+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Üniversite Senato Karararları üzerine Rektörün takdir yetkisi

Merhaba,

Bir üniversite senatosu "Atama ve Yükseltme ilkeleri" adı altında bir yönerge çıkarıyor. Bu yönergenin içinde öğretim elemanlarının görevlerine nasıl atanacağı, nasıl yükseltileceği ve görevlerine hangi şartlar altında son verileceği yazılmaktadır. Bu atama kriterlerinin birinde kısaca: 33/a araştırma görevliliğine atanacakların yükseklisans programına "atanmadan önce" kayıtlı olması gerektiği, lisansüstü eğitim programını belli bir süre içinde bitirmesi gerektiği, lisansüstü eğitim programında başarısız olunması durumunda araştırma görevliliğine yeniden atanmaması için geçerli sebep olacağı belirtilmiştir.

Ben şu anda bir meslek yüksekokulunda araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım ve yükseklisans programına da kayıtlıyım(kayıtlı olduğum program üniversitenin bulunduğu ilin dışında, yaklaşık 2 saat mesafede). Meslek yüksekokulu müdürlüğü benim lisansüstü eğitimi engellemek için tek şahsım adına günde 4 defa imzalam için bir imza defteri çıkardı. Ben de bunun yasal olmadığını(atama ve yükseltme ilkeleri yönergesi ve anayasının eşitlik ilkesi)belirterek bana yapılan tebliğ'yi imzalamayı reddettim. Bu yüzden bana öğretim elemanı vakarına göre hareket etmediğimden dolayı uyarma cezası verildi.

Ben de idari mahkemesine gittim. Bunun atama ve yükseltme yönergesine aykırı olduğunu, imzadığım takdirde lisansüstü eğitimimi yapamıyacağımı ve bu yüzden görevime son verileceğini, 33/a'ya göre atanmış araştırma görevlisininin lisansüstü eğitim görmesinin üniversitenin çıkardığı yönergeyle kesinleştirildiğini savunmamda yazdım.

Şu anda yıllık izinlerimi kullanarak doktora programımı sürdürmeye çalışıyorum.

İdareden gelen cevapta: Üniversitenin takdir yetkisini kullanabileceğini, bunu imzalamamakla emirlere karşı geldiğimi, 657 sayılı devlet memurları kanuna göre öğretim elemanlarının devam mecburiyeti olduğu, lisansüstü yaptırıp yaptırmanın rektörlüğün takdir yetkisi altında olduğunu belirtmiştir.

Ben de savunmamı avukatımla birlikte yazacağım. Senatonun çıkardığı kararların rektörün takdir yetkisinde olmadığını, ancak bünü yürütmekle yükümlü olduğunu yazacağım. Günde imza defterini 4 kere imzalamamın; "meslek yüksekokulu müdürlüğü tarafından kasıtlı yapıldığı, böylece kayıtlı olduğum lisansüstü programında başarısız olmamı sağlayıp, atama ve yükseltme kriterlerine göre sözleşmemi uzatılmasını engellemeye çalıştığını, böyle bir emri yerine getirmemin çok ağır sonuçlar doğuracağını" yazacağım.

2547 sayılı kanuna göre Rektör, Senatonun aldığı kararları yürütmekle yükümlüdür. Bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim?

Ayrıca idarenin savunmasını delil olarak gösterip, Senatonun bazı kararlarının bana uygulanmadığını öne sürüp idari mahkemede Atama ve Yükseltme ilkelerinin bana da uygulanması için dava açabilir miyim?

Garip ama gerçek!

Hukuki NET Güncel Haber

Üniversite Senato Karararları üzerine Rektörün takdir yetkisi konulu yargıtay kararı ara
    Üniversite Senato Karararları üzerine Rektörün takdir yetkisi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Üniversite Senato Karararları üzerine Rektörün takdir yetkisi

Üniversite yönetmeliğini görmeden konuşmak yanlış olduğu kadar; Davada avukatınız olduğu için konuş mak da o kadar yanlış
    Ancak, anlattıklarınızda haklı olduğunuz yönler var. Avukatınız gerekeni yapacaktır. Rahat olun.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    İlgili yönetmeliğin araştırma görevlileri ilgili kısmını kopyalıyorum. Özellikle 3 yıldız(***) içine aldığım maddelere dikkat çekmek isterim. Atama ve yükseltme kriterleri ile ilgili yönerge:

----------------------------------------------------->
    Araştırma Görevlileri
    Madde 13
    a) Araştırma görevlileri, bilimsel ve akademik çalışmalarının yanı sıra, derslerle ilgili uygulama, lâboratuar vb. çalışmalarda, ödev, proje vb. değerlendirmede, sınav gözetmenliğinde, araştırma ve deneylerde, öğrenci danışmanlığı ve kayıt işlerinde öğretim üyelerine yardımcı olurlar. Bunların dışında, ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde kendilerine verilen öbür görevleri de yaparlar. Ancak ders ve not veremezler, sınav kağıdı değerlendiremezler.

b) Araştırma görevlileri 2547 sayılı yasanın 50/d maddesi uyarınca yüksek lisans veya doktora programına kayıt yaptıran öğrenciler arasından seçilir. Kadro ilanı yapıldıktan sonra adaylar, form dilekçesi ve ekinde diploma örneği ve not çizelgesi (transcript) ile birlikte ilgili Bölüm Başkanlığına başvurur. Başvurular, Bölüm Kurullarının önerisi üzerine ilgili Yönetim Kurullarınca bölüm öğretim üyeleri arasından seçilen en az üç kişilik bir jüri tarafından değerlendirilir. Bölümde yeterli öğretim üyesi yoksa yakın dallardan veya başka bir üniversiteden de jüri üyesi seçilebilir. Adaylar, biçimi (yazılı/sözlü), türü (metin/problem/test), içeriği, düzeyi, değerlendirme yöntemi, vb. gibi konular ile gözetilecek diğer ölçütler ilgili Bölüm Kurullarınca belirlenen bir bilim sınavına tabi tutulurlar. Bu sınavı yukarıda belirlenen jüri yapar ve değerlendirir. Jüri raporu Bölüm Başkanlığı görüşü ile birlikte Dekanlığa, Enstitü veya Yüksekokul Müdürlüğüne, oradan da ilgili Yönetim Kurulu kararı ile birlikte Rektörlüğe sunulur. Atama işlemleri 2547 sayılı yasanın 50. Maddesinin (d) fıkrası ve Lisans Üstü Öğretim Görenlerden Öğretim Yardımcısı Kadrolarına Atanacakların Hak ve Yükümlülükleri ile Tıpta Uzmanlık Öğrencilerinin Giriş Sınavları Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılır. Yüksek lisans programı bulunmadığı için 2547 sayılı Yasanın 50/d maddesi uyarınca araştırma görevlisi alamayan bölümlerde, ***2547 sayılı yasanın 33/a maddesi ile yapılacak atamalarda araştırma görevlilerinin herhangi bir lisansüstü programa kayıt yaptırmış olmaları koşulu aranır***.

c) ***Araştırma görevlilerinin akademik gelişmeleri ve görev başarıları danışman görüşü de alınarak Bölüm Kurulunca her yarıyıl değerlendirilir. Bölüm Kurulu üyesi olmayan öğretim üyeleri de değerlendirmeye katılabilir. Bu değerlendirmeye Bölüm Akademik Etkinlik Raporunda yer verilir. ***

d) ***Araştırma görevlileri, çalışma raporu ile birlikte bilimsel ve akademik çalışmalarını en kısa sürede tamamlayabilmeleri için, beklentilerini yazılı olarak Bölüm Başkanlığına iletir***

e) ***2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu uyarınca araştırma görevliliği geçici bir görevdir. yüksek lisans ya da doktora programının başarıyla ya da başarısızlıkla sona erdiği dönemin sonunda araştırma görevlilerinin görev süresi de kendiliğinden sona erer. Ancak, yüksek lisans programını başarıyla tamamlayan ve doktora programına devam etmek isteyen araştırma görevlilerinin herhangi bir doktora programı giriş sınavını başarana değin, Bölüm Kurulunun gerekçeli önerisi ile görev süreleri her seferinde 1 yıl olmak üzere en fazla iki kez uzatılabilir. Bu iki yıl sonunda da bir doktora giriş sınavını başaramayan araştırma görevlilerinin üniversiteyle ilişiği kesilir. ***

f) 2547 sayılı Yasanın 50. maddesi ile bu maddeye ilişkin "Lisans Üstü Öğretim Görenlerden Öğretim Yardımcısı Kadrolarına Atanacakların Hak ve Yükümlülükleri ile Tıpta Uzmanlık Öğrencilerinin Giriş Sınavları Hakkında Yönetmelik" uyarınca yapılan araştırma görevliliği atamalarında 50. maddenin (d) fıkrası ile anılan yönetmeliğin tüm gerekleri eksiksiz biçimde uygulanır.
    Ayrıca 2547 sayılı Yasanın 33. maddesinin (a) fıkrasına göre atanmış olan araştırma görevlilerinin çalışma usulleri ve koşulları bu ilkeler çerçevesinde değerlendirilir ve yürütülür.

Yeniden Atanma
    Madde 14
    2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 9, 31, 32 ve 33 üncü maddeleri kapsamında öğretim görevlisi, okutman ve diğer öğretim yardımcılarının yeniden atanmalarında;
    a) Ders ve uygulamalardaki başarı durumu,
    b) Yayın yapma durumu,
    c) Konusu ile ilgili yayınlardan çeviri yapma durumu,
    ***d) Araştırma görevlileri için süresinde yüksek lisans, doktora ya da sanatta yeterlik çalışmalarına başlama ve ilgili danışman raporlarına göre başarılı bir biçimde sürdürme ve sonuçlandırma durumu,***
    e) Görevini sürdürmekteki titizliği ve görevini yerine getirmedeki tutarlılığı,
    f) Bölüm Kurulunun olumlu görüşü,
    g) Disiplin cezası almamış olması göz önünde tutulur.

---------------------------------------------------------------<

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Akkaş,
    1. Aynı konuyla ilgili tekrar forum açmak site kurallarına aykırıdır.
    2. Eksik bilgi vererek (mecburi hizmet konusu)haklılığınız konusunda buradaki arkadaşları ikna etmeniz dava sonucunuzu etkilemez.
    3. Rektörün hatta dekanın hatta bölüm başkanın yetkilerini küçümsemeyin. Lisans üstü eğitim şartını sağlayayım derken bölüm kurulunun olumsuz görüşüne takılmayın.

İmza konusunda kesinlikle haklısınız bu onur kırıcı. Ancak imza attırmadanda orda olup olmadığınızı tespit edebilirler. Aynen şöyle oluyor. Bölüm başkanı yardımcısı ile birlikte geliyor. Ve tutanakla orda olmadığınızı tespit ediyor. Karşı binadaki kütüphaneye bir kitap almak için gittiğimde ve orda olduğum herkes tarafından bilinir ve ispatlanabilirken bu yolla benim için tutanak tutup yazılı uyarı vermişlerdi.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Gecem1970,

Burda polemik yaratacak yanıtlarınıza cevap vermeyeceğim. Lütfen kendinizi her iletiye cevap vermekle yükümlü görmeyin. Listede açtığım konu, 35. madde ile ilgili idi. Fakat size daha önce de söylediğim gibi Hukuk sevmekle, "Huguk kuşu" sevmek farklı şeylerdir. Açıkça söyleyeyim, benim akademik alanım mühendislik bölümlerinden biri. Belki biraz fazla analitik kafayla düşünüyorum. Benim için yönetmelik vardır veya yoktur. Bu kadar basit.

Size normlar hiyerarşisini hatırlatmama gerek yok. Bir hukuk kitabını açın; ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bilgi sahibi olmayıp, fikir sahibi olunabilir. Ama hiç değilse biraz kitap okuyalım.

Lütfen 2547 sayılı kanunda yazan Senato ve Yürütme kararlarının yetkilerini okuyun. Maalesef bizde üniversitelerde bile kendi çıkardığı kanunları okumaya gerek duymadıklarından gariplikler olmaktadır. Ankara ve Hacettepe üniversitesi "atama ve yükseltme" ilkeleri üniversitenin yürütme kuralları tarafından çıkartılmış, bu yönetmelikler Danıştay tarafından iptal edilmiştir. Nedeni de kararların senato tarafından değilde yürütme kurulu tarafından alınmış olmasıdır. Böyle saçmalıklardan Y.Ö.K de bıkmış olmalıki, yeni çıkardığı yönetmelikle bundan sonra üniversiteler tarafından çıkarılacak atama ve yükseltme ilkelerinin Y.Ö.K tarafından onaylanması ve yürütücüsünün Y.Ö.K başkanı olduğunu söylemiştir.

Yani bu yönetmeliği yürütmenin görevini Rektörden almış, kendine geçirmiştir. Yani hiç kimse ben bu yönetmeliği uygulamıyorum diyemez. Y.Ö.K başkanı bile!

Avukatımın bana verdiği bir örnek var; çok hoşuma gitti. Dediği şuydu:

"Hakimlik staj döneminde adaylar belli yerlerde çalıştırılmak zorundadır. Bu yönetmelik ile belirlenmiştir. Hakim ve savcı adayını mahkeme kaleminde de görev alırlar. Ancak, bir defa görmekle öğrenilebilecek işler devamlı yaptırılamaz. Bu üniversite ise yönetmeliğine rağmen seni hep kalemde çalıştırtmak istiyor"

Saygılar,

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Akkaş,

Lütfen söylermisiniz sizin 35. madde dışında yüksek lisans yapmanız mümkün mü yasal olarak? Senatonun akademik yükseltme yönetmeliğine uyulmadığını rektör yetkisi denilerek lisans üstü eğitim almanızı öngören maddeye uygun davranmanızın engellendiğini savunuyorsunuz. Yani lisans üstü eğitim almak isiyorsunuz. Ve bunun 35 dışında yolu yok. Yani son forumunuzda ilkiyle aynı.

Geçen forumda af kapsamında olmadığınızı yüksek lisanası bitirip döndüğünüzü yazmışsınız. Oysa daha önce başka bir foruma süresinde doktorasını tamamlayamadığınız için (7 yılda) MEB tarafından geri çağrıldığınızı yazmıştınız. Bunu görmediğimi mi sandınız?

Tarzınızı değiştirin. Huguk kuşu konusun da konuşup seviyenize düşmeyeceğim.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kendi karararlarimi

Forum