Merhabalar,
Benim yeni bir iş fikrim var ve bunu koruyup koruyamayacağımı merak ediyorum. İş fikrim endüstri sektörüne yönelik ancak derdimi daha kolay anlatabilmek için örnek olarak Boyner'in Backup servisini kullanmak istiyorum (bilmeyenler için kısaca bahsedeyim; bu servis belirli bir taksit karşılığı size her daim telefondan yardım sunuyor; yolda kalana araba yollarlar, canınız karpuz çekti nerede manav olduğunu söylerler, hangi sinema size en yakın ve ne filmler var vs. gibi her çeşit yardımı sunarlar). Şimdi burada telefonla hizmet yeni birşey değil, ancak bu tip bir iş modeli tamamen yeni. Tıpkı benim fikrim gibi. Şimdi bu model yeni olduğundan belirli bir para kazandırma potansiyeli var. Dolayısı ile insan bunu korumak ister. Bunun mümkün olup olmadığını merak ediyorum.
Birkaç patent firması ile görüştüm, bunun mümkün olduğunu ve Fikir ve Sanat eserleri kanunu çerçevesinde, telif hakkı alınabileceğini söylediler. Bana sadece fikrimi kağıda dökmemi ve mümkünse noterde onaylatmamın iyi olacağını söylediler. Dedikleri gibi yaptım ve fikrimi kağıda döktüm. Olabildiğince geniş bir çerçevede açıklamaya çalıştım. Olayın detaylarını daha iyi anlamak için daha sonra Fikir ve Sanat Eserleri kanununu okudum. Benim iş fikrime patent şirketinin telif hakkı için başvuracağı alan şu imiş,

Madde2:İLİM VE EDEBİYAT ESERLERİ
-1- Herhangi bir şekilde dil ve yazı ile ifade olunan eserler,
-2- Bu madde alakasızmış...
-3- Bedii vasfı bulunmayan her nevi teknik ve ilmi mahiyette fotoğraf eserleriyle, her nevi haritalar, planlar, projeler, krokiler, resimler, coğrafya ve topografya'ya ait maket ve benzerleri, her çeşit mimarlık ve şehircilik tasarım ve projeleri, mimari maketler, endüstri, çevre ve sahne tasarım ve projeleri,

Bana söylediklerine göre benim iş fikrimi 1. madde altında koruyabilirlermiş. Ancak emin olmamakla birlikte bana 3. madde de mantıklı gibi geliyor. Çünkü endüstri projelerine gönderme yapıyor..

Toparlarsam iki sorum var,
1) Yeni bir iş fikri Fikir ve Sanat eserleri kanunu çerçevesinde korunabilir mi? Yoksa ben bu fikri kağıda döküp telif haklarına başvurduğumda, Kültür Bakanlığı bu fikrimi bir edebi eser gibi değerlendirip ona göre mi koruyacak. Sanki ben bir sayfalık masal yazmışım da ona koruma alıyorum gibi bir durum mu olacak?
2) Korunabilir ise bir Endüstri dalı ile ilgili bu fikri hangi madde uyarınca korumak daha uygundur?

Umarım sorularım saçma değildir, zira çok anlamıyorum bu konulardan.Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.