+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 17´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Evlilik dışı doğan çocuğun nüfus kaydı

Evlilik dışı doğan çocuğun nüfus kaydı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara, çankaya, Türkiye.
    İletiler
    289
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın alisinkay sizin de belirttiğiniz gibi konu yarğıtaya gitmişve artık yapılacak bir şey yok..4721 sayılı kanun yürülüğe girdikten sonra binlence baba tanınan veya babalık davası sonucu çocuklarını kendi hanelerine tescil ettirebilmek için uğraş verirlerken sayın ileti sahibini anlamak mümkün değil.

Hukuki NET Güncel Haber

Evlilik dışı doğan çocuğun nüfus kaydı konulu yargıtay kararı ara
    Evlilik dışı doğan çocuğun nüfus kaydı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Hak zarara sokulmaz.Olması gereken olmuş.Yargıtayın bu yöndeki kararlarına ve mevzuata rağmen demişsiniz.Yasal değil demişsiniz.Bana yasal olmayan babalık davası sonucu babalığına karar verilen kişinin nüfusuna geçmeyen bir tane örnek gösteriniz.
    Bir haksızlık yapmışsınız ve o haksızlık düzeltilmiş.Ha şu anki ailenizi mi düşünüyorsunuz.Onları haksızlığa uğratan ne yeni çocuk ne de annesi sadece sizsiniz.Ve hak, hukuk adelet diye aramanıza bir anlam veremedim.Kfamızı açık bilgi vermediğiniz için karıştırdınız.Ama uygulama hep aynı yargıtay vermesi gereken kararı vermiş.bütün mevzuatta bu yönde nüfus kanununa göre hakim hükmü ile veya tanıma yoluyla evlatlık ilişkisi kurulur.
    Eşinizi mağdur eden de sadece sizsiniz.

dolduk be, dolduk be,
    sarardık be solduk be
    ula biz bu ÜLKEYİ
    SOKAKTAN MI BULDUK BE

Nerede
    istanbul.
    İletiler
    230
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ya Neden Rido böyle isin okulunu okudunuz bunu da okuyun mantığına girdin sen ne istediğini söylemeyince birileri sana nasıl yardımcı olsun daha sen ne istediğini bilmiyorsunki!
    Ayrıntılarını bilmediğiniz diyorsun ama çıkıp yardım istiyorsun. Heralde meslek hayatımızda neyin lazım olacağını senden öğrenecek de değiliz onu da biz takdir edelim bırakta.
    Son söylediğinize gelirsek karsı dava diye bir durum yok Yargılamanın Yenilenmesi mümkün ama şartları ise;

HMUK Madde 445 - Katiyen verilen veya katiyet iktisap etmiş olan kararlar hakkında aşağıdaki sebeplere binaen iadei muhakeme talep olunabilir:

1 - Muhakeme esnasında esbabı mücbireye veya lehine hükmolunan tarafın fiiline binaen elde edilemiyen bir senet veya vesikanın hükmün itasından sonra ele geçirilmiş olması,

2 - Hükme esas ittihaz olunan senedin sahteliğine karar verilmiş veyahut senedin sahte olduğu mahkeme veya bir mevkii resmide ikrar olunmuş veya sahtelik hakkındaki karar hükümden evvel ittihaz olunup iadei muhakeme talebin de bulunan kimsenin, hüküm zamanında bundan haberi bulunmamış olması,

3 - Hükme esas ittıhaz olunan bir ilam hükmü fesih ve nakzolunarak kaziyei muhkeme teşkil etmek suretiyle külliyen mürtefi olması,

4 - Şahadeti hükme esas ittihaz olunan şahidin hükümden sonra yalan şahadetle mahküm edilmiş olması

5 - Ehlihibrenin kasten hilafı hakikat ihbaratta bulunduğunun hükmen tahakkuk etmesi,

6 - Mahkümunlehin yalan yere yemin ettiği ikrarı veya beyyinei tahririye ile sabit olmuş olması,

7 - Mahkümunleh tarafından hükme müessir diğer bir hile ve hud’anın kullanılmış olması,

8 - Vekil ve mümessil olmıyan kimseler huzuriyle davanın rüyet ve hükmedilmiş olması,

9 - Davayı rüyetten istinkaf etmeğe kanunen mecbur olan hakim huzuriyle muhakemenin rüyet ve hükmedilmiş olması,

10 - İki tarafı ve sebebi müddehit bir dava hakkında sadır olan bir ilama mugayir yeni bir ilam suduruna sebep olabilecek bir madde yokken yine o mahkeme veya diğer bir mahkeme tarafından evvelki ilamın hükmü hilafında bir hüküm ve karar verilmiş olup da her iki ilamın katiyet kesbetmesi.

11 - (Ek bend: 23/01/2003 - 4793 S.K./1. md.) Hükmün, İnsan Haklarını ve Ana Hürriyetleri Korumaya Dair Sözleşmenin veya eki protokollerin ihlali suretiyle verildiğinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kesinleşmiş kararıyla tespit edilmiş olması.

(Ek fıkra: 16/07/1981 - 2494/33 md.) Birinci fıkranın 4, 5 ve 6 ncı bentlerindeki hallerde yargılamanın iadesinin istenebilmesi, bu sebeplerin kesinleşmiş bir ceza mahkümiyet kararı ile belirlenmiş olması şartına bağlıdır. Delil yokluğundan başka bir sebeple ceza kovuşturmasına başlanamamış veya karar verilememiş ise, ceza mahkemesi kararı aranmaz. Bu takdirde yargılamanın iadesi sebeplerinin varlığının, yargılamanın iadesi davasında öncelikle ispat edilmesi gerekir.

KANA KAN İNTİKAM

Nerede
    DİKİLİ, Türkiye.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. İLK İLETİMDE HERŞEYİ AÇIKÇA YAZMIŞTIM.
    BÖYLE BİR MAHKEME KARARININ BOZULMASINA DAİR ÖRNEK YARGITAY KARARLARI MEVCUT.
    AMA BENİM DAVAMDA YARGITAY, MAHKEMENİN KARARINI GÖRMEZDEN GELİP ONAYLIYOR, BUNU CUMHURİYET SAVCISIDA ATLIYOR VE ZAMANINDA TEMYİZ ETMİYOR. VE DAVA KESİNLEŞİYOR(karar düzeltme hakkımızı da kullandık ve üstelik birde para cezası aldık)

BİZİM BU KARARI DÜZELTME İMKANIMIZ YOKMUDUR? YADA EŞİMİN DAVA AÇMA HAKKI?

RIDOO

Nerede
    Istanbul, Türkiye.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Siz yasal bir yanıt arıyorsunuz ama ilk önce kamu yararının göz edildiği bu tip bir davada "kamu vicdanı" açısından değerlendirmek lazım...
    Madem ki hata olmuş, doğal sonucu olan bazı acılar çekilecektir, soru bunları kimin çekeceği ve en az nasıl çekileceğidir. Maalesef eşinizin aslında sizin çekmeniz gereken bir cezayı çektiği için üzülüyorsunuz ancak kesin olan nokta çocuğun cezalandırılmamasıdır çünkü 4 kişinin içinde tek masumumiyeti sabit olan odur. Çocuğun sizin nüfüsunuzda olması onun açısından en uygun durumdur, keza ailenizin bir parçası olması da... Dolayısıyla yargının kararı "vicdani" açıdan tutarlıdır. Belki iki yanlış bir doğru edebilir umidiyle yasal dayanaklar arayışınıza devam edebilirsiniz ancak kişisel ve profesyonel deneyimlerime dayanarak garanti ederim ki bu yolda zamanla "acınız" daha çok artacaktır.
    Kanımca bir aile danışmanından yardım alırsanız olayı hem eşiniz hem de kendiniz açısından kolaylaştırır, bu acıyı belki de bir kazanca çevirirsiniz...

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ben neyin tartışıldığını anlamadım. Evet Nufus tescili idari bir işlemdir. Ancak idare, mahkeme kararını da uygulamak zorundadır. Kanunu bilmek, maalesef hukukçu olmak için yeterli değil. Boşanma kararlarında da, tarafların boşanmalarına karar verilir. Ama nufus Müdürlüğü, kesinleşen boşanma ilamı gereği, kadını kaydını silerek, kendi nufusuna kaydeder.
    Yeni MK dan önce de babalık davası sonuçlandığında,kesinleşen karar gereği, evlilk dışı çocuk, babanın nufusuna kaydedilirdi. Ancak mahkeme, resen kaydına karar vermiş. Yasaya aykırı bir durum yok yani.
    Ancak yeni MK gereği, evlilk dışı çocuk, annenin nufusunda kalmaktadır.
    Rıdo'nun feryatları da bu nedenle yerinde değil sanıyorum. Eşiniz için endişelenmenize gerek yok, annesinin başkası olduğu nufusta zaten yazılmıştır

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Evlilik dışı doğan çocuğun nüfus kaydı

Alıntı Av.Ali Sinkay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu yönde yargıtay kararları da var.Ama Yargıtayın dayandığı hukuku usulu muhakemeleri kanunu şu anda yürürlükte mi bilmiyorum.Yeni kanun tüzüğünde 427 yada 426 o aralarda olması gerekir bu kanunun yeni mevzuatlarda o numaralar boş görünüyor.Yürürlükten kaldırılmış olma ihtimali var.

SOYBAĞININ HÜKÜMLERİ

A. Soyadı

MADDE 321.- Çocuk, ana ve baba evli ise ailenin; evli değilse ananın soyadını taşır. Ancak, ana önceki evliliğinden dolayı çifte soyadı taşıyorsa çocuk onun bekârlık soyadını taşır.

Bıçak soksan gövdeme, sıcacık kanım damlar/ Gir de bir bak ülkeme, başsız başsız adamlar…
    Slm benim bir sorum olcak. Bundan 7 yıl önce evlilik dışı bir çoçuğum oldu fakat babası çoçuğu kaçırdı ben o sıralarda çoçuğu aradım fakat hiç bir şekilde ulaşamadım.4 yıl önce bir evlilik yaptım bu evliligimden 1tane oğlum oldu bir hafta önce nufus müdürlüğü bana yazı gönderdi babası çoçuğunun nüfus cüzlanının cıkmadığını benim üzerime kayıt olması için imza atmamı söyledi . Babası çoçuğu hiç bir kanbağı olmayan bir bayanın yanına bırakmış doğum belgesinide vermiş çoçuga bakan bayan kaymakamlıga 5yıl çoçuga baktıgını şu an salık sorunu olduğunu ve kimliği olmadıgı için hiçbir şey yapamadığını bildirmiş bunları ögrendiğimde evlendiğim eşimde yanımdaydı biraz düşünmek istedi. Eşimle bir karar aldık eşim bu çoçuğa kendi soyismini vermek istiyor bu mümkünmü ne yapmamız gerekli ayrıca bu çoçukdan ailemin haberi yok oyüzden direk evlilik soyadıma alabilirmiyiz teşekürler
    Konu esma222 tarafından (12-03-2009 Saat 04:51:52 ) de değiştirilmiştir. Sebep: eksik bilgi

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

gayri meşru çocuğun nüfusa kaydı

evlilik dışı çocuğun nüfusa kaydı

evlilik dışı çocuğun nüfus kaydıhttp:www.hukuki.netshowthread.php2799-Evlilik-disi-dogan-cocugun-nufus-kaydinikahsiz dogan cocugun hukmuevlilikdisi cocugun dedenin nufusuna kaydigayrimesru bebegin nufusa kaydievlilik dışı çocuğun soyadıevlilik disi cocugun nufusa kaydievlilik dışı bebekgayrimeşru cocugun nufus kaydievlilik dışı doğan çocuğun soyadıevlilik dışı çocuğun nüfusa kaydı ile ilgili son anayasa değişikliğievlilik dısı çocugun nufusa kaydıevlilik disibaba evli ise gayrimesru cocugun kaydi nasil olurgayri mesru cocugu nufusa kaydettimemeevlilik disi iliskide bebek kaydigayri mesru vocuk icin mirasevlilik disi cocuk kaydievlilik disi dogan bebege kimlik .nufustan cocuk silmenufusta gayrimeşrunun anlamıevlilik disi iliskilerde cocugun nufusa kaydievlikdisi cocugun kayiti
Forum