+ Konuyu Yanıtla
9 / 10 Sayfa İlkİlk 12345678910 SonSon
81 den 90´e kadar toplam 100 ileti bulundu.

Konu: Alevilik Din Değil... Gerisi Ne?

Alevilik Din Değil... Gerisi Ne? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Alevilik Din Değil... Gerisi Ne?

Erdem53 size son yanıtım.

Allah şifa ve akıl fikir versin.

Hukuki NET Güncel Haber

Alevilik Din Değil... Gerisi Ne? konulu yargıtay kararı ara
    Alevilik Din Değil... Gerisi Ne? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Banu79 hanım Yezid konusunda biraz abartılı yazmışsa da yezid'i Hazret olarak gören bir grup olduğuda gerçektir. Ancak büyük çoğunluk ''Seni yezid seni..'' gibi sözcüklerle Yezid liği pek onamadıklarını açıkça izah etmiştir.

Aslında sorunun özüne gelmekteyiz. Gene sayın Banu79 ca belirtildiği üzere

''Sünni inanca mensup dört büyük ameli / fıkhi mezhep vardır; Hanefilik, Şafiilik, Malikilik ve Hanbelilik'' bulunmaktadır. İşte aslı sorun budur bence . İslamda gerçekten böyle bir durum var mıdır ?

İslam Peygamberi'nin bir mezhepi var mıydı? Bu sorunun yanıtı aslında tartışmalarında yanıtı olacaktır aslında. Gerçekten de gerek Kur'an da gerekse İslam Peygamberinin yaşadığı dönemde böyle bir mezhep olmadığını açıkça görüyoruz. Daha açık bir ifade ile Kur’an ve Hz. Peygamber mezhep diye bir şeyden söz etmemiştir. Demekki böyle bir şey islam da yoktur. Buradan bakıldığında dört hak mezhep deyiminin aslında İslam dışı olduğunu anlıyoruz.

Bence asıl önemli olan budur. İslamın ilk siyasi ve çıkar doğrultusunda bozulduğunu bunun da mezheplere ayrılarak giderildiğini görüyoruz. Çok büyük olasılıkla da yaşanan gerçek anlamda kargaşanın nedeninin bu olduğunu gözden kaçırdığımız gibi sanki yetmezmiş gibi bunlarıda aralarında bölüp duruyoruz. Enteresan cemaatlar ve tarikatler ortaya çıkıyor. Bu tarikatlerin kardeşliğide liyakatsizliğe prim tanıyor. Maalesefta bir kısmı yobazlaşarak Atatürk düşmanlığına kadar işi götürüp din dışı oluşumları dini kisve altında gerçek dindar ama pek bilmeyen yari cahil toplumumuza yutturuyor.

İşte bu gerçekçilik ile AKP nin bakanının yaklaşımıda aslında bu tarikat söylemi dışına çıkamıyor. Laiklik teminatı altında olan din Laik uygulama yapmak durumunda olan bakanca bizzat parçalanıp hırpalanıyor. Hatta bazı başka kendisini ''milletvekili'' adleden kişiler konuşmasında

'' Aleviliğe tölerans gösterilirse ateistlerde hak ister...'' gibisinden akla zarar ve aslında çok ayıp ve gereksiz lafları sıkılmadan edebiliyor. Neticede doğru yanlış bir inanç sistemi tek Allah ve İslam olduğunu söyleyen bir topluluktur Alevilik tıpkı aynı değerleri taşıyan sunnilik gibi... Ateizme Alevilik ne kadar yakınsa eş tutulabiliyorsa sunnilikte o kadar yakındır ve eş tutulabilir olduğu gerçeğini göremeyecek kadar bağnaz bir yönetimin olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda burada yazan bazı kişilerinde aynı yöndeki söylemlerini kınarken aslında bu zihniyetin ürünü oldukları gerçeğini asla göz ardı etmememiz gerekmektedir. Alevilik le Ateizmi eş gören zihniyet Sunnilikle Ateizmi eş görüldüğü an ''olabilir!'' derse saygı duyulabilir . Her ne kadar ilgisiz olsada saygı duyulabilir... Amma aynı dinin dince kabul edilmeyen mezhep bölünmelerinden tekini Ateizmle eş tutarken kendi inancını göklere çıkarması hiç hoş olmamaktadır. Öenmli olan aynı kişiye tersi söylendiğinde göstereceği tepkidir. Yani Sunnilere hak tanımak atesitler de var onlara da tanıyalım..'' dendiğinde ne diyecektir ??? Olgunca karşılayacak mıdır ? Saldıracak mıdır ? Saldıracaktır. Öyleyse Alevilik derkende boş boğazlık etmeyecektir...

Nerede
    rize, merkez, Turkey.
    İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cognis rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ......
    İletim iye ilgili açıklama yapmam da şart oldu, paradoks nedir önce onu araştırınız, iletimde zarif ve keskin bir algı içeren ironi mevcuttur. Anlayamadığınızdan izah edeyim...
    *Hayatın bugünkü hatta bu yüzyıl ki doğal akışı içinde 5 vakit namaz kılmak/kıldığını iddia etmek hiç inandırıcı değil. Kaldı ki mümkün değil. Nasıl mümkün olabilir?? Bakınız; ilgili iletim...
    *İlla nicelik, illa nicelik derseniz ne olur?? Nitelikten feragat edersiniz... Bu da mutluluk getirmez. Günlük namaz randımanını tutturmayı ilke edinen, küçük çocukları da olan, çalışan müslüman bir anneden örnekle daha anlayabileceğiniz biçinme bu soruya cevap arayalım.., evet ne olur??? Bu kere kendini, kendi kadınlığını, ailesini ve anneliğini ihmal eder. Etmek zorundadır. Zira gün kadın için de, erkek için de, çalışan için de, çalışmayan için de 24 saattir...
    *O halde hangisini toplum olarak istiyoruz? Kendini kendi ahiret dünyasına hazırlamayı öncelikli ilke edinmiş bireyi mi? Yoksa insana ve kendine değer veren bireyi mi? Kendini ve çevresini mutlu etmeyi öncelik edinmiş, zamanını buna kanalize etmiş bireyi mi? Hatta İSLAM HANGİSİ İSTİYOR??
    *Günün 24 saat, günlük çalışma saatlerinin asgari 8 saat, trafik vs ekstra zaman kayıpları, e bu zatın uykusu, aile saadeti, kişisel günlük bakımı, ihtiyaçları ha bir de namaz saatleri biraraya geldiğinde 5 vakit namaz kılınmasını şiddetle buyuran bilumum müslümanlar buna nasıl vakit bulurlar?? Bu iddia fizike, matematiğe, meterolojiye, vs. ilimlere külliyen aykırı.
    *E kendi yapamadığını eyleme diğer insanları neden zorlarlar?? Bunu da psikoloji açıklasın.
    *Aslında İSLAMİ doktrin özellikle 20 yüzyılda hayatın içinde varolma sıkıntısı yaşıyor; Müslümanlar da islami öğeleri hayatın içinde barındıramama sıkıntısı. O halde burda AKSAYAN BİR ŞEY VAR?? Bu aksaklığı Allah'ın gözardı etmesi, sonsuza kadar güncelliğini ve icra edilebilir varlığını koruyacağını iddia ederken bugünkü yaşam biçimini öngörmemesi, buna yönelik tedbir/alternatifler üretmemesi mi islamın yumuşak karnı mı?....
    Gerekçeli karar da açıklandı...

İroni diyorsunuz izah edeyim diyorsunuz yine aynı şeyleri yazıyorsunuz. Siz bu güne kadar Namaz kılıpta veya kılmak isteyipte zamanından dolayı kılamayan birisini gördünüz mü? Gün 24 saatte, 5 vakit namazın alacağı vakit ne kadar, bundan haberiniz var mı? Siz namaz kılmak istediniz de zaman mı bulamadınız? Sizin namaz kılıp kılmamanız bizi alakadar etmez diyeceksiniz. Doğrudur. Ancak kılanların da nasıl zaman bulduğu da sizi alakadar etmez. Sizi inandırmak zorunda mı insanlar? İnandırıcı değilmiş. Beş vakit namaza zaman bulunması matematiğe, fiziğe, meterolojiye v.s. ilimlere külliyen aykırıymış. Tek aykırı olan bilim var, psikoloji.. sadece sizin psikolojiniz...

Kadınların veya erkeklerin de günümüzde namaz kılmada zorluklar yaşadığı konusunda işyerlerindeki kısıtlamalar mevcut ise onlardan bahsedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda sıkıntı olması olayına katılabilirim.Tutupta İslamiyet'in günümüze hitap etmediğini iddia etmeniz, haddi aşan kelimelerdir. Kimse sizi namaz kılmaya veya inanmaya zorlamıyor. İddia ettiğiniz gibi aksayan hiçbirşey yoktur. Allah'ın gözardı temesi, öngörmemesi, alternatif üretmemesi gibi tabirleri sıkılmadan kullanıyorsunuz bir de. Yoksa siz mi tahmin edip öngördünüz, yakında kitap çıkarmayasınız ya da başımıza yeni bir Mehdi' mi geliyor. Evet sorun tamamen psikolojik.

''E kendi yapamadığını eyleme diğer insanları neden zorlarlar?? Bunu da psikoloji açıklasın.'' bu da ne demek. Sizi namaz kılmaya zorlayan mı oldu? Gerçekten bir psikoloğa gidiniz. Belki psikoloji size açıklar. Aslında en mantıklı cümleniz bu.

Alıntı cognis rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ........
    Herhangi bir insanın ağzından/klavyesindeki tuşlardan **allah kelimesini oluşturan harflerin sıralanması şahsen benim için hiçbir anlam ifade etmiyor... Hatta az biraz canımı sıkıyor...
    Kaldı ki; Allah kelimesinden rahatsız olan canı sıkılan bir insandan da anca bu şekilde bir yanıt beklenebilirdi.

İletiler
    108
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    .
    EVET; Muaviye'nin oğlu Yezit, altıncı İslam halifesidir.
    Ne var ki bu kişinin adı halife olarak değil, hakaret anlamında kullanılır.
    Sünniler de böyle kullanır, Aleviler de![/I]
    Adı kullanılır kendi değil kendi halifedir..İslam halifesidir...
    Sayın commodore1tr; bakın hiç bir abartı yok abartıyı nerde gördünüz anlamadım?

Alıntı yaptığım arkadaş hala 6.islam halifesidir diyerek zaten haklılığımı gösteriyor.

Sayın sdt23; sünnilerde böyle kullanır alevilerde diyip ortak bir payda yaratmaya çalışmışsınız ki bu külliyen iftiradır...

İslam peygamberi kendine bildirilen dini tebliğ ettikten sonra hayata veda etmiştir.Bu zaman zarfında zaten KURAN tamamlanmıştır.İslam peygamberinin defin işlemlerinde sadece Hz Ali ilgilenirken diğer o büyük 3 halife hilafet sıralaması hakkında didişmeye başlamışlardır.Hz peygamberin naaşının işlemleri HZ ALİ tarafından yapılırken dışarda kılıç zoru biatlar yapılmaktadır.

Daha sonra ise ilginç ama birbirine tezat 4 tane mezhep peydah olmuştur yine ilginçtir ki bu mezhepler kardeş kardeş geçinirler ve bunlara sünni mezhepleri denilir HAK MEZHEP...AMA TEZATTIRLAR TEZATLARI YAZDIM OKUYUN ANLAYIN DİYE...

Şimdi;
    Sayın commodore1tr; gelelim konu başlığına
    Alevilik din diyelim;derlerki delirdinmi? zındık ne dini git o zaman kendine peygamber bul,kitap bul,inanacağın tanrı bul.Hem ALLAHA inanacaksın,peygambere inanacaksın,kitaba inanacaksın.. bunun adı islamdır ancak sünni islamıdır ya uyarsın yada sen ateistsin!!!derler.Alevi islam olamaz derler..

Alevilik mezheptir diyelim;bu otorite kalkar derki ne mezhebi?islamda 4 tane hak mezhep var.Size bikere haksız mezhep dedik tükürdük yalayamıyoruz.. Ne mezhebi? Sapıklık der birde hiç hayatta duymadığınız çirkin iftiralar ederler...Alevilik mezhepte olamaz derler 4 tane hak mezhep var!!!

Alevilik anadolu içinde güzel bir kültür çeşidi diyelim;Bu lafı tanırsınız genelde RTE kullanır gülümseyerek sanki çocuk severmiş gibi;ama gelin görünki böyle kültürde olmaz, bizim pişirdiğimiz yenmez,guslümüz sorgulanır,Alevilik bir kültürde olamaz böylelikle...Ve bu gibi insanlar genelde saygıdan bahsederler,hatta saygı duyuyorum derler!!!!

Yahu ALLAH aşkına sünni olupta alevi biri ile ilk tanıştığınızda sorduğunuz veya içinizden geçen ilk soru nedir???Bırakın şimdi burda sünniler oğlunun adını Ali koyarmış,Hüseyin koyarmış GİBİ SEVİMLİ CEVAPLAR VERMEYİ ALEVİLERİ BİZ ÇOK SEVERİZ DEMEYİ BIRAKIN.

Sivas da Maraş da Çorum da katliamlar yapanlar, çıkarları için zalimden taraf olup da mazlumu ezenler, kadınlara ve çocuklara kötü davranan, işkence ya da tecavüz edenlerde sizce günümüzün Yezidleri değil midir?
    Bu sünni inançta kadın şeytandır beraber ibadet bile yapamazlar.Camilerde yerleri farklıdır kadınların.Sorarım namaz kılan sünni (erkek)arkadaşlar siz namaz kılarken neye yöneliyorsunuz?Dİyelim önde veya arkada kadın olsa ne olur? Namazınız neden bozulur?
    Kadının başı ötülür ki erkeler bakıp tahrik olmasın günahtır

Ben bunu dışardan hiç inanmayan biri olarak okusam örneğin kendime din arıyorum; ilk aklıma gelen şey şu olurki, bu sünni erkekler uçkur peşinde ,gördüğü bir şeyden hemen tahrik olan hastalıklı tiplermiş.. kadınları kapatıp kendilerine engel olmaya çalışıyorlar..Kadın onlar için bir meta.Yolda yanında olamaz,ibadette olamaz,ama yatakta olur zaten onun için yaratılmıştır.Bu sayedede kapatılmalıdır ki kimseyi tahrik etmesin.Kadınlarda bu durumu kabul etmiş..Başıma türban takmazsam karşımdaki adam tahrik olur ve ben günah kazanırım.Camide arkamda erkek namaz kılarsa eğildikçe adam tahrik olur ben günah kazanırım.Diye sürekli ezilmiş günaha odaklanmış bir kadın topluluğu. diye düşünürüm siz ne düşünüyorsunuz?

Nerede
    rize, merkez, Turkey.
    İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı banu79 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Alevilik Din Değil... Gerisi Ne?
    Başlığı ben yanlış mı görüyorum?Baş örtüsünün bu konuda ne işi var?
    Sayın Erdem;saygıdan bahsetmişsinizde aleviliğe ne kadar saygınız var?
    Bu konudaki bilginiz nedir?Sizde sapmış bir topluluk gözüyle mi görüyorsunuz?
    Semahı çalgı,çengi,eğlence olarak mı algılayanlardansınız?
    Peki siz hiç "krık sabun eskitilmeli bunların başında ancak temizlenirler" diyenleri bilirmisiniz?
    Daha çoğu varda soracaklarımın.. şimdilik en azından konu başlığına yönelmeniz adına bunları hatırlattım..BU KONUDA NAMAZ BAŞÖRTÜSÜ TÜRBAN ÇARŞAF BUNLARIN NE ALAKASI VAR?KONUYU AÇAN ARKADAŞA SAYGISIZLIK ETMİŞSİNİZ GİBİ GELDİ BANA.TABİİ SAYGIYI BAŞKASINA GÖSTERMEYİ BİLİYORSANIZ.SANIRIM SADECE SİZ,SİZE SAYGI BEKLİYORSUNUZ...PEKİ YA BİZ?
    Sayın banu79;

yukarıdaki iletinizi ciddiye alıp konunun farklı yönlere yönelmesinden dolayı özür dilemiştim. Ancak; sizin tavrınızı da, çok tehlikeli bulduğumu belirtmek isterim. İletilerinizin hemen hepsinde sunniler alevilere düşmalık yapıyor mantığı ile yazmaktasınız. Dahası bizi konuyu dağıtmakla suçladığınızın daha fazlasını siz yapıp sunnilere göre namazı ve mezhepleri anlatmaya ve anlatma amacını da aşarak öğretmeye de kalkışmışsınız. Bu mu sizin saygı anlayışınız.

...
    Yezide hazret diyen süni zihniyeti anlamış değilim....
    Size bu konuda gerekli cevap verildiği halde yanlış düşüncelerinizde ısrar etmektesiniz. Geçmişte yaşadığınızı iddia ettiğiniz münferit olayları genele nasıl mal edebiliyorsunuz. Gerçek amacınız ne, direkt yazınız. yazılarınızda alevi sünni çekişmesini vurgulamanız tehlikeli bir davranış. Yanlış yoldasınız. Kendinize geliniz. Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu konu alevilere, sünnilere düşmanlık yapılması için bu sitede yer almamaktadır.

Ben bunu dışardan hiç inanmayan biri olarak okusam örneğin kendime din arıyorum; ilk aklıma gelen şey şu olurki, bu sünni erkekler uçkur peşinde ,gördüğü bir şeyden hemen tahrik olan hastalıklı tiplermiş.. kadınları kapatıp kendilerine engel olmaya çalışıyorlar..Kadın onlar için bir meta.Yolda yanında olamaz,ibadette olamaz,ama yatakta olur zaten onun için yaratılmıştır.Bu sayedede kapatılmalıdır ki kimseyi tahrik etmesin.Kadınlarda bu durumu kabul etmiş..Başıma türban takmazsam karşımdaki adam tahrik olur ve ben günah kazanırım.Camide arkamda erkek namaz kılarsa eğildikçe adam tahrik olur ben günah kazanırım.Diye sürekli ezilmiş günaha odaklanmış bir kadın topluluğu. diye düşünürüm siz ne düşünüyorsunuz?
    Yukarıdaki tespitleriniz de oldukça yanlış ve art niyetli. Peki birisi de çıkıp dese ki ''....... erkekler uçkur peşinde, sürekli görüp tahrik olmak istiyorlar.Bu yüzden de kadınları açıp emellerine ulaşmak istiyorlar.'' Kesinlikle kendi görüşüm değildir. Sadece sizin gibi düşünmekte olan birisine aynı düşünce seviyesinde karşıt görüşle verilebilecek bir cevap olabileceğini belirtmek istedim. Ne kadar yanlış bir yolda olduğunuzu gösterebilmek için...

Eğer adam uçkurunun peşinde olsa neden kendisine engel olmak için böyle bir kısıtlamaya girsin ki?. Uçkurunun peşinde olan insanın yolu da bellidir, bu yolda karşı cinsden bir insanı örtme taktiğini kullanmayacağı da bellidir. Lütfen bu tür tabirleri kullanırken dikkatli olunuz.

şimdilik en azından konu başlığına yönelmeniz adına bunları hatırlattım..BU KONUDA NAMAZ BAŞÖRTÜSÜ TÜRBAN ÇARŞAF BUNLARIN NE ALAKASI VAR?KONUYU AÇAN ARKADAŞA SAYGISIZLIK ETMİŞSİNİZ GİBİ GELDİ BANA.TABİİ SAYGIYI BAŞKASINA GÖSTERMEYİ BİLİYORSANIZ.SANIRIM SADECE SİZ,SİZE SAYGI BEKLİYORSUNUZ...PEKİ YA BİZ?

İletiler
    108
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı erdem53 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın banu79;
    Alevilik konusunda ise; yeterli bilgim olmadığını düşünerek, saygı duyduğumu belirtmek istiyorum. İnançları konusunda kendilerinin düşünceleri daha önemli olduğu gibi; dindir değildir tartışmasına girmeden kendilerini nasıl görüyorlarsa saygı duymak gerekir diye düşünüyorum.

İstemeyerek konuyu farklı yönlere taşımış olduysam özür dilerim.

Saygılar.
    Sayın Erdem;bu iletinize istinaden, gerçekten saygı duyduğunuzu düşünmüştüm ama malesef ki diğer iletinizdeki
    Sayın banu79;

''Yezide hazret diyen sünni zihniyet'' ten bahsetmektesiniz. Av. Abbas Bilgili size gayet güzel cevap yazmış aslında. Eğer yine de bu konuda bir şüpheniz varsa bir sünniye yezid diye hitab etmeyi deneyiniz. Bakalım tepkisi nasıl olacak; hazret mi algılayacak hakaret mi görürsünüz. (tavsiye etmem)
    Demişsiniz;bende açıklama yapmışım okumamışsınız.. bir sünniye (TAVSİYE ETMEM DEDİĞİNİZ KISIM) derken siz muaviyeye ne diyorsunuz?Oğulları 6.islam halifesidir kendileri.. Halifelere hem kalkıp hazret dersiniz hemde (r.a) diyede bitirirsiniz.Bunuda ben öğretmeyeyim açın okuyun.
    Sayın banu79;
    Size bu konuda gerekli cevap verildiği halde yanlış düşüncelerinizde ısrar etmektesiniz. Geçmişte yaşadığınızı iddia ettiğiniz münferit olayları genele nasıl mal edebiliyorsunuz. Gerçek amacınız ne, direkt yazınız. yazılarınızda alevi sünni çekişmesini vurgulamanız tehlikeli bir davranış. Yanlış yoldasınız. Kendinize geliniz. Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu konu alevilere, sünnilere düşmanlık yapılması için bu sitede yer almamaktadır
    Demişsiniz güleyimmi? ağlayayımmı?Geçmişte yaşadığım münferit olayı genele yaymayayım öylemi?Erdem bey; siz nerede yaşıyorsunuz?Sizin yaşadığınız ülkede bu tür olaylar artık olmuyor ve sadece benim başıma gelmiş ve genele yaymayayım öylemi?Sizin bir tek lafınızı samimi buldum ki; buda sanırım siz gerçekten alevilik hakkında bir şey bilmiyorsunuz.Ama üzücü olan şey aleviliği bilmemeniz değil.. kendi mensubu olduğunuz mezhebinizide bilmiyorsunuz bundada size kızmıyorum.. haklısınız.Doğdunuz ve dediler ki dinin islam hanefisin sünnisin.Sizde kabul ettiniz.araştırmadınız tıpkı aleviliği bilmediğiniz gibi kendi mezhebinizide öğrenmediniz.Bu mezhepler nerden çıkmış? Nedir ne değildir? araştırmadınız.Şimdi ben bu 4 hak mezhebin KENDİ ARALARINDA Kİ tezatlarını yazıncada şaşırdınız ona açıklama yapmadınız beni KENDİNİZE GELİNİZ diyede ikaz ettiniz..
    Sayın Erdem;kendisine gelmesi gereken biri varsa sanırım oda sizsiniz SAYGI beklemiyorum.Çünki siz kendiniz gibi düşünmeyen kimseye saygı göstermezsiniz..Diğer forumda (BEDELLİ ASKERLİK)sizi seviyeli olmaya davet etmişler.Bende rica ediyorum..

İletiler
    108
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

''Sünni inanca mensup dört büyük ameli / fıkhi mezhep vardır; Hanefilik, Şafiilik, Malikilik ve Hanbelilik''
    Bu bize zorunlu verilen din derslerinde öğretilendir.Denildi ki laik devlet anlayışına uygun düşmüyor devlet okullarında zorunlu din dersi.Seçmeli olsun din dersleri öyle ya adam eğer ateist ise saygısızlık olmuyormu bu?Zorla ezberle FATİHA'yı.Dersi geçemen buna bağlı.haa bide alevi isen zaten ona saygı hiç yok. Başta saydığım 4 mezhep anlatılır.. Bir öğrenci kazara HOCAM ALEVİLİK NE PEKİ?dediğinde aldığı cevap o sapmışlıktır öyle bişey yoktur diye cevap alır saygılılardan.Geçen sene seçmeli ders kabul görmedi dediler ki müfredata aleviliğide koyalım.EE görüş sünni zihniyet olunca kitaplara komik bir alevilik ilişti.
    -Alevilik Hz ALİ'Yİ sevenlerdir demekmiş vah vah
    -Hz Alinin; (peygamberin) hediyesi atıda "düldül" katır olmuş müfredatta..
    -Hacıbektaşi velide namaza, hacca davet eden biri olmuş.
    Bu saygılılar topluluğu gerçek bir şey yazmamış yazamamışlar..
    Bu yüzden sayın ERDEM size katılıyorum haklısınız bir şey bilemezsiniz çünki anlatan yok.Saklanan bir tarih var. Kılıçla biatlar var.Saltanat için öldürün katli vaciptir diyilen emirler var.Pişirdikleri yenmez,kızları alınır ama kız verilmez,hatta kız verirseniz dinden çıkarsınız gibi açıklamalar var.Genelde duyulan bir saygı vardır.örneğin sevgiliniz erkekse ve sünni ise ilk gün derseniz ben aleviyim saygı duyar.İkinci gün dayanamaz ve sorar gerçekten mum söndü varmı?Ne saygı duymuşşşş.
    Öyle saygı duyarlarki banyonuza kadar girerler ve derler ki gusül almıyormuşsunuz?O kadar alıyorum deki kurana yemin et saygılı yaa; ama ağzınıza burnunuza su alıyormusunuz?Niyet ediyormusunuz?Diyede üsteler..işte size saygı işte size alevilik..Sayın Erdem bunlar vallahi benim yaşadığım münferit olaylar değil ve bu olayları ben çıkarmadım..Bu sorular bu iğrenç ithamlar sünniler tarafından yapılan iftiralardır.Sİz sadece türbana takıldığınız ve türbanlılara saygı,özgürlük beklediğiniz için bunları anlamanız zor geliyor bana..

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Adı kullanılır kendi değil kendi halifedir..İslam halifesidir...
    Sayın commodore1tr; bakın hiç bir abartı yok abartıyı nerde gördünüz anlamadım?
    Alıntı yaptığım arkadaş hala 6.islam halifesidir diyerek zaten haklılığımı gösteriyor.
    Sayın banu79,
    Milliyet gazetesinde Zülfü Livaneli'nin bir yazısından alıntı yapmıştım.
    Linkin altındaki italik kısım ona ait. Livaneli yazısına "Oğlunuza bir İslam halifesinin adının verilmesine karşı çıkar mısınız?" sorusuyla başlıyor ve devamında "EVET; Muaviye'nin oğlu Yezit, altıncı İslam halifesidir." deyip Yezit'in Şiiler ve Aleviler kadar sevilmediğini söylüyor.

Yezit'in öyle veya böyle 6. halife oluşu, ne kadar hoşumuza gitmese de, tarihi bir vakıadır. Hak etmeyen, halk tarafından sevilmeyen, halkın nefretini toplamış şahıslar da halife, devlet başkanı, başbakan olabilir.

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Biraz klasik bir cevap olacak ama; pek çok sünni ailenin çocuklarına Ali, Hasan, Hüseyin isimlerini verdikleri ve kimsenin Yezid ismini vermediği düşünülürse Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ile Yezid'e sünni müslümanların nasıl baktığı anlaşılabilir.

http://www.milliyet.com.tr/1997/08/3.../livaneli.html
    (...)Oğlunuza Yezit adını koyar mıydınız?
    Ya da şöyle bir soru: Bir kişi diğerine seni yezit seni dese, bu söz hakaret kapsamına girer mi girmez mi?
    * * *
    EVET; Muaviye'nin oğlu Yezit, altıncı İslam halifesidir.
    Ne var ki bu kişinin adı halife olarak değil, hakaret anlamında kullanılır.
    Sünniler de böyle kullanır, Aleviler de!
    Çünkü Yezit, Kerbela'da Peygamberin torunu Hazreti Hüseyin'i ve soyundan gelenleri büyük bir zulümle öldürmüştür.
    Bu yüzden de bir İslam halifesi olmasına rağmen, katil olarak anılır.
    Alın size Alevilerle Sünniler arasında bir ortak payda daha!
    (...)
    Sayın sdt23; sünnilerde böyle kullanır alevilerde diyip ortak bir payda yaratmaya çalışmışsınız ki bu külliyen iftiradır...
    İftira kelimesi sözlükte "Bir kimseye kasıtlı ve asılsız suç yükleme, kara çalma" olarak geçiyor. "Sünniler de Hz. Ali'yi, Hz. Fatma'yı, Hz. Hasan'ı, Hz. Hüseyin'i severler, çocuklarına bu isimleri koyarlar. Sünniler de Yezit'i sevmezler." demenin neresi kasıtlı ve asılsız suç yükleme?

Türkiye'de adı Ali, Hasan, Hüseyin, Fatma olan kaç kişi var? Bunlardan kaçı Alevi? Türkiye'de adı Yezit olan (Sünni) var mı?

Hz. Ali'yi, Hz. Fatma'yı, Hz. Hasan'ı, Hz. Hüseyin'i sevme noktasında hiç bir Sünni'nin Alevi'den eksik kalır yanı yoktur.

Sivas da Maraş da Çorum da katliamlar yapanlar, çıkarları için zalimden taraf olup da mazlumu ezenler, kadınlara ve çocuklara kötü davranan, işkence ya da tecavüz edenlerde sizce günümüzün Yezidleri değil midir?
    Evet günümüzün Yezidleridir. Bunları yapanlar da sadece Alevilerin değil toplumun neredeyse tamamının nefretini kazanmış kişilerdir. Bir kısım Yezidlerin yaptıklarını bütün Sünnilere mal edip nefreti körüklememek gerekir.

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

04.01.2009 tarihli Hüriyet'ten Özdemir İnce'nin alevilikle ilgili yazısını aşağıdaki linkten okumak mümkün.

Konuya katkı olması dileği ile;

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...arid=72&gid=61

Nerede
    rize, merkez, Turkey.
    İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Namaz

İbadetlerle ilgili kimi çelişkiler;

Sünni inanca mensup dört büyük ameli / fıkhi mezhep vardır; Hanefilik, Şafiilik, Malikilik ve Hanbelilik.
    ......
    Sünni inanca göre Namaz için abdest almak şarttır.
    ............
    Her ikisi de Sünni ekol olan Hanefilik ve Şafiilik arasında namazlar konusunda aslında pek görülmese de çok derin başkaca ayrılıklar da vardır.
    ............
    İbadetlerle ilgili çarpıcı ve yürek yakıcı bir örnek daha;
    .............
    Sünni mezheplerin namazın dili konusundaki çelişkileri de son derece ilgi çekicidir.
    ..........
    Sünni inanca göre kadın ve erkek bir arada ibadet edemez.
    ..........
    Tekraren belirtelim ki, Hanefi mezhebine göre namaz kılmayan kişiye zorla namaz kıldırtılmalıdır. Namaz kılmayan kişi dövülür ve kılmaya başlayana kadar hapsedilir. Ama Hanefi mezhebi yine de insaflı çünkü diğer üç Sünni mezhebe göre bu ibadetleri yapmayanlar öldürülür.
    ...........
    Sünni inanca göre İslam’ın en kutsal ibadet yeri olan Kabe’de / Mescid – i Haram’da kadın erkek bir arada bulunulmasının mahsuru yokken değer bakımından daha alt düzeyde olan diğer ibadethanelerde ise bu durum son derece mahsurlu görülmektedir.
    ..........
    Sünni inancın ibadetle ilgili bir diğer çelişkili tutumu da ibadet sırasında örtülmesi gerekli yerlerin neler olduğu konusundadır.
    ......
    Günlük namazların kaç vakit olduğu konusunda da Sünnilikte ilginç bir görüş mevcuttur. Bu görüş Miraç olayı ile ilintilendirilmektedir.
    ........
    Bu noktada Sünni bilginlere şu soruları yöneltmek gerekmektedir;

Bu sünni inançta kadın şeytandır beraber ibadet bile yapamazlar..
    ...............
    Kadının başı ötülür ki erkeler bakıp tahrik olmasın günahtır

...; ilk aklıma gelen şey şu olurki, bu sünni erkekler uçkur peşinde ,gördüğü bir şeyden hemen tahrik olan hastalıklı tiplermiş..
    ..... Halifelere hem kalkıp hazret dersiniz hemde (r.a) diyede bitirirsiniz.Bunuda ben öğretmeyeyim açın okuyun.
    .............
    Sayın Erdem;kendisine gelmesi gereken biri varsa sanırım oda sizsiniz SAYGI beklemiyorum.Çünki siz kendiniz gibi düşünmeyen kimseye saygı göstermezsiniz..Diğer forumda (BEDELLİ ASKERLİK)sizi seviyeli olmaya davet etmişler.Bende rica ediyorum..
    ''Sünni inanca mensup dört büyük ameli / fıkhi mezhep vardır; Hanefilik, Şafiilik, Malikilik ve Hanbelilik'' ......
    Bu bize zorunlu verilen din derslerinde öğretilendir..
    Herşeyin de bir sınırı var artık. Siz utanmadan; insanlara din dersi vereceksiniz, ait olmadığınızı söylediğiniz bir mezhep hakkında siz bilmiyorsunuz diyeceksiniz, ondan sonra da seviyeli olmaya davet edeceksiniz. Üstelik Yezid konusunda size; sayın sdt23, sayın Av.Abbas Bilgili ve saygı duymalısınız dediğiniz sayın commodore1tr cevap veriyor. İnsan bir okur en azından, herşeyin doğrusunu bir siz mi biliyorsunuz? Doğru siz biliyorsunuz ki; bu kadar sunni inançlarını bilmiyor.

Sunniler hakkında ileri geri konuşma cüretini gösterip seviyesizliğinizi gösteriyorsunuz aslında. Ne hakla insanların inançlarına müdahale etmeye kalkışıyorsunuz. Amacınız tartışma çıkarmak, provoke etmek, bölücülük... Hedefiniz Alevi-sünni çatışması ise, avucunuzu yalarsınız.. Bir de kendinizi Aleviymiş gibi tanıtıyorsunuz. Alevilik hakkında yeterli bilgim yok derken inançlara olan saygımdan dolayıdır ve insanlara inançları konusunda ahkam kesmeyi saygısızlık olarak gördüğümdendir. En az sizin kadar bilgim vardır merak etmeyiniz. İnternetten ne olduğu belli olmayan şeyleri kopyalayarak forumu kirletmeyiniz.

Alevilik aleyhinde yazılan tek bir yazı varmı bu forumda? Ama sünniler İslam dışı, sapkın ve sapık insanlar olup çıktılar sayenizde... Size zorunlu din dersinde ne çok şey öğretmişler.

Çıkıpta; Aleviliğin yaşanması konusundaki zorlukları, günlük hayat içerisindeki sıkıntılarını, öğretim kurumlarında zorunlu olarak din dersi okumalarını, ibadet yapmaktaki zorluklarını neden yazmıyorsunuz. Sizin Alevi olduğunuza inanmıyorum. Eğer gerçekten alevi olsaydınız başkalarının inançlarına saldıracağınıza Alevilikle ilgili sorunları dile getirirdiniz. Ülkemizdeki tartışma ortamından kimlerin pirim yaptığı ortadadır. Umarım anlamayarak onlara hizmet etmektesiniz.

Başka forumlara gidipte laf taşımışsınız ancak yine balıklama atlamışsınız. Bu günlerde biraz moda olan bir sözü yazmak zorunda kalacağım; bir lafa bakmak lazım, bir de söyleyene... Seviye konusunda ise hiç hoşuma gitmese de sizin seviyenize inip sizinle alakalı başka bir forumdaki sözleri alıntı yapacağım;
    Ayrıca sende de sabah kadın programlarına katılan lafa atlayan meraklı sürekli sosyal tespit yapan izleyici formatı var gibime geldi
    Göbek adın Esra Ceyhan mı yoksa senin
    bir üye size hitaben yukarıdaki benzetmeyi yapmış. Ben bir şey demiyorum. Farkındaysanız kimse alevilik aleyhinde yazmamakta. Siz de kimsenin aleyhinde kasıtlı olarak yazmayınız. Kendiniz konu dışına çıkmaktan yakındınız ama inatla konuyu değişik yönlere çekmeye çabalıyorsunuz. Kendinizle dahi çekişme halindesiniz.

Sizden ricam; kişisel tartışmalara girmeden ve de sunni, alevi veya başka insanları incitmeden, Alevilik hakkında (eğer aleviyseniz en doğal hakkınızdır) yazmanız, gerçekleri yazmanız.

+ Konuyu Yanıtla
9 / 10 Sayfa İlkİlk 12345678910 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

muhammed nurdoğan alevilik açılımı

Ziyad b. Ebih ve Büsr İbni Ertat’ın yaptıkları katliamlar ve zulümler

ziyad b. ebih ve büsr i

prof dr muhammed nur doğan alevilik

zulfi livaneli mehzepi

isra 78-79 hud 114 medeni ayetlerdir

Forum