+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    İZMİR, KARŞIYAKA, Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question İflasın ertlenmesi karşısında kamu (amme) alacaklarının durumu

Şirketimizin iflas erteleme davası devam etmekte olup, bu süreçte ihtiyati tedbir kararı bulunmaktadır. Bu durumda Kamu borçları ile ilgili olarak ne yapılması gerekmektedir?

Hukuki NET Güncel Haber

İflasın ertlenmesi karşısında kamu (amme) alacaklarının durumu konulu yargıtay kararı ara
    İflasın ertlenmesi karşısında kamu (amme) alacaklarının durumu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kızılay/Ankara
    İletiler
    242
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İflasın ertlenmesi karşısında kamu (amme) alacaklarının durumu

Kamu alacakları da bekler tabi faiz işlemeye devam edecek. Zira; iflasın ertelenmesi kurumunun kavramsal mantığı; o işletmenin borç ödemesinin durdurularak kurtulması ayakları üzerinde durarak tüm borçlarını ödeyebilecek ve aktiflerini artıracak konuma geçmesidir. Şahız borçlarını bekletip kamu borcunu ödeme yükümlülüğü getirilirse bu durumda işletme projesinin gerçekleşmesi için elde nakit kalmaz

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İflasın ertlenmesi karşısında kamu (amme) alacaklarının durumu

Alıntı Av.DÖB rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kamu alacakları da bekler tabi faiz işlemeye devam edecek. Zira; iflasın ertelenmesi kurumunun kavramsal mantığı; o işletmenin borç ödemesinin durdurularak kurtulması ayakları üzerinde durarak tüm borçlarını ödeyebilecek ve aktiflerini artıracak konuma geçmesidir. Şahız borçlarını bekletip kamu borcunu ödeme yükümlülüğü getirilirse bu durumda işletme projesinin gerçekleşmesi için elde nakit kalmaz
    Merhaba.Çalıştığım limited şirketi 30/10/2008'de iş akdimi görülen lüzum üzerine diye basit bir gerekçe ile feshederek,bir kısmı maaş olmak üzere toplam tutarı 25.200 TL tutarında 8 adet senet verdiler.Bu senetlerden 1 adedini parça parça alabildim.3.250 TL tutarlı senetten de 500 tl kalmıştı.Bu senetlerden sonra gelen 6 adet senedi bankaya verdim 3.250 TL tutarında 2 adet senedim protesto oldu.Bu senetleri icra yolu ile almak üzere avukata verdiğimden bir süre sonra şirketin iflas erteleme talebinin kabul olduğu belirtilerek,şirkete kayyum atandı.Avukatımın kayyum ile yaptığı görüşmede kayyum ben bu senetleri ödemeyi düşünmüyorum bana ödeme ile ilgili mahkeme kararı verin demiş.Araştırabildiğim kadarı ile iflas ertelemenin 1.koşulu işçi alacaklarının ödenmesi olduğu halde kayyum benim paramı neden ödemek istemez.Avukatım bu konunun örneği olmadığı için karar çıkartmada zorlanırız benim bir kitap alarak iyi bir dava dilekçesi hazırlayarak iflas ertelemenin reddini talep edeceğim dedi.Mahkeme 20.000 TL'lik bir alacak için iflas ertelemenin reddi kararı çıkartabilir mi?Benim gibi çok sayıda alacaklı var,hepsinin elinde senetler var.Birlik olup topluca başvuru mu daha faydalı olur.Alacağımı tahsil için ne gibi bir yol izlemem gerekiyor,tahminen ne kadar bir sürede dava sonuçlanır.Çünkü bu alacaklarım ile ödemeyi düşündüğüm ve ödeyemediğim kredi kartı v.b borçlardan dolayı bana haciz gelme durumu sözkonusu.Cevap verecek hukukçu üyelerimize şimdiden teşekkür ederim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İşçi alacağının İflasın ertlenmesi karşısında durumu

Alıntı Gökhanz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba.Çalıştığım limited şirketi 30/10/2008'de iş akdimi görülen lüzum üzerine diye basit bir gerekçe ile feshederek,bir kısmı maaş olmak üzere toplam tutarı 25.200 TL tutarında 8 adet senet verdiler.Bu senetlerden 1 adedini parça parça alabildim.3.250 TL tutarlı senetten de 500 tl kalmıştı.Bu senetlerden sonra gelen 6 adet senedi bankaya verdim 3.250 TL tutarında 2 adet senedim protesto oldu.Bu senetleri icra yolu ile almak üzere avukata verdiğimden bir süre sonra şirketin iflas erteleme talebinin kabul olduğu belirtilerek,şirkete kayyum atandı.Avukatımın kayyum ile yaptığı görüşmede kayyum ben bu senetleri ödemeyi düşünmüyorum bana ödeme ile ilgili mahkeme kararı verin demiş.Araştırabildiğim kadarı ile iflas ertelemenin 1.koşulu işçi alacaklarının ödenmesi olduğu halde kayyum benim paramı neden ödemek istemez.Avukatım bu konunun örneği olmadığı için karar çıkartmada zorlanırız benim bir kitap alarak iyi bir dava dilekçesi hazırlayarak iflas ertelemenin reddini talep edeceğim dedi.Mahkeme 20.000 TL'lik bir alacak için iflas ertelemenin reddi kararı çıkartabilir mi?Benim gibi çok sayıda alacaklı var,hepsinin elinde senetler var.Birlik olup topluca başvuru mu daha faydalı olur.Alacağımı tahsil için ne gibi bir yol izlemem gerekiyor,tahminen ne kadar bir sürede dava sonuçlanır.Çünkü bu alacaklarım ile ödemeyi düşündüğüm ve ödeyemediğim kredi kartı v.b borçlardan dolayı bana haciz gelme durumu sözkonusu.Cevap verecek hukukçu üyelerimize şimdiden teşekkür ederim.
    Alacağınız karşısında senet almışsınız bu ödeme sayılır bu haliyle işçi alacağından çıkıp özel alacağa çevrilmiş kayyum bu nedenle ödemeyle ilgili yetki bulamıyodur kendinde. Alacağınızın işçi alacağı olduğunu kanıtlama yoluna gidip icra takibi yapabilirsiniz. İflas erteleme kararına itiraz etmeye gerek yoktur. (İşçi alacakları İİK mad. 206 ya göre 1.sıradadır İİK 179 B/3 bu maddeye atfen ertleme kararı olsa bile icra takibi ve haciz yapılabilir) Elinizdeki senetler için ücret alacağına ilişkin sözleşme belge tutanak vs. varmı? varsa senetleri icra takibine koyarken bunları da ekleyin itiraz durumunda mercii de işçi alacağına ilişkin durumu kanıtlarsınız. Diğer bir yol iş mahkemesine müracatla alacağınızı kanıtlamak ve icraya vermek. Süreç konusuna gelince elinizde sözleşme tutanak vs. belge varsa direkt icra takibi elbet daha kısadır ihtiyati haciz ile 2 günde hacize gidebilirsiniz iş mahkemesine başvurmak zorunda kalırsanız bu zaman alacaktır açarken en azından tedbir talebinde bulunun. Kolay gelsin
    Konu Av.Engin Oğuz tarafından (05-05-2009 Saat 12:47:31 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Başlık yanlış oldu

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İşçi alacağının İflasın ertlenmesi karşısında durumu

Engin Bey,verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Elimde iş akdi fesih sözleşmesi,tüm senetlerin vade ve tutarlarını gösterir bir tutanak ve benim üzerine not düşerek kendilerine gönderdiğim ibraname mevcut.Ne kadar geçerli bilmiyorum ama ibranamenin üzerine bana verilen senetlerin tarih ve tutarlarını yazarak,senetlerin vadelerinde ödenmesi şartı ile şirketi ibra ederim notunu düşmüştüm.Bu belgeler alacağın işçi alacağı olduğunu belgelemeye yeterlimidir?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bundan iyisi şamda kayısı diye bir deyim duydunuzmu? Yeter artar bile. Senetleri elinizdeki belgelerle icra takibine koyabilir itiraz edilirse ya da icra memuru haciz yapmaktan erteleme kararını gerekçe göstererek imtina ederse İcra Hakimliğine şikayetle iddianızı daha kısa sürede kanıtlar kayyuma ibraz edersiniz gereğini yapmazlarsa haciz yetkisi vardır. Avukatınız varmış icraya koymuş sanırım senetlerinizi icra müdürlüğünden belgeleri ibraz ederek yazdığım kanuni gerekçelerle haciz talebinde bulunulursa dediğim süreci bu şekilde başlatabilirsiniz. Ben iş mahkemesinde dava açmayı gereksiz ama kaçınılmazsa son çare görüyorum. Canlı bir icra takibi varsa yola devam edin yoksa işleme anlattığım şekilde başlayın. Avukatınızı değiştirmenize gerek yok. Kolay gelsin
    Konu Av.Engin Oğuz tarafından (06-05-2009 Saat 20:20:20 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İflasın ertlenmesi karşısında kamu (amme) alacaklarının durumu

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bundan iyisi şamda kayısı diye bir deyim duydunuzmu? Yeter artar bile. Senetleri elinizdeki belgelerle icra takibine koyabilir itiraz edilirse ya da icra memuru haciz yapmaktan erteleme kararını gerekçe göstererek imtina ederse İcra Hakimliğine şikayetle iddianızı daha kısa sürede kanıtlar kayyuma ibraz edersiniz gereğini yapmazlarsa haciz yetkisi vardır. Avukatınız varmış icraya koymuş sanırım senetlerinizi icra müdürlüğünden belgeleri ibraz ederek yazdığım kanuni gerekçelerle haciz talebinde bulunulursa dediğim süreci bu şekilde başlatabilirsiniz. Ben iş mahkemesinde dava açmayı gereksiz ama kaçınılmazsa son çare görüyorum. Canlı bir icra takibi varsa yola devam edin yoksa işleme anlattığım şekilde başlayın. Avukatınızı değiştirmenize gerek yok. Kolay gelsin
    Engin Bey İyi Akşamlar.Mahkeme 09/07/2009'da ,iflas erteleme kararı verdiği şirketin resmen iflasına karar verdi.Burada firma sahiplerinin samimiyetsizlikleri ve Kayyum'a karşı bilgi gizleme v.b gibi nedenleri gözönüne almış.Şimdi iflas masasına alacaklarımızı yazdıracağız sanırım.Benim bundan sonra izlemem gereken sürece dönük size bir kaç sorum olacak.

İflas erteleme kararı alınabilmesi için,şirketin resmi defterlerinin temiz olması ve şirketin mahkemeye sunduğu malvarlıklarının şirketin borcunun % 50'sini karşılar nitelikte olması gerektiğini okumuştum.Kararı alan mahkemenin bu koşulları gözönüne alıp almadığını nasıl sorgulayabilirim,eğer mahkemenin burada aldığı yanlış ve hatalı bir karar varsa,kararı alan mahkeme üyelerine dava açabilirmiyim?

Bir ikincisi,bu firma iflas erteleme kararı alındıktan sonra kayyum'un kendilerine verdiği,bankalardaki blokeli hesapların çözülmesine yarayan yazılar ile bir çok firmadan,bankadan tahsilat yaparak,hiçbir kuruşunu şirkete koymadılar.Bu durumun ispatı halinde,elimde bulunan şirket senetlerinin tahsiline dönük olarak firma ortaklarının şahsi mal varlıklarına hacze gidebilirmiyim?

Bir diğer sorum,iflas masası yine öncelikli olarak personel ödemelerinden mi başlayacak,ya da iflas masasına başvuru sırası mı önemli,benim senetlerimin personel alacağı sayılıp sayılmayacağı,burada da muamma olarak mı kalacak?

Firmanın Erzurum Bölge Md binasında haczedilmemiş bilgisayar,notebook v.b malzemeler bulunuyor,iflas kararından sonra,Erzurum'dan bir avukat tutsam icra işlemi gerçekleştirebilirmiyim?

Size daha önce bahsetmişmiydim bilmiyorum ama bana verilen senetler şirket Muhasebe Md 'nün şirkete düzenlemiş olduğu (isim kaşesinin altında şirket Gn Md'lük adresi yazıyordu) senetlerin , şirket tarafından bana ciro edilmesi durumu var.Firmanın asıl sahibi ve senetleri düzenleyen Muhasebe Md eşleri ile anlaşmalı bir şekilde boşanarak,mal varlıklarını eşleri üzerine geçirdiler.

Burada anlaşmanın hileli olduğunu,aynı evde yaşamaya devam ettiklerini ispat için bir avukat veya icra memurunun şahitliği mi gerekiyor? Bu şahitlik için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? nereye başvurmalıyım?

Anlaşmalı boşanmalarda,bir taraf diğer tarafa hiç mal paylaşımında bulunmadan,koşulsuz tüm malvarlığını bırakabilir mi?Böylesi bir durum bile boşanmanın hileli olduğunu göstermez mi?

Bir de senetlerin tahsil süresi ne kadardır?Ben ömrüm boyunca ,senedin düzenleyicisinin mal sahibi olmasını bekleyebilirmiyim,ya da süre 3 yılla sınırlı mı?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Gökhan Z.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

iflas ertelemede kamu alacakları

Forum