcılık tarafından suç duyursunda bulunulmuş ve benim adıma olan İşbank kartımdan internet üzerinden alışveriş yapılmış ve tanımadığım insandan para talep edilerek benim hesabıma para aktarılmış parayı benim hesabıma gönderek karşı taraftaki sayın arkadaş mağdur olmuş durumundadır...

Şİmdi Savcılık tarafından bizim işletmesini yaptığımız internet cafenin IP olduğunu söylenmektedir ve kart benim adıma olduğu için ben ön planda olarak suçlu ben konumuna düşüyorum ve kartımı alıpta kullanan kişiye ulaşamıyorum.Sizce ne yapmalıyım.Bu konu ile ilgili olan mağdur arkadaşamı yanayım yoksa kendimemi ve ayrıca mağdur olan arkadaşın bu konu ile ilgili nasıl bir uzlaşmaya gidebilirim Saygılar

Hukuki NET Güncel Haber

İnternet üzerinden dolandırıcılık konulu yargıtay kararı ara
    İnternet üzerinden dolandırıcılık konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    193
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İnternet üzerinden dolandırıcılık

Alıntı maviyosun rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    öncelikle Herkese Saygılar

Bundan 2 ay önce normal arkadaşlık ortamında tanıştığım fazla samimi olmadığım bir arkadaş benden kendisine para geleceğini ve kendi hesap olmadığını söyleyerek benden yardım istedi bende kendime ait olan İşbank bankamatik kartımın olduğunu söyleyerek ona bu şekilde yardımcı olmak istedim ve arkadaş bir sonraki gün yanıma gelerek benden bankamatik kartımı talep etti bende ona güvenerek kartımı ve şifremi verdim ve bu aynı arkadaş benden daha sonradaki günlerdede aynı şekilde kartımı alıp kullandı ve başka bir zamanda aras kargoya ait olan araspuantum kartımıda isteyerek kargo göndereceğini ve daha ucuza gitmesini istiyorum dedi ve aynı anda hem İşbank kartım hemde araspuantum kartımı aldı.Daha sonra kendime İşbank kartım lazım olunca cüzdanıma baktığımda kartımın olmadığını farkettim ve benden kartı isteyen arkadaşta kaldığını düşündüm ve arkadaş aradığımda Ankara'ya gittiğini söyleyerek bana kartı göndereceğini talep etti.Daha sonra ilerleyen günlerde bana savcılık tarafından suç duyursunda bulunulmuş ve benim adıma olan İşbank kartımdan internet üzerinden alışveriş yapılmış ve tanımadığım insandan para talep edilerek benim hesabıma para aktarılmış parayı benim hesabıma gönderek karşı taraftaki sayın arkadaş mağdur olmuş durumundadır...

Şİmdi Savcılık tarafından bizim işletmesini yaptığımız internet cafenin IP olduğunu söylenmektedir ve kart benim adıma olduğu için ben ön planda olarak suçlu ben konumuna düşüyorum ve kartımı alıpta kullanan kişiye ulaşamıyorum.Sizce ne yapmalıyım.Bu konu ile ilgili olan mağdur arkadaşamı yanayım yoksa kendimemi ve ayrıca mağdur olan arkadaşın bu konu ile ilgili nasıl bir uzlaşmaya gidebilirim Saygılar
    Çok üzülerek söylüyorumki bu anlattıklarınızda ciddi eksiklikler var ve bir savcıyı bu duruma inandırmanız gerçekten çok zor.
    Bir kere karşılaşacağınız ilk soru ,çok iyi tanımadığınız birisine kartlarınızı neden verdiğiniz olacaktır ki bu durumu açıklamanız baya zor olabilir ayrıca bu kişi kartınızı alıp Ankara'ya götürdüğünde verdiğiniz tepkide savcılık tarafından inandırıcı bulunmayabilir.
    Bu durumdan "ben yapmadım" diyerek kurtulma olasılığınızı malesef ciddi ölçüde düşürüyor, burda sizin yapmadığınız kanıtlansa bile iştirakten veya yardım etmeden ceza almanızda söz konusu olabilir.
    Bana göre bu işten tek kurtuluş yolunuz bu durumdan mağdur olan herkesin zararını karşılayarak ifadelerini değiştirmelerini sağlamanızdır tabi bunu da bir avukat yardımı ile yapmanız sizin yararınıza olacaktır.
    Bu kişiler zararlarının giderildiğini dolayısıyla yaptıkları alışverişin sadece tamamlanmasının biraz uzun sürdüğünü herhangi bir şikayetlerinin olmadığını söylerlerse kurtulursunuz aksi takdirde bu anlattıklarınız işinizi dahada zorlaştırır akim karşısında ve anladığım kadarıyla birden fazla kişi bu yolla dolandırıldığından yeni kanunumuza göre her bir kişi için ayrı ayrı ceza verilmesi söz konusu olur ve örneğin 5 kişi dolandırılmışsa 5x(dolandırıcılık cezası) almanız mümkün olur bence bu işi çok ciddiye alarak o kayıp arkadaşınızı aramayı bırakıp bi an önce mağdurlarla uzlaşma yoluna gidiniz.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın javier21'in uzlaşma görüşüne katılmıyorum.

TCK md. 73/8 "Suçtan zarar göreni gerçek kişi veya özel hukuk tüzel kişisi olup, soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı bulunan suçlarda, failin suçu kabullenmesi ve doğmuş olan zararın tümünü veya büyük bir kısmını ödemesi veya gidermesi koşuluyla mağdur ile fail özgür iradeleri ile uzlaştıklarında ve bu husus Cumhuriyet savcısı veya hâkim tarafından saptandığında kamu davası açılmaz veya davanın düşürülmesine karar verilir." şeklinde düzenlenmiş olup, uzlaşma müessesinin yalnızca soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı suçlarla ilgili olarak başvurulabilecek bir yol olduğunu izah etmiştir.

Dolandırıcılık suçu şikayete bağlı bir suç olmamakla birlikte, dolandırıcılık suçunun bir hukuki ilişkiye dayanan alacağı tahsil amacıyla işlenmesi hali şikayete tabidir.

Somut olayda da hukuki ilişkiye dayanan alacağın tahsili bahse konu olmadığı üzere Sn. maviyosun'un derhal avukatına danışması gerektiğini düşünüyorum.

İletiler
    193
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın javier21'in uzlaşma görüşüne katılmıyorum.

TCK md. 73/8 "Suçtan zarar göreni gerçek kişi veya özel hukuk tüzel kişisi olup, soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı bulunan suçlarda, failin suçu kabullenmesi ve doğmuş olan zararın tümünü veya büyük bir kısmını ödemesi veya gidermesi koşuluyla mağdur ile fail özgür iradeleri ile uzlaştıklarında ve bu husus Cumhuriyet savcısı veya hâkim tarafından saptandığında kamu davası açılmaz veya davanın düşürülmesine karar verilir." şeklinde düzenlenmiş olup, uzlaşma müessesinin yalnızca soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı suçlarla ilgili olarak başvurulabilecek bir yol olduğunu izah etmiştir.

Dolandırıcılık suçu şikayete bağlı bir suç olmamakla birlikte, dolandırıcılık suçunun bir hukuki ilişkiye dayanan alacağı tahsil amacıyla işlenmesi hali şikayete tabidir.

Somut olayda da hukuki ilişkiye dayanan alacağın tahsili bahse konu olmadığı üzere Sn. maviyosun'un derhal avukatına danışması gerektiğini düşünüyorum.
    Çok haklısınız fakat mağdur kişiler dolandırılmadıklarını sadece alışverişlerinde karşı tarafın edimini yerine getirmesinin biraz uzun sürdüğü şeklinde beyanlarını değiştirirlerse ortada bir dolandırıcılık suçuda olmaz değilmi

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Neden bu şekilde beyan değiştirilsin ve mahkeme yanıltılsın?
    İfa süresinin uzaması halinde ihtar, sebepsiz zenginleşme, sözleşme şartlarına aykırılık veya sair yollara zaten başvurulabilirdi.
    Olayda Cumhuriyet savcılığına yapılan bir şikayet söze konudur.

İletiler
    193
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Neden bu şekilde beyan değiştirilsin ve mahkeme yanıltılsın?
    İfa süresinin uzaması halinde ihtar, sebepsiz zenginleşme, sözleşme şartlarına aykırılık veya sair yollara zaten başvurulabilirdi.
    Olayda Cumhuriyet savcılığına yapılan bir şikayet söze konudur.
    Mahkemeyi yanıltma olcağını zannetmiyorum çünkü bu kişiler ifa süresinin gecikmesini yanlış anlayarak dolandırıldıklarını düşünmüş olabilirler, sanık durumunda olan arkadaşımızda bu ifayı yerine getirerek mağdurlarının beyanlarını değiştirmelerini talep edebilir.
    Ortada bir alışveriş var ve mağdurlar para verip karşılığını alamadıkları için bu şikayeti yapmış durumdalar.
    Sanık mağdurlara vaadedilen şeyleri verirse ortada sadece ifası gecikmiş bir alışveriş olacaktır.
    Tabi bu durumu mağdurlar kabul eder ve şikayetlerinden vazgeçerlerse.
    Malesef kendi açımdan , durumunu anlatan arkadaşın tek kurtuluş yolu olarak bunu görebildim sonuçta ortada adaleti yanıltma gibi bir durum yok mağdurların zararı gideriliyor, sanık durumunda olan arkadaşta anlattıklarına göre iyiniyetinin bedelini mağdurların zararını karşılayarak ödüyor ve hapse girmekten kurtuluyor bana adil bir sonuç gibi geldi.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı javier21 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Malesef kendi açımdan , durumunu anlatan arkadaşın tek kurtuluş yolu olarak bunu görebildim sonuçta ortada adaleti yanıltma gibi bir durum yok mağdurların zararı gideriliyor, sanık durumunda olan arkadaşta anlattıklarına göre iyiniyetinin bedelini mağdurların zararını karşılayarak ödüyor ve hapse girmekten kurtuluyor bana adil bir sonuç gibi geldi.
    Sitemizde hukuki bilgi vermek tek amacımızdır.
    Hukuki olmayan, yalnızca kurtuluş yolu olması saikiyle verilen yanlış bilgilerin veya yorumların yapılması hatalı ve tehlikelidir. Kimsenin vekilliğini yapmak amacıyla yazamayız.
    Forum konusunu açan Sn.Maviyosun'un avukatına danışması sağlıklı olan çözüm yoludur.

İletiler
    193
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sitemizde hukuki bilgi vermek tek amacımızdır.
    Hukuki olmayan, yalnızca kurtuluş yolu olması saikiyle verilen yanlış bilgilerin veya yorumların yapılması hatalı ve tehlikelidir. Kimsenin vekilliğini yapmak amacıyla yazamayız.
    Forum konusunu açan Sn.Maviyosun'un avukatına danışması sağlıklı olan çözüm yoludur.
    Burdaki amacım suçlu bir kişinin hapisten kurtulma yollarını yazmak değildir.Konuyu açan arkadaş başına gelen olayla ilgili nasıl bir yol izlemesi konusunda yardım talebinde bulunmuş ve bende bu arkadaşın "avukatıyla beraber" mağdurlarla görüşüp zararlarını karşılamasını ve mağdurlardan ifadelerini değiştirmeleri yönünde ricada bulunmasının hukuki olarak da en mantıklı yol olduğunu yazdım.
    Amacım burda herhangi bir kişiye kanundan kaçma kanunu aldatma yollarını göstermek değil.
    Hukuki sistem içerisinde malesef bazen adalet tam olarak sağlanamıyor.
    Eğer bu arkadaşın anlattığı şekilde olayı inkar ederek hapse girmesi ve mağdurlarında uğradıkları zararla kalması daha adaletli geliyorsa diyebileceğim bir şey yok.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Profilinizde stajyer avukat olduğunuz yazıyor. Yazan doğru ise ceza hukukunun amacının "maddi gerçeği ortaya çıkarmak" mı yoksa "zararı gidermek" mi olduğunu sorarım.

Somut olayda dolandıran şahsın cezalandırılması gerekmekte olup, maddi zararın tazmini alacak davasına konu olmaktadır.

İletiler
    193
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Profilinizde stajyer avukat olduğunuz yazıyor. Yazan doğru ise ceza hukukunun amacının "maddi gerçeği ortaya çıkarmak" mı yoksa "zararı gidermek" mi olduğunu sorarım.

Somut olayda dolandıran şahsın cezalandırılması gerekmekte olup, maddi zararın tazmini alacak davasına konu olmaktadır.
    Evet yazan doğru stajyer avukatım,
    ben hukukun amacının adaletin tüm taraflar için olabilecek en uygun şekilde sağlanması olduğuna inanıyorum.
    Olayda dolandırıcı olduğu iddia edilen şahıs kayıp malesef ve tüm suç bu arkadaşımız üzerine kalmış durumda anlattığı kadarıyla ,bu durumda bir avukatada gitse benden farklı bir şey söyleyebileceğini zannetmiyorum.

Tekrar ediyorum benim burdaki amacım hiçbir şekilde mahkemeyi yanıltmak şeklinde bir beyan verilmesini sağlamak veya önermek değil, ben burada "dövdüğünüz kişiyle anlaşın gitsin beni bu dövmedi şeklinde ifadesini değiştirsin" tarzında bir şey yazmıyorum.

Fakat arkadaşımız mağdurların zararını karşılarsa mağdular en azından "bu şahıs
    bizi dolandıran şahıs olmadığını söylüyor ancak kartının kullanılması sebebiyle bizim uğradığımız zararlarıda karşılamıştır" diyebilirler.Bu da maddi gerçeğe uygun düşen bir ifade olur bence.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

benim ip den dolandırıcılık site:www.hukuki.net

Forum