Anket Sonuçlarını Göster: İLK ÖĞR. İŞ HUK. VE SOS. GÜVENLİK DERSİ OLMALI MI?

Oylayanlar
211. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
 • İHSGB İLK ÖĞRETİMDE ZORUNLU DERS OLMALI

  90 42,65%
 • İHSGB İLK ÖĞRETİMDE SEÇMELİ DERS OLMALI

  17 8,06%
 • İHSGB İLK ÖĞRETİMDE GEREKSİZ BİR DERSTİR

  12 5,69%
 • İHSGB ORTA ÖĞRETİMDE OLMALI(LİSE)

  79 37,44%
 • İHSGB DE NEDİR HİÇ GEREK YOK

  13 6,16%
+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 47 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Feb 2005
  Nerede
  kayseri, Turkey.
  İletiler
  131
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı İlk Öğretimde İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik dersi olmalı mı?

  İLK ÖĞRETİMDE İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK DERSİ OLMALI MI?

  GÜNÜMÜZDE İLK ÖĞRETİMİN ÖZELLİKLE İKİNCİ KADEME EĞİTİMİNDE ARTIK ÇOCUKLUKTAN ÇIKMAYA BAŞLAYAN VE GENÇLİK ADIMLARINI ATAN GELECEK NESİLLERİMİZE KÖY NÜFUSUMUZUN %40 LARIN ALTINA DÜŞMESİ VE TARLA SÜRME EKME BİÇME NADAS YEM HAZIRLANMASI VB GİBİ GÜNÜMÜZDE YETERİNCE KULLANILMAYAN GEREKSİZ BİLGİLERİN VERİLDİĞİ BAĞKURLULUKLA DAHA FAZLA İLGİLENİLDİĞİ KÖYLERİMİZDE [u]</u>TARIM BİLGİSİ SEÇMELİ DERSİNİN PEK BİR UYGULAMA ALANI KALMADI.HELEKİ AB YOLUNDA BİREYSEL TARIM TAMAMEN ÖLDÜRÜLÜRKEN TARIMSAL İŞLETMELER ÖN PLANA ÇIKARTILIRKEN.KÖYLÜLÜK BU İŞLETMELERDE ÇALIŞAN BİRER İŞÇİ OLMAYA DOĞRU SÜRÜKLENİRKEN DİĞER İŞ EĞİTİMİ (KARTON MUKAVVA EV YAPIMI BEZLERDEN BOHÇA ELİŞİ YAPMA VB)VE VATANDAŞLIK SEÇMELİ DERSLERİNİN YANINA [u]</u>İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK BİLGİSİ DERSİ KONULMALIDIR .HATTA BU DERS SEÇMELİ DEĞİL ZORUNLU OLMALIDIR.

  BU KONU İLE İLGİLİ DÜŞÜNCESİ OLAN ARKADAŞLAR FORUMDA AÇILACAK BAŞLIKTA GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLAYABİLİRLER.AYRICA AŞAĞIDA LİNKTE KONUNUN BASINA YANSIMASINI OKUYABİLİR VE İLGİLİ KİŞİ SSK BAŞ MÜFETTİŞİ SN ALİ TEZEL E DESTEK E- MAİLİ ATABİLİRSİNİZ.

  http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/...zarlar152.html

  ali.tezel@aksam.com.tr
  ali.tezel@superonline.com

  ANKETE AİT TEPKİLER VE MESAJLAR(BASINDAN)
  http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/...zarlar152.html

  İHSGB=İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK BİLGİSİ  Hukuki NET Güncel Haber

  İlk Öğretimde İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik dersi olmalı mı? konulu yargıtay kararı ara
  İlk Öğretimde İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik dersi olmalı mı? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2004
  Nerede
  İstanbul, Türkiye.
  İletiler
  4.244
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  böyle bir ders Ticaret liselerinde de yok sanırım. Hatta hukuk fakülteleri dışında başka bir fakültenin ders programında var mı onuda bilmiyorum

  Güzel bir düşünce tabi ilk okul öğrencilerine uygun bir biçimde hayat bilgisi tadında hatta o dersin içinde verilmeli fakültede bize bile sıkıcı gelirken oyun çağındaki çocuklara da sıkıcı gelmemesi lazım

  Belki lisede temel hukuk olarak bir seçmeli ders fikri daha cazip olabilir

  Yöneticilere KM İle Soru Sormayınız- Yeni Konu Açmadan Önce Forumlarda Arama Yapınız

  https://www.hukuki.net


  Hukuk Güzel Bir Sanattır...

  İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir..

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Feb 2005
  Nerede
  kayseri, Turkey.
  İletiler
  131
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  SN IRMAK

  İLK ÖĞRETİM ŞU AN SEKİZ YILLIK OLDUĞU İÇİN İLK BEŞ YIL BİRİNCİ KADEME SON ÜÇ YIL İKİNCİ KADEME OLARAK ADLANDIRILMAKTADIR.
  BİZİM GİBİ SOSYAL GÜVENLİK BİLİNCİNİN YETERİNCE GELİŞMEDİĞİ ÜNİVERSİTE MEZUNLARININ BİLE BU KONUDA CAHİL KALDIĞI (EVET HUKUK FAKÜLTESİ VE ÇEKO DIŞINDA YOKMUŞ-BU GÜN ÖĞRENDİM)ÜLKEMİZDE GELECECEK NESİLLERİN SAĞLAM KARAKTERLİ BİLİÇLİ VE HAKKINI HUKUKUNU BİLEN BİREYLER OLARAK YETİŞTİRİLMELERİ GEREKMEKTEDİR.HUKUKİ NET SİTESİNDE İLGİLİ FORUMDA (SOS GÜV.İŞ HUKUKU FORUM KATEGORİSİ) BAŞLIKLARI VE YAZILANLARI İNCELEDİĞİMİZDE SOSYAL GÜVENLİK BİLİNCİMİZİN PEK GELİŞTİĞİ SÖYLENEMEZ.HELE HELE FORUMDA SORU SORAN ARKADAŞLARIN İŞ, EĞİTİM VE YAŞ DURUMLARINI GÖZ ÖNÜNE ALDIĞIMIZDA TOPLUM OLARAK CAHİL BİLE OLDUĞUMUZ SÖYLENEBİLİR.(BEN DE BU TOPLUMUN BİR ÜYESİYİM)

  BUNU ŞU ŞEKİLDE DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ....İLK ÖĞRETİM İLK KADEMEDE FEN DERSLERİ HAYAT BİLGİSİ ANA BAŞLIĞI İÇERİSİNDE İŞLENİR.

  İKİNCİ KADEMEDE FEN BİLGİSİ OLARAK İŞLENİR.

  ORTA ÖĞRETİMDE (LİSE) BU DERSLER FİZİK KİMYA BİYOLOJİ GİBİ ANA BAŞLIKLARDA DAHA GELİŞMİŞ DÜZEYLERDE İŞLENİR...
  ÜNİVERSİTELERDE İSE ARTIK ÇOK DAHA İLERİ BOYUTLARDA EĞİTİM YAPILIR....

  DAHA DÜNE KADAR CİNSEL EĞİTİMİN TABU SAYILDIĞI ÜLKEMİZDE CİNSEL KONULAR KONUŞULAMAZKEN BU GÜN OKULLARDA DERSLERİ VAR VE ÇOCUKLARIMIZ DAHA BİLİNÇLİ DAHA EĞİTİMLİ. ARTIK NEYİN NE OLDUĞUNU ,NE OLMASI GEREKTİĞİNİ BİLEN NESİLLER YETİŞTİRME GÖREVİ ÖNÜMÜZDE DURUYOR VE BU GÖREV AĞIR SORUMLULUKLAR YÜKLÜYOR OMUZLARIMIZA ..HAYDİ DESTEK VERİN..KAMPANYAMIZA.

  http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/...zarlar152.html

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın zkeskin,
  Çocuklara bu kadar ağır bilgiler verilmesine karşıyım.İlköğretimin 6.sınıfından itibaren uzmanlaşılmasını savunan biri ek bilgilerle çocukların kafasını karıştırmaz.İş Hukuku konusunda haklısınız diyelim,eğitim lazım.Ama İş hukuku sadece İş Hukukuyla sınırlı kalmaz.Sosyal Güvenlik Hukukunun tümünü vermeliyiz.Bu mantıkla devam edersek.Yaşamın her anında borç ilişkisi kuruluyor.Borçlar Kanununu da başlamışken öğretelim.Ve öylesine çok ve birbiriyle uyumsuz bilgiler katarız ki eğitimimiz çöker.Çocuklarımızda şaşkın ördekler gibi ortada dolanır.Bence 6. Sınıftan itibaren sözel ve sayısal ayrımı yapılmalı.Lise ise mesleğeön hazırlık.Bir bakıma ön lisans olmalı...Bu da her konudan yarım bilgi vermek yerine belli konulardan tam bilgi vermekle mümkün olur

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jun 2004
  Nerede
  Bursa, Türkiye.
  İletiler
  2.735
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  hukuk dersini çocuk oyuncağı mı yapmak istiyorsunuz. Bizler hukuk fakültesinde okurken, bütün bir yıl boyunca hukuk başlangıcı dersi okuduk. Hukukukun temel kavramlarını burada öğrendik. Bu da yetmedi, medeni hukuk başlangıç hükümlerinde de hukukun temel ilkelerini tekrar ettik. Yetmedi, anayasa hukukuknda, hukukçuluğun ve hukukun ne olduğunu öğrenmeye çalıştık.
  Ondan sonra hukuk derslarine başladık. İlköğretim öğrencisine hukuk dersi vermek için öncelikle, bu derslari vermek gerekmektedir. O zaman öğrencilere, temel eğitim derslarini ne zaman vereceğiz. Borçlar hukukunu bilmeyen bir kişinin işhukukunu bilmesi mümkün mü? usul hukukunu bilmeyen bir kişi, borçlar hukukunu bilebilir mi?
  Böylesine eklektik, bütünden kopukl, herkesin kendi subjektif önem anlayışına uygun derslarin okutulması mantığı, eğğitim ve öğretimi ne hale getirir?
  "Bu gün hukuki sorunlar kadar, sağlık sorunları da insanlar için önemli. O zaman çocuklara, en azından kırık çıkıklara karşı hazırlıklı olması için, ortopedi dersi verelim" desem herkes bana güler.
  Öncelikle, vatandaşlık bilgisi derslerini yetkin hale getirelim. Bu bize yeter

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Feb 2005
  Nerede
  kayseri, Turkey.
  İletiler
  131
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  SN ALİSİNKAY ve SN RAGIPATAY

  BU YAZIMIN OKUNMASI VE OBJEKTİF ALGILAMANIZLA BİRLİKTE BİR KEZ DAHA DÜŞÜNEREK YANITLAMANIZI DİLERİM.İLK ÖĞRETİMDE SOSYAL BİLGİLER VE VATANDAŞLIK BİLGİSİ TC YAKIN TARİHİ DERSLERİ VERİLEREK ÖĞRENCİLER ASKER OLMUYOR SADECE GEÇMİŞİMİZİ BİLEREK GELECEĞE TUTULAN PROJEKSİYONU İYİ ALGILAMALARI TEMİN EDİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR.BU GÜN İLK ÖĞRETİMDE TEMEL CİNSEL BİLGİLER VERİLMEKTEDİR.BİLMİYORUM YAŞINIZ İTİBARİYLE İLK ÖĞRETİM YA DA ORTA ÖĞRETİMDE OKUYAN ÖĞRENCİNİZ VAR MI.?BİR BAKIN DERSLERİNE.BİREY NEDİR CİNSİYET NEDİR.CİNSİYETLERİN OLUŞUMU GELİŞİMİ VE TEMEL KAREKTERİSTİKLERİ...NELERİ YAPMALI NELERİ YAPMAMALARI..NELERDEN KAÇINMALARI..KARŞILARINA BEKLEMEDİKLERİ BİR SORUN ÇIKTIĞINDA NASIL DAVRANMALARI GEREKTİĞİ KONUSUNDA EĞİTİM VERİLİYOR..AMA PORNOGRAFİ ÖĞRETİLMİYOR...EĞER YAŞINIZ MÜSAİTSE BİZLERE DEĞİL ŞİMDİKİ ÇOCUKLARIN ALDIĞI EĞİTİMİN VERİLMESİ BU KONULARIN KONUŞULMASI BİLE AYIP GÜNAH SAYILARAK DAYAK YEDİĞİMİZİ HATIRLIYORUM..AMA O EĞİTİM YALAN YANLIŞ BİR ŞEKİLDE BİRİLERİ TARAFINDAN VERİLİYOR (!) GEREKLİ EĞİTİM EKSİKLİĞİ GİDERİLİYORDU..(EĞRETİ GELİN -Kİ GÜNCEL BİR FİLM YADA İLYAS SALMAN LA ŞENER ŞEN İN ROL ALDIĞI ŞEKER PARE FİLMİNİ İZLEDİ İSENİZ)Kİ GEREKİRSE Kİ TEMEL BİLGİLER İLK ÖĞRETİM ÇAĞINDA VERİLMELİDİR.EĞİTİM SİSTEMİMİZ KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİKTEN GEÇİRİLMELİDİR.BUNLARI BURADA TARTIŞACAK DEĞİLİM.BUNLAR UZUN KARMAŞIK VE DERİN KONULARDIR.SİZ BİR HUKUKÇUSUNUZ...30-35 YIL ÖNCE OKUDUĞUM BİR KİTABI ANIMSIYORUM..SANIRIM BİR HAKİMİN YA DA BİR AVUKATIN ANILARIYDI..EĞİTİMSİZLİĞİN CEHALETİN TOPLUMUMUZDAKİ AÇTIĞI YARALARI MİZAHİ BİR DİLLE ANLATIYOR DERİN DERİN DÜŞÜNMEMEİZE YOL AÇIYORDU.O RUH HALİ İLE TOPLUMU DAHA BİR DÜŞÜNÜR OLMUŞ,TOPLUMSAL EĞİTİMSİZLİĞİN GİRDABINDA SAVRULARAK KARANLIKLARA GÖMÜLMÜŞ TOPLUMA IŞIK OLAN İNSANLARA DAHA BİR SEMPATİ İLE BAKAR OLMUŞTUK.NEYSE KONUMUZ BU DEĞİL.AMA BENİM ÖNCELİKLERİM TOPLUM ÖNCELİKLERİ YA DA DÜŞÜNCEMİN TOPLUM DÜŞÜNCESİ ÖNÜNE GEÇMESİ GİBİ KENDİMİ TOPLUMUN GÜNDEMİNE KOYMAYA ÖZNESİ OLMAYA KİŞİSEL DÜŞÜNCELERİMİ BURALARDA TARTIŞMAYA HİÇ TE NİYETİM YOK.BUNLARI YETERİ KADAR TARTIŞTIK VE BİR YARAR ELDE EDEMEMİŞTİK GEÇMİŞTE.
  KONUYU BİR KEZ DAHA ENİNE BOYUNA DÜŞÜNMENİZİ RİCA EDİYORUM.AMACIM İLK ÖĞRETİMDE MİNİK HUKUKÇULAR YETİŞMESİNİ TALEP ETMEK BUNU GÜNDEME TAŞIMAK DEĞİL..NASIL Kİ BİR DÖNEM TABU OLAN KONUŞULMASI PRATİĞİ VB YASAK GÜNAH OLAN CİNSEL EĞİTİMİ BU GÜN OKULLARIMIZDA ZORUNLU DERS OLARAK ÇOCUKLARIMIZ GÖRÜYORSA AMACIM ODUR.SİZ DEĞERLİ HUKUKÇULARIN YILLAR SÜREN EĞİTİMLERİNİ İLK ÖĞRETİME TAŞIMAK DEĞİL TEMEL BİLGİLERİN VERİLMESİ KONUSUNU TARTIŞMAYA AÇMAKTIR.
  SANIRIM YANLIŞ ALGILADINIZ.İLK ÖĞRETİMDE KARACİĞER FONKSİYONLARI VE KARACİĞER ENZİMLERİ SGOT SGPT İLE BUNLARIN OLASI SONUÇLARI KONULU KARMAŞIK BİR KONU ANLATILMAZ SADECE KARACİĞERİN VÜCUDUMUZUN KİMYA FABRİKASI OLDUĞU VE YEDİĞİMİZ ŞEKERLERİN KARACİĞERDE İŞLENDİĞİ BİLGİSİ VERİLİR.YOKSA DİĞER KONU BİYO KİMYANIN BİR KONUSU VE YORUMLANIP TEŞHİS TEDAVİ YÖNTEMLERİ UZMAN TIP EĞİTİMİ GEREKTİRİR.

  AMACIMIZ İLK ÖĞRETİMDE ROMA HUKUKU ÖĞRETİLMESİNİ TEMİN ETMEK BORÇLAR HUKUKU KONUSUNDA DA EĞİTİM DEĞİLDİR ,YADA SİZ DEĞERLİ HUKUKÇULARIN NASIL ZOR VE EZBERE DAYALI OLARAK GEÇTİĞİNİZ EĞİTİMİN BİR BENZERİNİ YA DA DİĞER ÜLKE HUKUKLARINI HENÜZ HUKUĞU BENİM GİBİ GUGUK SANAN İLK ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÜKLEYİP ONLARIN KISA YOLDAN TIMARHANELİK EDİLMESİ İSE HİÇ DEĞİLDİR.

  PEKİ NEDİR?

  KISACA İŞ NEDİR?İŞÇİ NEDİR? İŞVEREN NEDİR?KAÇ TÜRLÜ İŞVEREN VARDIR.
  MEMUR NEDİR?ESNAF NEDİR? BUNLAR HANGİ KURULUŞA BAĞLI ÇALIŞIRLAR.

  ÇALIŞANLARIN HAKLARI NELERDİR.SORUMLULUKLARI NELERDİR ? GİBİ BASİTE İNDİRGENMİŞ ONLARIN ANLAYABİLECEĞİ DÜZEYDE BİLGİLERİN VERİLMESİ EĞİTİMİNİN SAĞLANMASINDAN İBARETTİR.

  SN ALİİNKAY SİZİ BİLMEM AMA BEN CİNSEL BİR EĞİTİM ALMADIM.NE DEMK OLDUĞUNUDA KAZIK KADAR ADAM OLANA KADAR BİLEMEDİM.(25 Lİ YAŞLAR DİYELİM) AYIP SAYILDI GÜNAH SAYILDI VB...

  AMA BU GÜN (BELKİ O EĞİTİMİ SİZDE GÖRDÜNÜZ ) İLK ÖĞRETİMDE CİNSEL BİLGİLER EĞİTİMİ VERİLİYOR.BEN ÇOCUK NASIL YAPILIR ,NASIL OLU SORUSUNUN CEVABINI UZUN YILLAR BİLEMEDİM...BU GÜN BENİM 9 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUM ÇOCUK NASIL YAPILMAZ ONU BANA VE ABİSİNE ABLASINA ANLATIYOR...OLAY BUDUR YETERİNCE ANLATABİLDİM SANIRIM.

  İŞ HUKUKUNUDA YETERİNCE BİLMELİ SOSYAL GÜVENLİK BİLGİSİ DE OLMALI.BU KONUDA BİLGİ SAHİBİ OLMALI.

  ESAS YARIM YAMALAK BİLGİLERİ BİZLER ALDIĞIMIZDAN CİNSELLİK KONUSUNDA AYIP GÜNAH VB DİYEREK BİZLERİ BİZİM KUŞAĞIMIZI YARIM BİLGİLERLE EKSİK BİLGİLERLE DONATARAK ESAS BÜYÜK HATAYI BİZİM BÜYÜKLERİMİZ VE ÜLKEYİ O GÜNLERDE YÖNETENLER YAPTILAR..İSTİYORUZ Kİ BU HATALARI BU EĞİTİMSİZLİĞİ BİZ YAŞADIK BİZDEN SONRAKİ NESİLLER YAŞAMASIN..

  FİKRİ HÜR VİCDANI HÜR OLSUNLAR..TEŞEKKÜR EDERİM.

  http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/...zarlar152.html

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sigortayı anlattığımızı düşünelim.İşçi ve işveren arasında bir hizmet akdine
  Burada kaldık hemen hizmet akdi nedir Borçlar kanununa geçeriz.
  Hizmet akdi; bir kişinin fikri veya bedeni olarak bir iş görmeyi taahhüt etmesi buna karşın, karşı tarafında belirli biredimde bulunması taahhüdüne (iş hukukunda bu ücret) hizmet akdi deriz.
  işçi olarak taraf olan ve karşılığında ücret olan kişiye sigortalı deriz.

  Bu tanımda eksik oldu galiba Sosyal güvenlik dersimizin daha ilk cümlesinde Borçlar Hukukuna girdik.

  Basit Tanımdan kasıt sadece aşağıdakilerse ezberletmek yeterancak İŞ Hukuku özel nitelikli bir hukuktur.Genel hukuk kurallarını bilmeden özel hukuk öğretmek bence mantıksız.Borçlar Hukuku bir açıdan mantıklı diyebilirim ama İş hukuku ilköğretimde zarar verir.

  Ne güzel örnek vermişsiniz genel bişiler öğretelim diye sağlık yada anatomi dersleri geneldir.Ama beyin cerrahisi ise özeldir.İş hukuku da Hukukun beyin cerrahisi kısmı gibi genel sayılamayacak bir konudur.Basite indirgenmesi mümkün değil

  Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek kişiye işçi, işçi çalıştıran gerçek veya tüzel kişiye yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlara işveren, işçi ile işveren arasında kurulan ilişkiye iş ilişkisi denir. İşveren tarafından mal veya hizmet üretmek amacıyla maddî olan ve olmayan unsurlar ile işçinin birlikte örgütlendiği birime işyeri denir.


 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Jul 2001
  İletiler
  5.698
  Blog yazıları
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  17
  Dosya Yükleme
  53

  Tanımlı

  Bu yazıyı konuyu noktalamak için yazmıyorum! Keşke bu forumu bir de yeni ilkokulu bitirmiş ve çalışmaya başlamış bir çocuğa okutabilseydik ve yorumunu alabilseydik.
  Burada yazanların tamamının haklılık payları var.
  Bir çok ülkedekinden ağır müfredatımız olduğunu düşününce İş hukuku bana ağır bir tercih geliyor. Diğer taraftan en azından Hayat Bilgisi kapsamına da dahil ederek, bir çocuğun iş nedir? işçi nedir? patron nedir? sorularına cevap da vermek gerekiyor. Bugün için bunu genelde anne babalar yapıyor. En basit örneği oğlum ben işe gidiyorum diyen ve orada ne iş yaptığını anlatan genelde anne baba oluyor. Bunun yeterli olup olmamasını da değerlendirerek tekrar düşünmek lazım.
  Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Feb 2005
  Nerede
  kayseri, Turkey.
  İletiler
  131
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  değerli arkadaşlar:

  bugün eşimin rahatsızlığı nedeniyle hastahaneye gittim.basit bir rahatsızlık..epeyce uzun süredir sağlık nedeniyle girşimde bulunmamıştık.(çocuk hastalanmış fakat hastaneye yattığı için ilaçları hastaneden temin edilmişti) yazılan ilaçları almak için inanın bir kaç eczane gezmek zorunda kaldım..eskiden bir eczacı ve bir kalfa yada çırağın çalıştığı eczanelerde takım elbiseli kravatlı en az 6-7 eleman çalışıyordu....hayretler içerisinde kaldım.ve hemen hepsindede ilaç kuyrukları vardı.....şöyle bir düşündüm bir daha düşündüm....ülkemizde 1,5 milyon civarında emekli sandığına tabi memur 3 milyon civarında da bunların emekli dul ve yetimleri vardı..yani kabaca 5 milyon....yine 2,5 milyon civarında bağkurlu esnaf-çiftçi ve yaklaşık olarak 3,5 milyon civarında bunların emekli dul ve yetimi vardı yani kabaca 6 milyon.
  bu arada 12 milyon civarında da yeşil kartlı vatandaşımız vardı.ama devasa bir kurum vardı ki -bu kuruma tabi çalışanlar aktif sigortalıların yaklaşık 6 milyon ve bu kurumdan emekli dul ve yetim olarak faydalanan 12-13 milyon yani kabaca 20 milyon ssk lı vardı.( bu rakamları topladığımızda 44 milyon yapıyor..peki geri kalan 36 milyon insan ! bu işte bir hata var galiba )
  ssk hastanelerindeki eczanelerin kapatılması ve bu arada yeşil kartlıların sosyal devlet kapsamıyla sağlık güvencesine alınması ile eczanelerde devasa bir iş hacmi oluştu.bu iş hacminin getirdiği emek talebi kabaca 15 bin eczane için yaklaşık 75 bin çalışan ..ecza depolarının da eleman ihtiyaçları ile birlikte bu istihdamın yaklaşık 100 bin civarında olması gerektiğini hesab ederken eczacı kalfasının adımı okuması ile düşüncelerden sıyrıldım.ilaçlarımı aldım yüzde ücrettini ödedim eczaneden çıktım.fakat düşünceler öyle git deyince gitmiyorlardı.birkez kafama takılmış ve hesap kitabı bitirmeden bir şeyleri kafamda bitirmenin dinginliğine varmadan da gitmeyeceklerdi sanırım..tekrar düşünmeye başladım bu istihdamı yaratmak için müthiş bir hesap yapıldığını bu istihdamla kalmayacağını ssk nın ucuz ilaç üretmek ve maliyetlerini düşürmek bir yana kar ettiği eski sistemi terkederek serbest eczanelere bu işin devredilmesi ardında yatan ince hesapları yapanın sadece ben olmadığımı ; başbakanın , çalışma bakanının, maliye bakanının , devlet bakanlarının ve ilgili bürokratların bu işi planlayarak- gerçekleştirerek gizli bir isdihtam projesini hayata geçirdiklerini düşündüm...bu iş için ne İMF ye danışılmış ne de onların oluru beklenmişti..oluşan yeni ekonomik canlılığın sadece sağlık alanında olmaması gerektiğini daha başka alanlarda da gerçekleşmesi gerektiği konusunda düşünürken eve geldiğimi farkettim.ama düşünceler yine gitmiyordu....başkaca meslek alanlarındada bu müthiş istihdam projeleri gerçekleşmeliydi..bunlar neler diye düşünürken zaten bu tedbirlerin alındığını,gerekli yasa ve düzenlemelerin yapıldığını düşünerek rahatladım..ama ama bir hata vardı.....ziraat mühendisleri tarım işletmesi vb-bir çok mühendislik dalı işyerleri ile is sağlığı iş güvenliği uzmanlığı-tıp doktorlarının iş yeri hekimliği-avukatların şirketlerle avukatlık sözleşmesi vb yapmaları konusunda yasa ve gerekli düzenlemelerin yapıldığını hatırladım..ama yinede aksayan bir şeyler vardı..bu konuda biraz daha düşünülmesi istihdamın daha bir bilinçli çözülmesi gerekiyordu...tekrar düşünmeye dalmıştım ki eşimin yemek hazır uyarısı ile sıyrıldım düşüncelerden...çok acıkmıştım yemeği bir solukta mideye indirdim.. bu kez düşünce sancıları mide sancıları ile yer değiştirmişti...demekki düşünmek ve acele yemek bana yaramıyor bende sıkıntı yaratıyordu..yeni bir keşif yapmıştım...bunları düşünürken içim geçmiş rehavetle 5-10 dakika şekerleme yapmıştım..bu sırada rüya görmüş ,rüyamda da mutlu müreffef kalkınmış bir TÜRKİYE ve fikri hür vicdanı hür gençler görmüştüm...çalan kapı zili rüyamdan uyanmama neden olmuştu...ama olsundu rüyamda da olsa mutlu olmuş ülkemi ve insanını bu denli iyi görmüştüm..yoksa ben hep rüya mı görsem...mutluluğun sırrı tatlı hayaller kurmak mı sadece...

  http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/...zarlar152.html

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  İstihdam yaratmak mı?Tek neden bu mu.SSK'nın parası olduğu zamanlarda bile diyaliz makinesini alamıyordu.Oysa ihtiyacı vardı.Türkiye nüfusunun %60'ına sağlık Bakanlığı ile ilgisi olmamasına rağmen SSK sağlık hizmeti götürüyordu.Devlet Planlama teşkilatı diye bir kurum kurulmuş ve SSK diyalis hastahanelerini özel hastahanelere götürüp birçok zarar etmişti.SSK dev bir kurum, bütçesi ile sosyal tesisleri ile...Zarar ise halkın bilinçsizliğinden sağlık hizmetinin sağlık bakanlığına devrinden memnunum ancak ssk ve sağlık bakanlığı için müthiş bir bürokrasi çıktı.Bu da halkımızın bilinçsizliği ve bazılarının inkarı devlet halka karşı kendini ispatlamak için o bürokrasi ile uğraşmak zorunda kalıyor.İlaçlara gelince de müthiş bir zarara doğru gidiyor.Eskiden kendi ilacını üreten kurum birden kaldı.Özveriyle (ama gerçekten özveriyle çalışan personelinin yerini şaşkın eczacılar aldı) bakalım sonu ne olacak

+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon

Benzer Konular :

 1. Meslek Yüksekokulları için İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku [Kitap Fiyat bilgisi]
  Müjdat Şakar - Beta - 2017 Şubat - 21,50 TL Meslek Yüksekokulları için İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku hakkındaki işbu hukuki kitap Hukuk...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 19-02-2017, 01:22:17
 2. Meslek Yüksekokulları için İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku [Kitap Fiyat bilgisi]
  Müjdat Şakar - Beta - 2013 Mart - 16,00 TL Meslek Yüksekokulları için İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku hakkındaki işbu hukuki kitap Hukuk...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 19-03-2013, 01:20:08
 3. Meslek Yüksek Okulları İçin İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku [Kitap Fiyat bilgisi]
  http://images.hepsiburada.net/assets/Kitap/200/Kitap_750816.jpg ...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 04-10-2011, 11:10:06
 4. İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Açısından Tele Çalışma [Kitap Fiyat bilgisi]
  Murat Kandemir; Legal; 2011; 35,00 TL İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Açısından Tele Çalışma hakkındaki işbu hukuki kitap Hukuk Market...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 14-05-2011, 04:27:44
 5. Meslek Yüksek Okulları İçin İş Hukuku Ve Sosyal Güvenlik Hukuku [Kitap Fiyat bilgisi]
  http://images.hepsiburada.com/assets/Kitap/200/kbeta70893.jpg ...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 14-10-2010, 00:50:14

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.