+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 20 ileti bulundu.

Konu: Bakaya İken Statü Değişikliği Olur mu?

Bakaya İken Statü Değişikliği Olur mu? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Bakaya İken Statü Değişikliği Olur mu?

Herkese öncelikle merhaba.Kendi durumum ile ilgili arastırma yaparken siteye rastladım ve hemen hemen her sorunun cevabını buldugunu gördüm.Banada yardımcı olursanız sevinirim.Şöyle bir durumum var:Acıkogretim okurken 2 yıl üst üste kalınca tecilim olmadı ve önce yoklama kacagı sonrada bugün itibariyle bakaya konumuna düştüm.Şimdi ögrenmek istediğim benim şuan er statüsünde askerlik kararım alınmış durumda.(gidecegim birlik bile belli).Bakaya iken fakültemi bitirip elime lisans diplomasını alır,şubeye başvurursam kısa dönem veya yedek subaylık hakkından yararlanabilirmiyim?yani statüm değişirmi?Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Bakaya İken Statü Değişikliği Olur mu? konulu yargıtay kararı ara
    Bakaya İken Statü Değişikliği Olur mu? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bakaya İken Statü Değişikliği Olurmu?

DergiNo:18
    KararDairesi:AYIM 2.D.
    KararTarihi:9/18/2002
    KararNo:E.2002/89
    Karar No: K.2002/687
    Kişinin yedek subaylık statüsünden cıkarılıp cıkarılmayacagının belirlenmesi için Davacinin bu mahkumiyetinin Türk Silahli Kuvvetlerinde subayliktan çikarmayi gerektiren bir suç olup olmadiginin öncelikte çözümlenmesi gerekmektedir.
    Türk Silahli Kuvvetlerinde görevli bir subayin hangi suçlardan ne cins ve süreli bir aldigi takdirde subayliktan çikarilacagi Askeri Ceza Kanununun 4551 Sayili Kanunla degisik 30 ncu maddesi ile 926 Sayili Türk Silahli Kuvvetleri Personel Kanununun 50nci maddesine 4699 sayili Kanunla eklenen (d) fikrasinda gösterilmistir

Askeri ceza kanunu Madde 30-(Değişik:22/3/2000-4551/6 md.)
    Aşağıda yazılı hallerde subay, astsubay, uzman jandarmalar ve özel kanunlarında bu cezanın uygulanacağı belirtilen asker kişiler hakkında, askeri mahkemeler veya adliye mahkemelerince asıl ceza ile birlikte, Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarma cezası da verilir. Bu husus mahkeme hükmünde belirtilmemiş olsa dahi, Silahlı Kuvvetlerden çıkarmayı gerektirir.
    A)Taksirli suçlardan verilen cezalar hariç olmak üzere ölüm, ağır hapis, bir seneden fazla hapis cezası ile hükümlülük halinde,
    B)Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla basit ve nitelikli zimmet, irtikab, rüşvet hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal veya istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle hükümlülük halinde.
    Taksirli suçlardan verilen cezalar hariç olmak üzere, askeri mahkemelerce üç aydan fazla hapis cezası ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarma cezası da verilebilir.

926 sayılı tsk personel kanunu Madde 50 d) (Ek bend: 28/06/2001 - 4699 S.K./7. md.) Aşağıda belirtilen suçlardan hükümlü olma nedeniyle ayırma : Ertelenmiş, para cezasına veya tedbire çevrilmiş, affa uğramış olsalar bile, Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 131 inci maddesinin birinci fıkrasının az vahim hali hariç basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas, iftira gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı nitelikteki suçlardan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma suçlarından hükümlü olan subaylar hakkında, hizmet sürelerine bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır.

#Askeri yüksek idare mahkemesinin bu kararına göre ve ilgili kanunların maddelerine göre
    Bakaya sucundan dolayı alınan bir mahkumiyet kararı yedek subaylık statüsüne engel olur mu?olsa bile kısa dönem erlik hakkından yararlanılabilir mi?Sonuçta bakaya suçu ilgili maddelerde açıkça belirtilmemiş..ilk mesajda durumumu acıkça özetledim.

Sizden yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim
    Konu voyagerstar tarafından (07-06-2007 Saat 18:39:32 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

2001 de okul bitti.2003 ten 2006 ya kadar bakaya kaldım.kısa dönem yaptım.2000 ytl ceza ödedim.ceza 3 ay 10 gün hapis ceszasıydı.paraya çevrildi.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşın dediği gibi yakalanmadan okulu bitirebilirsen bakaya kalmak yedek subaylık hakkını engellemez.

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: Bakaya İken Statü Değişikliği Olurmu?

Alıntı yld19sm rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşın dediği gibi yakalanmadan okulu bitirebilirsen bakaya kalmak yedek subaylık hakkını engellemez.
    durumumuzda şöyle bir farklılık var.arkadaşımız yedek subay aday adaylığı statüsünü bakaya kalmadan kazanmiş.sonra bakaya kalmiş.ben ise su an er statüsünde asker olmam gerekirken bakaya kaldım.işte asıl konu ben okulu bitirip diplomam ile teslim oldugumda şubeme beni yedek subay aday adayı yaparlarmı?sonucta kısa dönem er olmak için başta yedek subay adayı olmak lazımmiş.ama yukarıdaki ceza kanunu maddelerine göre ceza olanlar bu haktan yararlanamıyormuş.

İletiler
    210
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

voyagerstar arkadaşım mrb

Bana sormakla iyi ettin bu konuyu. Hemen içini rahatlatacak cevabı vereyim sana: Eğer yakalanmazsan hiçbir sorun olmaz, para cezası alma ihtimalin bile çok düşük, hele öyle hapis, yedek subay hakkını kaybetme falan asla yok öyle bir şey. Ama seni bu arada yani okulunu bitirmeden yakalarlarsa işte o zaman yandın. Yoksa okul bittikten sonra ister yakalasınlar ister sen git teslim ol hiçbir şey olmaz. Eve polis falan gelecektir, kapıyı sen açma, başka biri açsın, senin şehir dışında olduğunu söylesin. yalandan kim ölmüş değil mi? Burada önemli olan yakalanmamak. yoksa er statüsündeyken veya yedek subay statüsündeyken bakaya kalmak fark etmez. Ayrıca yedek subay hakkının kaybedildiği bir durumda kısa dönem er hakkın da gider, 15 ay statüsüne girersin. Sen kaçabilmeyi başardığın sürece istersen 10 yıl bakaya kal, okul biterse hiç bir şey olmaz sana. Başka sorun olursa veya bu konu net anlaşılmadıysa benim MSN: akdmehmet@hotmail.com

Sana kolay gelsin, inşallah yakalanmazsın okulun bitene kadar. Okul bittikten sonrası zaten sorun değil.

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Re: Bakaya İken Statü Değişikliği Olurmu?

Alıntı akdmehmet rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    voyagerstar arkadaşım mrb

Bana sormakla iyi ettin bu konuyu. Hemen içini rahatlatacak cevabı vereyim sana: Eğer yakalanmazsan hiçbir sorun olmaz, para cezası alma ihtimalin bile çok düşük, hele öyle hapis, yedek subay hakkını kaybetme falan asla yok öyle bir şey. Ama seni bu arada yani okulunu bitirmeden yakalarlarsa işte o zaman yandın. Yoksa okul bittikten sonra ister yakalasınlar ister sen git teslim ol hiçbir şey olmaz. Eve polis falan gelecektir, kapıyı sen açma, başka biri açsın, senin şehir dışında olduğunu söylesin. yalandan kim ölmüş değil mi? Burada önemli olan yakalanmamak. yoksa er statüsündeyken veya yedek subay statüsündeyken bakaya kalmak fark etmez. Ayrıca yedek subay hakkının kaybedildiği bir durumda kısa dönem er hakkın da gider, 15 ay statüsüne girersin. Sen kaçabilmeyi başardığın sürece istersen 10 yıl bakaya kal, okul biterse hiç bir şey olmaz sana. Başka sorun olursa veya bu konu net anlaşılmadıysa benim MSN: akdmehmet@hotmail.com

Sana kolay gelsin, inşallah yakalanmazsın okulun bitene kadar. Okul bittikten sonrası zaten sorun değil.
    tesekkürler ilginiz için...

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bakaya İken Statü Değişikliği Olurmu?

Herkese tekrar merhaba. Şuanki durumumla ilgili bilgi vererek aynı duruma düşen yada düşebilecek arkadaşlara bilgi vermek istedim.
    Geçen süre zarfında üniversiteyi bitirdim.Eylül ayı itibariylede askerlik şubeme diplomamı alarak askerlik için başvurdum.Şubede yazılı savunmam alınarak üniversite mezunu olarak yani yedek subay adayı olarak Aralık celbi için askerlik kararım alındı. gerekli işlemlerin yapılması için savcılığada bu belgeler gönderilmiş.şimdi bana mahkemeden 09 şubat 2010 için duruşma celbi geldi.Ancak bu tarihlerde ben askerde olacagım için mahkemeye katılma olanagım yok gibi.Bu mahkemeye katılmama durumunda ifademi nasıl mahkemeye ulaştırabilirim yada nasıl bir yol izlemeliyim?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bakaya İken Statü Değişikliği Olurmu?

Alıntı voyagerstar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Herkese tekrar merhaba. Şuanki durumumla ilgili bilgi vererek aynı duruma düşen yada düşebilecek arkadaşlara bilgi vermek istedim.
    Geçen süre zarfında üniversiteyi bitirdim.Eylül ayı itibariylede askerlik şubeme diplomamı alarak askerlik için başvurdum.Şubede yazılı savunmam alınarak üniversite mezunu olarak yani yedek subay adayı olarak Aralık celbi için askerlik kararım alındı. gerekli işlemlerin yapılması için savcılığada bu belgeler gönderilmiş.şimdi bana mahkemeden 09 şubat 2010 için duruşma celbi geldi.Ancak bu tarihlerde ben askerde olacagım için mahkemeye katılma olanagım yok gibi.Bu mahkemeye katılmama durumunda ifademi nasıl mahkemeye ulaştırabilirim yada nasıl bir yol izlemeliyim?

Merhaba,
    Bende sizin geçen seneki durumunzdayım. Açıkçası endişeli br vaziyetteydim ama bu son mesajınız biraz olsun rahatlattı. Şubat 2009 itibariyle bakaya durumdayım. Şu an 4. sınıfta okumaktayım ve İnşallah Haziran 2010 da okul bitecek. Yani yaklaşık 1.5 sene bakaya kalmış olacağım. Siz ne kadar bakaya kaldınız ve şubede bir problemle karşılaştınızmı. Aralık celbine yedek subay adayı olarak karar alındığına göre mahkemede yedek subaylığın iptali ile ilgili bir karar alınmıyor sanırım. Bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
    Teşekkürler

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Cevap: Bakaya İken Statü Değişikliği Olurmu?

Alıntı 5661 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,
    Bende sizin geçen seneki durumunzdayım. Açıkçası endişeli br vaziyetteydim ama bu son mesajınız biraz olsun rahatlattı. Şubat 2009 itibariyle bakaya durumdayım. Şu an 4. sınıfta okumaktayım ve İnşallah Haziran 2010 da okul bitecek. Yani yaklaşık 1.5 sene bakaya kalmış olacağım. Siz ne kadar bakaya kaldınız ve şubede bir problemle karşılaştınızmı. Aralık celbine yedek subay adayı olarak karar alındığına göre mahkemede yedek subaylığın iptali ile ilgili bir karar alınmıyor sanırım. Bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
    Teşekkürler
    Ben yaklaşık 2 sene bakaya kalmış durumdaydım.Şubeye diplomamla müracaat ettiğimde normal prosedür yerine getirilerek yedek subay aday adayı statüsünde askerlik kararım yenilendi.İfadem yazılı olarak alınarak savcılığa iletildi ve bana Şubat 2010 için mahkeme celbi geldi.Şimdi eger duruşmada beraat yada 1 yıldan az hapis cezası(ki bu paraya çevriliyor) verilirse benim yedek subay yada kısa dönem olarak yaptıgım yada yapacagım askerliğe hiçbir etkisi olmuyor.Ancak ceza 1yıldan fazla (ki paraya çevrilse bile) ise yedek subay yada kısa dönem olarak askerliğimi yapmış olsam dahi askerliğim gecersiz sayılarak 15 aylık normal er statüsündeki süreyi tamamlamam gerekiyor.Umarım hepimiz hakkında hayırlısı olur...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: